środa, 31 maja 2017

Joanna Rajch "Wiatr szaleńców"

Tytuł: Wiatr szaleńców
Autor: Joanna Rajch



„Duchy bywają natrętne, prawda? (…). Nie chcą by o nich zapomniano. Jakby nie potrafiły zrozumieć, że z miasta nie można zrobić cmentarzyska (…)" – te niepokojące słowa mogłyby paść w wielu miejscach, mogłyby dotyczyć wielu bytów przywiązanych do tego świata niezrealizowanymi marzeniami lub tęsknotą ich bliskich. Zawieszone na granicy pomiędzy tym, co realne, a tym, co nierzeczywiste, nie potrafią zaznać spokoju, szukając pomocy u tych, w których tli się życie. Niekiedy jednak tak kurczowo czepiają się każdej formy życia, że trzeba posłużyć się osobą, która potrafi przepędzić złe duchy. Osobą, która zwie się Sygnadora…

wtorek, 30 maja 2017

Co warto zobaczyć w Poznaniu, czyli spacer po mieście

„Ta myśl, którą wynosim z naszego spotkania / Ta wiara w polskie serca, której nic nie zmieni / Niechaj będzie zarazem słowem pożegnania / Od tych, co Was kochają jak bracia rodzeni / I w ostatnim uścisku, w cichej łez wymowie / Wznoszą po raz ostatni: Wielkopolski zdrowie!” - ten piękny fragment wiersza Adama Asnyka „Toast w Poznaniu”, przez wiele miesięcy zachęcał mnie do podróży do Poznania, jednak dopiero Blog Conference Poznań był powodem, dla którego wyruszyłam w podróż.

Joanna Rajch "Ostatnia sonata"

Tytuł: Ostatnia sonata
Autor: Joanna Rajch



Mury starych kamienic skrywają liczne sekrety swoich mieszkańców. Za zamkniętymi drzwiami rozrywają się prawdziwe tragedie, słychać krzyki i płacz, ale niekiedy też radosny śmiech. Niekiedy słychać też muzykę wydobywającą się przez otwarte okno, choć ta, jakby nie pasowała do nieprzyjaznej okolicy, do smutnych ludzi borykających się z problemami dnia codziennego bądź samych te problemy generujących. 

poniedziałek, 29 maja 2017

Robin Gerber "Barbie i Ruth"

Tytuł: Barbie i Ruth
Autor: Robin Gerber
Wydawnictwo: Kobiece


Uwielbiana przez dziewczynki, znienawidzona przez feministki. Krytykowana za nieforemną sylwetkę i przeczące naturze proporcje, za epatowanie kobiecością i zmysłowością, za koncentrację na strojach i wszystkim, co potwierdza tylko stereotyp kobiety. O kim (o czym) mowa? O Barbie, czyli lalce, która jak żadna inna wzbudza moc kontrowersji. Zwykle jednak dyskusje na temat ciała lalki, koloru jej skóry (w późniejszych wersjach) czy różnych zawodów, jakie na przestrzeni lat wykonywała, nie obejmują kobiety, za sprawą której Barbie została do życia powołana, czyli Ruth Handler. 

Adam Grant " Buntownicy. Kreatywni liderzy zmieniają świat"

 Tytuł: Buntownicy. Kreatywni liderzy zmieniają świat
Autor: Adam Grant
Wydawnictwo: MTBiznes



„Tylko ci posuwają naprzód historię, którzy potrafią powstać przeciw niej, kiedy trzeba” – pisał Albert Camus, a liczne przykłady z historii wydają się potwierdzać prawdziwość tych słów. Okresy największego rozwoju cywilizacyjnego przypadają na czas buntów wobec rzeczywistości, a także na czasy rozwoju nauki, która przesuwała granice tego, co wydawało się niemożliwe. Pierwszy statek parowy skonstruowany przez I.K. Brunela, pierwszy rower J. Fitrefza, pierwszy silnik spalinowy E. Lenoira - nie byłoby tych wynalazków bez światłych umysłów, które pragnęły czegoś więcej, pragnęły zmieniać świat. Kim byli? Doświadczenia minionych epok pokazują, że buntownik wcale nie musi używać przemocy fizycznej, że wystarczy nieszablonowy sposób myślenia, inne spojrzenie na wiele kwestii bądź paląca potrzeba, by stać się takim buntownikiem. 

