poniedziałek, 27 lutego 2017

Maria Krüger "Karolcia"

Tytuł: Karolcia
Autor: Maria Krüger
Wydawnictwo: Siedmioróg


Gdybyś mógł wypowiedzieć jedno życzenie, o co byś prosił? Czy byłby to nowy rower lub chodząca lalka? A może nowa gra komputerowa czy tablet? Każdy z nas ma takie marzenie, które pielęgnuje, choć nie do końca wierzy w jego realizację. A jednak zawsze może zdarzyć się coś, co zmieni nasze sny w rzeczywistość, co sprawi, że nawet najbardziej nierealistyczne marzenia się ziszczą…

niedziela, 26 lutego 2017

Dagmara Gmitrzak "Trening relaksacji"

Autor: Dagmara Gmitrzak
Wydawnictwo: Edgard (Samo Sedno)


Spokój wewnętrzny jest niezbędny do osiągnięcia harmonii we wszystkich aspektach naszego „ja” – fizycznym, psychicznym, emocjonalnym i duchowym. Chcąc go odnaleźć, wystarczy uspokoić umysł i pozbyć się gonitwy myśli. Wydaje się to banalne proste, a zatem… dlaczego takie nie jest? Dlaczego nie potrafimy zwolnić w tym szaleńczym biegu, dlaczego im dłużej biegniemy, wszystko zaczyna wymykać nam się z rąk, a my tracimy kontrolę nad własnym życiem? Dlaczego jesteśmy coraz bardziej rozczarowani codziennością, zniechęceni, wypaleni i zestresowani? Dlaczego weekend nie przynosi ulgi zaś na myśl o urlopie wpadamy w panikę?

piątek, 24 lutego 2017

Urszula Sowińska "Wybrany"

Tytuł: Wybrany
Autor: Urszula Sowińska
Wydawnictwo: W Punkt

„Ambicja dąży do celu, którego nigdy nie osiąga” – pisał Bernard Fontenelle, francuski filozof i dramaturg. I choć ambicję uważa się za jeden z warunków sukcesu, zarówno osobistego, jak i życiowego, to tak naprawdę równie często mówi się, że jest wielką przeszkoda, popycha bowiem do nierozważnych czynów, stoi za decyzjami mającymi długofalowe, negatywne konsekwencje. Mimo że w samej ambicji nie ma nic złego, to bardzo łatwo jest przekroczyć niewidzialną linię, odcinającą właściwy jej poziom od tego, który prowadzi do zguby.

czwartek, 23 lutego 2017

Ile pączków zjadłeś, czyli Tłusty Czwartek!

Zapowiedzią nadchodzącego końca zapustów jest czwartek – od tłustych biesiad zwany tłustym, niezwykle hucznie i wesoło obchodzony. W ten dzień nie można obejść się bez tradycyjnych pączków czy faworków, które kiedyś smażono prawie w każdym polskim domu. W końcu nie bez przyczyny funkcjonuje powiedzenie: Powiedział nam Bartek, że dziś tłusty czwartek; myśmy uwierzyli, pączków nasmażyli. Tradycja nakazywała, by w tym dniu gospodyni upiekła pączki dla domowników. W przeszłości pączki były bardzo dużych rozmiarów, wypiekano je z ciasta chlebowego i nadziewano skwarką ze słoniny. 

środa, 22 lutego 2017

Wojciech Ganczarek "Upały, mango i ropa naftowa"

Autor: Wojciech Ganczarek
Wydawnictwo: Bezdroża


„Gdy tylko opuściłem Wenezuelę, musiałem się naprawdę wysilać, by przypomnieć sobie jej negatywne aspekty. Wyleciały mi z głowy obrazy kolejek, obskurnych autobusów, smród spalin na ulicach miast, nieprzyjazne spojrzenia w reakcji na mój jasny kolor skóry, zagłuszający wszystko ryk klaksonów i prymitywny, wulgarny rytm reggaetonu (…). Kiedy myślę o Wenezueli, przed oczami stają mi najurokliwsze plaże, niezrównanie piękne kobiety i pustka Gran Sabany (…)” – tymi słowami charakteryzuje kraj leżący w północnej Ameryce Południowej Wojciech Ganczarek, fizyk i matematyk, a także podróżnik dzielący się cieniami i blaskami swojej drogi. 

