niedziela, 30 lipca 2023

Laura Morelli "Nocny portret" - KONKURS ZAKOŃCZONY

Tytuł: "Nocny portret" Laury Morelli
W trakcie II wojny światowej na terenach polskich masowo rabowane były cenne dzieła sztuki i zabytki. Wśród nich znalazła się także Dama z gronostajem pędzla Leonarda da Vinci. Książka Laury Morelli, włoskiej badaczki sztuki, przedstawia niezwykłe losy tego słynnego obrazu w dwóch kluczowych dla niego momentach. Autorka przenosi nas do XV-wiecznego Mediolanu, gdzie poznajemy historię powstania arcydzieła, jego genialnego autora i pięknej modelki, oraz do Monachium czasów wojny, gdzie pewna konserwatorka sztuki niechcący sprawia, że renesansowy portret dostaje się w ręce nazistowskiego funkcjonariusza. Prowadzone równolegle opowieści, które dzieli kilka stuleci, składają się na fascynującą lekturę o sztuce, namiętności i okrutnych mechanizmach władzy.
/opis wydawnictwa/

Pytanie: Czy masz swój ulubiony portret? Dlaczego akurat on?

piątek, 28 lipca 2023

Maria Terlikowska "Drzewo do samego nieba" - streszczenie szczegółowe

Tytuł: Drzewo do samego nieba
Autor: Maria Terlikowska



Pragniemy piękna, a sztuką jest dostrzec je nawet w brzydocie. W ponurym i brzydkim blokowisku wyjątkowość jest rzadkością ale okazuje się, że nawet pośród brzydkich bloków w jeszcze brzydszym podwórku może pojawić się … drzewo, które odmienia codzienność. O tym właśnie jest książka Marii Terlikowskiej „Drzewo do samego nieba”.

Tytułowe Drzewo rośnie na środku małego podwórka, otoczonego z trzech stron przez trzypiętrowe, stare i brzydkie kamienice. Z czwartej strony znajduje się niski budynek, w którym kiedyś była kuźnia. Mówiąc o tym wysokim drzewie, nikt nie wspomina o jego gatunku, nie jest ani kasztanem ani topolą, jest po prostu drzewem. Jedynym zresztą, bowiem nie ma innych drzew na podwórku, nie ma nawet na nie miejsca. Wszyscy tego drzewa mieszkańcom zazdroszczą, zaś dzieci je uwielbiają, służy bowiem jako miejsce zabaw. Pomiędzy budynkami i tak nie zmieściłyby się huśtawki czy karuzele. Z gałęzi drzewa było widać wszystko. Dzieci chętnie wdrapywały się po ławce na to drzewo i siedziały na gałęziach pomiędzy liśćmi, bo tam zawsze działo się coś ciekawego.

POLITYKA PRYWATNOŚCI

Niniejsza polityka prywatności opisuje zasady postępowania z danymi osobowymi oraz informuje o wykorzystywaniu plików cookies w ramach funkcjonowania bloga Qultura słowa pod adresem Qultura słowa (qulturaslowa.pl)

Właścicielem bloga jest Justyna Koch, zamieszkała w Sosnowcu (Polska). Kontakt z autorką jest możliwy poprzez adres mailowy bloga – qulturaslowa@gmail.com Właściciel bloga jest administratorem danych.

Sopot, Gdańsk, Gdynia, czyli wakacje w Trójmieście – Gdynia, cz.III

Gdynia regularnie wygrywa rankingi najlepszych do życia polskich miast. Jej mieszkańcy pozytywnie oceniają tamtejszy transport publiczny, opiekę medyczną czy ścieżki rowerowe. Kiedy ogląda się zdjęcia Gdyni z początków XX wieku, trudno uwierzyć, ze patrzymy na to samo miejsce. Do początku XX wieku Gdynia była bowiem niewielką osadą rybacko-letniskową. Kiedy na mocy traktatu wersalskiego w 1919 roku Gdańsk został ogłoszony Wolnym Miastem, 23 września 1922 roku sejm zdecydował o budowie od podstaw polskiego portu. Wybór padł wówczas na licząca niewiele ponad tysiąc mieszkańców Gdynię. W 1926 roku otrzymała ona prawa miejskie.

czwartek, 27 lipca 2023

Lisa Gardner "Kanion śmierci"

Tytuł: Kanion śmierci
Autor: Lisa Gardner
Wydawnictwo: Albatros

Wieczór kawalerski czy panieński to wspaniała tradycja, ale już nawet takie filmy, jak „Wieczór kawalerski” czy „Kac Vegas” pokazują, że takie świętowanie może się różnie skończyć. Planując celebrować z przyjaciółmi ostatnie chwile rzekomej wolności możemy mocno przesadzić. Życie pokazuje, że w najlepszym wypadku obchody mogą skończyć się kacem, rozpadem związku i zerwaniem zaręczyn, a w najgorszym - mogą zniszczyć komuś życie lub prowadzić do jego utraty.

