czwartek, 31 sierpnia 2023

Kinga Stojek "I love you Cherry!"

Tytuł: I love you Cherry!
Autor: Kinga Stojek
Wydawnictwo: Jaguar


Jakie problemy może mieć mieszkająca w Londynie nastolatka, jeszcze kiedy rodzice są całkiem nieźle sytuowani, a ona nic nie musi? Mogłoby się wydawać, że żadnych i że może ona zamienić swoje życie w beztroską zabawę. Tymczasem nic nie jest takie oczywiste, bowiem nawet brak problemów może wynikać z … problemu. A złota klatka może niekiedy być więzieniem…

środa, 30 sierpnia 2023

Hugh Lofting "Doktor Dolittle i jego zwierzęta. Klasyka Świetlika"

Autor: Hugh Lofting
Wydawnictwo: Świetlik



Chciałabym wierzyć, że wśród Was jest więcej przyjaciół zwierząt (i to nie tylko tych czworonożnych) niż wrogów. Niestety jeśli chodzi o inne zwierzęta niż psy i koty, to różnie z tym bywa. Bierze się to między innymi stąd, że nie znamy zwyczajów zwierząt, nie rozumiemy ich potrzeb, charakterów, a przez to boimy się ich lub niewłaściwie odczytujemy ich zachowania, podczas kiedy wynikają one jedynie z natury.

poniedziałek, 28 sierpnia 2023

Barry Marshall, Lorna Hendry i in. „Jak zdobyć Nagrodę Nobla, czyli opowieść dla młodych geniuszy”

Autor: Barry Marshall, Lorna Hendry i in.
Wydawnictwo: Świetlik


Czym różni się przeciętny człowiek od laureata Nagrody Nobla? Co trzeba zrobić, by taką nagrodę dostać? A właściwie jak trzeba pracować, na czym się skupić, by powtórzyć, wzorem innych, taki sukces? Choć w dzisiejszych czasach, w dobie komputerów odpowiadających niemal na wszystkie nasze pytania, nauka wydaje się być passé, to jednak wciąż pojawiają się jednostki, które podważają prawdy zastane, które pragną odkryć to, co dotąd nieodkryte, albo wymyślić coś, co nie zostało jeszcze wymyślone. Niektóre z tych odkryć są nieszkodliwymi ciekawostkami, niektóre prace kończą się fiaskiem, a niekiedy same te jednostki tracą zapędy naukowe, gubiąc je w pogoni za pieniędzmi, sławą czy też wraz z upływem lat w ich życiu pojawiają się inne priorytety. Są jednak wreszcie tacy, który nieustannie podejmują próby, którzy są niezłomni w ich postanowieniach, którzy pragną zmieniać bieg wydarzeń. Dokonują odkryć, które znacząco wpływają na otoczenie, odbijają się szerokim echem w świecie. Jak tego dokonują? Co ma na nich wpływ? Czy te odkrycia są konsekwencja godzin spędzonych w zamkniętych laboratoriach, biurach, bibliotekach czy może dokonują się przypadkiem?

niedziela, 27 sierpnia 2023

René Gościnny, Jean-Jacques Sempé „Mikołajek”

Tytuł: „Mikołajek”
Autor: René Gościnny, Jean-Jacques Sempé
Wydawnictwo: Znak



Są takie książki, które łączą pokolenia, po które chętnie sięgają zarówno dziadkowie, jak i rodzice oraz dzieci. Książki, które pomagają powrócić do dzieciństwa, jeszcze raz przeżyć lata młodości, a także takie, które pokazują, jak w pełni korzystać z tego, że jest się dzieckiem – proponują zabawy, opisują różne przygody, ale i pokazują konsekwencje różnych decyzji i aktywności. A do tego książki, które bawią, zaś reprezentowany w nich humor jest subtelny, nienachalny.

piątek, 25 sierpnia 2023

Greg Krupa "Przeklęta rzeźba z Bolonii"