wtorek, 21 lutego 2017

James Dashner "Gra o życie"

Tytuł: Gra o życie
Autor: James Dashner
Wydawnictwo: Albatros


„Czasami myślę sobie, że nikt już nie jest żywą istotą, wszyscy jesteśmy tylko cieniami z domeny wirtualnej rzeczywistości i gdyby ktoś wyłączył prąd, wszyscy byśmy po prostu zniknęli, jakby nikt z nas nigdy nie istniał.” – te przerażające słowa autorstwa pisarza Davida Albahari nie są może krótkofalową perspektywą rozwoju naszej cywilizacji, ale w dalekiej przyszłości mogą stać się prorocze. I, o ile nikt nie wierzył w świat wykreowany przez Lema – świat, który dziś możemy powoli obserwować – tak na słowa tego pisarza warto zwrócić uwagę. Być może one pomogą opamiętać się w odpowiednim momencie, spowolnić rozwój cyfryzacji i ekspansję wirtualnej rzeczywistości, a także odsunąć od siebie widmo człowieka uzależnionego od globalnej sieci.

poniedziałek, 20 lutego 2017

Richard Lupa "Nasza Ameryka"

Tytuł: Nasza Ameryka
Autor: Richard Lupa
Wydawca: Amepol Inc.


„Wszyscy mówią mi: spakuj torby i jedź / Wyjedź z nami bo tam / Nim obejrzysz się znajdziesz wyśniony raj / Będziesz tam żył jak pan” – tak śpiewał solista zespołu Boys, ale nawet jeśli nie gustujemy w tego rodzaju muzyce, to w jednym miał rację. W Ameryce można znaleźć ów wyśniony raj, „Ziemię obiecaną”, tam możliwa jest przysłowiowa kariera „od pucybuta do milionera”, jednak do tego potrzebna jest ciężka praca. I wybór właściwego miejsca, by zacząć realizować ten amerykański sen…

niedziela, 19 lutego 2017

Susie Hodge "Dlaczego sztuka pełna jest golasów?"

Autor: Susie Hodge
Wydawnictwo: PWN


„Istotą sztuki jest życie spotęgowane i najbardziej ludzkie. Ten tylko kocha twórczo sztukę, czyja miłość dla niej jest miłością dla człowieka i zawartych w nim możliwości i bogactw” – pisał Stanisław Brzozowski i te słowa doskonale oddają duszę i serce sztuki, doskonale pokazują przedmiot jej zainteresowań. To nie tylko życie rozumiane dosłownie, ale i jego przeciwieństwo – śmierć, a także wszystkie codzienne, prozaiczne czynności, do których nie przywiązujemy wagi, a także ciało, ono bowiem w pewnych okresach dla sztuki było niezwykle istotne.

Dominika Van Eijkelenborg "Kiedy będziemy deszczem"

Autor: Dominika Van Eijkelenborg
Wydawnictwo: Kobiece


„Ludzie i psy przychodzą do naszego życia nie bez przyczyny. Przychodzą by nas ukarać, kochać, czegoś nas nauczyć. Przychodzą jak lekcje, które trzeba odrobić, jak egzaminy, które trzeba zdać” – te słowa wydadzą się prawdziwe szczególnie tym, którzy choć raz zastanawiali się nad spotkaniami z różnymi ludźmi na swojej drodze życia i którzy z tych spotkań wynieśli lekcje. Niekiedy jest ona bolesna, a niekiedy to lekcja szczęścia i miłości, która czyni każdego z nas lepszym człowiekiem. I jedne i drugie pozwalają nam wzrastać, rozwijać się, choć zdarza się tak, że za ten rozwój i zmianę płacimy wysoką cenę.

