środa, 30 września 2020

Lisa Bjärbo, Emma Göthner „Ivar ratuje głodne triceratopsy”

Tytuł: Ivar ratuje głodne triceratopsy
Autor: Lisa Bjärbo, Emma Göthner 
Wydawnictwo: Czarna Owca 



Nie ma chyba osoby, która nie marzyłaby o tym, by choć raz za sprawą magii przenieść się do innej krainy, przeżyć prawdziwą przygodę. I nie ma znaczenia, czy drzwi do tej przygody kryją się w starej szafie, czy może w lustrze, albo w tajemniczym pokoju podchodami. Ważne, że potrafią przenosić nas w inne miejsce, gdzie możemy być nareszcie sobą, gdzie możemy wykazać się wieloma umiejętnościami, gdzie choć na chwilę oderwiemy się od zwyczajnego życia, które - nawet jeśli jest wspaniałe – potrzebuje czasami nieco magii. 

Przemysław Żarski "Blizna"

Tytuł: Blizna
Autor: Przemysław Żarski 
Wydawnictwo: Czwarta Strona 



Nawet, jeśli tego nie widać, wiele osób nosi blizny, będące pamiątką po minionych wydarzeniach, ostrzeżeniem lub też przypomnieniem. Niektóre z tych blizn są wyryte na skórze, niektóre na duszy, ale niezależnie od tego, gdzie są umiejscowione, wciąż dają o sobie znać niemal tak samo, jak otwarta rana. Czasami nie pozwalają nam ruszyć do przodu, nie pozwalają, byśmy zamknęli za sobą pewien rozdział, a niekiedy właśnie są bodźcem do tego, by wszystko zmienić. Niezależnie od tego, jaka jest twoja sytuacja, musisz liczyć się z tym, że nigdy się ich nie pozbędziesz. 

wtorek, 29 września 2020

Lisa Bjärbo, Emma Göthner "Ivar ratuje małego stegozaura"

Tytuł: Ivar ratuje małego stegozaura 
Autor: Lisa Bjärbo, Emma Göthner 
Wydawnictwo: Czarna Owca 



Nie ma chyba przedszkolaka, który czegoś nie kolekcjonuje. Jedni zbierają kolorowe kamyki, jeszcze inni maskotki albo figurki z bajek, jeszcze inni – kolorowe książeczki. Takie zbiory mogą stać się początkiem wspaniałej pasji, zwykle bowiem dziecko poszerza wiedzę na tematy związane ze swoją kolekcją oraz pieczołowicie ją powiększa, a niekiedy wokół niej zaczyna kręcić się całe życie i to … przez całe życie. Z małej dziewczynki zajmującej się modą może wyrosnąć projektantka, z chłopca kolekcjonującego autografy pisarzy – doskonały zawodnik lub komentator sportowy. A kto wyrośnie z chłopca, który kolekcjonuje dinozaury? 

Lisa Bjärbo, Emma Göthner "Ivar i zaginiony diplodok"

Tytuł: Ivar i zaginiony diplodok 
Autor: Lisa Bjärbo, Emma Göthner 
Wydawnictwo: Czarna Owca 


Kilkanaście lat temu świat zelektryzował film animowany o zabawkach, które ożywają po zmroku. Od tej chwili wiele dzieci spędzało bezsenne noce w oczekiwaniu na chwile, kiedy ich zabawki również ożyją. Każda noc byłaby wówczas początkiem wielkiej przygody, tym bardziej ekscytującej, że odbywającej się poza świadomością osób dorosłych. 

Obecnie w wielu domach miejsce pluszaków czy zestawów klocków zajęły dinozaury, które są nie tylko znakomitymi zabawkami, ale również materiałami edukacyjnymi. Wszak życie dinozaurów to część naszej historii, a różne ich rodzaje, budowa, sposób odżywiania czy poruszania się, to ogromna wiedza, którą warto zdobywać i systematycznie poszerzać. Zwykle jednak zabawa dinozaurami nie obejmuje przenoszenia się w czasie i śledzenia ich życia. A może …nawet nie jesteśmy świadomi, że mając w domu kolekcję dinozaurów, takie podróże odbywać możemy? 

poniedziałek, 28 września 2020

Anna Kaminski „Pani K. zaczyna od nowa”

