poniedziałek, 6 maja 2024

Hanna Greń "Ci, którzy zostali"

Tytuł: Ci, którzy zostali
Autor: Hanna Greń
Wydawnictwo: Czwarta Strona


Porachunki gangów to temat niezwykle wdzięczny i krwawy, ale znacznie bardziej od polskiej rzeczywistości przemawiają do nas raczej mafijne struktury. Gangi, działające na znacznie mniejszą skalę, nie są tak zorganizowane ani nie przenikają w tak wielkim stopniu struktur rządowych. Dlatego wydają się mniej groźne, bo zajmują się raczej drobną przestępczością. Nie można ich jednak lekceważyć, bo rodziny ofiar tak naprawdę wiedzą, że nie jest ważne, czy śmierć ich bliskich to sprawa mafii czy gangu. I jedna i druga organizacja pozostawia po sobie śmierć i zniszczenie.

niedziela, 5 maja 2024

Julia Duszyńska „Cudaczek-Wyśmiewaczek” - STRESZCZENIE SZCZEGÓŁÓWE LEKTURY

1. Cudaczek – Wyśmiewaczek i panna Obrażalska

W pewnym miasteczku nad rzeczką, w domku ani małym, ani dużym, mieszkała panna Obrażalska. Miała osiem lat, zadarty nosek i jasne warkocze. Nazwano ją panną Obrażalską, bo wciąż się obrażała, nawet 10 razy na dzień. Mówiła wówczas „nie bawię się”, albo „nie potrzebuję”, po czym siadała w kącie i siedziała tam, póki cała obraza z niej nie wyparowała. Drugiej takiej obrażalskiej nie było w okolicy. A wszystkiemu był winien mały jak igiełka stworek o imieniu Cudaczek – Wyśmiewaczek. Dokładnie - mieszkał on w warkoczach panny Obrażalskiej. Zawsze kiedy się obrażała skrzat miał nie lada uciechę. Zresztą Cudaczek nie jadł i nie pił, tylko żył śmiechem. Cudaczkowi najweselej było w szkole, gdzie chodził z Obrażalską schowany w jasnych warkoczykach. Jednak nie chodził się uczyć, tylko dlatego, bo w szkole dziewczynka się ciągle obrażała. Pewnego dnia Obrażalskiej złamała się w trakcie pisania stalówka. Poprosiła sąsiadkę Małgosię, by ta pożyczyła jej zapasową stalówkę. Ta chętnie pożyczyła, ale prosiła Obrażalską, by nie krzywiła pióra w trakcie pisania, by nie złamać kolejnej stalówki. Wówczas Cudaczek podpowiedział Obrażalskiej, by się obraziła, więc dziewczyna nadęła buzie i powiedziała do Małgosi, że nie potrzebuje jej stalówki. Albo, w trakcie przerwy, kiedy Obrażalska nie złapała piłki raz i drugi, obraziła się na Wicka, że specjalnie jej źle rzuca. Potem Obrażalska obraziła się na Felę, bo ta powiedziała, że jej zeszyt jest ładniejszy, następnie na Władka, bo przyczepił jej rzep do sukienki, a wreszcie na samą nauczycielkę, która zapytała ją, ile to jest pięć razy sześć. Obrażalska nie dość, że podała zły wynik, to jeszcze nadęła buzię, kiedy nauczycielka zwróciła jej uwagę, że trzeba się lepiej uczyć tabliczki mnożenia. A Cudaczek się tylko śmieje i aż brzuszek mu się nadyma jak ziarenko grochu.

piątek, 3 maja 2024

Ewa Bauer "Na zboczu góry"

Tytuł: Na zboczu góry
Autor: Ewa Bauer
Wydawnictwo: Prozami



Przygotowania do ślubu potrafią być szalenie stresujące, ale z drugiej strony ten czas przed ślubem, może być najpiękniejszym w życiu i wypełnionym radosnym oczekiwaniem. Z jednej strony jeszcze nie wpadamy w wir nowych obowiązków wynikających z założenia rodziny i prowadzenia wspólnego domu, z drugiej strony już mamy kogoś bliskiego, zaś wizja wspólnego życia może uskrzydlać. Ten czas jest też doskonałym okresem na wyjazd, a podróż przedślubna może stać się wspaniałą zapowiedzią tego, jak będziemy spędzali czas po ślubie. Tyle tylko, że czasami staje się końcem związku…

wtorek, 30 kwietnia 2024

Agnieszka Pietrzyk "Ostatnie słowo"

Tytuł: Ostatnie słowo
Autor: Agnieszka Pietrzyk
Wydawnictwo: Czwarta Strona



Mimo statystyk mówiących o tym, że ludzie książek nie czytają, to branża pisarska ma się dobrze. Wciąż nie brak fanów, którzy bez zastanowienia rzucają się na każdą nową książkę ulubionego pisarza, nie brak ludzi biorących udział w Targach Książki czy warsztatach kreatywnego pisania, a także tych, którzy … pisarzami pragną zostać. Ale napisanie książki tylko pozornie wydaje się takie łatwe. Technicznie nie ma w tym rzeczywiście nic trudnego – wystarczy interesująca fabuła, dobry początek, a dalej cała akcja układa się sama. Co jednak, kiedy wena nie nadchodzi, kiedy poza tytułem lub nawet wyłącznie swoim nazwiskiem na ekranie widać tylko migający kursor? Co kiedy pomysłów jest tak wiele, że wszystkie kłębią się w głowie i nie wiadomo tak naprawdę, który z nich wybrać, który jest najlepszy? W takich sytuacjach zawsze można zwrócić się do pisarza zajmującego się pisaniem początków książek…

Nasza Księgarnia "Orzeszki ze ścieżki" - recenzja gry

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia



Co powiecie na wycieczkę do lasu? Odwiedzimy go jesienią, kiedy zamieszkujące go zwierzęta mają najwięcej pracy – trzeba przecież zgromadzić zapasy na zimę. Nie wszystkie radzą sobie z tym jednakowo dobrze, liczyć będą zatem i na naszą pomoc. Czy przyłączycie się do gry?

