czwartek, 31 sierpnia 2017

Andrzej Perepeczko "Dzika Mrówka i tajemnice gdańskiego Wybrzeża”

Tytuł: Dzika Mrówka i tajemnice gdańskiego Wybrzeża
Autor: Andrzej Perepeczko
Wydawnictwo: Bernardinum


„Nic nie ma sensu, jeżeli nie angażuje naszego ciała i umysłu. Przygoda spotyka nas wtedy, kiedy się w nią rzucimy” – pisał Antoine de Saint-Exupéry, zaś o tym, jak wspaniałe jest takie życie, przekonują nas opowieści podróżników przemierzających kolejne lądy czy eksploratorów, odkrywających nowe doznania, rzeczy i smaki. Życie bez przygody byłoby smutne i szare, bez ciekawości i pragnienia odkrywania tego co nieznane, nie byłby możliwy postęp.

wtorek, 29 sierpnia 2017

Halle, czyli tam gdzie urodzil się Händel i przemawiał Luter

Pobyt w Lipsku warto wykorzystać do zwiedzenia Halle, które dzieli od Miasta Muzyki niecała godzina podróży pociągiem (warto poprosić o bilet w obie strony - koszt to ok. 9 EUR). To historyczne i wyjątkowe miasto nad Soławą (Saale) w Saksonii-Anhalt odegrało ważną rolę w życiu Marcina Lutra, który wielokrotnie wygłaszał tu pomiędzy 1545 a 1546 swoje kazania.

Na uliczkach Halle barok miesza się z renesansem, tworząc niezwykłą atmosferę i po dziś dzień zachwycając kunsztem wykonawców budynków. Ponadto, miasto jest miejscem narodzin barokowego kompozytora Jerzego Fryderyka Händla i zasłynęło jako miejsce odbywających się tu co roku festiwali Händla. 

sobota, 26 sierpnia 2017

Wiesław Jędrzejczak, Justyna Wojteczek „Pozytywista do szpiku kości”

Autor: Wiesław Jędrzejczak, Justyna Wojteczek
Wydawnictwo: Studio Emka


Stefan Żeromski, o jednym ze swoich bohaterów napisał w „Dziennikach”, że to „romantyk realizmu, chybiony pozytywista i dzisiejszy Hamlet”. Chodziło oczywiście o Tomasza Judyma z powieści pt.: „Ludzie bezdomni”. To wewnętrznie skomplikowana postać, która posiadała cechy charakterystyczne zarówno dla epoki romantyzmu, jak samotna walka przeciwko niesprawiedliwości całego świata i postawa prometejska, jak i dla epoki pozytywizmu, ze swoimi ideami pracy u podstaw i bezinteresownym dążeniem do poprawy warunków życiowych najuboższych. 

piątek, 25 sierpnia 2017

Recenzja Five Elements Hostel w Lipsku

Lipsk, jako miasto studentów, muzyków i melomanów, nie może narzekać na niedobór hoteli i hosteli, a także wszelkich innych miejsc umożliwiających złożenie strudzonej podróżą głowy. Jak jednak wśród nich wybrać taki obiekt, który połączy wysoką jakość i niską cenę, hotelową obsługę i hostelowy klimat? Okazuje się, że takie miejsca jeszcze istnieją, a z pewnością jest nim Five Elements Hostel, mieszczący się przy Kleine Fleischergasse 8, zaledwie kilka minut drogi od i kościoła św. Tomasza.

Grzegorz Kapla "Gruzja. W drodze na Kazbek i z powrotem"

Autor: Grzegorz Kapla
Wydawnictwo: Burda Książki National Geographic


Mówi się, że po tym, jak Bóg stworzył niebo i ziemię, ustawiły się do niego w kolejce różne ludy, a każdy z nich chciał dla siebie najlepszą krainę. Tylko Gruzini nie przepychali się i nie prosili o nic, siedzieli za to pod drzewem i raczyli się winem. Kiedy nadszedł wieczór, zmęczony Bóg przysiadł się do nich, by móc skosztować tego pysznego trunku. Posłuchał wspaniałych gruzińskich opowieści, uczestniczył w spontanicznie przygotowanej uczcie i bardzo polubił Gruzinów. Zrobiło mu się jednak przykro bowiem pojął, że nie pozostał mu już ani jeden kawałek świata, którym byłby wart podarowania. Wówczas podjął decyzję, za którą zarówno Gruzini, jak i turyści są mu wdzięczni po dziś dzień – oddał ten kawałek, który stworzył dla samego siebie. 

