sobota, 31 października 2020

Roman Konik „Wstęga Möbiusa”

Tytuł: „Wstęga Möbiusa” 
Autor: Roman Konik 
Wydawnictwo: Replika 


Jeszcze niedawno autyzm, a nawet zespół Aspergera, brzmiał jak wyrok. Kojarzył się z dziećmi zamkniętymi w swoim świecie, nie nawiązującymi kontaktów społecznych, nie lubiącymi dotyku, nie odczuwającymi emocji, czasami nawet nie komunikującymi się w werbalny sposób z otoczeniem. Dziś, kiedy coraz więcej nie tylko dzieci, ale i starszych osób jest diagnozowanych w tym zakresie, mamy wrażenie, że mamy do czynienia z prawdziwą „epidemią”, że rodzi się coraz więcej dzieci mających różnorakie problemy, składające się na autyzm, czy zespół Aspergera. Jednocześnie zwiększa się nasza wiedza na ten temat, przekonujemy się, że z autyzmem zmagało się wiele sławnych osób, potrafimy uczynić atut z zainteresowań wysepkowych, a przede wszystkim potrafimy tak prowadzić terapię takich pacjentów, by w jak największym stopniu dziecko nabyło kompetencje, pozwalające mu samodzielnie funkcjonować. 

Melanie Raabe "Prawda"

Tytuł: Prawda 
Autor: Melanie Raabe 
Wydawnictwo: Czarna Owca 


Wyobraź sobie, że twój mąż wyjeżdża w służbową delegację i już z niej nie wraca. Co gorsze, znika bez śladu wyjaśnienia. Policja nie może trafić na jego trop, nikt nie zgłasza się też z żądaniem okupu. Czy zrobił to celowo, a jego zniknięcie to w istocie ucieczka? Czy jeszcze żyje? A może rzeczywiście doszło do porwania? Czy fakt, że mężczyzna jest bogaty zmienia postać rzeczy? 

czwartek, 29 października 2020

Leszek Herman "Zbawiciel"

Tytuł: Zbawiciel 
Autor: Leszek Herman 
Wydawnictwo: MUZA 


O tym, że polskie ziemie kryją wiele sekretów, wiadomo nie od dziś. Ile to razy, zupełnie przez przypadek, podczas budowy jakiegoś obiektu czy przebudowy istniejącego, dokonywano spektakularnych odkryć. Ile razy przy przeprowadzkach odkrywano ukryte w komórkach czy szufladach cenne przedmioty. Ile razy miłośnicy historii oraz przygód napotykali w lasach na zapomniane bunkry czy nawet ostrą amunicję. 

Phoebe Locke "Człowiek z lasu"

Tytuł: Człowiek z lasu 
Autor: Phoebe Locke 
Wydawnictwo: Czarna Owca 



Niemal każde miasto ma swoją legendę, a im bardziej jest mroczna, przerażająca, tym więcej osób ją powtarza, tym dłużej ona żyje w świadomości mieszkańców. Są nawet takie legendy, które przyciągają do danego miejsca turystów, a także takie, którymi tłumaczy się wszystkie wydarzenia, które rozgrywają się w danym mieście. Dla wiele osób legendy są też narzędziem do dyscyplinowania dzieci – nie wolno chodzić samemu po ulicach, bo może dziecko porwać czarna wołga, nie wolno wchodzić do lasu, bo tam czai się zły zwierz. Takimi ostrzeżeniami są karmieni młodzi ludzie i w przypadku niektórych to rzeczywiście działa. Są jednak takie dzieci, które odczuwają nieodpartą chęć weryfikacji tych głoszonych przez rodziców stwierdzeń, a to może przerodzić się w niebezpieczną zabawę… 

środa, 28 października 2020

Ewa Wojdyłło, Maria Mazurek, Marcin Wierzchowski „Uczucia Alicji, czyli jak lepiej poznać siebie”