Tytuł: Przeklęta rzeźba z Bolonii
Autor: Greg Krupa
Wydawnictwo: Letra


Włoski malarz Amedeo Modigliani był artystą, którego główne źródło inspiracji twórczej stanowił człowiek. Wśród jego obrazów były liczne akty, które na przełomie XIX i XX wieku zostały uznane za zbyt odważne, skandalizujące. Znajomość z Amedea z rumuńskim rzeźbiarzem Constantinem Brancusimem spowodowała, że zaczął rzeźbić w kamieniu, co na pewien okres zdominowało jego twórczość. Co prawda w tamtym okresie nie doceniano jego prac, uznając je za zbyt proste to dziś, zarówno rzeźby jak i obrazy osiągają zawrotne ceny. Amedeo Modigliani stał się również jednym z najczęściej podrabianych twórców.

wtorek, 22 sierpnia 2023

Lifestyle: Domowa lemoniada

Ostatnie, upalne dni, to prawdziwe wyzwanie dla wielu osób, szczególnie tych, którzy tkwią w miastach. Dlatego warto się regularnie nawadniać. Dla tych, którzy nie przepadają za wodą, idealnym rozwiązaniem jest domowa lemoniada, orzeźwiająca, a zarazem słodka. Wersja podstawowa zawiera cytryny, ale można ja dowolnie modyfikować według preferencji smakowych, dodając pomarańcze, maliny czy limonkę.

poniedziałek, 21 sierpnia 2023

Kelly Creagh "Kruk. Nevermore"

Tytuł: Kruk. Nevermore
Autor: Kelly Creagh
Wydawnictwo: Jaguar



Podejmując życiowe decyzje wierzymy, że polepszą (a przynajmniej nie pogorszą) nasze dotychczasowe życie. To zrozumiałe, że chcemy dla siebie jak najwięcej, zarówno rzeczy, tak i uwagi otoczenia. Dlatego szkolne sławy są obiektem pożądania, a każdy chciałby mieć życie takie, jak ich. To ini spotykają się z innymi sławami, spędzają czas w swoim gronie, są piękni, sławni i zwykle dobrze sytuowani. Trudno dostać się do ich paczki i tak naprawdę trudno z niej odpaść.

piątek, 18 sierpnia 2023

Mira Jaworczakowa „Oto jest Kasia” - streszczenie szczegółowe

Tytuł: „Oto jest Kasia”
Autor: Mira Jaworczakowa


„Oto jest Kasia” to opowieść o dziewczynce, bardzo dobrej uczennicy i ukochanej córeczce rodziców, której rodzi się siostra. Dziewczynka czuje się odrzucona i zaczyna się buntować. Dopiero choroba siostrzyczki uświadamia jej, że kocha małą. Książka ta została wydana w 1959 r. a jej autorką jest Mira Jaworczakowa, polska pisarka i autorka książek dla dzieci i młodzieży.

Victoria Vinuesa "Do zobaczenia na Wenus"

Tytuł: Do zobaczenia na Wenus
Autor: Victoria Vinuesa
Wydawnictwo: Jaguar



O czym może myśleć przeciętny nastolatek w kontekście przyszłości? Być może jego zainteresowanie sięga tylko kolejnego weekendu i nadchodzącej imprezy czy koncertu. Może myśli o wakacyjnym wyjeździe, końcu szkoły, ewentualnie o studiach. Rzadko który nastolatek myśli natomiast o śmierci, mimo iż jest ona przecież nieodłączną częścią naszego życia.

czwartek, 17 sierpnia 2023

Bolesław Prus "Katarynka" - streszczenie szczegółowe

„Katarynka” autorstwa Bolesława Prusa jest uznawana za jedną z najważniejszych jego nowel. To opowieść o Panu Tomaszu, emerytowanym adwokacie, który na stare lata stał się miłośnikiem sztuki i samotnikiem. Jego rutyna została zakłócona, gdy w jego otoczeniu pojawia się niewidoma dziewczynka.

Anna Kapczyńska "Czarne piwo grabarza"

Tytuł: Czarne piwo grabarza
Autor: Anna Kapczyńska
Wydawnictwo: Replika


Nie bez przyczyny mówi się, że gdzie diabeł nie może, tam babę pośle. Może właśnie dlatego dociekliwe, a przy tym wrażliwe na zachowania innych ludzi kobiety, są takimi świetnymi detektywami. Nawet bowiem, jeśli nie dysponują siłą fizyczną, to nadrabiają intuicją, a także nieustępliwością przejawiającą się szukaniem wciąż nowych dróg do prawdy. I co najważniejsze, o ile mężczyźni stosują metody siłowe, to kobiety wolą uzyskiwać informację w nieco bardziej wyrafinowany sposób, na przykład przy kawie.