niedziela, 28 maja 2017

Joanna Raich "Opowieści z czerwonej ziemi"

Tytuł: Opowieści z czerwonej ziemi 
Autor: Joanna Raich 



Nazywane mylnie „kłami” ciosy słoni, to w rzeczywistości górne siekacze, wykorzystywane przez zwierzęta do dokopywania się do wody oraz korzeni. Ponadto słonie używają ich przy przewracaniu drzew oraz otwieraniu ich pni, by dostać się do jadalnej miazgi. Dorosłe samce używają też ciosów podczas walk, kiedy starają się o samice, ale przydają się one również do obrony przed atakami dzikich zwierząt. Niestety nawet największe ciosy nie chronią słoni przed ich największym wrogiem – człowiekiem. To, co pomaga im przeżyć, staje się równocześnie przyczyną ich zguby i będzie się tak dalej działo do chwili, kiedy spadnie zainteresowanie na wyroby z kości słoniowej. Niestety, mimo rozwoju cywilizacji i wzrostu świadomości ludzi, to „kulturalna” Europa wciąż pozostaje największym eksporterem kości słoniowej.

Iwona Walczak "Śniadanie na skale"

Autor: Iwona Walczak
Wydawnictwo: Replika


„Tam, gdzie los jest dla nas zbyt łaskawy, zwykle pojawia się otchłań, w którą w każdej chwili mogą runąć wszystkie marzenia” – pisał w jednej ze swoich książek Paulo Coelho. Dlatego właśnie warto czerpać radość z bycia „tu i teraz”, z rzeczy drobnych i małych sukcesów. Niestety mamy tendencję do parcia wciąż przed siebie bez rozglądania się na boki, nie mamy czasu by choć na chwilę zatrzymać się w miejscu, by cieszyć się drobnymi przyjemnościami i osiągniętymi celami – zamiast tego wyznaczamy kolejne. Efekt? Wypalenie zawodowe, brak satysfakcji z życia, rozpad związku, pułapka, z której nie widzimy wyjścia…

czwartek, 25 maja 2017

Zofia Stanecka "Gdy pada deszcz. W jaskini goblinów"

Tytuł: Gdy pada deszcz. W jaskini goblinów
Autor: Zofia Stanecka
Wydawnictwo: EGMONT



Mówi się, że w czasie deszczu dzieci się nudzą. Skąd jednak to przekonanie? Przecież, kiedy pada, można robić mnóstwo fascynujących rzeczy – grać w karty, czytać książki fantasy albo oglądać wciągający film. Można też … przenieść się do równoległego świata, zamieszkiwanego przez wredne gobliny o dość odstraszającej fizjonomii.

wtorek, 23 maja 2017

Hervé Tullet „Och! Książka pełna dźwięków”

Autor: Hervé Tullet
Wydawnictwo: Babaryba


Głównym narzędziem porozumiewania się wśród ludzi stanowi język, którego istotą jest wzajemne przekazywanie znaczeń. Za pomocą języka informujemy o zdobytych doświadczeniach, dzielimy się wiedzą, wyrażamy swoje emocje, prośby oraz zastrzeżenia. To właśnie posiadanie najwyżej rozwiniętego kodu porozumiewania się, decyduje o naczelnej pozycji człowieka wśród wszystkich istot. Dlatego tak ważne jest wspieranie, nie tylko rozwoju językowego, ale kompleksowe stymulowanie rozwoju dziecka.

sobota, 20 maja 2017

Konkurs: Federico Moccia „Jesteś moją obsesją” - ZAKOŃCZONY

Spokojne i dostatnie życie Giovanniego – trzydziestoletniego pisarza – kończy się, gdy przez portal internetowy kontaktuje się z nim Ona. Nie zna nawet jej imienia, jednak ona zdaje się wiedzieć o nim wszystko. Czat z tą tajemniczą kobietą, początkowo niewinny, z upływem dni przekształca się w intrygującą wirtualną znajomość, by w końcu przerodzić się w prawdziwą obsesję.

Decyzje Giovanniego będą miały wpływ nie tylko na niego, ale również na jego żonę i dwuletnią córkę. Gdy rozsądek walczy z fascynacją, nikt nie może być pewien rozwoju wypadków.

/opis wydawnictwa/

Co trzeba zrobić, by wygrać książkę? Zadanie jest proste – odpowiedz na pytanie, czym dla Ciebie jest fascynacja drugą osobą?