Tytuł: Pani K. zaczyna od nowa
Autor: Anna Kaminski
Wydawnictwo: Dwukropek


Nasza codzienność pełna jest wyzwań, każdego dnia musimy zmagać się nie tylko z różnego typu zadaniami, ale również pokonywać przeszkody. Niektórzy z nas niestety jeszcze nie posiadają tej umiejętności, wybierając łatwiejszą drogę, dobrowolnie rezygnując z nauki różnych rzeczy czy poznawania świata, nowych ludzi, nie wychodząc poza swoją strefę komfortu, żeby tylko nie zostać zranionym, żeby nie doświadczyć nieprzyjemnych zdarzeń i sytuacji. Niektórzy jednak są świadomi, że takie codzienne wyzwania kształtują nasz charakter, pozwalają nam się rozwijać i sprawiają, że … są oni niezwykli. Dlaczego? Dlatego, że każdego dnia próbują na nowo, potrafią otrząsnąć się nawet z porażek, biorą głęboki wdech i … zaczynają… 

Anders de la Motte "Zimowy ogień"

Tytuł: Zimowy ogień 
Autor: Anders de la Motte 
Wydawnictwo: Czarna Owca 


Demony, a szczególnie demony przeszłości, są bardzo przebiegłe i nawet po latach od traumatycznych wydarzeń potrafią się pojawić, niszcząc nasze dotychczasowe życie i względną stabilizację. Większość z nas się z nimi zmaga radząc sobie lepiej lub gorzej, jednak są takie osoby, które mają poważne problemy z odnalezieniem się w życiu, z tym, żeby pozostawić minione wydarzenia za sobą. Niekiedy też sama przeszłość nie daje o sobie zapomnieć szczególnie wówczas, kiedy wiele jest nierozwiązanych spraw, kiedy sprawiedliwość upomina się o swoje prawa. 

sobota, 26 września 2020

Thomas Brunstrom "Z tatą Oli na biwaku"

Tytuł: Z tatą Oli na biwaku 
Autor: Thomas Brunstrom 
Wydawnictwo: Dwukropek 



Nie ma chyba osoby, która cieszy się z tego, że wakacje się skończyły, że trzeba wrócić do szkolnych ławek, a czas beztroskiej zabawy zastąpi nauka. Jednak rok szkolny nie musi wcale oznaczać rezygnacji ze wszystkich przyjemności, a także z odkrywania świata. Są przecież weekendy, które dają nam możliwość podróżowania, a także … biwakowania. 

piątek, 25 września 2020

Wojciech Chmielarz "Prosta sprawa"

Tytuł: Prosta sprawa 
Autor: Wojciech Chmielarz 
Wydawnictwo: Marginesy 



Zdarza się niekiedy tak, że pewnym osobom nie jest pisane spokojne życie, a cokolwiek by zrobiły (lub nie zrobiły) mają niemal zapewnione wpakowanie się w kłopoty. Zwykle tendencja ta ujawnia się już w dzieciństwie, choć wówczas konsekwencje uczestniczenia w różnego rodzaju zdarzeniach, nie są tak drastyczne, jak w wieku dorosłym. Wówczas bowiem, skutki dokonywanych wyborów czy podejmowanych działań mogą być … śmiertelne bądź też obejmować osoby z najbliższego otoczenia. 

Rozszerzanie diety niemowlaka

Rozszerzanie diety to nowe doświadczenie, które z pewnością wymaga zarówno od dziecka, jak i rodziców czasu oraz cierpliwości. Rozszerzanie diety polega na wprowadzaniu pokarmów innych niż mleko. Warto włączać nowości powoli i w niewielkich ilościach, by maluch miał czas się do nich przyzwyczaić. Zaczynamy od prostych smaków, włączając jeden rodzaj warzywa, a z czasem owocu na raz. Obserwujemy przy tym reakcje dziecka – przy tym systemie rozszerzania diety od razu zorientujemy się, czy dziecko ma na coś uczulenie. Warto pamiętać, że na początku rozszerzania diety, ważniejsze od zjedzenia posiłku jest to, by maluch odkrył nowość. Dlatego już trzy lub cztery łyżeczki wystarczą, by zapoznać dziecko z nowymi smakami i konsystencjami. Ja do dziś pamiętam (ściana też) reakcję Klary na kalafiora. Teraz zaś uwielbia go, podobnie zresztą jak i wszystkie warzywa i owoce. Dlatego nie warto się zniechęcać, bowiem czasami dziecko potrzebuje nawet kilku prób, by zaakceptować nowe doświadczenia smakowe. 

czwartek, 24 września 2020

Alina Białowąs „Leniwe wieczory, burzliwe poranki”

Tytuł: Leniwe wieczory, burzliwe poranki
Autor: Alina Białowąs
Wydawnictwo: Replika 


Mówi się, że wiele osób potrafi coś docenić dopiero wówczas, kiedy to utraci. Dotyczy to zarówno rzeczy materialnych, jak i niewymiernych, takich jak zdrowie, a także … miłość. Historia zna wiele przypadków mężów, którzy dopiero po rozstaniu z partnerką pożałowali swojej decyzji i / lub swojego zachowania, wiele jest też żon, które męża zaczęły doceniać dopiero po jego śmierci, albo wówczas, kiedy stał się ex mężem. 