poniedziałek, 14 sierpnia 2023

Bartosz Szczygielski "Nieodwracalnie"

Tytuł: Nieodwracalnie
Autor: Bartosz Szczygielski
Wydawnictwo: Czwarta Strona



Wielu dorosłych z sentymentem wspomina swoje dzieciństwo, nawet to przypadające na czasy PRL-u. Mimo szarości i braku towarów, takie dzieciństwo było bowiem zwykle obfitujące w przygody, bo wypełnione beztroskimi zabawami na podwórku. Przeżyciem był wyjazd do innego miasta, frytki zapakowane w gazecie, a szczytem marzeń – kolonie w Polsce i spanie grupowo w Sali klasowej. Takie dzieciństwo pozwalało być prawdziwym bohaterem, wcielać się w Indian, łowić ryby, a byle patyk mógł stać się najlepsza zabawką. Niestety nie wszyscy mają takie wspomnienia z dzieciństwa. Dla jednych było ono naznaczone traumą, jeszcze inni desperacko pragnęli wyrwać się z miejsca, w którym się znajdowali, i to za wszelką cenę, nawet za cenę zerwanych przyjaźni.

Irina Gorbunova-Lomax „Ciało człowieka w malarstwie ikonowym. Podręcznik metodyczny”

Tytuł: „Ciało człowieka w malarstwie ikonowym. Podręcznik metodyczny”
Autor: Irina Gorbunova-Lomax
Wydawnictwo: Jedność



Ikona, choć głownie kojarzona z religijnością, nie jest zwykłym obrazem o takiej tematyce, mającym na celu zamanifestowanie wiary czy podtrzymanie pewnej tradycji. Nie może być również traktowana jako obiekt artystyczny, jako dzieło sztuki. Ikonę wyróżnia bowiem wyobrażająca się przez obraz Tajemnica Boga, dlatego jest ona taka wyjątkowa. Malarstwo ikonowe łączy w sobie tradycje tysiącletniej kultury oraz religijność cywilizacji przedchrześcijańskich z nową filozofią. Twórcy świętych wizerunków wykorzystywali wzory, techniki, symbole i materiały stosowane od stuleci w malarstwie ściennym czy portretach grobowych, ale nadając im nowy charakter i znaczenie. Wokół ikon narosło też wiele fałszywych przekonań, a przy tym coraz mniej je zaczęliśmy doceniać.

niedziela, 13 sierpnia 2023

Remigiusz Mróz "Zarzut"

Tytuł: Zarzut
Autor: Remigiusz Mróz
Wydawnictwo: Czwarta Strona



Nadużycia seksualne księży to temat z pewnością nie nowy, a co kilka lat wychodzi na jaw jakaś afera z tym związana. Nie odnosi się to tylko do Polski, jednak mechanizm zawsze jest taki sam – przez kilka dni lub tygodni jest głośno w mediach o jakimś przypadku molestowania, pojawia się przy tym dyskusja o zasadności celibatu, po czym niekiedy spada kilka głów (albo i nie), ksiądz zostaje przeniesiony na inną parafię i sprawa zostaje wyciszona. Może dlatego, że rozdział państwa i kościoła to fikcja, może dlatego, że kler zbyt wiele ma i zbyt wiele może, albo dlatego, że tak naprawdę każdy (i z polityków i z księży) ma coś na sumieniu. Niezależnie od przyczyny trzeba jasno powiedzieć, że nadużycie seksualne powinno być karane. Szczególnie, jeśli ofiarą jest dziecko, które nie potrafi się obronić, nie potrafi postawić granic, zaś współżycie z dorosłą osobą, manipulującą jeszcze prawdą w taki sposób, by nie wyszła ona na jaw, potrafi zniszczyć przyszłe życie. I dlatego na potępienie zasługuje każdy, kto takich czynów się dopuszcza, zarówno rodzic, jak i przedstawiciel zawodu zaufania publicznego, a do takiego niejako księdza należy zaliczyć.

czwartek, 10 sierpnia 2023

Małgorzata Korbiel "Warzywa i owoce. Otwarci na świat!"