Federico Moccia "Jesteś moją obsesją"

Autor: Federico Moccia
Wydawnictwo: MUZA


„Wyobrażam sobie, jak siedzisz przy stole i coś piszesz lub po prostu fantazjujesz, być może o mnie…” – nie ma chyba osoby, której wyobraźnia nie zostałaby pobudzona przez te słowa. Można zinterpretować je jako zaproszenie do flirtu, a nawet gorącego romansu. Jeśli na dodatek autora (autorkę) otacza nimb tajemniczości, jeśli nieustannie o sobie przypomina i kusi, można albo wystraszyć się i natychmiast zerwać znajomość, albo dać się jej ponieść. 

piątek, 19 maja 2017

Maciej Jastrzębski "Rubinowe oczy Kremla"

Autor: Maciej Jastrzębski
Wydawnictwo: Helion


„Moskiewcy diggerzy wiedzą niemal wszystko o sekretach podziemnej Moskwy. Znają tajemnicę Metra-2 i schronów Stalina. Jednak niechętnie dzielą się tą wiedzą z innymi. Na szczęście paru diggerów zna mój przyjaciel i przewodnik (…), który nieraz się z nimi zapuszczał w mroczne korytarze podziemnego labiryntu (…)” – te słowa zachęcające nie tylko do odwiedzin moskiewskich podziemi, ale i do eksplorowania samego miasta i chłonięcia jego specyficznej atmosfery, kieruje do czytelnika Maciej Jastrzębski.

Sandra Aanodt "Dlaczego tyjemy od diet?"

Tytuł: Dlaczego tyjemy od diet?
Autor: Sandra Aanodt
Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Kolejna dieta zakończyła się fiaskiem? Zamiast zgubić kilka kilogramów twoja waga rośnie z dnia na dzień? Każda próba ograniczenia pokarmu czy nawet słodyczy kończy się napadami wilczego głodu i opróżnianiem w nocy lodówki? Masz już dosyć skrupulatnego liczenia kalorii i wydawania pieniędzy na środki wspomagające odchudzanie?

czwartek, 18 maja 2017

Wydawnictwo Paulinianum "Mały przewodnik po Jasnej Górze"

Tytuł: Mały przewodnik po Jasnej Górze
Wydawnictwo: Paulinianum


Częstochowa kojarzona jest niezmiennie z zespołem klasztornym ojców paulinów na Jasnej Górze, stanowiącym jedno z najważniejszych sanktuariów maryjnych w Polsce. To tu, ponad dwadzieścia pięć lat temu, odbyło się spotkanie Jana Pawła II z młodymi pielgrzymami, tu od wieków przychodzą tłumy ludzi z modlitwami, prośbami oraz podziękowaniami. Kierują je do Matki Bożej Częstochowskiej, której cudowny wizerunek znajduje się w specjalnej kaplicy. Ten niezwykły obraz, wedle tradycji wędrujący na polskie ziemie przez Konstantynopol i Ruś Czerwoną z samej Jerozolimy, jest symbolem dokonanych przez Matkę Boską cudów oraz ducha narodu.

Rafał Kosik "Amelia i Kuba. Tajemnica dębowej korony"

Tytuł: Amelia i Kuba. Tajemnica dębowej korony
Autor: Rafał Kosik
Wydawnictwo: Powergraph



„Wyobraźnia jest początkiem tworzenia. Wyobrażasz sobie to, czego pragniesz, chcesz tego, co sobie wyobraziłeś i w końcu tworzysz to, czego chcesz” – pisał George Bernard Shaw, a liczne przykłady naukowców wizjonerów potwierdzają prawdziwość tych słów. Nie trzeba jednak naukowych tytułów i dyplomów, by uruchomić wyobraźnię, wystarczy bowiem nieco praktyki lub też … przebywania z dziećmi. Dla nich każdy dzień jest wspaniałą przygodą, odkrywaniem nowych miejsc i zgłębianiem tajemnic. I choć niekiedy dziecięce pomysły spędzać mogą sen z powiek dorosłemu, choć mogą nieść ze sobą poważne konsekwencje, to jednak są najwspanialszym przykładem nieskrępowanej niczym kreatywności. 