piątek, 26 kwietnia 2024

Georgia Summers "Miasto gwiezdnego pyłu"

Tytuł: Miasto gwiezdnego pyłu
Autor: Georgia Summers
Wydawnictwo: Jaguar



Świat bogów pełen był okrucieństwa, kłótni, miłości i nienawiści. Bez skrupułów wymierzali sobie oni kary, skazywali na wygnanie czy obkładali klątwami. W taką klątwę uwikłana jest od pokoleń rodzina Everlych, aż w końcu znalazł się ktoś, kto postanowił ją przerwać. Tyle tylko, że okazało się to wyjątkowo trudne, a na dodatek naraziło wielu ludzi na straszne konsekwencje.

poniedziałek, 22 kwietnia 2024

Ruth Mancini "Na krawędzi"

Tytuł: Na krawędzi
Autor: Ruth Mancini
Wydawnictwo: HarperCollins



Samobójstwo można popełnić na dziesiątki sposobów. Do tych najczęściej występujących zalicza się połknięcie tabletek czy podcięcie sobie żył. Są też takie osoby, które kończą swoje życie wieszając się. Nieliczne skaczą z wysokości, być może dlatego, że wizja siebie z paraliżem bądź innymi urazami, jest gorsza niż śmierć.

niedziela, 21 kwietnia 2024

Brian Tracy „Punkt skupienia. Uprość swoje życie, zwiększ produktywność i osiągaj wszystkie swoje cele”

Tytuł: „Punkt skupienia. Uprość swoje życie, zwiększ produktywność i osiągaj wszystkie swoje cele”
Autor: Brian Tracy
Wydawnictwo: OnePress


Pracujesz coraz więcej, ograniczasz spotkania z przyjaciółmi, czas spędzany z rodziną, a i tak masz wrażenie, że się nie wyrabiasz? Bierzesz kolejne zlecenia, a pieniędzy wciąż ci brakuje? Masz wrażenie, że mimo wysiłku twoja kariera stoi w miejscu, podczas kiedy twoi szkolni koledzy zaszli już dużo dalej?

sobota, 20 kwietnia 2024

Remigiusz Mróz "Paderborn"

Tytuł: Paderborn
Autor: Remigiusz Mróz
Wydawnictwo: Czwarta Strona



Czy może istnieć zabójstwo doskonałe? Teoretycznie wydaje się, że nie, bowiem nie ma ludzi nieomylnych, więc prędzej czy później zabójca może popełnić błąd. Pytanie tylko brzmi, ile ludzi wcześniej musi zginąć, by można było wpaść na trop? Działania seryjnych morderców pokazują, że niekiedy tych ofiar może być dużo, a wykrycie sprawcy niestety wynika raczej ze splotu różnego rodzaju okoliczności. Sukcesu zatem wcale nie można przypisać śledczym, ale losowi.

piątek, 19 kwietnia 2024

Profesor Andrews w Warszawie Wyspa – czy warto przeczytać tę książkę? Recenzja

Właśnie skończyłam czytać książkę Olgi Tokarczuk, "Profesor Andrews w Warszawie Wyspa". Książkę pełną tajemniczych przygód, wciągających opowieści i nieprzewidywalnych zdarzeń. O czym opowiada ta książka i kto powinien po nią sięgnąć? Odpowiedź poniżej.

czwartek, 18 kwietnia 2024

Anna Konecka "Europa City Break. 30 pomysłów na weekend pełen wrażeń"

Tytuł: Europa City Break. 30 pomysłów na weekend pełen wrażeń
Autor: Anna Konecka
Wydawnictwo: Bezdroża


Zbliża się majowy długi weekend, więc wiele osób myśli o wyjeździe. Nie musi to być ani daleka ani długa podróż, by odrywając się od codzienności, rutynowych obowiązków czy problemów zawodowych, prawdziwie wypocząć. W zależności od tego, jakie są nasze preferencje, możemy wybrać wizytę w polskich miastach, albo zagraniczne wojaże. Przy czym te drugie wcale nie muszą być ani bardzo drogie, ani bardzo wyczerpujące.

poniedziałek, 15 kwietnia 2024

Podróże z dzieckiem: Kolejkowo w Gliwicach

W ubiegłą sobotę wybrałyśmy się z Klarą do Gliwickiego Kolejkowa. Planowałyśmy go odwiedzić już kilkakrotnie, szczególnie że mamy już za sobą wizytę u dinozaurów w DinoWorld (TU), na wystawie budowli z LEGO (TU), a ja ze swoimi podopiecznymi odwiedziłam też Funzeum (TU), ale zawsze coś wypadało. Wszystkie te wymienione atrakcje zlokalizowane są w Centrum Handlowym Europa Centralna w Gliwicach.

sobota, 13 kwietnia 2024

Shia Green "100 najsłynniejszych zwierzaków w historii"

Tytuł: 100 najsłynniejszych zwierzaków w historii
Autor: Shia Green
Wydawnictwo: Nowa Baśń


O tym, jak bardzo niezwykłe są zwierzęta, nie trzeba nikogo przekonywać. Każdy właściciel zwierzaka wie, jak bardzo potrafią one poprawić humor, jak doskonale zapełniają ciszę w domu, jak bezgranicznie nas kochają. A jednak wśród tych wyjątkowych zwierząt są jeszcze takie, które odznaczają się niezwykłymi dokonaniami. Co jakiś czas w mediach pojawiają się doniesienia o zwierzakach, które wyczuwają wybuch gazu i wyprowadzają właścicieli, o takich, które potrafią rozpoznać sygnały nadchodzącego ataku padaczki, a także takich, które alarmują otoczenie, że z właścicielem coś złego się dzieje.