Tytuł: Uczucia Alicji, czyli jak lepiej poznać siebie 
Autorzy: Ewa Wojdyłło, Maria Mazurek, Marcin Wierzchowski 
Wydawnictwo: MANDO 


Jako dorośli nie lubimy mówić o uczuciach, niejednokrotnie je ukrywamy, wstydzimy się ich. Co więcej, bardzo często nie rozumiemy samych siebie, jesteśmy zdumieni swoimi reakcjami, nie potrafimy wytłumaczyć zachowań, biorących się właśnie z określonych uczuć. Warto zatem uzyskać wgląd w siebie, to bowiem pomaga funkcjonować w otaczającej nas rzeczywistości, komunikować się z innymi, a także zadbać o siebie. Ten proces rozpoznawania własnych uczuć, ich rozumienia i radzenia sobie z nimi warto zapoczątkować już w dzieciństwie, poprzez rozmowę z dzieckiem, a także poprzez lekturę odpowiednio dobranych książek, pokazujących zarówno emocje bohaterów, jak i sposoby radzenia sobie z nimi. 

wtorek, 27 października 2020

Gabriela Anna Kańtor "Pani na Kopicach"

Tytuł: Pani na Kopicach 
Autor: Gabriela Anna Kańtor
Wydawnictwo: MG 



Wszyscy chyba znają historię o Kopciuszku, ale o „Śląskim Kopciuszku” słyszało już niewielu. Może tylko rdzenni mieszkańcy Śląska, ewentualnie turyści odwiedzający ruiny pałacu w Kopicach. Tymczasem to historia niczym z bajki, zwykle się bowiem nie zdarza, że uboga córka posługaczki i bezrolnego komornika dorabia się czegokolwiek, a już z pewnością nie tytułu szlacheckiego i majątku, który czyni ją jedną z najbogatszych kobiet. 

Jenn Bennett " Wszystkie znaki na niebie i ziemi"

Tytuł: Wszystkie znaki na niebie i ziemi
Autor: Jenn Bennett 
Wydawnictwo: IUVI 


Życie bez planów byłoby smutnym dryfowaniem po powierzchni, dlatego też wspaniale jest planować. Dzięki tym planom zresztą mamy wewnętrzną motywację do działania, zmierzamy do określonego celu. Warto jednak pamiętać, że niekiedy życie pisze swoje scenariusze, dalekie od naszych zainteresowań czy preferencji, choć w dłuższej perspektywie czasu może okazać się, że dla nas korzystniejsze. Nie oznacza to jednak, że mamy stać biernie czekając na rozwój sytuacji, ale zwraca naszą uwagę na fakt, że warto być elastycznym, bowiem nie nad wszystkim możemy zapanować, nie nad wszystkim mamy kontrolę, a najbardziej mogą zaskoczyć nas … nasze uczucia. 

Agnieszka Dziedziczak-Foltyn, Beata Karpińskiej-Musiał, Adrianna Sarnat-Ciastko "Tutoring drogą do doskonałości akademickiej"

Tytuł: Tutoring drogą do doskonałości akademickiej 
Autorzy: Agnieszka Dziedziczak-Foltyn, Beata Karpińskiej-Musiał, Adrianna Sarnat-Ciastko 
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza IMPULS 