K.N.Haner "Zły czas"

Tytuł: Zły czas 
Autor: K.N.Haner 
Wydawnictwo: EditioRed 



Trudno jest zaufać ludziom, jeśli już raz spotkał nas zawód. Tym bardziej wątpimy w uczciwość i życzliwość innych, im bardziej ufaliśmy osobie, która nas zdradziła. Najgorszą jednak sytuacją jest ta, kiedy nóż w plecy wbijają nam najbliżsi, rodzice, rodzeństwo czy partnerzy. Po Akim ciosie trudno się podnieść, ale też świadczy on o tym, jak wiele osób nosi maski, jak wiele osób bez skrupułów potrafi wykorzystywać innych dla osiągnięcia swoich celów. 

Wie o tym doskonale Blair, córka gangstera-biznesmena, którą ojciec od lat wykorzystywał jako kartę przetargową do zawierania nowych transakcji, bez skrupułów handlując jej ciałem. Po tym, jak została porwana, a następnie w skutek szeregu różnych wydarzeń poślubiła Phixa, również zajmującego się nielegalnymi interesami, zdradziła jednak ona. Wybrała kochanka, który jednak zmanipulował ją i porzucił. 

środa, 23 września 2020

Arun Gandhi "Dar gniewu"

Tytuł: Dar gniewu 
Autor: Arun Gandhi 
Wydawnictwo: Kobiece 



Nie ma chyba osoby, która nie słyszałaby o Gandhim, indyjskim przywódcy, który po dziś dzień pozostaje symbolem walki z niesprawiedliwością, ze złem, bez uciekania się do przemocy. Nadał kształt indyjskiemu ruchowi wolnościowemu, stał się również inspiracją dla wielu buntowników, walczących z niegodziwością i niesprawiedliwością. Na jego filozofii życia i działania wzorował się m.in. Martin Luther King, czy Dalajlama. Jego śmierć została uznana za jeden z najsłynniejszych mordów politycznych w historii, a Gandhiego uznano za wcielenie cnoty, świętego męża, Niezależnie od upływu czasu prawdziwe i aktualne są jego słowa, uniwersalne prawdy, które głosił, a które wyznaczyły ścieżkę dla tysięcy osób, które tak jak on chciały stąpać drogą miłości. 

wtorek, 22 września 2020

Jan Yager „Zdążyć z czasem na czas. Jak zarządzać własnym życiem w erze cyfrowej”

Tytuł: Zdążyć z czasem na czas. Jak zarządzać własnym życiem w erze cyfrowej 
Autor: Jan Yager 
Wydawnictwo: Studio Emka 



Z każdym rokiem mamy wrażenie, że mamy coraz mniej czasu. Mija tydzień za tygodniem, niepostrzeżenie mijają kolejne miesiące, tymczasem nasze plany i/lub rzeczy do zrobienia wciąż pozostają niezrealizowane. Z podziwem patrzymy na osoby prowadzące kilka firm, zatrudniające rzesze ludzi, a przy tym doskonale się bawiące, dbające o swój wygląd, rozwój, cieszące się udanym życiem towarzyskim. Jak one to robią? Czy ich doba ma większą ilość godzin niż nasza? Jest to oczywiście niemożliwe, a kluczem do efektywnego działania, do produktywności, jest umiejętne zarządzanie czasem, a właściwie umiejętne zarządzanie sobą w czasie. 

Coś na podwieczorek: Najlepsza szarlotka

Skoro jesień, to i szarlotka. Najlepsza taka bez zbędnych dodatków, jak rodzynki czy orzechy, ewentualnie z cynamonem (dla mnie koniecznie z cynamonem). Podstawa to jabłka i kruche ciasto. Lekko kwaskowe nadzienie w połączeniu ze słodyczą ciasta to zdecydowanie smak, który uwodzi. 

poniedziałek, 21 września 2020

Anna Klejzerowicz "Medalion z bursztynem"

Tytuł: Medalion z bursztynem 
Autor: Anna Klejzerowicz 
Wydawnictwo: Replika 



Trudno jest stworzyć siebie od nowa, każdy z nas ma bowiem określoną przeszłość, która warunkuje bieżące zachowania reakcje. Każdy też ma korzenie, które potrafią być mocne i twarde niczym skała, pozwalając nam wzrastać i dając poczucie bezpieczeństwa, albo przeciwnie – osłabiając nas i sprawiając, że powoli umieramy. Niekiedy nie zdajemy sobie nawet sprawy, w jaki sposób minione wydarzenia wpływają na teraźniejszość. Widzimy to dopiero wtedy, kiedy z tą przeszłością postanawiamy się rozprawić, bądź też kiedy sama nas dopada. 