piątek, 12 kwietnia 2024

Robert Małecki "Zapadlina"

Tytuł: Zapadlina
Autor: Robert Małecki
Wydawnictwo: Literackie


Wszyscy pamiętają chyba kultowy serial „Archiwum X”, zajmujący się niewyjaśnionymi sprawami, gdzie sceptycyzm łączył się z wiarą w nadnaturalne zjawiska. W Polsce, tajny zespół do spraw przestępstw niewykrytych, zwany powszechnie Archiwum X , nie zajmuje się co prawda kosmitami, ale rozwikływaniem zbrodni, w sprawie których śledztwa zostały umorzone ze względu na niewykrycie sprawcy. Dysponując współczesną wiedzą i nowymi technikami, niejednokrotnie rzeczywiście udaje się rozwikłać zbrodnie nawet przed wielu lat, choć najczęściej nie ma w tym elementu zaskoczenia – śledczy ze świeżym spojrzeniem są w stanie wyłapać luki i niedociągnięcia w prowadzonych wcześniej przez kogo innego sprawach.

Clive Gifford "Co wolisz? Starożytni Egipcjanie"

Tytuł: Co wolisz? Starożytni Egipcjanie
Autor: Clive Gifford
Wydawnictwo: Znak


Starożytny Egipt jest uznawany za jedną z największych i najstarszych cywilizacji świata, której początki sięgają 3100 roku p.n.e. Mimo tego, iż Egipcjanie nie dysponowali zaawansowaną technologią czy współczesną wiedzą, to jednak sporo im zawdzięczamy w sferze wynalazków i odkryć, a także budownictwa.

czwartek, 11 kwietnia 2024

Tom Jackson "Atlas dinozaurów. Podróż do prehistorycznego świata"

Autor: Tom Jackson
Wydawnictwo: Świetlik


O dinozaurach napisano już wiele książek i nakręcono mnóstwo filmów, od dokumentalnych po horrory, ale te wielkie gady wciąż rozpalają naszą wyobraźnię. Być może dlatego, że należą one już do przeszłości, zaś naukowcom wciąż nie udało się odkryć ostatecznej przyczyny ich wyginięcia. Na ten temat funkcjonuje kilka hipotez, podobnie zresztą, jak tych dotyczących ich natury i zachowania. Większość dostępnych dziś informacji opiera się jednak wyłącznie na wnioskach wysuniętych po badaniach kości tych gadów.

Shia Green "100 najsłynniejszych zwierzaków w historii" - KONKURS ZAKOŃCZONY

Czy wiesz, że jednym z najsłynniejszych aktorów w historii był pies? Albo że Mozart podczas komponowania swoich największych dzieł inspirował się śpiewem ptaka? Lub że jeden z pułkowników w norweskiej armii to pingwin, a dzieje Anglii mogły potoczyć się inaczej, gdyby nie pewien niesforny chart?

Dzięki tej bogato ilustrowanej  książce poznasz losy przeróżnych zwierzaków – futrzastych, skrzydlatych czy z pancerzykami – które uratowały wiele istnień, wykazywały niezwykłe zdolności artystyczne lub zmieniły bieg historii. Jednym słowem, przyczyniły się do tego, że świat stał się lepszym miejscem i należy im się wielki szacunek.
/opis wydawcy/

Pytanie: Czy masz zwierzę? A może znasz jakiegoś zwierzaka, który chwyta cię za serce? Opisz dlaczego dany zwierzak jest wyjątkowy.

Wyniki: Nagroda wędruje do pani Anny O. z Rybnika. Gratulujemy!

wtorek, 9 kwietnia 2024

Anna Włodarkiewicz "Zagadka opuszczonej wsi. Gaja z Gajówki. Tom 2"

Autor: Anna Włodarkiewicz
Wydawnictwo: Świetlik


Coraz częściej ludziom z miasta zdarza się tęsknić za łonem na tury, za bliskim kontaktem z Matką Ziemią. Szczególnie, jeśli mamy dzieci, chcemy im pokazać piękno otoczenia, bogactwo przyrody. Niestety tej w miastach jest coraz mniej, jej miejsce zabrały wybetonowane place i skwery, na których co najwyżej można zobaczyć przycięte krzewy. Nic zatem dziwnego, że wyjazd do lasu na biwak czy do gospodarstwa agroturystycznego wydaje się spełnieniem marzeń, a przy tym częściowym choć zaspokojeniem potrzeby kontaktów na naturą.

poniedziałek, 8 kwietnia 2024

Aneta Jadowska "Tajemnica domu Uklejów"

Tytuł: Tajemnica domu Uklejów
Autor: Aneta Jadowska
Wydawnictwo: SQN



Niezapowiedziany spadek to coś, o czym marzy wiele osób. Szczególnie, jeśli spadkiem nie są długi, ale domek w lesie. Jeszcze lepiej, jeśli ten dom jest całkiem stylową rezydencją, las nie jest głęboki, a miejsce wysoce interesujące, bowiem nieopodal nadmorskiej miejscowości wypoczynkowej. Czy można chcieć więcej od życia? Ilu z nas, dla takiego spadku, byłoby w stanie zaakceptować nawet … trupa?

sobota, 6 kwietnia 2024

„Mali Bohaterowie” Barbara Gawryluk - STRESZCZENIE SZCZEGÓŁOWE LEKTURY

Iza i Nikola

Iza i Nikola mieszkają wraz z tatą, który już od kilku lat wychowuje je sam. Mama przed laty wyjechała w świat. Czasami pisała, czasami telefonowała, ale z czasem coraz bardziej oddalała się od rodziny. Tata przejął wszystkie obowiązki, a kiedy dziewczynki były młodsze odwoził je nawet bryczką z koniem Kajtkiem do szkoły. Teraz dojeżdżały do Klonowa gimbusem, a tata miał więcej czasu na pracę.