sobota, 18 lutego 2017

Jolanta Barthel "Mitek"

Tytuł: Mitek
Autor: Jolanta Barthel
Wydawnictwo: Psychoskok


„Podobieństwa czynią przyjaźń radosną, różnice ciekawszą” – pisał Ruthven Todd, szkocki poeta, pisarz i artysta. Jednak nawet on, mimo iż obdarzony niezwykłą wyobraźnią, tworzący między innymi książki dla dzieci, czyniąc uwagę dotyczącą przyjaźni nie spodziewał się zapewne, że tym przyjacielem, tak różnym od nas, mógłby zostać ślimak… I to nie byle jaki ślimak, ale sam Mitek, obdarzony dużą rodziną mieszkaniec ogrodu ciotki Emmy…

piątek, 17 lutego 2017

Andy Kirkpatrick „Zimne wojny”

Tytuł: Zimne wojny
Autor: Andy Kirkpatrick
Wydawnictwo: Stapis


„Żeby się podejmować takich wyzwań, trzeba nie tylko ogromnego zapasu wiary, ale i jakiegoś uzasadnienia. Zawsze byłem pełen podziwu dla tego, co życie potrafi przynieść. I to samo w sobie stanowi wystarczający powód, żeby próbować niemożliwego. Wspinanie nie ma nic wspólnego z wygrywaniem, ze zdobywaniem szczytu. Gdyby o to chodziło, nikt by się nie wspinał. Wszystko, na czym zasadza się wspinanie, to wiara – w siebie – że warto próbować” – te słowa tłumaczą wszystko, czego nie jesteśmy zrozumieć w kontekście podejmowania wyzwań, stanowiących niekiedy śmiertelne niebezpieczeństwo. I nie chodzi tylko o wspinaczkę, którą wielu uważa za lekkomyślność i wydawanie na siebie wyroku śmierci, ale o wszystkie przeszkody, których pokonania się podejmujemy, a także wszystkie zmiany, które zachodzą w wyniku naszej inicjatywy.

czwartek, 16 lutego 2017

Petra Schmidt "Moje miasto"

Tytuł: Moje miasto
Autor: Petra Schmidt
Wydawnictwo: ARKADY


„W mieście jak ryby tramwaje / A miasto jak studnia bez dna” – te słowa „Nocnej piosenki o mieście”, autorstwa Wojciecha Bellona doskonale oddają różnorodność i fascynującą naturę miasta. To pole do wspaniałych odkryć, różnorodność ludzi i przedmiotów, sklepów i towarów przyprawia o zawrót głowy, ale i zachwyca. Fakt, iż w mieście jest tak wiele rzeczy dostępnych niemal na wyciągnięcie ręki, można we wspaniały sposób wykorzystać nie tylko w trakcie konsumpcji, ale też do … nauki.

środa, 15 lutego 2017

James Frey, Nils Johnson-Shelton "Reguły gry"

Tytuł: Reguły gry
Autor: James Frey, Nils Johnson-Shelton
Wydawnictwo: SQN


„Jeśli nie zdarzy się cud, na drugi koniec globu spadnie Abaddon (…). Zabije niezliczone miliony i uczyni świat miejscem uciążliwym. Ale możemy w nim żyć. Razem. Tyle że musimy się pozbyć uprzedzeń, nienawiści i krótkowzroczności narzuconych nam przez nasze dziedzictwa. Musimy walczyć. Razem” – te przejmujące słowa doskonale wpisują się w większość katastroficznych powieści i filmów dostępnych na rynku. Tylko bowiem grupowe działanie daje szansę na przetrwanie, a przynajmniej znacząco podnosi szanse przeżycia. 