W Internecie rekordy popularności bije słynny wykład Kena Robinsona, wygłoszony w 2006 roku w trakcie konferencji TED odbywającej się w Monterey. W wykładzie tym Robinson podziwia naturalną kreatywność dzieci, ich odwagę, brak strachu przed popełnieniem błędu i naturalną ciekawość. Niestety mówi też o procesie, który zachodzi w młodym człowieku pod wpływem systemu edukacji. Niedostrzeżenie i brak rozwoju naturalnych talentów, predyspozycji dziecka, tłamszenie jego rozwoju, poszukiwań własnej drogi przez system odbija się nie tylko na ograniczonych perspektywach, ale również na tym, że młody człowiek wtłoczony w sztywne ramy, tych perspektyw nie potrafi dostrzec. Kluczem do tego, by zachować tę wrażliwość młodego człowieka, by wspierać go w dążeniu do wiedzy zgodnej z jego zainteresowaniami, w poszukiwaniu i eksperymentach, nawet tych nie zakończonych sukcesem, jest indywidualne podejście do każdego z nich. Jest to możliwe w tutoringu, indywidualnej relacji tutora z uczniem. I choć tutoring nie jest rozwiązaniem wszystkich problemów, to jednak warto przyjrzeć się możliwości, która się za nim kryje. Mimo iż słowo brzmi obco i nowocześnie, to tak naprawdę ma swoje korzenie daleko w przeszłości. 

niedziela, 25 października 2020

Delphine Grinberg "60 nowych eksperymentów"

Tytuł: 60 nowych eksperymentów 
Autor: Delphine Grinberg 
Wydawnictwo: Arkady 


Czy wiesz dlaczego mosty są w stanie zawisnąć nad pustą przestrzenią, jak zbudowana jest piramida, albo w jaki sposób Księżyc krąży dookoła Ziemi? Czy chciałbyś odbyć podróż przez rozgwieżdżone niebo a także obudzić drzemiące nasionka? Nie ma lepszego sposobu na naukę, na poznanie świata i rozbudzenie w sobie pasji, niż osobiste doświadczenie. Dlatego też tak cenne są eksperymenty, dają bowiem możliwość nie tylko weryfikacji naszych teorii, ale także pozwalają się uczyć, nawet wówczas, kiedy są nieudane. 

Alex North "W cieniu zła"

Tytuł: W cieniu zła 
Autor: Alex North 
Wydawnictwo: MUZA 


Nie ma chyba osoby, a przynajmniej wielbiciela horrorów, która nie kojarzy postaci Freddy`ego Krugera. Ten makabryczny potwór o spalonym ciele pojawiał się w snach i karmił lękami, doprowadzając swoje ofiary do śmierci w okropnych okolicznościach. Osaczał, je, straszył, sprawiał, że bali się zasnąć, a kiedy już to się stało, rozprawiał się z nimi bezlitośnie. Kluczem do wygrania z nim, do przetrwania, było zmierzenie się ze swoimi lękami i pokonanie ich. Sen ofiar, był jednak naturalny, stanowił naturalną potrzebę organizmu, a walcząc z nim – przegrywali. 

sobota, 24 października 2020

Anna Kańtoch "Wiosna zaginionych"

Tytuł: Wiosna zaginionych 
Autor: Anna Kańtoch 
Wydawnictwo: Marginesy 


Kilkanaście lat temu całą Polskę elektryzował program telewizyjny „Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie…”. Przedstawiał on historię zaginionych osób, odtwarzając ostatnie chwile przed ich zniknięciem i skłaniający do stawiania hipotez, co tak naprawdę mogło się stać. Stanowił on deskę ratunku dla bliskich, którzy wciąż poszukiwali zaginionej osoby, próbując wszystkiego w celu ustalenia miejsca jej pobytu. I rzeczywiście, już samo upublicznienie historii pomogło w wielu przypadkach w ustaleniu miejsca, gdzie dana osoba przebywa lub też gdzie leżą zwłoki. Każda prawda jest bowiem lepsza niż niepewność ludzi, którzy nie wiedząc co z daną osobą mogło się stać, wciąż czekają na jej powrót. 

czwartek, 22 października 2020

Krzysztof Bochus "Wachmistrz"

Tytuł: Wachmistrz 
Autor: Krzysztof Bochus 
Wydawnictwo: Skarpa Warszawska 


Są zbrodnie, które wędrują na czołówki gazet, są też takie, którymi nikt się nie przejmuje. Te drugie dotyczą osób, które nie mają nikogo, o które nikt nie zawalczy, które pochodzą ze społecznych nizin. Chyba, że znajdzie się osoba, która powiąże takie wydarzenia, takie śmierci, a wówczas prasa rzuci się na temat, jak sępy. Co nie znaczy, że ktokolwiek upomni się o sprawiedliwość… 