Rodzinny dom dziewczynek był w Makowie, pośród pagórków i lasów, z daleka od głównych tras i miejskiego ruchu. Stał jako ostatni w wiosce, za białym płotem i był niewielkich rozmiarów. Dziewczynki najczęściej spędzały czas z tatą, koniem Kajtkiem i Piotrkiem, kolegą z wioski. Do innych dzieci było daleko, a z koleżankami spotykały się przede wszystkim w szkole.

Marta Szarejko "Terapeuci par. Historie z gabinetów"

Tytuł: Terapeuci par. Historie z gabinetów
Autor: Marta Szarejko
Wydawnictwo: Literackie


Z roku na rok lawinowo rośnie liczba rozwodów. Skraca się również średni czas trwania małżeństw, a równe czynniki sprawiły, że wiele par już nawet nie chce walczyć o związek, tylko od razu decyduje się na rozstanie. Dzieje się tak między innymi dlatego, że omamieni bajkami i miłosnymi historiami uwierzyliśmy, że miłość trwa wiecznie, a jej kulminacją jest małżeństwo lub spłodzenie dziecka. Tyle tylko, że dla wielu jest to właśnie koniec tej słodkiego okresu, kiedy ona jeszcze chce, a on może. Z dnia na dzień do takiego związku wkracza codzienność, zmęczenie, problemy, a wszystko to skutecznie zabija chęć bycia z drugim człowiekiem. I wówczas, trzeba zdecydować – czy pracujemy nad związkiem czy też go kończymy. Możemy ewentualnie z różnych pobudek w nim tkwić męcząc się każdego dnia, ale część par podejmuje jednak decyzję, by zawalczyć o siebie wzajemnie, o bycie razem. Te pary właśnie, prędzej czy później mogą trafić do gabinetów na terapię par.

środa, 3 kwietnia 2024

Irmina Maria "Dream Lake"

Tytuł: Dream Lake
Autor: Irmina Maria
Wydawnictwo: HarperYa


Choć mówi się, że przeciwieństwa się przyciągają, to jednak w prawdziwym życiu nie zawsze tak jest. A jeśli nawet dwie zupełnie różne osoby ulegną chwilowej fascynacji sobą, to pytanie, czy taki związek, w którym ludzi więcej dzieli niż łączy, ma w ogóle sens i szanse na przetrwanie? Zwykle w love story takie historie mają pozytywne zakończenie, a bohaterowie są ze sobą mimo wszystko i ponad wszystko. A jak jest w prawdziwym życiu?

poniedziałek, 1 kwietnia 2024

Clive Gifford, Tim Wesson "Co wolisz? Wikingowie"

Tytuł: Co wolisz? Wikingowie
Autor: Clive Gifford, Tim Wesson
Wydawnictwo: Znak



Wikingowie słynęli z gwałtownego charakteru, nagłych ataków i barbarzyństwa, a już sam ich wygląd budził przerażenie. Najeźdźcy nordyccy byli zdeterminowani, aby dostać to, czego pragnęli. A pragnęli dużo, na dodatek, kiedy już to otrzymali, domagali się kolejnych danin grożąc kolejnymi atakami, jak i porywając mieszkańców i pobierając ogromne okupy. Mimo ich okrucieństwa wikingowie fascynują, rozpalają wyobraźnię. O nich powstają książki, pieśni, pozostawili po sobie tez ogromną spuściznę jeśli chodzi o budowę łodzi.

Urszula Sołtys-Para "Przebodźcowani. Szukając siebie w świecie nadmiaru"

Tytuł: Przebodźcowani. Szukając siebie w świecie nadmiaru
Autor: Urszula Sołtys-Para
Wydawnictwo: Sensus



Żyjmy w świecie nadmiaru. Otacza nas mnóstwo rzeczy, sami zresztą dbamy o to, by było ich wokół nas najwięcej. Stały się one bowiem wyznacznikiem naszego materialnego statusu, co więcej, zaczęły nas definiować. Nastały czasy, że możemy podróżować bez większych przeszkód, tyle tylko, że niekiedy te podróże zamieniają się w galop, by zobaczyć wszystkie pozycje na liście. Nie mamy czasu zastanowić się nawet nad tym, co widzimy, a wręcz, co zobaczyć chcemy. Zresztą również podróże stały się źródłem frustracji i elementem kreowania naszego wypoczynku. Nie wypada już bowiem jechać do cioci na wieś czy do Władysławowa, kiedy czekają Seszele, Malediwy czy – coraz modniejszy ostatnio – Dubaj. Nasza postawa wobec życia, ale i w stosunku do siebie stała się w ostatnich latach bardzo roszczeniowa. Coraz więcej mamy pragnień, więc coraz więcej pracujemy, żeby te pragnienia zaspokoić, a jednocześnie jesteśmy coraz bardziej sfrustrowani, kiedy to się nie udaje. Ba, jesteśmy sfrustrowani nawet wtedy, kiedy się udaje, bowiem okazuje się, że nowy dom, wymyślne stroje czy wczasy w ciepłych krajach nie zapełnią pustki w naszym sercu i nie przepędzą smutku.

