czwartek, 19 maja 2016

Weronika Sokołowska „Zacznij mówić po angielsku. Jak przełamać barierę językową”

Autor: Weronika Sokołowska
Wydawnictwo: Samo Sedno


Ile już razy rozpoczynałeś naukę języka obcego i nagle, po roku lub dwóch dochodziłeś do wniosku, że to nie dla ciebie, że nigdy się tego języka nie nauczysz? Ile pieniędzy już wydałeś na różnego rodzaju kursy czy warsztaty, które nie przyniosły znaczącej poprawy twoich kompetencji językowych? Ile razy kupowałeś kolejny podręcznik lub płytę do samodzielne nauki języka łudząc się, że zmotywuje cię to do nauki? Czy przerobiłeś chociaż jedną lekcję z tych książek?

Odpowiedzi na te pytania niech staną się bodźcem do refleksji nie tyle nad przyczynami niepowodzeń, ale nad możliwymi sposobami zmiany istniejącego stanu rzeczy. Być może zmiana ta stanie się możliwa już teraz, a to dzięki niezwykle cennej dla wszystkich osób pragnących władać obcymi językami książce Weroniki Sokołowskiej. Poradnik „Zacznij mówić po angielsku. Jak przełamać barierę językową” dostarcza szeregu metod, za sprawą których nauka języka może nie tylko stać się przyjemnością, ale i prowadzić do sukcesu (celu). Autorka, anglistka i iberystka, założycielka szkoły językowej, prowadząca również bloga o nauce języków obcych, nie tylko identyfikuje bariery, które nie pozwalają nam opanować języka, ale i wyodrębnia kolejne etapy, które przechodzą osoby dążące do swobodnego mówienia w języku angielskim, dla każdego z tych etapów dobierając ćwiczenia wspomagające rozwój umiejętności. To sprawia, że po książkę sięgnąć mogą zarówno osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z nauką języków, jak i osoby, które mają za sobą już kilka lub kilkanaście miesięcy czy nawet lat nauki.

W kolejnych rozdziałach książki autorka dowodzi, iż uczucie niemocy komunikacyjnej, bariera, która nie pozwala nam wypowiedzieć się w obcym języku, to wynik strachu, którego źródeł należy doszukiwać się w osobistych doświadczeniach z okresu wczesnej edukacji. Zachęca do swego rodzaju autorefleksji i odpowiedzi na pytanie dotyczące obecnego miejsca na drodze rozwoju językowego, a także do wyznaczenia sobie celu z wykorzystaniem metody SMART.

Niezwykle cenny jest rozdział poświęcony ćwiczeniom i metodom rozwijającym umiejętności językowe. Sokołowska rozpoczyna charakterystykę od technik szczególnie przydatnych na podstawowym poziomie nauki, gdzie zasób słownictwa jest mocno ograniczony, stopniowo przechodząc do metod bardziej zaawansowanych, opartych na doskonaleniu umiejętności i poszerzaniu zasobów słownictwa oraz na tworzeniu wypowiedzi ustnych. 

Autorka obala ponadto mity związane z komunikowaniem się w obcym języku i zachęca do wytrwałości. Podkreśla również, że mimo faktu, iż znajomość języka anielskiego staje się pożądaną, a niekiedy nawet niezbędną umiejętnością, to wcale nie czyni go to łatwiejszym do przyswojenia. Dlatego też nie warto przejmować się, że angielskiego uczą się już dzieci w wieku przedszkolnym – liczy się jedynie nasza chęć do nauki, niezależnie od wieku. Sokołowska zachęca również do wymiany doświadczeń pomiędzy osobami pragnącymi nabyć kompetencje językowe, podkreślając motywacyjną rolę takich kontaktów. 

Badaniu postępów w nauce służy natomiast załączony do książki „Dziennik rozwoju językowego”, który nie tylko pozwala odpowiedzieć na pytania dotyczące celów nauki, czy też miejsca w którym się znajdujemy w kontekście naszych językowych umiejętności, ale służy również zaplanowaniu kolejnych kroków w rozwoju językowym. Wszystko to sprawia, że lektura, a następnie zastosowanie udzielonych przez autorkę wskazówek w praktyce, sprzyja naszemu rozwojowi językowemu i może przerwać niekończącą się spiralę rozpoczynania i zarzucania dalszych działań w kierunku biegłej znajomości języka. Poradnik „Zacznij mówić po angielsku. Jak przełamać barierę językową”, dzięki wykorzystaniu elementów coachingu i metodyki nauki osób dorosłych, a także możliwości swobodnego doboru metody czy ćwiczeń językowych umożliwia nam odniesienie sukcesu na tym polu. I choć sama lektura nie jest gwarantem osiągnięcia założonego celu, to z pewnością stanowi narzędzie, które – właściwie i w pełni wykorzystane – ułatwia stawianie kolejnych kroków w drodze do mety!



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz