poniedziałek, 4 lipca 2016

Recenzja serwisu Fiszkoteka.pl


Ile już razy zaczynałeś naukę języka, po czym zapału wystarczyło ci na kilka miesięcy? Zapewne nie raz przekonałeś się też, jak bardzo ograniczająca jest nauka polegająca na mozolnym wykonywaniu ćwiczeń w piętnastoosobowej grupie. Doskonale też zdajesz sobie sprawę, że pracując, trudno jest niekiedy dotrzeć na zajęcia, a każda taka nieobecność to realna strata zainwestowanych w kurs środków. 


Ja od lat uczę się języka angielskiego i mam wrażenie, że wciąż nie osiągnęłam zadowalającego poziomu, wciąż też odkładałam przystąpienie do egzaminu FCE. Przetestowałam natomiast większość szkół w okolicy, niestety zwykle okazywało się, że kilka miejsc zatrudnienia, prowadzone przeze mnie projekty oraz studia podyplomowe, skutecznie utrudniały mi uczęszczanie na zajęcia (szczególnie wobec narzuconych harmonogramem godzin nauki). Odpowiedzią na podobne do moich bolączki, może być nauka języka za pośrednictwem Internetu, w tym m.in. skorzystanie z propozycji serwisu Fiszkoteka.pl.


Multimedialne fiszki to przystępny i efektywny sposób nauki, a co najważniejsze – możesz uczyć się kiedy chcesz i w tempie, które jest dla ciebie odpowiednie. Serwis Fiszkoteka zawiera już ponad 12 milionów  (dokładnie 12 320 953) fiszek, stworzonych zarówno przez użytkowników, jak i specjalistów. W ofercie dostępne są kursy językowe, tj.: angielski, niemiecki, hiszpański, włoski, szwedzki, francuski, czeski, rosyjski, słowacki, ukraiński. Różne poziomy kursów sprawiają, że naukę można rozpocząć na etapie, na którym jesteśmy, bez konieczności mozolnego powtarzania podstawowych zwrotów. 


W serwisie znajdziemy jednak nie tylko kursy standardowe, ale również najważniejsze określenia w danym języku, najważniejsze czasowniki, niektóre kursy skoncentrowane są na gramatyce, jeszcze inne obejmują już profesjonalne zagadnienia m.in. z takich dziedzin, jak HR, marketing, finanse, medycyna, a także słownictwo wspomagające przygotowania do uzyskania certyfikatów językowych. Wybrane kursy są darmowe, ponadto serwis umożliwia bezpłatne przetestowanie kursów komercyjnych. Ja postawiłam na przygotowania do egzaminu FCE, ponadto na kurs Hiszpański w 1 dzień, licząc na przypomnienie przed wakacjami podstawowych zwrotów.Z serwisu możemy korzystać za pośrednictwem komputera czy laptopa, ale Fiszkoteka to nie tylko serwis internetowy ale również zintegrowana aplikacja mobilna na Androida / iOS. Fiszki tworzone są zarówno przez użytkowników, jak i redakcję Fiszkoteki (m.in. we współpracy z lektorami z Uniwersytetu Warszawskiego). W nauce wykorzystywany jest tzw. System Powtórek, a użytkownicy mają do wyboru kilka rodzajów ćwiczeń i gier (wykorzystujących m.in. sztuczki mnemotechniczne). Wywołując nowe fiszki, pojawia się słowo w języku polskim oraz jego zastosowanie w zdaniu. Wybierając funkcję „pokaż odpowiedź” otrzymujemy jego tłumaczenie w języku, którego chcemy się nauczyć. Obie wersję możemy odsłuchać z głośników, dzięki czemu angażujemy nie tylko zmysł wzroku, ale i słuchu. Kolejny wybór jaki mamy to opcje „wiem” oraz „nie wiem”, które określają poziom przyswojenia przez nas danego słowa czy zwrotu. Te słowa, z których zapamiętaniem mamy problem stają się słowami do utrwalenia – są one częściej powtarzane. Fiszki możemy również wydrukować i w ten sposób organizować sobie ich przyswajanie czy powtórki, na przykład stojąc w kolejce czy podróżując. Ja powtarzam nowe słówka zawsze w drodze do pracy – kilka minut, kilka słówek każdego dnia, już po tygodniu potrafi znacząco wzbogacić słownik. 


Oczywiście nie jest to sposób idealny – jak w przypadku każdego kursu i Fiszkoteka wymaga przynajmniej minimum zaangażowania, wszak samo pobranie kursu nie sprawi, że będziemy potrafili biegle porozumiewać się w danym języku. Natomiast ta forma nauki, znacząco poprawia efektywność przyswajania nowych treści, a przy tym zwiększa przyjemność płynącą z nauki i poprawia naszą motywację. Twórcy serwisu doskonale wiedzieli, że w nauce języków, jak i innych formach aktywności, motywacja może być - w zależności od różnych czynników - na różnym (czasami bardzo niskim) poziomie. Dlatego też angażując się w naukę możemy wpisać, co nas naprawdę motywuje, tj.: Uczę się, żeby: ...... (mnie motywuje uzyskanie certyfikatu FCE). Dla zapominalskich istnieje również opcja ustawieni przypomnień o nauce o określonej godzinie. 


Odkąd korzystam z Fiszkoteki tak naprawdę skończyły się wszelkie wymówki, już nic nie przeszkadza mi w tym, żeby stopniowo rozwijać słownictwo w drodze do założonego celu. Prosta obsługa serwisu, wspomagana dodatkowo czytelnymi instrukcjami oraz krótkimi filmikami (dostępnymi w zakładce „jak to działa”), sprawia, iż nauka jest prawdziwa przyjemnością. Co więcej, korzystając z serwisu od kilku tygodni, mogę potwierdzić, że nauka zorganizowana w ten sposób, rzeczywiście przynosi efekty.

3 komentarze:

  1. Cały czas jednak odnoszę wrażenie, że rośnie grono osób, które uważa, że są w stanie się nauczyć języka dzięki fiszkom. To tylko półśrodek, w którym pomija się wiele aspektów, związanych chociażby z gramatyką.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Fiszki bez wątpienia pomagają, chociażby w nauce i powtarzaniu słówek:-)

      Usuń