środa, 27 marca 2024

Michał Jasieński "Myślenie kreatywne, czyli coś z niczego"

Tytuł: Myślenie kreatywne, czyli coś z niczego
Autor: Michał Jasieński
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza IMPULS



Gdyby przeanalizować ogłoszenia o pracę okazałoby się, że do najczęściej pojawiających się wymogów wobec kandydatów, należy myślenie kreatywne. Kreatywność jest w cenie, pracodawca oczekuje, że pracownik będzie poszukiwał nieszablonowych rozwiązań, będzie inicjował działania i wymyślał nowe drogi dojścia do klienta, nowe kanały sprzedażowe itp. Bez wątpienia kreatywność w ostatnich latach stała się bardzo modna, kreatywne staje się wszystko, począwszy od artykułów plastycznych po kreatywne książki.

czwartek, 21 marca 2024

Damon Zahariades „Radość z niedoskonałości. 18 prostych kroków do pokonania perfekcjonizmu”

Tytuł: Radość z niedoskonałości. 18 prostych kroków do pokonania perfekcjonizmu
Autor: Damon Zahariades
Wydawnictwo: Sensus



Ostatnie kilkanaście lat, gwałtowny postęp technologiczny oraz wzrost konkurencji spowodowały, że pracodawcy cenią sobie ludzi niezawodnych, niezastąpionych, wydajnych i perfekcyjnych. Problem w tym, że takich ludzi nie ma. I nawet, jeśli próbujemy aspirować do miana takiej osoby, to prędzej czy później grozi nam wypalenie. Perfekcjonizm generuje bowiem szereg problemów, m.in. dotyczących terminowości wykonania zadań, porzucania aktywności, których nie realizujemy idealnie, unikania ich. Nie bez przyczyny mówi się, że lepsze jest wrogiem dobrego, więc jeśli odkrywasz w sobie choćby nutę perfekcjonizmu, to może czas z tym walczyć, zanim zupełnie się pogrążysz.

środa, 20 marca 2024

Gita Trelease "Wszystko, co lśni. Miłość, magia, rewolucja"

Autor: Gita Trelease
Wydawnictwo: Kobiece



Czytając o osiemnastowiecznym Paryżu skupiać się będziemy głównie na wspaniałych balach urządzanych przez Marię Antoninę, pięknych sukniach, kosztownym wystroju wnętrz. Rzadko myślimy o kosztach tak wystawnego życia i to kosztach, które musieli pokryć ci najbiedniejsi. Tymczasem oni niekiedy nie mieli już nic, zresztą ilość bezdomnych i żebraków na ulicach miasta mówi sama za siebie. Warto też zauważyć zgniliznę, jaka kryje się pod całym tym blichtrem, fałsz takiego życia i ułudę, którą karmili się wszyscy markizi, baronowie i inni wysoko postawieni, a zatem uprzywilejowani ludzie. A jednak zrobili by oni wszystko, by ten obraz utrzymać jak najdłużej, by jak najdłużej cieszyć się beztroskim życiem i nicnierobieniem.

Idealna kawa w domu? To możliwe!

Czy napojem bogów mogła być kawa? Zapewne większość kawoszy będzie zdecydowanie przekonana, że tak. Mimo iż tak naprawdę kawa nie należy do starożytnych napojów, a bogowie pili boski nektar i jedli ambrozję, to kawa zyskała sobie ogromne rzesze zwolenników i dziś, w wielu miejscach świata, zaczyna być już konkurencją dla herbaty. Dla porównania, herbata znana jest już od kilku tysięcy lat, zaś – pozostając w temacie napitków – wino liczy sobie prawdopodobnie o koło pięciu tysiącleci.

wtorek, 19 marca 2024

Susanna Uusitalo "Domowe makramy. 20 pięknych projektów z podstawowych węzłów"

Autor: Susanna Uusitalo
Wydawnictwo: Kobiece


Po latach zachwytu nad tandetnymi, plastikowymi ozdobami, rzeczami z sieciówek odlanymi od formy, znów poszukujemy zindywidualizowanych ozdób i rzeczy, które będą przez nas przemawiały, ale też definiowały nas samych i nasze upodobania. Oczywiście, takie rzeczy również można znaleźć na jarmarkach, targach czy w sieci, zwykle z etykietą „handmade”, ale prawdziwą przyjemnością jest zrobić je samodzielnie.

niedziela, 17 marca 2024

Kate Alice Marshall "W gąszczu kłamstw"

Tytuł: W gąszczu kłamstw
Autor: Kate Alice Marshall
Wydawnictwo: Czwarta strona


Kiedy kończy się dzieciństwo? Kiedy kończymy szkołę? Kiedy zaczyna się w nas odzywać kobiecość? Kiedy zaczynamy się interesować chłopakami? A może wówczas, kiedy spotykamy mordercę?

Naomi Shaw boleśnie się przekonała o tym, że dzieciństwo kończy się z chwilą, kiedy się umiera. A właściwie prawie umiera, bowiem fakt, że przeżyła po takiej liczbie ciosów zadanych nożem, graniczy niemal z cudem. A pomyśleć, że w tym dniu bawiła się jak zawsze ze swoimi przyjaciółkami, Cassidy i Olivią w lesie, bawiąc się w boginie. To lato miało być ostatnim latem dzieciństwa, wszystkie trzy czuły, że nadchodzą zmiany. Może dlatego tak bardzo wciągnęły się w wymyśloną przez Cass zabawę, udając boginie, i hasając po lesie. Chciały zatrzymać ten moment, w którym wierzy się w magię, w którym las otaczający miasteczko może stać się lasem starożytnym. Warzyły zatem mikstury, każda z nich miała imię jakiejś bogini, odprawiały różne rytuały, miały nawet własny język. No i miały Persefonę, która podtrzymywała ich wiarę w to, co robiły…

sobota, 16 marca 2024

Wanda Chotomska "Dzieci Pana Astronoma" - STRESZCZENIE SZCZEGÓŁÓWE LEKTURY

1. Dzieci pana Astronoma

Był sobie pan Astronom, mieszkający razem z żoną przy ulicy Astronomów. Był bardzo roztargniony, interesował go wszechświat i cały układ planetarny. Potrafił całymi dniami siedzieć i obserwować gwiazdy przez ogromne teleskopy. Kiedy urodziły mu się dzieci, bliźnięta, postanowił im nadać imiona: Teleskopek i Teleskopka, co miało być wyrazem jego fascynacji wszechświatem. Tym sposobem pojawiły się dwa Teleskopki, które rok za rokiem rosły oraz psociły.

poniedziałek, 11 marca 2024

Stella Tack "Black Bird Academy. Zabij mrok"