Poniedziałkowe podróże: pustelnia bł.Salomei w Grodzisku

Poniedziałkowe popołudnie, mimo niezbyt obiecującej pogody, postanowiliśmy spędzić poza miastem. Tak naprawdę to już jedna z ostatnich takich możliwości, bo powrót do pracy zbliża się nieubłaganie, a z uwagi na nasz charakter pracy nie mamy wspólnie z P. wolnych dni. 

Wybór poniedziałkowego celu był mocno ograniczony czasowo, a nie chcieliśmy znów spędzać dnia w Świerklańcu, bo choć kochamy ten park, to jesteśmy tam już prawie co tydzień. Przypomniały nam się jednak zdjęcia, które kilka tygodni temu na FB wrzucał mój znajomy i niezwykłe miejsce, które odwiedził – pustelnię bł.Salomei. Zatem wybór został dokonany i po godzinie byliśmy już na miejscu, dziwiąc się jednocześnie, że zachwalając atrakcje Ojcowa, o tym miejscu praktycznie się nie mówi. Może dlatego że jadąc do Ojcowa, by dostrzec strzałkę prowadzącą pod górę do pustelni, trzeba by się odwrócić i spojrzeć na ścianę lasu. My też musieliśmy się zresztą posłużyć GPS, bowiem z Klarą chcieliśmy zostawić samochód jak najbliżej, nie wiedząc jak będzie wyglądało podejście. Ostatecznie zaparkowaliśmy przy pięknym, starym, drewnianym domu, tuż przy tablicy informującej o pustelni. 

Słodki podwieczorek: Szarlotka z dużymi kawałkami jabłek

Jesień do bez wątpienia czas szarlotek i jabłeczników. To moje ukochane ciasta, zatem regularnie sięgam po nowe przepisy. Dziś po raz kolejny udane trafienie, mam nadzieję, że aromatyczna szarlotka na kruchym cieście przypadnie również wam do gustu. 

Szarlotka z dużymi kawałkami jabłek 

Jordyn Taylor "Dziewczyna z Paryża"

Tytuł: Dziewczyna z Paryża 
Autor: Jordyn Taylor 
Wydawnictwo: IUVI 


Tajemnice, nawet te skrywane całymi latami, potrafią ujrzeć światło dzienne w najbardziej zaskakujących okolicznościach. Niekiedy też sama osoba, która te tajemnice skrywa, dąży (często podświadomie) do uwolnienia się od ich brzemienia, zmierza do tego, by ktoś poznał prawdę. Ta prawda może niekiedy zmienić wszystko, nawet bieg losów kolejnych pokoleń czy też sposób postrzegania osoby tajemnice skrywającej. 

środa, 21 października 2020

Elżbieta Ceglarek "Biznesowa miłość"

Tytuł: Biznesowa miłość 
Autor: Elżbieta Ceglarek 
Wydawnictwo: Białe Pióro 


W życiu niestety nie ma nic stałego, a to, w jaki sposób funkcjonujemy, jest w dużym stopniu związane z tym, jak bardzo jesteśmy elastyczni, jak szybko jesteśmy w stanie zaakceptować zmieniającą się rzeczywistość, jaka jest w nas gotowość do podejmowania wyzwań. Sztuką jest też umiejętność rozpoczynania wszystkiego od nowa, a także pozostawiania za sobą przeszłości tak, by zrobić w swoim życiu miejsce na nowych ludzi i nowe rzeczy. 

wtorek, 20 października 2020

dr Emily Nagoski, Amelia Nagoski "Wypalenie. Jak wyrwać się z błędnego koła stresu"