środa, 17 maja 2017

Konkurs: „Jazda na rydwanie” Julian Hardy - ZAKOŃCZONY

Jazda na rydwanie” Julian Hardy – książka opisuje historię życia człowieka, któremu przyszło żyć w ciekawych czasach. Powieść rozpoczyna się w 1938 roku w Bydgoszczy a kończy w 1974 we Francji. Fikcyjna biografia to oczywiście proza obyczajowa ale przede wszystkim powieść przygodowa. Uważam, że czytelnikowi należy się niezależnie od formy literackiej porcja dobrej rozrywki. Tak o filmach myślał Zygmunt Kałużyński i ja się z nim zgadzam. Oprócz wymienionych w powieści można znaleźć fragmenty thrillera szpiegowskiego. romansu w stylu Harlequina, romansu takiego zwykłego oraz erotycznego. Gdyby chcieć podsumować jednym zdaniem, to najbliżej "Jeździe na rydwanie" do powieści epickiej.
/opis: autor/

Recenzje książki znajdziecie TU.

Co trzeba zrobić, by wygrać książkę? Zadanie jest proste – odpowiedz na pytanie, kto jest twoim ulubionym bohaterem książek sensacyjnych? Za jakie cechy cenisz tego bohatera?

A.J.Banner "Mroczna toń"

Tytuł: Mroczna toń
Autor: A.J.Banner
Wydawnictwo:HarperCollins


„Jedną z najdziwniejszych spraw w życiu jest to, co sobie człowiek zapamiętuje. Chyba robi to wybiórczo. Jest w nim coś, co wybiera rzeczy, które on potem pamięta” – pisała Agatha Christie, zaś o prawdziwości jej słów przekonał się każdy, kto choć raz zapomniał o rzeczy istotnej, zaś w zakamarkach pamięci odkrył setki tych mniej ważnych. Co steruje naszą pamięcią? Czy to opatrzność czuwa nad nami, nie pozwalając nam pamiętać rzeczy i wydarzeń szczególnie dla nas bolesnych, traumatycznych? Dlaczego ofiary rozmaitych wypadków tak często zmagają się z amnezją? Może to próba ochrony przed prawdą, przed brutalną niekiedy rzeczywistością?

poniedziałek, 15 maja 2017

Ewa Winnicka "Milionerka. Zagadka Barbary Piaseckiej Johnson"

Autor: Ewa Winnicka
Wydawnictwo: ZNAK


„Nasze spotkanie było wynikiem przeznaczenia. Wierzę, że to było mi przeznaczone. Czy tylko przypadkiem przyjechałam tutaj ze zniewolonego kraju? Mogłam też dostać inną pracę, w innym miejscu. Chciano dać mi pracę w bibliotece, ale płacili zbyt mało i do tego nie znałam dobrze angielskiego” – te słowa dowodzą, jak wiele zależy w życiu od zbiegów okoliczności, jak los przewrotnie steruje naszymi osobami. Tyle tylko, że niekiedy warto wziąć też sprawy w swoje ręce – może o tym zaświadczyć Barbara Piasecka, magister sztuki, kobieta, która zawsze chciała od życia więcej i więcej. Patrząc na jej osobistą ścieżkę mogłoby się wydawać, że nie tylko spełniła swoje wygórowane marzenia, ale żyła życiem, które nawet dziś wydaje się nierealne. Czy jednak przyniosło jej to szczęście?

niedziela, 14 maja 2017

Greg S.Reid "Myśl i bogać się. Orientacja na cel”

Autor: Greg S.Reid
Wydawnictwo: Studio Emka


„(…) Niezależnie od tego, kim jesteś i jak biegły stałeś się w swoim zawodzie, napotkasz trudności i być może poczujesz się przytłoczony niesprzyjającymi wydarzeniami. Jeśli łatwo odpuszczasz, to nie masz co liczyć na osiągnięcie spektakularnego sukcesu. Kiedy napotkasz przeciwności, zamiast zrezygnować, powinieneś jeszcze zwiększyć swoją determinację (…)” – te słowa Napoleona Hilla doskonale oddają powody, dla których tak mało osób osiąga prawdziwy sukces. Nawet jeśli gorąco czegoś pragniemy, to nieustanne borykanie się z problemami, podejmowanie nowych wyzwań czy brak wsparcia ze strony otoczenia, stopniowo obniżają naszą motywację. W rezultacie rezygnujemy z sięgnięcia po wygraną i to niekiedy tuż przed linią mety.

piątek, 12 maja 2017

Anna Gruszczyńska i Toon De Knock "Ja. Wersja 2.0"