Tytuł: Black Bird Academy. Zabij mrok
Autor: Stella Tack
Wydawnictwo: Jaguar


Czy można powiedzieć, że znamy drugą osobę? Na czym opiera się nasze zaufanie w stosunku do drugiego człowieka? Ba, czy możemy zaufać sobie szczególnie, kiedy to, co widzimy, wymyka się racjonalnemu pojmowaniu? Gdzie leży granica szaleństwa i czy jesteśmy tylko pionkami w mało subtelnej grze prowadzonej przez istoty, które teoretycznie nie istnieją?

wtorek, 5 marca 2024

Julie Soto "Forget me not"

Tytuł: Forget me not
Autor: Julie Soto
Wydawnictwo: HarperCollins



Niemal każda kobieta marzy o tym, by się zakochać i mieć ślub niczym z bajki. Biała suknia, kwiaty, pierwszy taniec – to wszystko elementy ślubu, niczym z bajki, dopełnionego wizją pięknych zdjęć i bajkowej atmosfery. No cóż… jak się okazuje, są kobiety, które owszem, marzą o takim weselu tyle tylko, że zamiast stanąć na miejscu panny młodej, wolą go organizować.

niedziela, 3 marca 2024

Krzysztof J.Szmidt „Kreatywność na 33 sposoby. Odkryj swój twórczy potencjał”

Tytuł: „Kreatywność na 33 sposoby. Odkryj swój twórczy potencjał”
Autor: Krzysztof J.Szmidt
Wydawnictwo: Onepress



Współczesne czasy stanowią pochwałę dla kreatywności. Kreatywne jest już wszystko, począwszy od zabawek po artykuły biurowe. Kreatywność ma wzięcie, jest na nią zapotrzebowanie, tyle tylko, że cały system w którym funkcjonujemy robi wszystko, by tę kreatywność zabić. Począwszy od wczesnych etapów nauki dzieci uczone są zachowania się zgodnie z przyjętymi wzorcami i uczenia się zgodnie z kluczem odpowiedzi. Każda odpowiedź wykraczająca poza przyjęty wzorzec, jest zła. To tylko przykład w morzu innych zachowań i reguł, w których wzrastamy, a które ograniczają naszą kreatywność. Nie bez znaczenia jest też rozwój technologiczny – wytwory już nie powstają z nudy, tą bowiem zabija internet, po który sięgamy w każdej niemal sytuacji. Przestajemy inspirować się obserwacją otoczenia, zachowaniami ludzi, bo przecież ktoś właśnie dodał post w mediach społecznościowych…

Adam Bahdaj "Pilot i ja" - STRESZCZENIE SZCZEGÓŁÓWE LEKTURY

Tytuł: Pilot i ja
Autor: Adam Bahdaj


Bohaterem książki jest chłopiec o imieniu Waluś, którego największym marzeniem jest posiadanie samolotu i latanie. Tymczasem tylko rysuje na papierze różnego rodzaju samoloty, poczynając od śmigłowców po myśliwce i bombowce. A im więcej tych samolotów rysuje, tym bardziej chce latać. Kiedyś, kiedy został sam w domu, wziął wielki blok rysunkowy starszej siostry, Tereski i narysował kolorowymi kredkami wspaniały samolot, wyglądający jak prawdziwy. Po narysowaniu stwierdził, że dobrze by mieć taki samolot, tylko prawdziwy. Chłopiec poleciałby wówczas do cioci Eli do Olsztyna. Zmartwił się jednak, że nie umie sterować takim samolotem. Narysował zatem pilota samolotu w błękitnym kombinezonie lotniczym i błękitnej pilotce na głowie. Czegoś jednak pilotowi brakowało. Po zastanowieniu się, chłopiec dorysował mu wspaniałe czarne wąsy.

piątek, 1 marca 2024

Natalia Grzegrzółka "The Paper Dolls"

Tytuł: The Paper Dolls
Autor: Natalia Grzegrzółka
Wydawnictwo: Jaguar



Za zamkniętymi drzwiami domów wiele się zwykle dzieje, choć nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że dzieje się źle. Bardzo często wytykamy palcami rodziny dysfunkcyjne, pochodzące z peryferyjnych obszarów kraju lub o niższym statusie ekonomicznym nie zdając sobie sprawy, że brak miłości, obojętność czy przemoc fizyczna i psychiczna dotyczyć może rodzin szanowanych i bogatych. Co więcej, ofiary takiej przemocy rzadziej zwracają uwagę, bowiem doskonale potrafią się kamuflować, zresztą leży to również w szeroko pojętym interesie rodziny. Pieniądze załatwiają wiele rzeczy, ale nie widzimy osoby poszkodowanej, bowiem trudno nam uwierzyć, że może nią być.

czwartek, 29 lutego 2024

Michał Jasieński „Myślenie krytyczne, czyli jak żyć mądrzej”

Tytuł: „Myślenie krytyczne, czyli jak żyć mądrzej”
Autor: Michał Jasieński
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza IMPULS


Jesteśmy przyzwyczajani do schematów od najmłodszych lat. Nasze zachowania, jak i odpowiedzi, powinny być przewidywalne. Kreatywność, mimo szumnych haseł o jej rozwijaniu, w placówkach oświatowych jest zwykle tępiona, podobnie jak i zresztą później, w wielu zakładach pracy. Rozwój szkolnictwa idzie w tym kierunku, że możliwe są tylko takie odpowiedzi, jakie założył autor i trzeba wpasować się w klucz, by dostać dobrą ocenę. Nie do pomyślenia jest, by wykazać sceptycyzm wobec odpowiedzi, nie do pomyślenia, by podać inne warianty zdarzeń.