niedziela, 20 września 2020

Jak urządzić pokój ucznia?

pixabay
Wkroczenie dziecka w wiek szkolny, to kolejny kamień milowy na drodze do dorosłości. To także bardzo trudny czas, szczególnie pod względem emocjonalnym, zarówno jeśli chodzi o dzieci, jak i o rodziców. Rozpoczyna się bowiem kolejny etap, już nie zabawy, a nauki, poszerza się krąg znajomych, rozpoczyna się czas poszukiwania siebie, odkrywania nowych pasji i zainteresowań. To również najlepszy moment na zmiany w domu, pora bowiem na pozbycie się większości zabawek, szczególnie tych adresowanych do młodszych dzieci, a także na zmianę wystroju pokoju. Musi w nim znaleźć się bowiem nie tylko sfera zabawy oraz wypoczynku, ale i nauki. W jaki sposób urządzić jednak pokój tak, by był funkcjonalny również za rok czy dwa, by niejako „dojrzewał” wraz z dzieckiem? 

Robert Małecki "Żałobnica"

Tytuł: Żałobnica 
Autor: Robert Małecki 
Wydawnictwo: Czwarta Strona 



Każdy z nas ma prawo do miłości, do ułożenia sobie życia na nowo, do tego, by być szczęśliwym. Dlatego nie ma nic złego tym, że chcemy szukać miłości w nowym związku, oczywiście o ile ten stary został zakończony. W obecnych czasach rozwody są na porządku dziennym, już nie chcemy trwać przy drugiej osobie z przyzwyczajenia, nie chcemy cierpieć w milczeniu, jeśli nie czujemy się przy danej osobie spełnieni, jeśli ona nas ogranicza. Wejście w nowy związek jest stosunkowo łatwe, jeśli nie jesteśmy poranieni, jeśli nie obawiamy się rozczarować po raz kolejny. Sytuacja komplikuje się nieco, kiedy z poprzednich związków są dzieci, choć doświadczenia setek takich „patchworkowych rodzin” pokazują, że szczęście i harmonia również w takim wypadku nie są nierealne, pod warunkiem oczywiście, że wszyscy na ten sukces pracują. 

sobota, 19 września 2020

Ruth Ware "Pod kluczem"

Tytuł: Pod kluczem 
Autor: Ruth Ware 
Wydawnictwo: Czwarta Strona 



„Obyś cudze dzieci uczył” – to groźba, która wiele osób może przestraszyć. Dlatego też zawód nauczyciela nie cieszy się w chwili obecnej ani popularnością, ani estymą. Co więcej, wiele osób ma serdecznie dość swoich pociech, a co dopiero dzieci obcych osób, wychowywane w różnych warunkach, przy różnych oczekiwaniach i dyscyplinie. A mimo to są osoby, które dzieci kochają na tyle, że poświęcają im całe życie, pracując z nimi na rożnych szczeblach edukacji, a także podejmując się opieki nad tymi najmłodszymi. Mimo iż nie jest to zbyt dobrze płatny zawód, dla osoby lubiącej spędzać z mini czas, podążających za ich rozwojem, to wymarzona praca. 

Agnieszka Frączek „Dobre obyczaje, czyli w lekkim tonie o bon tonie”

Tytuł: „Dobre obyczaje, czyli w lekkim tonie o bon tonie” 
Autor: Agnieszka Frączek 
Wydawnictwo: Arkady 


„Proszę”, „Przepraszam”, „Dziękuję” – te trzy magiczne słowa to podstawa dobrego wychowania. I choć stanowią one swego rodzaju fundament, zdecydowanie nie są wystarczające, jeśli chodzi o funkcjonowanie w społeczeństwie i dobre maniery. Ich znajomość jest nie tylko kluczem do sukcesu, ale dzięki temu uchodzimy za osobę kulturalną, obytą w świecie, jest to także oznaka szacunku wobec otoczenia i wyznacznik dobrego wychowania. Zagadnienie to kryje w sobie jednak wiele tajemnic i pułapek, bardzo łatwo jest popełnić faux pas, dlatego nigdy nie jest za późno na naukę. 

Z wizytą na zamku w Siewierzu

Do Siewierza wybieraliśmy się już od dwóch lat co najmniej, zawsze jednak coś stawało nam na przeszkodzie. Tym bardziej, że kierowała nami nie tyle chęć zwiedzenia miasta czy zamkowych murów, a … gęsie żołądki. I niezależnie od tego, jak to brzmi w ustach osoby, która mięso jada od wielkiego dzwonu (nie z powodów ideologicznych, a smakowych), to rzeczywiście P. zachwalał mi to wyborne ponoć danie od długiego czasu, więc postanowiłam w końcu go spróbować. 

piątek, 18 września 2020

Urszula Młodnicka "Jesteś ważny, Pinku!"