Autor: Anna Gruszczyńska i Toon De Knock
Wydawnictwo: SQN


Każdego dnia, kiedy analizujemy swoje życie i dochodzimy do wniosku, że tak naprawdę dalekie jest od ideału, mamy ochotę wcisnąć przycisk „delete” i ponownie zapisać karty swojej przeszłości. W jakim miejscu byłabyś, gdyby można było cofnąć czas? Tak naprawdę nie ma sensu roztrząsać tej kwestii, bowiem – poza wyciąganiem wniosków z popełnionych błędów – nic to nie daje. Co więcej, wypełnia cię złą energią i nie pozwala ruszyć do przodu. Lepiej zastanowić się, co możesz zrobić dziś, nad czym musisz popracować, co zmienić i wówczas wykasować swój twardy dysk i … ruszyć do przodu!

czwartek, 11 maja 2017

Roxana Wojtas-Tabiś "Kotka rozrabiara"

Autor: Roxana Wojtas-Tabiś
Wydawnictwo: Zafira


„Człowiek, który opisuje kota, towarzyszy mu w każdej sytuacji. (…) Ale koty potrafią nawet w najmniej wykształconych ludziach na chwilę obudzić pisarza. Miłośnicy kotów aż kipią od obserwacji, doświadczeń, przeżyć, komentarzy i pytań do Pana Boga – i co z tym zrobić? (…) Przede wszystkim pragną podzielić się swym odkryciem, że każdy kot jest jedyny w swoim rodzaju (…)” – o prawdziwości tych słów, których autorem jest Eugen Skasa-Weiss, zaświadczyć może każdy właściciel kota. Łącząc w sobie siłę i kruchość, koty zachwycają, zdumiewają, ale przede wszystkim dają się kochać, choć miłość ta bywa niekiedy trudna. Czasami jednak ludzie zdają się zapominać, że koty, mimo swojej potrzeby indywidualizmu, mimo pozornej niezależności, są zdane na naszą łaskę i – jak przypadku każdego zwierzęcia – ich posiadanie wiąże się z ogromną odpowiedzialnością.

Susanna Kaysen "Przerwana lekcja muzyki"

Autor: Susanna Kaysen
Wydawnictwo: Replika


„Ludzie pytają: jak tam trafiłaś? W rzeczywistości chcą wiedzieć, czy ich może spotkać to samo. Nie potrafię dać odpowiedzi na to ukryte pytanie. Mogę powiedzieć jedno: to nie jest trudne” – te wstrząsające w swojej prostocie słowa mogą dotyczyć tylko jednego scenariusza, a mianowicie umieszczenia w zakładzie psychiatrycznym. Miejsce to budzi w nas lęk, przerażenie, jest tez symbolem słabości i ucieczki od brutalnej niekiedy rzeczywistości. Zwykle nie jesteśmy łaskawi dla osób z zaburzeniami psychicznymi, przypinamy im łatkę wariatów i omijamy z daleka, niczym trędowatych. Mimo iż jesteśmy świadomi tego, że wiele zaburzeń ma charakter genetyczny, wiele też jest wynikiem doświadczonej traumy, to jednak nie chcemy mieć z tymi osobami nic wspólnego, jakby bojąc się zarażenia. A może przeglądając się w ich oczach widzimy pewne podobieństwo? Może jesteśmy świadomi swoich zachowań, obsesji, natręctw, może rozpaczliwie próbujemy utrzymać się na powierzchni „normalności”, zdając sobie sprawę, że jesteśmy skazani na porażkę?

środa, 10 maja 2017

Julian Hardy "Jazda na rydwanie"

 Tytuł: Jazda na rydwanie
Autor: Julian Hardy


„Życie to niebezpieczna przygoda w zamglonym pejzażu o ruchomej powierzchni i sztucznie wyznaczonych granicach” – pisał hiszpański pisarz i dziennikarz, Arturo Pérez-Reverte. Nie trzeba długo szukać dowodów na prawdziwość tych słów, bowiem egzystencja każdego z nas pełna jest wzlotów i upadków, doskonale również wiemy, że niezbadane mogą być ścieżki losu. Nie tylko od naszego temperamentu, ale też siły woli i wielu czynników zależy to, jaki poziom aktywności w tym życiu osiągamy i czym się zajmujemy. Dlatego też dla każdego na tym świecie znajdzie się miejsce, niezależnie od tego, czy pragnie wieść spokojne życie jako gospodyni domowa, jak i marzy o przygodach godnych Indiana Jonesa czy Jamesa Bonda.