Autor: Małgorzata Korbiel
Wydawnictwo: Świetlik


Poznawanie warzyw i owoców, a właściwie ich smaków, to element rozszerzania diety dziecka. Ale nie tylko, bowiem bogactwo barw, kształtów, kolorów jest częścią otaczającego nas świata. Najzwyklejsza codzienna, spontaniczna aktywność dziecka, jest sposobem na rozwój i wzmacnianie samokontroli, elastyczności oraz pamięci dziecka. Sprzyja temu swobodna zabawa, ale także dotykanie, próbowanie wszystkiego dookoła. Generalnie zasada, która sprzyja rozwojowi dziecka, jest jedna – nie przeszkadzać. Nie zmienia to jednak faktu, że sporo możemy zrobić, by ten rozwój wspierać. Takim sposobem, jest dobór odpowiednich zabawek oraz rozwijające książki dla dzieci.

środa, 9 sierpnia 2023

Ewa Nowak "Jagna i biały wilk"

Tytuł: Jagna i biały wilk
Autor: Ewa Nowak
Wydawnictwo: Czarna Owca



Wspominając przeszłość dziecko zwykle nie koncentruje się na zabawkach, na tym, co dostało nowego czy w ilu zajęciach dodatkowych uczestniczyło, ale to, jak dobrze się bawiło, kiedy mogło eksplorować świat, zachwycać się małymi nawet rzeczami czy kiedy mogło uczyć się otaczającego go świata wraz z dorosłymi. Dlatego tak wspaniałe są wszelkie wyjazdy na łono natury, biwaki czy nawet godziny spędzone nad jeziorem na przelewaniu wody z wiaderka do wiaderka czy usypywaniu zamku z piasku. Również my, dorośli, zwykle z sentymentem wspominamy wakacje u babci na wsi, kiedy wszystko było dla nas nowe, zaś wolność niemal nieograniczona.

wtorek, 8 sierpnia 2023

Hanna Greń "Zły wybór"

Tytuł: Zły wybór
Autor: Hanna Greń
Wydawnictwo: Czwarta Strona


Doniesienia medialne, tragiczne niestety najczęściej pokazują, jak wiele jest cierpienia na świecie, ale też, jak wiele jest rodzin dysfunkcyjnych. I to nie tylko wśród najuboższej warstwy społeczeństwa, ale tak naprawdę w każdym środowisku. Niekiedy jest to kwestia alkoholu, który bardzo często prowadzi do agresywnych zachowań, ale nie zawsze przemoc jest wynikiem uzależnienia. Niekiedy przemoc psychiczna czy fizyczna to efekt własnej nieporadności, niekiedy odrzucenia członka rodziny, często dziecka. Niezależnie jednak od powodu, najbardziej bolesne jest to, że ofiarami stają się zwykle dzieci, tym bardziej, że nie mogą się bronić.

poniedziałek, 7 sierpnia 2023

Beata i Paweł Pomykalscy "Travelbook. Dolny Śląsk"

Tytuł: Travelbook. Dolny Śląsk
Autor: Beata i Paweł Pomykalscy
Wydawnictwo: Bezdroża



Myśląc o Dolnym Śląsku mimowolnie wspominamy Wrocław, co najwyżej skarby, które w przepastnych podziemiach ukryła być może III Rzesza. Tymczasem Dolny Śląsk kryje wiele perełek, które wciąż czekają na nasze odkrycie. Atrakcje znajdą tu dla siebie zarówno miłośnicy natury, osoby uwielbiające zwiedzać zamki i muzea, jak i osoby, które ponad wszystko chcą dobrze zjeść. A także ci, którzy interesują się historią, bowiem w tym rejonie Polski wyjątkowo czuć jej ducha.

niedziela, 6 sierpnia 2023

Thomas Hardy "Z dala od zgiełku"

Tytuł: Z dala od zgiełku
Autor: Thomas Hardy
Wydawnictwo: Replika


Każda epoka miała swoje buntowniczki, a to co je na przestrzeni wieków różni, to tylko konsekwencje tego buntu. Dziś to najwyżej społeczny ostracyzm, choć ograniczony do pewnego środowiska, w przeszłości mogła to być kara śmierci, zamknięcie w szpitalu psychiatrycznym czy kary fizyczne. Były jednak kobiety, które nie zważając na możliwe reperkusję, postępowały zgodnie z pewną ideą, zgodnie ze swoim sercem.

sobota, 5 sierpnia 2023

Anna Śliwińska „Podróżniczek. O małym ptaszku, który rozprawił się z wielkimi kłamstwami”