wtorek, 25 lipca 2023

Podróże z dzieckiem: Ojców

Ojcowski Park Narodowy (OPN) powstał 14 stycznia 1956 roku i jest najmniejszym parkiem narodowym w Polsce, a jego powierzchnia to zaledwie 2145,62 ha. Położony jest w południowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, w odległości 16 km na północ od Krakowa. Park obejmuje doliny dwu niewielkich rzek Prądnika i Sąspówki oraz przylegle fragmenty wierzchowiny jurajskiej. Przyjeżdżamy tu regularnie co kilka miesięcy, bowiem zauroczył nas niezwykły klimat okolicy, a także znajdujące się tu atrakcje, ale przede wszystkim - przyroda. Nigdy jednak nie mieliśmy tu noclegu, choć już kilkakrotnie planowaliśmy zostać tu na dłużej, niż tylko kilka godzin. Tym razem nadarzyła się wyjątkowa ku temu okazja, więc zatrzymaliśmy się na dwie noce w wyjątkowym miejscu o artystycznej duszy - Bazarze Lwowskim, niemal w samym sercu Ojcowa.

poniedziałek, 24 lipca 2023

Sopot, Gdańsk, Gdynia, czyli wakacje w Trójmieście – Gdańsk, cz.II

Pobyt w Sopocie można wykorzystać do zwiedzania okolic, bowiem koleją SKM dojedziemy niemal wszędzie. Zwiedzanie Gdańska mieliśmy w planach, ale ponieważ Klara uwielbia ZOO, to w pierwszej kolejności pojechaliśmy do Gdańska Oliwy. Choć przyznam, że akurat to ZOO z uwagi na wielki teren i stosunkowo niewielką (do terenu) liczbę zwierząt nie jest zbyt atrakcyjne i nie podobało się ani nam, ani Klarze.

środa, 19 lipca 2023

Sylwia Sitkowska: "Dzieciństwo do poprawki. Uwolnij się od cienia rodziców, energetycznych wampirów"

Tytuł: Dzieciństwo do poprawki. Uwolnij się od cienia rodziców, energetycznych wampirów
Autor: Sylwia Sitkowska
Wydawnictwo: Sensus


Mówi się, że rodziny się nie wybiera. I rzeczywiście, w tym przypadku nie mamy żadnego wpływu na to, w jakiej rodzinie przyjdziemy na świat, czy będzie to rodzina bogata czy biedna, wspierająca czy raczej podcinająca nam skrzydła, obdarzająca nas miłością czy raczej ignorująca. W dużej mierze to od tej rodziny właśnie zależy jakość naszego funkcjonowania, bowiem poza genami na to, jacy jesteśmy, jakie decyzje podejmujemy, jak działamy, wpływa również wychowanie. Jednak tu mamy pewien wpływ na to, w jaki sposób funkcjonujemy – jeśli nie jesteśmy ze swojego życia zadowoleni, jeśli czujemy się ze sobą źle, jeśli myślimy o sobie źle, jeśli wszystkie przekonania, jakie mamy na swój i otaczającego nas świata temat sprawiają, że nie możemy w pełni wykorzystywać posiadanych zasobów, warto zacząć pracować nad zmianą i przejąć kontrolę nad własnym życiem.

wtorek, 18 lipca 2023

Podróże z dzieckiem: Sopot, Gdańsk, Gdynia, czyli wakacje w Trójmieście - część I, Sopot

W tym roku postanowiliśmy jechać nad morze, tam, gdzie zaczęła się niejako nasza historia, ale również tam, gdzie Klara mogłaby nareszcie mieć rozwiązanie dla siebie i to najbardziej naturalne ze wszystkich – góry piasku i woda. A że wybór padł na Sopot, gdzie byliśmy sześć lat temu, to nie tylko mogliśmy korzystać z uroków tego uzdrowiska, ale również okolicznych miast. Zresztą te trzy sąsiadujące ze sobą miasta od czasu ostatniej wojny tworzą jednolity organizm zwany Trójmiastem, a choć każde jest inne, to każde ma coś do zaoferowania.

niedziela, 16 lipca 2023

Alice Walker "Kolor purpury"