sobota, 19 sierpnia 2017

Gérard Denizeau „Biblia objaśniana obrazami mistrzów malarstwa”

Tytuł: Biblia objaśniana obrazami mistrzów malarstwa
Autor: Gérard Denizeau
Wydawnictwo: Jedność



Już całe wieki trwają zmagania ze zrozumieniem Biblii, a mimo wytężonej pracy najbardziej światłych umysłów – zarówno po stronie Kościoła, jak i osób świeckich, wciąż istnieją wersety, które wywołują kontrowersje, o które trwają spory. Właściwa interpretacja Biblii nie jest bowiem sprawą prostą z wielu względów. Jednym z nich jest fakt, iż to grzech uniemożliwia nam pełne zrozumienie jej treści oraz nakłania do dowolnej interpretacji całych fragmentów. Ponadto, istotną kwestią jest konieczność zrozumienia różnic kulturowych i historycznych, bowiem od powstania Pisma Świętego do czasów współczesnych, dzieli nas wiele wieków. Interpretacji nie ułatwia również fakt, iż Biblia zawiera wiele różnych gatunków literatury, a każdy z nich wymaga innego podejścia.

czwartek, 17 sierpnia 2017

Connie Willis "Pojedynek na słowa"

Autor: Connie Willis
Wydawnictwo: Albatros 


„Na początku było Słowo…” – czytamy w Ewangelii Św. Jana, a roli słowa nie można nie doceniać. Nawet dziś, mimo rozwoju różnorodnych form komunikacji, wciąż w pewnych sytuacjach to słowo jest najlepszą formą przekazu. Szczególnie w obliczu rozmowy o uczuciach, najlepiej jest wyrażać je w pierwszej kolejności słowami, z którymi w parze muszą iść gesty, czyny. 

poniedziałek, 14 sierpnia 2017

Cecily Wong "Diamentowa góra"

Autor: Cecily Wong
Wydawnictwo: Kobiece


Stara chińska legenda mówi, że każdy mężczyzna i każda kobieta są ze sobą połączeni niewidzialną czerwoną nicią, która jest zawiązana wokół kostek ich obojga. Nić ta łączy kochanków niezależnie od miejsca, czasu i okoliczności. Jeśli nie odnajdą się od razu, a w trakcie swojego życia dokonywać będą błędnych wyborów partnerów, to z każdą taką niewłaściwą decyzją, na nici przybywać będzie jeden supeł. W konsekwencji, maleć też będzie szansa na odnalezienie tej właściwej osoby w doczesnym życiu. Co więcej, owe supły dziedziczony są przez kolejne pokolenia, w których dana osoba już na początku swojego życia ma niewielkie szanse na szczęście u boku ukochanego czy ukochanej. 

niedziela, 13 sierpnia 2017

Marek Szurawski "Nie ma złych dni!"

Tytuł: Nie ma złych dni!
Autor: Marek Szurawski
Wydawnictwo SOL


Ahoj żeglarze! Ahoj szantowcy! Zapraszam na pokład (oczywiście z obowiązkową butelką rumu w bagażu), wyruszamy bowiem w najbardziej fascynującą podróż w Waszym życiu. Pytacie, w jakim kierunku? Tak naprawdę nie ma to znaczenia, liczy się bowiem dobra zabawa i szczęśliwe życie. A takie może zapewnić tylko robienie tego, co się kocha i … picie oczywiście.