 Tytuł: „Podróżniczek. O małym ptaszku, który rozprawił się z wielkimi kłamstwami”
Autor: Anna Śliwińska
Wydawnictwo: Lemoniada


Gdzieś tam jest piękna kraina, malutki zakątek świata, którego piękno zniewala. Pawie Oczko, bo o nim mowa, jest niemal tak barwne, jak ogon pawia, bujna roślinność o wszystkich odcieniach zieleni przeplata się z pięknymi kwiatami. Wszędzie latają barwne motyle, które wyjątkowo upodobały sobie Szumiące Drzewa. Dla tych, którzy już przenieśli się w wyobraźni do tej wspanialej krainy, dodać trzeba jeszcze Szalone Wodospady i Rozradowane Strumyki, za sprawa których do feerii barwa w Pawim Oczku należy dodać jeszcze różne odcienie niebieskiego.

czwartek, 3 sierpnia 2023

Laura Morelli "Nocny portret"

Tytuł: Nocny portret
Autor: Laura Morelli
Wydawnictwo: Letra


W latach 1939-1945 na terenie Polski skonfiskowano, zagrabiono lub spalono kilkaset tysięcy dzieł sztuki. W wojennej zawierusze zginęły nie tylko eksponaty muzealne, ale również prywatne kolekcje, cenne meble, porcelana czy pamiątki, niekiedy przekazywane z pokolenia na pokolenie. Rzeźby Wita Stwosza, ryciny Durera czy obrazy Rubensa, to tylko cześć arcydzieł znajdujących się przed wojną w rękach znamienitych rodów. W czasie II wojny światowej wiele z nich skradziono i wywieziono, głównie do Niemiec. Inne natomiast bezmyślnie niszczono. Po wojnie część dzieł sztuki udało się odzyskać, niekiedy zupełnie przypadkowo, los innych do dziś pozostaje nieznany. Wśród tych arcydzieł, których do tej pory nie odnaleziono, jest m.in. „Portret młodzieńca” Rafaela Santi, szkic Rubensa „Chrystus upadający pod krzyżem”. Na szczęście przynajmniej cześć dzieł udało się odzyskać, a wśród nich jest „Dama z gronostajem”, autorstwa Leonarda da Vinci.

Podróże z dzieckiem: Największa w Europie wystawa budowli z klocków LEGO - Gliwice

Odkąd odwiedziłyśmy z Klarą Dino World (TU), planowałam skorzystanie z Innych atrakcji Centrum Handlowego Europa Centralna w Gliwicach. Wspólnie z moimi podopiecznymi udało mi się odwiedzić FUNZEUM (TU), ale wspominając dzieciństwo i mroczny przedmiot pożądania każdego, czyli klocki LEGO, byłam bardzo ciekawa akurat tej wystawy. W sobotę zatem wybrałyśmy się, by obejrzeć największą w Europie wystawę budowli z klocków LEGO. Miałam trochę obawy, czy – tak jak w przypadku dinozaurów – Klara nie skoncentruje się wyłącznie na placu zabaw, ale tu było zupełnie inaczej. Moja 4-latka biegała od eksponatu do eksponatu, wynajdując różne szczegóły makiet i uruchamiając niektóre elementy (w niektórych przypadkach, jak na przykład przy wiosce św.Mikołaja). Wyprawę zatem uważam za udaną, a samo miejsce – za godne polecenia.

wtorek, 1 sierpnia 2023

Ilona Gołębiewska "Zostań już na zawsze"

Autor: Ilona Gołębiewska
Wydawnictwo: Muza SA


Nie bez przyczyny mówi się, że nieszczęścia chodzą parami. A, jak pokazuje doświadczenie, niekiedy nawet trójkami. Bo faktycznie tak jest, że kiedy mamy problemy w jakiejś sferze życia, to podjęte decyzje doprowadzają nas do problemów w kolejnej. Tyle tylko, że patrząc z dłuższej perspektywy czasu, niekiedy to, co nazywamy życiowym zakrętem, czy katastrofą jest kamieniem milowym do naszego rozwoju czy zmiany na lepsze. Często bowiem zadowalamy się przeciętnymi relacjami czy pracą, podczas kiedy nasze szczęście znajduje się zupełnie w innym miejscu.