Tytuł: Kolor purpury
Autor: Alice Walker
Wydawnictwo: Replika


Choć nawet dziś trudno jest mówić o równości społecznej, zaś w świecie mnożą się przykłady braku tolerancji, to jednak sytuacja jest dużo lepsza niż ta, z która mieliśmy do czynienia jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Prawa kobiet to temat niezwykle drażliwy (szczególnie dla mężczyzn), a choć wciąż kobiety mają ograniczony dostęp do wielu zawodów, choć zarabiają mniej niż mężczyźni, to mają prawo głosu, a przede wszystkim mają wiele do powiedzenia. Jeszcze niedawno tak nie było, zaś kobieta była traktowana przez mężczyzn jak służąca, obiekt seksualny czy maszynka do rodzenia dzieci. Przemoc, zarówno ta fizyczna, jak i psychiczna, była na porządku dziennym, zaś karygodne zachowania mężczyzn były raczej akceptowane niż potępiane. Jeszcze gorsza była (i to całkiem niedawno, bo w latach 30. czy 40.XX wieku) sytuacja kobiet Afroamerykanek. Zabierane ze szkoły młode dziewczynki były wydawane za mąż, gwałcone, poniewierane, bite, padały ofiarą kazirodczych związków, nie miały nic do powiedzenia, a ich zadaniem była tylko praca i wychowywanie dzieci. Były całkowicie zależne od swojego pana i władcy, czyli męża, a wcześniej ojca. Nikt nie liczył, się z ich zdaniem, nikt nie litował się nad nimi, ani po nich nie płakał, kiedy niedożywione, wyczerpane rodzeniem dzieci, skatowane umierały.

Benedykt Peczko "Autocoaching dla każdego. Odnajdź swoje mocne strony i osiągnij zaplanowane cele"

Tytuł: Autocoaching dla każdego. Odnajdź swoje mocne strony i osiągnij zaplanowane cele
Autor: Benedykt Peczko
Wydawnictwo: OnepPress


Dlaczego niektórzy cieszą się sukcesami na każdym polu, a inni nie są w stanie ruszyć z miejsca, lub ponoszą porażkę za porażką? Jak to możliwe, że pomiędzy ludźmi, którzy zaczynali z tego samego pułapu, są takie dysproporcje, również ekonomiczne? Co kryje się za sukcesem ludzi i czy jest możliwe, by i nasze życie było pasmem sukcesów? Czy udane życie osobiste i zawodowe mogą iść ze sobą w parze? Zapewne wielu z nas zadaje sobie te pytania, starając się znaleźć odpowiedzi, poszukując rozwiązać na wielu płaszczyznach. Rzucamy wszystko i zaczynamy od nowa, wciąż dreptając w miejscu, gorzkniejemy albo stajemy się źli na cały świat, bo przecież skoro inni mogą, to niesprawiedliwe, że my nie. Rzucamy się też na pożarcie rożnego rodzaju szamanom, poddajemy operacjom, nasze smutki topmy w alkoholu wciąż nie wiedząc, jak naprawdę zacząć żyć. Czy jest wyjście z tego błędnego koła?

Lifestyle: Malowanie po numerach - hobby i sposob na odprężenie!

Lato w każdym domu
iPicasso.pl
W ciągu ostatnich lat coraz więcej osób odkrywa na nowo sztukę. Muzea i galerie odnotowują całkiem niezłą frekwencję, nie tylko na wystawach prezentujących nowych mistrzów, ale również na pokazach nowych, nawet prowokujących odbiorcę twórców. Apetyt na sztukę rośnie i dotyczy to tak naprawdę nie tylko jej oglądania, ale również tworzenia. I to nie tylko zawodowo, ale również dla siebie, a także w formie terapii. Sztuka bowiem pomaga w ekspresji emocji i to niezależnie od środka artystycznego wyrazu. I nie musi ona odpowiadać sztywnym kanonom estetycznym, nie musi być uznana przez innych. Ważne, że praca nad danym dziełem pozwala się wyciszyć, co jest szczególnie ważne w tym zabieganym świecie, pozwala się skoncentrować, oderwać od czynności dnia codziennego. Sztuka daje zadowolenie, a obserwacja efektów pracy pozwala nam również odzyskać poczucie sprawstwa, przekonanie, że mamy na coś wpływ.

piątek, 14 lipca 2023

Małgorzata Korbiel "Kolory. Otwarci na świat!"

Autor: Małgorzata Korbiel, ilustracje: Ewa Popławska
Wydawnictwo: Świetlik


W wielu źródłach możemy przeczytać, że dziecko jest zdolne do nauki kolorów około drugiego/trzeciego roku życia. Trzylatek potrafi już rozpoznawać i nazywa podstawowe kolory, zaś czterolatek, podstawowe oraz pochodne. W rzeczywistości jest to zależne od różnych czynników, m.in. od tego, czy dziecko uczęszcza do żłobka, przedszkola, jak otoczenie wspiera jego rozwój itp.

czwartek, 13 lipca 2023

Małgorzata Korbiel "Zwierzęta. Otwarci na świat!"