Nicholas Sparks "Wybór"

Tytuł: Wybór
Autor: Nicholas Sparks
Wydawnictwo: Albatros


„Jak daleko powinien posunąć się człowiek w imię miłości” – zadając sobie to pytanie często nie jesteśmy pewni odpowiedzi oraz konsekwencji, które niesie ze sobą wybór. Zwykle nie są to rozważania, które prowadzimy będąc w szczęśliwym związku, a próbę znalezienia rozwiązania podejmujemy wówczas, kiedy los stawia nas pod przysłowiową ścianą. Te często niewypowiedziane słowa pojawiają kiedy się z partnerem rozstajemy, kiedy odkrywamy jego podwójną grę, a także wówczas, kiedy podejmujemy ostateczną decyzję o życiu lub o śmierci.

poniedziałek, 13 lutego 2017

Laurelin Paige "Znajdź mnie"

Tytuł: Znajdź mnie
Autor: Laurelin Paige 
Wydawnictwo: Kobiece


„Jeśli ja jestem twoja, to ty musisz być mój. A to oznacza, że zasługuję na prawdę” – słowa te mogłyby paść w każdym związku, który oparty jest na zaufaniu, w którym obie strony zainteresowane są pogłębianiem relacji i pracą nad nią. Tym razem jednak ta deklaracja, a zarazem żądanie prawdy padło z ust Gwen Anders, bohaterki nowej emocjonującej serii autorki „Uwikłanych”, Laurelin Paige.

Remigiusz Mróz "Ekspozycja"

Tytuł: Ekspozycja
Autor: Remigiusz Mróz
Wydawnictwo: Filia


„Zabicie wroga nie jest złem. Zabijanie wrogów to wojna. Zabicie przyjaciela to zbrodnia. Zabicie zdrajcy to sprawiedliwość. Ukrywanie prawdy to kłamstwo, oszustwo to zrobienie z kłamstwa prawdy. Robienie złych rzeczy dobrze jest wielkim grzechem” – te słowa pochodzące z filmu Athadu w reżyserii Trivikrama Srinivasa doskonale oddają podwójną moralność niektórych ludzi przekonanych, że są orężem sprawiedliwości, że ich postępowanie jest słuszne. Tym usprawiedliwiają każde okrucieństwo, którego się dopuszczają, tym uspokajają swoje sumienie. Oni nie zabijają – oni wymierzają sprawiedliwość. Przynajmniej w swoim mniemaniu …

sobota, 11 lutego 2017

Dorota Skwark "Literki na start" oraz "Cyferki na start"

Autor: Dorota Skwark
Wydawnictwo: Jedność


Na osiągnięcie przez dziecko dojrzałości szkolnej składa się ogół jego życiowych doświadczeń, zdobyta wiedza, umiejętności praktyczne i normy etyczne, a także opanowanie pewnych mechanizmów działania i postawy. Jednym z elementów wychowania umysłowego dziecka jest nabywanie przez niego umiejętności pisania, czytania i liczenia. Nie od dziś wiadomo, że ta nauka powinna odbywać się w atmosferze zabawy prowadzonej w ten sposób, by dziecko nie musiało, ale by chciało być jej uczestnikiem. 

Eliza Piotrowska "Warszawa. Zwiedzanie i zabawa!"

Autor: Eliza Piotrowska
Wydawnictwo:ARKADY


„Warszawa dla się lubić” – przekonywał śpiewem Adolf Dymsza, zaś doświadczenie pokazuje, że stolica nie tylko da się lubić, ale i kochać. Już od wielu lat przekonują się o tym zarówno mali, jak i duzi, zaś do Warszawy każdego roku ściąga coraz więcej turystów. Również Warszawa ma coraz więcej do zaoferowania, zaś każdy podczas pobytu odkryje coś dla siebie.