wtorek, 9 maja 2017

Michał Wawrzyniak "Nie interesuje mnie bycie zwykłym człowiekiem"

Autor: Michał Wawrzyniak 
Wydawnictwo: HELION 


Chciałbym być bogaty. Chciałbym mieć pracę, w której będę się realizował. Chciałbym mieć dom z basenem, willę z ogrodem, a nawet prywatną wyspę. Chciałbym mieć szerokie grono przyjaciół. Chciałbym, być niezwykłym człowiekiem. Zaraz, zaraz, czy na pewno chcesz nim być? Zastanów się, bowiem bycie niezwykłym człowiekiem, spełnianie swoich marzeń kosztuje i na pewno nie zapewni ci tego leżenie na kanapie i narzekanie. Będziesz musiał wykazać się sporą dozą autorefleksji, skończyć z marnowaniem czasu i użalaniem się nad sobą, a w zamian za to … działać! Tylko działanie, właściwie ukierunkowane na dodatek, jest w stanie przybliżyć cię do realizacji celów, tylko ono jest drogą do życia, jakie naprawdę chcesz prowadzić. Oznacza to jednak konieczność opuszczenia swojej strefy komfortu, a także konieczność podejmowania niepopularnych niekiedy decyzji, rezygnacji z szybkich przyjemności czy niektórych znajomości. Jesteś na to gotowy? 

niedziela, 7 maja 2017

Edyta Świętek "Zanim odszedł"

Tytuł: Zanim odszedł
Autor: Edyta Świętek
Wydawnictwo: Replika


„Nie ma sekretu, co by nie wyszedł na jaw” – o prawdziwości tych słów francuskiego pisarza, Jeana Baptiste Racine, przekonała się już niejedna osoba. Każda tajemnica prędzej czy później zostaje bowiem odkryta nawet, jeśli miałoby nastąpić to po wieli latach. Niezależnie od tego, jakiej wagi i rodzaju jest to sekret, czy dotyczy jednej tylko osoby czy też jest informacją skwapliwie ukrywaną przez rodzinę, zwykle wychodzi na jaw w najmniej spodziewanych okolicznościach. Czasami prawda przynosi wyzwolenie i ulgę, niekiedy komplikuje sytuację, a niekiedy niczym tornado zabiera ze sobą szczęście i spokój.

piątek, 5 maja 2017

Joanna Jax "Zemsta i przebaczenie. Otchłań nienawiści (tom II)"

Autor: Joanna Jax
Wydawnictwo: Videograf



„Nie wywołaliśmy tej wojny i nie chcieliśmy jej. Została nam narzucona. Będzie to wojna o całe jutro świata. Są tylko dwie drogi rozwojowe: albo podporządkować się Trzeciej Rzeszy w jej planach hegemonii, albo złamanie tych planów i ocalenie zarazem wolności narodów, wolności ludów i wolności ludu. Weszliśmy na drogę drugą. To jest Polski dziejowy szlak” – pisał Mieczysław Niedziałkowski, a o tym, jak krwawy i pełen poświęceń był to szlak wiedzą wszyscy, którzy przetrwali wojnę, a także którzy w jej wyniku stracili rodziny czy przyjaciół. Wojna, oprócz śmierci, bólu i niesprawiedliwości niesie ze sobą również prawdę o nas samych, a także o ludziach w naszym otoczeniu. Na co są gotowi, kim naprawdę są, o jakie ideały walczą i – najważniejsze – czy możemy im zaufać, przekonujemy się o tym w kryzysowych chwilach…

Agata Przybyłek "Bez Ciebie"

Tytuł: Bez Ciebie
Autor: Agata Przybyłek
Wydawnictwo: Czwarta Strona


„Nie umiała przestać go kochać i tak naprawdę to bolało ją najbardziej. Z tej ślepej miłości zgadzała się na wszystko. Byle tylko czuć jego bliskość i mieć pewność, że on też ją kocha. Wtedy jeszcze nie wiedziała, że każdy akt okrucieństwa, jakiego się wobec niej dopuszczał, nabierał dla niej wartości nagradzającej. Kara była lepsza od obojętności” – aż strach pomyśleć, jak wiele kobiet mogłoby się podpisać pod tymi słowami, ile z nich pada ofiarą przemocy domowej, zarówno tej fizycznej, psychicznej, jak i ekonomicznej. Czym dłużej taka sytuacja trwa, tym większą siłę ma oprawca, tym bardziej bezkarny się czuje, zaś ofiara – bezbronna. Jego pierwsze ciosy to testowanie, po których zwykle następują długie, nawet kilkumiesięczne przerwy, zaś on kaja się, przeprasza i obsypuje prezentami. Później już tylko tłumaczy, że wszystko to robi z miłości …