Autor: Małgorzata Korbiel, ilustracje: Ewa Popławska
Wydawnictwo: Świetlik


Rozwój poznawczy dziecka to przede wszystkim doskonalenie procesów przetwarzania informacji, czyli wszystkich czynności psychicznych, dzięki którym może ono zdobywać wiedzę o otoczeniu i o samym sobie. Najważniejsze procesy umysłowe to: zapamiętywanie, spostrzeganie, myślenie oraz doznawanie różnych bodźców. Rodzice czy opiekunowie mają możliwość wspierania tego rozwoju dziecka na każdym etapie, ale warto stymulować aktywność poznawczą malucha już od urodzenia. W jaki sposób? Najlepiej poprzez zabawę i wspólne słuchanie muzyki oraz książeczki dobrane odpowiednio do wieku.

Podróże: FUNZEUM w Gliwicach

Minęło już kilka tygodni od wycieczki do Funzeum, ale różnego rodzaju osobisto-remontowe zawirowania oraz wspaniały wyjazd do Sopotu, opóźniły moją relację. I przyznaję, że nawet zastanawiałam się, czy jeszcze cokolwiek o tym niezwykłym miejscu wrzucać na bloga, ale liczne wątpliwości z Waszej strony, dla kogo Funzeum właściwie jest sprawiły, że jednak kilka słów postanowiłam napisać. Bo choć Funzeum kojarzy się przede wszystkim z pięknymi zdjęciami, to tak naprawdę kryje się w nim dużo większy potencjał. Co prawda jestem przekonana, że moja 4-letnia córka ucieszyła by się jedynie z obecnej tam przestrzeni do zabawy, to już dzieci 6-letnie mogą być zainteresowane zagadnieniem kolorów i światła. Tyle tylko, że żeby wizyta w Funzeum miała sens i nie skończyła się po 15 minutach, koniecznie trzeba wziąć przewodnika. Ja odwiedziłam Funzeum z grupą niepełnosprawnych intelektualnie dorosłych, którzy – w zdecydowanej większości – byli bardzo zadowoleni. Z tym, że odradzałabym wizytę w muzeum osobom cierpiącym na epilepsję z uwagi na ostre barwy i świetlne kontrasty.

środa, 12 lipca 2023

Aleksander Lowen "Język ciała. Fizyczna dynamika struktury charakteru"

Tytuł: Język ciała. Fizyczna dynamika struktury charakteru
Autor: Aleksander Lowen
Wydawnictwo: Czarna Owca


Już dawno przestano uważać, że ciało jest tylko pustą skorupą, w której zamknięte są ważna dla życia narządy. Liczne badania od lat dowodzą związek pomiędzy trybem życia, a kondycją tego ciała, a o więcej – pomiędzy naszymi emocjami, a różnego rodzaju chorobami. Co więcej, kondycja naszego ciała mówi nie tylko o naszych emocjach tu i teraz, ale również zdradza utrwalone wzorce zachowań. Jeśli nie rozładowujemy stresu w odpowiedni sposób, konsekwencją może być spłycenie oddechu, napięcie mięśni, sztywność ciała, co w dłuższej perspektywie może prowadzić do zaburzeń oddechowych, niedotlenienia, ciągłego zmęczenia, bólów głowy, karku i kręgosłupa. A to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Co zatem zrobić? W jaki sposób zaobserwować te fizyczne mechanizmy obronne, które powtarzane mogą prowadzić do różnych chorób? Jak odblokować skrywane uczucia, zyskać kontakt z ciałem, odzyskać siły witalne?

poniedziałek, 10 lipca 2023

Alex Marwood "Wyspa zaginionych dziewcząt"

Tytuł: Wyspa zaginionych dziewcząt
Autor: Alex Marwood
Wydawnictwo: Albatros


Nie ma chyba osoby, która zapytana o status materialny, nie chciałaby być bogata, posiadać większej ilości pieniędzy na koncie czy innych oznak dobrobytu. Domy, podróże, pełne szafy przestały być już nawet wyznacznikiem tego bogactwa. Teraz bowiem marzymy o kupowaniu wysp, o możliwościach lotów własnym samolotem, pływania własnymi jachtami i znajomościach z największymi głowami świawydawnictwa ta, a nawet … o zmianie krwi na błękitną. Tak naprawdę mając pieniądze, nic nie stanowi przeszkody, możemy mieć wszystko, czego dusza zapragnie. I to dosłownie, bo okazuje się, że kupić można nawet … drugiego człowieka. Czy jednak gdzieś leżą granice tego, co można dostać za pieniądze? Czy majątek rzeczywiście kupuje nam bezkarność i możliwość sięgania po wszystko?