Rozmowy z autorem: Małgorzata Saramonowicz

Źródło: Wydawnictwo Znak
Małgorzata Saramonowicz - powieściopisarka, dziennikarka, producentka filmowa. Sławę przyniosły jej powieści grozy publikowane pod koniec lat 90. oraz w pierwszej dekadzie XXI wieku. Jej thriller psychologiczny Siostra stał się najgłośniejszym wydarzeniem literackim jesieni roku 1996. Po tej publikacji została okrzyknięta polską następczynią E. A. Poego. Swój talent potwierdziła, pisząc kolejne dwie powieści: Lustra i Sanatorium. Po 10 latach przerwy Małgorzata Saramonowicz powraca z porywającą i niepokojącą sagą dark fantasy "Xięgi Nefasa" (recenzję drugiego tomu znajdziecie TU). 

piątek, 10 lutego 2017

Karolina Wilczyńska "Stacja Jagodno. Zaplątana miłość"

Tytuł: Stacja Jagodno. Zaplątana miłość 
Autor: Karolina Wilczyńska
Wydawnictwo: Czwarta Strona


„Dzieci zaczynają od tego, że kochają swoich rodziców. Po pewnym czasie sądzą ich. Rzadko kiedy im wybaczają.” – Oscar Wilde formułując te słowa zapewne nie sądził, że będą one odzwierciedleniem sytuacji wielu rodzin na całym świecie. Prawda jest bowiem taka, że im bliższe są nam osoby, im bardziej je znamy i mocniejsze więzy nas łączą, tym większe mamy możliwości wykorzystania wiedzy, dotkliwsze są niekiedy słowa i bardziej surowe oceny. Wielokrotnie te sądy rodzinne są tak bezwzględne, że na długie lata rozdzielają nas z osobami nam bliskimi, wielokrotnie nie potrafimy też przeprosić i wycofać się z wcześniej zajętych stanowisk.

czwartek, 9 lutego 2017

"Męskie malowanie" w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem

Skuszona plakatami rozwieszonymi w różnych częściach miasta, dzisiejszy dzień postanowiłam spędzić w otoczeniu kultury. Jestem najlepszym dowodem na to, że Zakopane może zmęczyć tłumem, wszechobecnymi reklamami, zapachami i chaosem, który powoli wkrada się do miasta. W wolne popołudnie udałam się zatem do Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława Hrabiego Zamoyskiego. To jedna z najstarszych galerii w Polsce, a kontynuuje ona tradycje powstałego w 1911 roku Bazaru Polskiego. Niegdyś na parterze prowadzona była działalność handlowa, która – w założeniu – utrzymywać miała salę wystawową mieszczącą się na piętrze.

wtorek, 7 lutego 2017

Andy Kirkpatrick "Psychovertical. Przestrzeń obłędu"

Autor: Andy Kirkpatrick
Wydawnictwo: Stapis


„Tu, w górze, wszystko jest rzeczywiste. Nie ma liczb. Nie ma słów. Jedyne działania wykonuje się w sferze fizycznej; jedyne pytanie, to jak iść dalej, żeby nie odpaść” – te słowa Andy`ego Kirkpatricka, doskonale oddają stan ducha po osiągnięciu szczytu. To zespolenie z otoczeniem, stan bezbrzeżnego zachwytu ale i ulgi, a także świadomość czekającej drogi w dół. To bycie „tu i teraz” z krwawiącymi nierzadko palcami, z otarciami, z bólami mięśni, twarzą spaloną słońcem, wysmaganą wiatrem, dopieszczoną zimnem. To trwanie w czasie, blisko nieba, ze świadomością, że oto pokonaliśmy największą barierę, jaką są nasze ograniczenia, ale i pokora wobec majestatu gór.

poniedziałek, 6 lutego 2017

Dom Do Góry Nogami, czyli Zakopane na opak

O Domu Do Góry Ngami słyszałam już podczas ostatniego pobytu w Zakopanem, jednak wizyta u Pana Makuszyńskiego (TU) wówczas wygrała. Dziś jednak, od razu po przyjeździe do zimowej stolicy Polski, pobiegłam eksplorować tę dość osobliwą atrakcję. To nowy punkt na mapie Zakopanego, który z pewnością ucieszy wszystkich tych, którzy chcą przekonać się, jak naprawdę działa (lub nie) grawitacja. Domek powstał w 2010 roku, ale swoją architekturą nawiązuje do stylu dawnych góralskich chat, wyróżniając się na tle współczesnych domków jednorodzinnych.