Joe Simpson "Dźwięk grawitacji"

Autor: Joe Simpson
Wydawnictwo: Stapis


„To był szczególny dzień, właśnie przez tę ciszę, którą w końcu zaakceptowali jako jego nieodłączną część; dzień tak doskonały, że wart zapamiętania (…). Mogli oczekiwać tego, co niespodziewane. W swoich staraniach i uważnych przygotowaniach nie wzięli pod uwagę, ze będą musieli zmierzyć się z taką zabójcza ciszą” – te słowa nie są zaskoczeniem dla nikogo, kto eksploruje góry, niezależnie od tego, czy mierzy się z nimi samotnie czy też w towarzystwie. Miarowo odmierzane kroki, umysł skoncentrowany tylko na parciu do przodu, wyostrzone zmysły. I cisza, przerywana tylko niekiedy podmuchami lodowatego wiatru to częste zjawisko, które może budzić niepokój. Wielokrotnie bowiem stanowi złowieszczą zapowiedź przyszłości. 

sobota, 12 sierpnia 2017

Tom DeMarco "Deadline. Zdążyć przed terminem"

Autor: Tom DeMarco
Wydawnictwo: Studio Emka


Zarządzanie projektami to nie tylko proces polegający na przeprowadzaniu celowego planowania i kontrolowania zadań wchodzących w skład projektu. To nie tylko dokonywanie odpowiednich alokacji przydzielonych do realizacji projektu środków. To również znajomość kwestii związanych z budowaniem i funkcjonowaniem zespołu, to elastyczność i gotowość do wprowadzania bieżących modyfikacji w swoich planach. To cały zestaw kompetencji, które musi menedżer posiadać, by projekty nie tylko były uruchamiane, ale by były kończone, a ostateczny produkt był przynajmniej zgodny z początkowymi założeniami, jeśli nie lepszy. 

piątek, 11 sierpnia 2017

Bartosz Andrzejewski "Górska Korona Polski. Wędrówka przez cztery pory roku"

Autor: Bartosz Andrzejewski 
Wydawnictwo: Stapis


Pomysł Korony Gór Polski został zatwierdzony w dniu 13 grudnia 1997 r. na specjalnym spotkaniu, inaugurującym jednocześnie powstanie Klubu Zdobywców Korony Gór Polski. Autorem całej koncepcji, przedstawionej na łamach czasopisma „Poznaj swój kraj”, był Marek Więckowski i Wojciech Lewandowski. Wspomniana Korona, to tak naprawdę dwadzieścia osiem szczytów poszczególnych pasm górskich Polski, a żeby zostać jej zdobywcą, trzeba wejść na nie, pokonując ponad 30 tysięcy metrów n.p.m. O tym, jak interesujące jest to wyzwanie i jak wielu jest chętnych do jego podjęcia może świadczyć liczba miłośników gór zapisanych do Klubu, a także tych, którzy mogą się już szczycić mianem Zdobywców.

czwartek, 10 sierpnia 2017

Ewa Rosolska "Tajemnica Starego Witraża. Światło i Mrok"

Autorka: Ewa Rosolska
Wydawnictwo: Edukacyjne


„Blask rozpali krwią królewską znaczony, kto światłem, rozumem i sercem wiedziony. W duszy ogień wskrzesi i jasność bez miary, gdy serce ma godne i czyste zamiary” – czemu służy to zaklęcie? Jakie drzwi otwiera? Jakie zdarzenia za sobą pociąga? Słowa przepojone magią, jak i sama magia, tajemnica, mroczna atmosfera, a nawet podróże w czasie i przestrzeni to te tematy, które szczególnie mocno przyciągają wszystkich zainteresowanych zarówno czarną, jak i białą magią. Nawet, jeśli nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę, czary są obecne wokół nas każdego dnia, każdego dnia też toczy się walka pomiędzy dobrem a złem. Losy świata uzależnione są od tego, która z tych dwóch sił zwycięży.