środa, 28 lutego 2024

Sarah Noble "Silna jak rzeka. Książka o rodzicielskiej miłości"

Autor: Sarah Noble
Wydawnictwo: Świetlik


Miłość matki do swoich dzieci wymyka się wszelkim definicjom, jest bezinteresowna, bezgraniczna, czysta i piękna. I mimo iż powstało już wiele książek, bajek czy poematów na ten temat, to matczyna miłość jest niezwykle wdzięcznym tematem, który może być podejmowany wciąż od nowa i nigdy nie mamy go dość.

poniedziałek, 26 lutego 2024

Rebecca F.Kenney "Królestwo słodyczy i rozkoszy"

Autor: Rebecca F.Kenney
Wydawnictwo: Kobiece


Nie ma chyba osoby, która nie zna historii Dziadka do orzechów. Ta wzruszająca historia wywołuje emocję zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych szczególnie, że opowieść stała się inspiracją dla Piotra Czajkowskiego do stworzenia słynnego baletu. Historia opowiadająca o przygodach małej Klary w świecie, w którym zabawki ożywają, a księciem ich królestwa zostaje tytułowy Dziadek do orzechów, porusza wyobraźnię i sprawia, że każdy z nas odnajduje dziecko w sobie.

czwartek, 22 lutego 2024

Alice Oseman "Radio Silence"

Tytuł: Radio Silence
Autor: Alice Oseman
Wydawnictwo: Jaguar


Okres dorastania jest dla młodego człowieka trudny i to nie tylko dlatego, że to czas przemian zachodzących w ciele (przede wszystkim w mózgu), ale również dlatego, że wiele się wówczas dzieje. Kolejne szkoły, nowi nauczyciele, grupy rówieśnicze, konieczność podejmowania samodzielnie wielu decyzji – to wszystko niezwykle obciąża psychicznie młodego człowieka i powoduje, że kiedy nie ma wsparcia wśród bliskich, może się pogubić. Dorastanie to również czas odkrywania swojej tożsamości, również seksualnej, to czas eksperymentowania z modą, wyglądem, przesuwaniem granic czy partnerami. Czasami jednak młody człowiek jest tak pogubiony, że tak naprawdę nie wie dokąd zmierza i czego chce.

środa, 21 lutego 2024

Ruth Ware "Dzień Zero"

Tytuł: Dzień Zero
Autor: Ruth Ware
Wydawnictwo: Czwarta Strona



Mówi się, że jeśli chcesz rozśmieszyć Pana Boga, to zrób jakieś plany. Niestety, mimo iż życie bez planowania jest trudne i chaotyczne, to bardzo często bywa tak, że plany udaremnia nam złośliwy chichot losu. Co więcej, niekiedy to nie tylko zmiana planów, ale całego życia, które sypie się niczym domek z kart.

Lewis Carroll "Alicja w Krainie Czarów" - STRESZCZENIE SZCZEGÓŁOWE LEKTURY

Rozdział I: Przez króliczą norę

W upalny, letni dzień Alicja wraz z siostrą siedzą na ławce i próżnują. Alicja spogląda na książkę, którą czyta siostra, ale zniechęca ją brak obrazków i dialogów. Zastanawia się, co jest warta taka książka. Stara się rozmyślać, ale jest senna i znudzona. Nagle zauważa, że obok niej przebiegł Biały Królik o różowych oczkach. Królik wyciąga z kieszonki od kamizelki zegarek i stwierdza, że jest spóźniony. Zwierzę wskakuje pospiesznie do nory, która przypomina wylot studni. Alicja robi to samo, przychodzi jej bowiem do głowy, że nigdy wcześniej nie widziała królika w kamizelce czy królika z zegarkiem.

niedziela, 18 lutego 2024

Florencia Etcheves "Kucharka Fridy"

Tytuł: Kucharka Fridy
Autor: Florencia Etcheves
Wydawnictwo: Letra


Frida Kahlo, słynąca z autoportretów meksykańska malarka, w tradycyjnym stroju, z niebanalną urodą i charyzmatyczną osobowością fascynowała zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Korzystała z życia, na ile mogła, choć ono było dla niej nieustannym cierpieniem. W dzieciństwie Frida przechodziła chorobę Heinego-Medina, w konsekwencji czego została kaleką. Ta niepełnosprawność pogłębiła się na skutek poważnych urazów odniesionych podczas wypadku komunikacyjnego. Na skutek uderzenia jedna z poręczy przebiła ją na wylot uszkadzając narządy wewnętrzne, kręgosłup, nogi, a ten straszny widok potęgował jeszcze fakt, że skąpane we krwi ciało obsypane było złotą farbą w proszku, która wysypała się jednemu z pasażerów feralnego autobusu. Frida cudem przeżyła i dzięki wypadkowi, który unieruchomił ją na całe miesiące, zyskała pasję. Zajęła się malarstwem, a jej pełne pasji i cierpienia portrety do dziś przyciągają wzrok. Sama jednak podkreślała, że wypadek autobusowy nie był jedynym, jaki zdeterminował jej życie. Tym gorszym, był Diego Riviera, genialny malarz, muralista, sekretarz generalny Komunistycznej Partii Meksyku. Ich związek pełen był wzlotów i upadków, zdrad i wybuchów miłości, niszczył ją i inspirował jednocześnie.

sobota, 17 lutego 2024

Podróże z dzieckiem: Egzotarium w Sosnowcu, sposobem na deszczowe dni

Jeśli zastanawiacie się, czy warto iść (z dzieckiem) do sosnowieckiego egzotarium, to zdecydowanie tak. Przynajmniej jeden raz, by zobaczyć nowoczesną inwestycje na miarę XXI wieku w mieście, albo chociaż, by zatęsknić za starym miejscem. To Centrum Edukacji Ekologicznej, potocznie zwane Egzotarium. Nowoczesna szklana bryła, jest widoczna z daleka i bez problemu dojedziecie tu autobusem czy tramwajem. Otwarcie Egzotarium odbyło się 2 grudnia 2023 roku.