niedziela, 5 lutego 2017

Roxana Bowgen „Współczesna bogini”

Autor: Roxana Bowgen 
Wydawnictwo: Kobiece 


„Brak wiary w siebie jest chorobą. Jeśli stracisz panowanie nad tym, wątpliwości staną się twoją rzeczywistością” – australijski pisarz, John Flanagan, doskonale ujął w słowa cały proces, który zachodzi w naszym życiu, jeśli brak nam wiary. To właśnie niezachwiane przekonanie o własnej mocy jest podwaliną wielkich osiągnięć, to dzięki wierze w siebie jesteśmy w stanie przekraczać swoje granice, opuszczać strefę komfortu, rozwijać się i wzrastać. Tak właśnie powstają wielkie biznesy, tak działają wielcy ludzie – w ich życiu nie ma miejsca na niepewność, na straty energii, na wątpliwości, czy sobie poradzą. I nawet, kiedy popełniają błędy, kiedy upadają, to każda porażka jest cenną lekcją. 

Małgorzata Saramonowicz "Xięgi Nefasa. W Zaświatach"

Autor: Małgorzata Saramonowicz
Wydawnictwo: Znak


Kiedy spiskowcy wprowadzali na tron polski młodszego brata Bolesława Śmiałego – Władysława Hermana liczyli, iż będzie on narzędziem w ich ręku. Tymczasem wojewoda Sieciech, niemal wszechwładny na dworze Władysława Hermana, zmuszał możnych do podporządkowania się władzy książęcej w której imieniu występował. Przeciwstawiał się szczególnie dążeniom do usamodzielnienia się wielmożów zarządzających poszczególnymi prowincjami. Wówczas jednak możni wystąpili przeciwko Sieciechowi, pozyskując do walki z nim synów Władysława Hermana – Zbigniewa i Bolesława, zwanego Krzywoustym. Po toczących się wiele lat walkach przegrany Herman musiał zgodzić się na podział państwa i wydzielenie synom odrębnych dzielnic. Te wewnętrzne walki osłabiały państwo, zaś Herman prowadząc politykę ugody i uległości w stosunku do Cesarstwa, pozwalał również wykorzystywać sytuację feudałom pomorskim, którzy już dawno wyłamali się spod zwierzchnictwa centralnej władzy monarszej i nękali najazdami sąsiednie dzielnice. 

sobota, 4 lutego 2017

Anna Badkhen "Cztery pory roku w afgańskiej wiosce"

Autor: Anna Badkhen
Wydawnictwo: Kobiece


Stąpając każdego dnia po miękkich dywanach, podziwiając na ekranach kin te olbrzymich rozmiarów, perskie cuda zaściełające podłogę czy zachwycając się pokrywającymi ściany gobelinami zwykle nie zastanawiamy się, ile trudu i znoju kosztowało ich stworzenie. Współczesna technika pozwala na maszynowe wykonanie dywanów, a tekstylia te dostępne są niemal w każdym sklepie zajmującym się sprzedażą produktów wystroju wnętrz. Jednak dywanów wyplatanych ręcznie nikt nie określi mianem tekstyliów, nikt nie umieści ich na półce z napisem „promocja” – to dzieła sztuki, zasługujące na szacunek zarówno za ich piękno, jak i kunszt wykonawcy.

środa, 1 lutego 2017

S.J. Kincaid „Diabolika”

Tytuł: Diabolika
Autor: S.J. Kincaid
Wydawnictwo: Moondrive


„Człowieczeństwo nie jest stanem, w którym przychodzimy na świat. To godność, którą trzeba zdobyć” – pisał Jean Bruller, a historia potwierdza prawdziwość tych słów. Wiele przełomowych wydarzeń okupionych jest bowiem krwią ludzi, którzy cierpienia doświadczyli właśnie z rąk bliźnich. Kim zatem byli oprawcy, skoro człowieczeństwo poznać po godności?