środa, 9 sierpnia 2017

Ivan Bajo "Śmiech na linie"

Autor: Ivan Bajo
Wydawnictwo: Stapis


„Wszystko jedno, czy w górach, małych czy wielkich, w twoim ujęciu jest relatywnie pogodne, wesołe, radosne … no a jeśli oni z takim wyobrażeniem przyjadą w góry przepełnieni entuzjazmem do nich i zaraz na pierwszej wycieczce rozwalą sobie gębę? Czyżbyś w górach nie przeżył nic niebezpiecznego?” – takimi słowami do Ivana Bajo, słowackiego taternika, alpinisty, ale i rysownika oraz publicysty, zwraca się jeden ze znajomych. W opowieściach tego wielbiciela gór, wspinaczka po nich jest bowiem jedną wielką przygodą i niekończącym się pasmem towarzyskich spotkań, gromkiego śmiechu i sytuacji prowokujących humorystyczne rysunki. Czy rzeczywiście do gór powinno się podchodzić z humorem? Czy ta lekkość i swoboda w ich traktowaniu nie są brakiem szacunku wobec ich majestatu? A może … to po prostu wyraz dystansu do samego siebie i próba demitologizacji wielkości wspinaczy, którzy również mają swoje przywary, bywają nieostrożni, zalęknieni czy … nadmiernie zaprzyjaźniają się z Jackiem Danielsem, płacząc po jego stracie? 

wtorek, 8 sierpnia 2017

Kathryn Ormsbee "Milion Odsłon Tash"

Autor: Kathryn Ormsbee
Wydawnictwo: Moodrive


„Pamiętaj, zawsze znajdą się tacy, którym nie podoba się to, co robisz. Mają prawo krytykować. Ty masz prawo tworzyć sztukę.” – te słowa powinny towarzyszyć każdemu internetowemu (i nie tylko) twórcy. Akt kreacji wynika bowiem z potrzeby serca, nie powinien być obiektem chłodnej kalkulacji, pewne jest również to, iż nigdy nie doczekamy się takiej sytuacji, w której zadowolimy wszystkich odbiorców naszych dzieł. Zatem jedyne co nam pozostaje, to po prostu robić swoje i czerpać z tego przyjemność. Warto jednak pamiętać, że tak, jak hejt, tak również fani mogą nas przytłoczyć, a po przekroczeniu pewnej granicy, mimowolnie stajemy się ich niewolnikami. I niewolnikami sławy, której możemy w pewnej chwili nie udźwignąć.

Grażyna Szuba "Baba i góry. Zapiski z wypraw"

Autor: Grażyna Szuba
Wydawnictwo: Stapis


„W górach musisz wykonać pewien wysiłek bez zapłaty. Jest to mistyka, szukanie czegoś wyjątkowego. Do tego trzeba mieć wyobraźnię i filozofię życiową. Nie każdego na to stać, nie każdemu się chce. Bo w górach nie ma granic, tam się szuka wolności. A samo przebywanie w górach łagodzi, eliminuje agresję. Są elementy rywalizacji ale rywalizacji z wyznaczonym celem, a nie z przeciwnikiem.” – te słowa Krzysztofa Wielickiego, polskiego wspinacza, taternika, alpinisty i himalaisty potwierdzą zapewne wszyscy miłośnicy gór. Do wspinaczki nie można bowiem podchodzić racjonalnie, sama wspinaczka nic nam nie daje – nic, poza uniesieniem, poza zachwytem nad doskonałością, ale i grozą natury.

niedziela, 6 sierpnia 2017

Do ArtKwarium przybyły Koniostwory

"Zagubiony czerwony"
Wczorajszy, sobotni wieczór, był idealnym czasem na przeniesienie się w niezwykły świat wykreowany pędzlem Grzegorza Skrzypka. Odbywający się w dniu 5 sierpnia w sosnowieckim ArtKwarium wernisaż wystawy artysty, pt. „Koniostwory”, przyciągnął wielu ludzi ceniących sobie zarówno artystyczne dokonania malarza, jak i szeroko pojętą kulturę. 

piątek, 4 sierpnia 2017

O. Marek Franciszek Harańczyk OSPPE „Witraż we współczesnej architekturze sakralnej”

Autor: O. Marek Franciszek Harańczyk OSPPE
Wydawnictwo: Paulinianum


Witraże zdobią budynki świeckie jak i kościelne, są przykuwającym wzrok elementem wnętrza, który pozwala kreować atmosferę, a przy tym jest też szczególnym elementem malarstwa. Sztuką jest nie tylko dostosowanie kompozycji przeszklenia do kształtu otworów okiennych, skoordynowanie go z architekturą wnętrza, z natężeniem wpadającego przez otwory światła, ale i wywołanie emocji w tych, którzy witraże oglądają. Tworzeniem witraży pałali i pałają się często twórcy przeciętni, których rola sprowadza się do sprawnego odtworzenia wzorów, ale są wśród nich również tacy, których efekty pracy przetrwały wieki i pomimo upływu tego czasu wciąż budzą niesłabnące emocje. 