czwartek, 15 lutego 2024

Bartosz Szczygielski "Asymetria"

Tytuł: Asymetria
Autor: Bartosz Szczygielski
Wydawnictwo: Czwarta Strona


Chyba nie ma nic gorszego, niż śmierć dziecka. Szczególnie, jeśli umiera ono nie w wyniku choroby czy obrażeń wynikających z wypadku, ale staje się ofiarą zbrodni. I to tej najstraszniejszej, bo dokonanej rękami tych ludzi, którzy powinni bezgranicznie i bezwarunkowo ją kochać – jej rodziców. Tymczasem oni dają życie, po czym zdarzają się sytuacje, w których przyznają sobie prawo do tego, by je odebrać.

niedziela, 11 lutego 2024

Marah Woolf "Znak i omen. Wiccańskie kredo. Tom I"

Tytuł: Znak i omen. Wiccańskie kredo. Tom I
Autor: Marah Woolf
Wydawnictwo: Jaguar




Jak straszne to musi być uczucie, dzień po dniu udawać kogoś innego, dzień po dniu, zakładać maskę. Jak straszne musi być cierpienie w samotności i świadomość, że nie zrobiło się nic, by uratować bliskich. Jak straszne musi być zmaganie z codziennością wiedząc, że tak naprawdę niewiele można zmienić, że to, jak wygląda życie teraz, może pozostać niezmienne.

wtorek, 6 lutego 2024

Magdalena Zimniak "Czarcie lustro"

Tytuł: Czarcie lustro
Autor: Magdalena Zimniak
Wydawnictwo: Skarpa Warszawska


W Polsce poziom zgłaszanych zaginięć dzieci jest wciąż wysoki, a wiele z nich okazuje się porwaniami. Do najczęstszych należą tzw. porwania rodzicielskie, ale zdarzają się również porwania w celu wyłudzenia okupu, a także te najgorsze – przez pedofili. Mimo kilku spektakularnych aresztowań w ostatnich latach, zjawisko pedofilii wciąż się szerzy, nie brak jest dorosłych, dla których jedyną możliwością seksualnego spełnienia, są kontakty z dziećmi. Jest to o tyle tragiczne, że praktycznie nie ma żadnego systemu leczenia osób z zaburzeniami preferencji seksualnych, również tych, którzy czynu pedofilnego jeszcze nie popełnili. Nie brak również osób (również członków rodziny), które z różnych względów ukrywają ten proceder lub same wypierają go ze świadomości. Sytuacja jest o tyle tragiczna, że pedofilia nie daje zewnętrznych oznak, a żaden pedofil nie ma wypisanych swoich preferencji na czole. Co więcej, często pedofilami bywają osoby ciche, wycofane, życzliwi sąsiedzi, uroczy mężowie, lub też osoby przebojowe, cenione w towarzystwie, mające wysoką pozycję społeczną.

niedziela, 4 lutego 2024

Planer Książkary




Miłość do książek, do zagłębiania się w opisywanych przez autorów losach bohaterów, bardzo często wiąże się tez z pragnieniem zatrzymania tych historii w pamięci czy podzielenia się z nimi. Jednak pamięć jest bardzo ulotna, dlatego wrażenia dotyczące książki, jej motyw przewodni, bohaterów czy najważniejsze fakty, warto opisać, na zawsze zatrzymując je w ten sposób na stronach zeszytu. Wówczas możemy w każdej chwili sięgnąć do takich opisów chociażby po to, by komuś o książce opowiedzieć, czy polecić dany tytuł. Wielbiciele książek lubią jednak nie tylko książki czytać – lubią spotykać się z innymi wielbicielami słowa pisanego, lubią poznawać autorów, chociażby na Targach Książki czy uczestniczyć w różnych wydarzeniach z książką związanych. Z pewnością też mają listę tytułów, po które planują sięgnąć w najbliższym czasie.

piątek, 2 lutego 2024

Natasha Lester "Dom na Riwierze"

Autor: Natasha Lester
Wydawnictwo: Kobiece



Rabowane z domów. Odbierane ludziom przekonanym, że jadą tam, gdzie będą mieli szansę żyć spokojnie. Odbierane z muzeów, rekwirowane z galerii. Przetapiane na kule armatnie i pociski. Takie były losy dzieł sztuki w trakcie II wojny światowej. Niektóre udało się ukryć przed okupantem budując skomplikowane skrytki, chowając po piwnicach i strychach, zakopując w ziemi. Niektóre zostały zniszczone, inne zaginęły, a miejsce ich pobytu jest do tej pory nieznane, o innych zaś wiemy prawie wszystko, włącznie z miejscem ich pobytu. Wiele z tych dzieł udało się po wojnie odzyskać, inne być może wciąż przebywają w miejscu ich ukrycia – przez Hitlerowców, albo przez ludzi, którzy pragnęli zapewnić im bezpieczeństwo.

wtorek, 30 stycznia 2024

Katarzyna Majewska-Ziemba "Cienie zostaną za nami. Saga kresowa"

Tytuł: Cienie zostaną za nami. Saga kresowa
Autor: Katarzyna Majewska-Ziemba
Wydawnictwo: Replika


Wschodnie ziemie Rzeczypospolitej w polskiej tradycji i literaturze określa się jako Kresy. Niezależnie od tego, jak bardzo poetycka byłaby to nazwa, słowo to wśród Litwinów, Białorusinów czy Ukraińców wywołuje negatywne skojarzenia. Już sam ten fakt świadczy o tym, jak skomplikowana była (i dalej jest) sytuacja tych ziem, których nie ominęły wichry historii i które splamione są krwią mieszkańców kilku narodowości. Obok siebie współegzystowali tu Polacy, Litwini, Białorusini, Ukraińcy oraz Żydzi, a po I wojnie światowej we wzajemne relacje coraz częściej wkraczała niepewność i obawy, a także pretensje i roszczenia.