Tytuł: Jesteś ważny, Pinku! Książka o poczuciu własnej wartości dla dzieci i dla rodziców trochę też
Autor: Urszula Młodnicka 
Ilustracje: Agnieszka Waligóra 
Wydawnictwo: Sensus


Wykształcenie u dziecka poczucia własnej wartości, to dążenie wielu świadomych rodziców. Pragniemy, by dziecko w każdych warunkach było sobą, by czuło się dobrze w swojej skórze, by nie uzależniało swojej samooceny od słów innych ludzi, by było radosne i szczęśliwe, otwarte na świat. Nasze plany a praktyka wychowawcza niekiedy jednak zupełnie się od siebie różnią, nie zawsze potrafimy bowiem w odpowiedni sposób zareagować, niekiedy przerasta nas sama sytuacja. Musimy jednak pamiętać, że bez poczucia własnej wartości trudno jest prawidłowo się rozwijać. Co więcej, aby dziecko czuło się wartościowe, w pierwszej kolejności musi być wartością dla swoich najbliższych. Musi być przekonane, że może nam zaufać, że jesteśmy otwarci na jego potrzeby, że wszystkie jego problemy czy dylematy są dla nas tak samo ważne. 

C.L.Taylor "Zanim powróci strach"

Tytuł: Zanim powróci strach 
Autor: C.L.Taylor 
Wydawnictwo: Albatros 



Związek starszego mężczyzny i dziecka nie tylko jest zwyrodnieniem, nie tylko szokuje opinię publiczną, ale też nigdy nie powinien mieć miejsca. Na zawsze odciska on bowiem piętno na dziecku, determinuje jego przyszłość, wpływa na wybór przyszłych partnerów i tego, w jaki sposób ich wybieramy i jak nas traktują. 

Kiedy Lou Wandsworth miała czternaście lat była przekonana, że kocha szaleńczo swojego mistrza, nauczyciela Mike`a Hughesa, że kiedy dorośnie chce za niego wyjść za mąż i urodzić mu dzieci. To, że ich związek musiał być utrzymywany w tajemnicy, nie miał znaczenia, liczyła się bowiem wyłącznie ich miłość. Mężczyzna doskonale wiedział, jak usidlić wrażliwą dziewczynę, jak ją zwodzić, udawać wątpliwości, przekonać ją, że ich uczucie jest wielkie i szczere, a cały świat jest przeciwko nim. Kiedy uciekała z nim do Francji, wciąż była przekonana, że to jedyna droga, że zawsze się o nią zatroszczy, a ona będzie dla niego najważniejsza. 

czwartek, 17 września 2020

Magdalena Kornatowska "Baśń o Złej Królewnie"

Tytuł: Baśń o Złej Królewnie 
Autor: Magdalena Kornatowska 
Wydawnictwo: Politext 



Mówi się, że dobro wraca, a niemal każdy mógł się przekonać o prawdziwości tych słów. I nawet jeśli zdarzyły się od tego niechlubne wyjątki, to one tylko potwierdzają regułę. Warto być zatem dobrym, warto pomagać, warto okazywać swoją życzliwość. Robimy to bowiem nie tylko dla innych, ale i dla siebie, ucząc się przy tym tego, co tak naprawdę ważne jest w życiu, o co warto zabiegać i co się liczy. 

Niestety wśród nas są też osoby, których serce zatruwa gorycz i żal, które satysfakcję osiągają tylko wówczas, kiedy kogoś skrzywdzą bezpośrednio, albo kiedy komuś dzieje się źle. Jednak tak naprawę tacy ludzie są bardzo pokrzywdzeni przez los, nie potrafią bowiem kochać nawet samych siebie i często wiodą smutne, samotne życie. Chyba, ze wydarzy się coś, co wyrwie ich z marazmu, co odmieni ich codzienność i usunie zło z serca… 

środa, 16 września 2020

Louisa May Alcott "Dobre żony"

Tytuł: Dobre żony
Autor: Louisa May Alcott
Wydawnictwo: MG



Są takie historie, które mimo upływu lat nie tracą nic ze swojej świeżości, które można wielokrotnie odkrywać, za każdym razem zwracając uwagę na inny ich aspekt. I nawet jeśli nasze życiowe doświadczenia sprawiają, że opowieści te stają się nieco naiwne, przerysowane, to wciąż sięgamy po nie z sentymentu. A także dlatego, że zwykle zawierają one całe pokłady wartości, którymi powinniśmy się kierować w życiu, prezentują, lepszy świat, gdzie dobro zawsze wygrywa, a poświęcenie zostaje nagrodzone. 