środa, 3 maja 2017

Magdalena Zimniak "Odezwij się"

Tytuł: Odezwij się
Autor: Magdalena Zimniak
Wydawnictwo: Prozami


„Rozum i skrucha to zawsze dwie rzeczy, które zjawiają się zawsze zbyt późno” – twierdził żydowski pisarz, Szolem Alejchem. I trudno odmówić mu racji, choć taj naprawdę człowiek, jako istota ułomna i grzeszna, wciąż popełnia błędy. Sztuką jest uczyć się na nich, ale niekiedy samo wyciągnięcie wniosków, czy też głęboki żal nie wystarczą. Są bowiem takie błędy, który pociągają za sobą daleko idące skutki, uruchamiają trudną do zatrzymania reakcję. Są niczym trzepot motyla, który tysiące kilometrów dalej przeradza się w śmiercionośny huragan.

wtorek, 2 maja 2017

Joanna Opiat-Bojarska "Gra pozorów"

Tytuł: Gra pozorów
Autor: Joanna Opiat-Bojarska
Wydawnictwo: Czwarta Strona



„Człowiek żyje dzięki właściwej sobie umiejętności zapomnienia. Pamięć zawsze gotowa jest pozbyć się tego, co złe, i zachować tylko to, co dobre” – pisał Warłam Szałamow, rosyjski prozaik i poeta. O tym, jak wielkim darem może być zdolność zapominania wiedzą wszyscy, którzy doświadczyli traumy, którzy stali się świadkami lub bezpośrednim uczestnikami wydarzeń, o których lepiej jest nie pamiętać. Są jednak sytuacje, w których niepamięć jest przekleństwem, nie pozwala bowiem dociec prawdy, zostawia nas z bolesnym uczuciem pustki, świadomość luki w życiorysie staje się poważnym obciążeniem, a próby przypomnienia wiążą się z dużym wydatkiem energii.

poniedziałek, 1 maja 2017

Magdalena Kordel "Anioł do wynajęcia"

Tytuł: Anioł do wynajęcia
Autor: Magdalena Kordel
Wydawnictwo: Znak


„Dawno temu znałam kogoś, kto wierzył, że każdy ma swojego anioła i ten anioł dba o to, żeby w odpowiednim czasie na drodze człowieka, którym się opiekuje, stawali właściwi ludzie. Tacy ziemscy, nieświadomi niczego anielscy wysłannicy. Można by rzec, taki ziemski anioł sezonowy. Bo za każdym razem mógł to być ktoś inny” – wielu z nas wierzy w istnienie takiego opiekuńczego anioła, bowiem daje on nadzieję tym, którzy tego najbardziej potrzebują. Niekiedy świadomość istnienia anioła pozwala przetrwać najgorsze chwile, a niekiedy rzeczywiście pojawia się on na naszej drodze, wyciągając pomocną dłoń.

Abby Geni "Strażnicy Światła"

Autor: Abby Geni
Wydawnictwo: Kobiece


„Większość zwierząt jest w stanie przywołać zdarzenia z ostatnich kilku sekund albo minut, ale wszystko, co miało miejsce wcześniej, ginie jak balon na wietrze. Zwierzęta zachowują wrażenia, a nie opowieści (…). Pożarłszy fokę, rekin odpłynie z czystym sumieniem, zapomni o krwi i bólu. Mewa potrafi w napadzie furii zabić własne pisklę, a potem opłakiwać odnalezione maleńkie ciałko, nieświadoma własnej winy, zagubione we własnej niepamięci” - te słowa doskonale oddają brutalność natury, ale czy dotyczą również człowieka? Do czego jesteśmy w stanie posunąć się w stanie zagrożenia czy wzburzenia i czy możliwe, że nasza pamięć – chroniąc nas przed prawdą – zupełnie wykasuje dane zdarzenie?