Wioletta Milewska "Znaki życia. Tom II"

Tytuł: Znaki życia. Tom II
Autor: Wioletta Milewska
Wydawnictwo: Psychoskok


Człowiek jest zdumiewającym konstruktem, a jego fenomen potwierdzi niejeden psycholog. Jesteśmy zdolni do miłości i do nienawiści, potrafimy uszczęśliwiać, ale też krzywdzić – w tym krzywdzić samego siebie. Bardzo często bowiem nasz mózg zadowala się wyborem życiowych ścieżek, które zostały nam wpojone, a są dla nas niezwykle krzywdzące. Mimowolnie idziemy na skróty, sięgając do utartych schematów zachowań, nawet wówczas, kiedy widzimy ich nieskuteczność. Najczęściej powtarzamy błędy, które zostały nam zakodowane już w dzieciństwie, nie dostrzegając nawet pułapek, jakie na siebie zastawiamy.

czwartek, 3 sierpnia 2017

Z wizytą w Gdańsku - część II

Wizyty w Gdańsku – Oliwie nie mieliśmy w planach. Zaprowadziło nas tu jednak przeznaczenie – słynny cmentarz oliwski, założony w 1832 roku. Mieliśmy zjawić się tam w drugi dzień pobytu w Gdańsku, niestety okazał się czynny tylko do 20.00 w związku z nadmierną aktywnością dzików, które ponoć często próbują się na niego dostać. Dlatego też dopiero w piątkowy poranek szybko wskoczyliśmy do pociągu, który otworzył przed nami wrota do prawdziwego raju – tak bowiem można określić te malowniczy zakątek Trójmiasta, położony u wylotu doliny Oliwskiego Potoku, będący przez wieki wsią klasztorną opactwa cystersów.

środa, 2 sierpnia 2017

praca zbiorowa "Dania dla dzieci"

Autor: praca zbiorowa 
Wydawnictwo: Jedność 

Pożywienie jest jedną z głównych sił napędowych życia. Nasz stosunek do jedzenia kształtuje się od wczesnego dzieciństwa, zaś zwyczaje rodziny i wzorce dostarczane przez media mogą wpłynąć na nawyki żywieniowe dziecka zarówno pozytywnie, jak i negatywnie. Dlatego tak ważne jest ułożenie dla dzieci atrakcyjnego, właściwego jadłospisu i spożywanie wraz z nimi posiłków zawsze wówczas, kiedy jest taka możliwość. Warto również zrobić z gotowania prawdziwą zabawę, wciągając dzieci w przyrządzanie potraw. Znakomicie stymuluje to ich zainteresowanie zdrowym jedzeniem, ponadto jest okazją, by spędzić z dzieckiem czas. 

wtorek, 1 sierpnia 2017

Wioletta Milewska "Znaki życia"

Autor: Wioletta Milewska
Wydawnictwo: Psychoskok


„Życie jest jak pudełko czekoladek. Nigdy nie wiesz, co ci się trafi” – ten optymistyczny w swej wymowie cytat z filmu „Forrest Gump”, z Tomem Hanksem w roli tytułowej, zna niemal każdy z nas. Tak naprawdę jednak często zdarza się, że każda z czekoladek, które wyciągamy z pudełka ma smak, który zupełnie nam nie odpowiada, każda może być przeterminowana. Życie obchodzi się z nami nad wyraz brutalnie pisząc swoje scenariusze z zakończeniami, którym daleko jest do happy endów. Tyle tylko, że pomimo przeciwności losu, musimy jakoś trwać w tej rzeczywistości, musimy zaakceptować codzienność, albo podjąć walkę o lepsze jutro.