poniedziałek, 14 września 2020

William Styron "Wybór Zofii"

Tytuł: Wybór Zofii 
Autor: William Styron 
Wydawnictwo: Replika 



Obozy koncentracyjne do dziś pozostają symbolem martyrologii, męczeństwa zarówno tych, którzy zostali tam bestialsko zagazowani w komorach, jak i tych, których śmierć została rozciągnięta w czasie, których skazano na pracę ponad siły przy niewielkich racjach żywnościowych. Choć dziś, z uwagi na znajomość różnych faktów, opisy obozowego życia nie szokują tak, jak jeszcze kilka lat temu, to wciąż wywołują głębokie niezrozumienie tego, jak mogło dojść do tego, że „człowiek człowiekowi zgotował ten los”. 

Przeworsk i Jarosław

Wykorzystując pobyt w Krasiczynie (TU), postanowiliśmy wstąpić do Jarosławia. Po drodze jednak zatrzymaliśmy się w Przeworsku, żeby zobaczyć Sanktuarium Grobu Bożego – jest ono pięknie odnowione uznane za jeden z najlepiej zachowanych zabytków architektury gotyckiej w Polsce. 

Zespół w Przeworsku pochodzący XV i XVI wieku z gotycką bazyliką pw. Ducha Świętego został wzniesiony w latach 1430–1473. Budowla otoczona jest murem obronnym. Zespól zbudowano na planie prostokąta, posiada wieżę główną o wysokości 40 m. stanowiącą przedłużenie kościoła i dwie mniejsze zwieńczone symbolem zakonu bożogrobców – krzyżem z podwójnym ramieniem (zarządzali przeworską parafią przez cztery i pół wieku). 

Renata L.Górska "Szczęście pod stopami"

Tytuł: Szczęście pod stopami 
Autor: Renata L.Górska 
Wydawnictwo: Replika 


Nie ma chyba osoby, która choć raz nie doświadczyła w życiu przewrotności losu, która choć raz nie poczuła, że nie jest panem swojego życia. Wszelkie plany, długofalowe zamierzenia stanowią tylko pożywkę dla przeznaczenia, które lubi nam pokazać, że jesteśmy tylko pyłkiem na wietrze i lubi utrzeć nam nosa. Dlatego też, pomimo planów, warto być elastycznym i otwartym na to, co niesie nam życie, bowiem niejednokrotnie może nas ono zaskoczyć. 

niedziela, 13 września 2020

Ks. Zbigniew Sobolewski "Ze świętymi na misjach"

Tytuł: Ze świętymi na misjach 
Autor: Ks. Zbigniew Sobolewski 
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Jedność 



Wiesz, kim jest misjonarz? To osoba, która głosi Słowo Boże tym osobom, którzy nigdy nie słyszeli o Jezusie Chrystusie. Zwykle mówią oni o Panu ludziom z dalekich, egzotycznych krajów, nierzadko spędzając na przysłowiowym krańcu świata wiele lat. Wśród misjonarzy jest wiele osób, które zostały uznane za święte, a może raczej wśród świętych znaleźli się i misjonarze. 

piątek, 11 września 2020

Jerzy Ptakowski "Auschwitz. Bez cenzury i bez legend"


Tytuł: Auschwitz. Bez cenzury i bez legend 
Autor: Jerzy Ptakowski 
Wydawnictwo: Replika 



Obóz Auschwitz po dziś dzień jest dla świata symbolem terroru oraz ludobójstwa, dowodem, ze „ludzie ludziom” mogą zgotować ten los. Utworzony został przez Niemców w połowie 1940 roku na przedmieściach Oświęcimia, włączonego przez nazistów do Trzeciej Rzeszy (w dawnych koszarach Wojska Polskiego) szybko stał się miejscem, gdzie człowiek znaczył mniej niż zwierzę, gdzie do głosu dochodziły najgorsze instynktu. 

Coś na obiad/podwieczorek: Ryż zapiekany z jabłkami i cynamonem

W dzieciństwie nigdy nie przepadałam za zapiekanym ryżem, zawsze kojarzył mi się ze stołówkowym – szkolnym jedzeniem i daleki był od kuchni babci. Z biegiem lat jednak polubiłam ten prosty i szybki posiłek, przez lata wypróbowałam też wiele przepisów na niego (dotychczas wciąż wracałam do najlepszego przepisu Ewy Wachowicz). Ostatnio jednak w jednej z gazet znalazłam kolejną wersję ryżu, a – poszukując czegoś, co i Klara mogłaby spróbować – szybciutko go zrobiłam. Okazał się pyszny, nieco lżejszy niż w wersji Ewy Wachowicz. Jak stwierdził P. – pamięta ten smak z przedszkola :-) 

Mark Boyle "Offline. Jak dzięki życiu bez pieniędzy i technologii odzyskałem wolność i szczęście"

Autor: Mark Boyle 
Wydawnictwo: Mova 



Slowlife, minimalizm – to pojęcia, które w ostatnich latach stały się bardzo modne, a grupa osób, które chcą żyć prościej, spokojniej, które chcą uwolnić się od wyścigu szczurów i bardziej być niż mieć, z każdym rokiem powiększa się coraz bardziej. Zwykle osiągnięcie stanu slow (który dla każdego będzie tak naprawdę oznaczał coś innego) jest rozciągniętym w czasie procesem, obejmującym pozbywanie się ze swojego życia rzeczy, osób, zmianę sposobu odżywiania czy spędzania wolnego czasu. Mało kto decyduje się jednak na całkowite odcięcie się od współczesnych osiągnięć, od rzeczy, mało kto zanurza się w tym „byciu” w pełnym tego słowa znaczeniu. Otoczenie ma wobec nas bowiem pewne oczekiwania, zresztą – my sami mamy je wobec życia. Każdy z nas zatem musi sobie odpowiedzieć na pytanie, gdzie leży granica w rezygnowaniu z osiągnięć współczesności, z dóbr materialnych i kulturalnych, by egzystencja w tym nowym, „lepszym” życiu, nie zamieniła się w koszmar. 

czwartek, 10 września 2020

Caz Frear "Słodkie kłamstwa"

Tytuł: Słodkie kłamstwa 
Autor: Caz Frear 
Wydawnictwo: Czarna Owca 


Mówi się, że kłamstwo ma krótkie nogi i prędzej czy później wychodzi na jaw. Wszyscy jesteśmy świadomi negatywnego wymiaru kłamstwa, wiemy, że kłamstwo jest złe, a jednak kłamiemy tak naprawdę cały czas. Uspokajamy swoje sumienie dokonując podziału na tzw. kłamstwa białe, które pozwalają nam funkcjonować w społeczeństwie, oraz pozostałe, ale tak naprawdę mechanizm kłamstwa jest taki sam. Kłamiemy z jakiegoś powodu, czyli mówimy nieprawdę lub też wstrzymujemy się od powiedzenia czegoś, a choć przyczyny mogą być różne, to jednak wciąż jest to kłamstwo – nawet, jeśli nasze intencje są dobre, a my nie chcemy nikogo urazić. 

środa, 9 września 2020

Kira Peikoff "Matka wie najlepiej"

Tytuł: Matka wie najlepiej 
Autor: Kira Peikoff 
Wydawnictwo: Czarna Owca 


Do czego może posunąć się kobieta pragnąca dziecko? Co może zrobić matka, która już raz straciła dziecko, a desperacko pragnie go mieć? Czy jest w stanie złamać prawo, poświęcić swoje wartości i normy etyczne, by urodzić zdrowe dziecko? Chyba większość kobiet w takiej sytuacji, niezależnie od wyznawanej wiary czy poglądów, którymi się w życiu kieruje powiedziałaby, że jest w stanie zrobić wszystko. 

wtorek, 8 września 2020

Lauren North "Zdrada doskonała"

Tytuł: Zdrada doskonała 
Autor: Lauren North 
Wydawnictwo: W.A.B. 


Wyobrażacie sobie, jak musi się czuć matka wiedząc, że jej syn zaginął, ale tylko ona o tym wie? Matka, która nie może zawiadomić nikogo, bo sama przebywa w szpitalu? A kiedy już błaga o jego odnalezienie, nikt nie wierzy w jego zniknięcie, ani w spisek, który uknuły bliskie osoby, by odebrać dziecko? Ta bezsilność, frustracja, krwawiące serce – wszystko to możemy poczuć już nawet stawiając się w takiej sytuacji w myślach, ale każda z nas poświęciłaby wszystko, by nigdy się w rzeczywistości w niej nie znaleźć. 

poniedziałek, 7 września 2020

Fiona Barton "Wdowa"

Tytuł: Wdowa 
Autor: Fiona Barton 
Wydawnictwo: Czarna Owca 



Pozory często mylą i zapewne wielu z nas mogło boleśnie doświadczyć prawdziwości tych słów. Ile to bowiem razy zaufaliśmy komuś, kto tego zaufania nie był godzien ile razy zostaliśmy w taki sposób haniebnie oszukani, odnieśliśmy straty zarówno materialne, jak i emocjonalne. Nigdy jednak nie da się tak naprawdę poznać drugiego człowieka i czasami jego prawdziwa natura potrafi nas zaskoczyć nawet po wielu latach wspólnego życia. Są bowiem osoby, które wyspecjalizowały się w noszeniu masek, które pokazują światu tylko to, co chcą pokazać i doskonale potrafią się kontrolować, latami prowadząc podwójne życie. 

piątek, 4 września 2020

Mike Dooley, Tracy Farquhar "Pozdrowienia z kosmosu"

Autor: Mike Dooley, Tracy Farquhar 
Wydawnictwo: Kobiece 



Czy można tak naprawdę wyjaśnić rzeczywistość w której żyjemy? Czy da się to zrobić w sposób obiektywny, nie posiłkując się różnymi systemami wierzeń, czy nawet własnymi emocjami? Czy mogą w tym pomóc odległe wymiary? 

Niezależnie od tego, jakie mamy poglądy, jak sceptycznie jesteśmy nastawieni, jeśli chodzi o różne rewolucyjne poglądy i jak mocno stoimy na ziemi, to musimy przyznać, że są zdarzenia, które w niepojęty sposób składają się w spójną całość, nawet jeśli niekoniecznie ich źródło tkwi w racjonalizmie. Jednym z takich przykładów, może być objaśnienie tego co nas otacza, będące wynikiem channelingu. Wspomniany channeling jest umiejętnością nieznacznej zmiany świadomego skupienia w celu umożliwienia duchowej energii innej istoty (lub własnemu wyższemu ja) skomunikowania się. W ten sposób możemy czerpać wyjątkową wiedzę, niekiedy jako pierwsi mając do niej dostęp. 

czwartek, 3 września 2020

Ałbena Grabowska "Doktor Bogumił"

Tytuł: Doktor Bogumił 
Autor: Ałbena Grabowska 
Wydawnictwo: Marginesy 



Mimo iż praktycznie nie ma dnia, żeby w mediach nie pojawiały się doniesienia o karygodnych praktykach pracowników służby zdrowia, o przypadkach zaniedbań i śmierci, których można było uniknąć, tak naprawdę możemy cieszyć się z tego, jak pobyt w szpitalach i / lub korzystanie z usług służby zdrowia wygląda. Nie ma chyba bowiem osoby, która chciałaby choć na chwilę znaleźć się w szpitalu połowy XIX wieku, nie ma nawet osoby, w która w tamtych czasach chciałaby nawet wyrwać sobie zęba u dentysty. Brak podstawowej wiedzy o bakteriach i znaczeniu czystości dla procesu zdrowia powodował bowiem zupełne lekceważenie tej kwestii, nikt nie słyszał o antyseptycznych środkach, nikt nawet nie kwapił się, by zmyć stół po operacji, czy zmienić pościel po chorym. Nie mówiąc już o tym, że operacje przeprowadzano bez znieczulenia, zaś porody odbywały się w takich warunkach, że już lepiej było rodzić w domu. 

B.Szymanek: „Pierwiastki są wszędzie...” - KONKURS ZAKOŃCZONY

W tej cudnej całokartonowej książce Pierre via Steque wprowadza dzieci w świat pierwiastków, pokazując ich wszechobecność we wszechświecie. 
/opis wydawnictwa/ 


Zadanie konkursowe: Jaki jest twój ulubiony pierwiastek. Odpowiedź uzasadnij. 

Laureat: Książka wędruje do Agnieszki S. z Katowic.

Skuteczne metody na wzbogacenie się – część I


Kiedy koszty życia rosną, a nasza pensja czy inne dochody nie zwiększają się, naturalnym jest, że odczuwamy coraz większy dyskomfort. Oczywiście, najlepszym sposobem na oszczędzanie, czy raczej dopinanie domowego budżetu, jest zmniejszenie ilości wydatków, ale niekiedy jest tak, że zredukowaliśmy je już do zera. Warto więc poznać kilka sposobów na obniżenie wydatków / oszczędzanie (również na przyszłą emeryturę), a także na dodatkowy zarobek. 

środa, 2 września 2020

Marcin Pałasz "Sposób na Elfa"

Tytuł: Sposób na Elfa 
Autor: Marcin Pałasz 
Wydawnictwo: Skrzat 


Nie bez powodu mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Dlatego też istnieją miliony powodów, by go posiadać i zaledwie kilka takich, by jednak z niego zrezygnować. Obdarzone niezwykłą intuicją, lojalne zwierzęta stanowią panaceum na wszystkie bolączki tego świata. Wystarczy spojrzeć w te ufne oczy i zobaczyć wesoło merdający ogon, by zdecydowanie poprawił nam się humor. Nie mówiąc już o tym, że pies czasami jako jedyny z domowników cieszy się z naszego przyjścia.