Tytuł: Wypalenie. Jak wyrwać się z błędnego koła stresu 
Autor: dr Emily Nagoski, Amelia Nagoski 
Wydawnictwo: Czarna Owca 


Każdego poranka wstajesz coraz bardziej zmęczona? Dopada cię chroniczne zniechęcenie? Zmuszasz się, żeby wyjść do pracy, a każdy dzień tam staje się dla ciebie prawdziwym koszmarem? Masz coraz większe problemy ze zdrowiem, nie potrafisz już opanować zdenerwowania i irytacji? Popełniasz coraz więcej błędów? Twoja postawa negatywnie wpływa na twoich bliskich? Codzienny stresy, brak odpoczynku i pasji, która stałaby się twoją odskocznią, utożsamianie się z twoim zajęciem, mogą doprowadzić cię do wypalenia. I to nie tylko zawodowego, ale życiowego, które sprawia, że zaczynasz widzieć we wszystkim sens. 

Camilla Läckberg "Srebrne skrzydła"

Tytuł: Srebrne skrzydła 
Autor: Camilla Läckberg 
Wydawnictwo: Czarna Owca 


Mówi się, że zemsta najlepiej smakuje na zimno. Metodycznie zaplanowana i przeprowadzona z mistrzowską precyzją, może nie daje takiej satysfakcji, jak w chwili podjęcia decyzji o jej przeprowadzeniu, ale z pewnością przywraca pojęcie sprawiedliwości. Szczególnie, jeśli zdajemy sobie sprawę z tego, jak wielka jest odpowiedzialność obiektu zemsty i jak wielką krzywdę nam wyrządził. Dlatego też chcemy, by był świadomy, kto stoi za jego upadkiem, by zdawał sobie sprawę, że spotkała go kara za grzechy. Niestety niekiedy, upojeni zemstą, możemy stracić czujność. Niestety bowiem zło rodzi zło, zaś zemsta, może skutkować odwetem… 

poniedziałek, 19 października 2020

Irena Kamińska-Radomska „Etykieta biznesu, czyli międzynarodowy język kurtuazji”

Tytuł: Etykieta biznesu, czyli międzynarodowy język kurtuazji
Autor: Irena Kamińska-Radomska 
Wydawnictwo: Studio Emka 


Faux pas w biznesie, szczególnie tym międzynarodowym, może nas drogo kosztować. Znajomość etykiety jest szczególnie przydatna w krajach odmiennych kulturowo, ale nie tylko. Ten zbiór zasad, właściwych w życiu społecznym i zawodowym zachowań, to etykieta biznesu. Obowiązuje ona nie tylko na terenie kraju, ale i w kontaktach międzynarodowych i polega nie tylko na właściwym zachowaniu, służącym zrobieniu dobrego wrażenia, ale również może nas wywindować na szczyt, albo też przeciwnie – zablokować naszą karierę. 

niedziela, 18 października 2020

Z wizytą w Papugarni Carmen w Katowicach

Klara każdego dnia mnie zadziwia coraz bardziej, każdego dnia też obserwuję, z jakim zachwytem bada swoje otoczenie, zmieniając przedmioty zainteresowań. Balonik, który odkryła wczoraj, dziś jej już nie zainteresuje, a zachwyt na widok nowej książeczki, zmienia się w obojętność dnia kolejnego. Wszak pojawiają się nowe rzeczy do poznania. Jednak od chwili, kiedy do jej świadomości zaczęły docierać obrazy, a także zaczęła identyfikować obiekty, niezmienny uśmiech wywołują na twarzy Klary … psy i ptaki. Dlatego też, myśląc o najlepszym prezencie na  pierwsze urodziny, postanowiliśmy zabrać ją do papugarni.

Camilla Läckberg "Złota klatka"

Tytuł: Złota klatka 
Autor: Camilla Läckberg 
Wydawnictwo: Czarna Owca 


Świat wielkich pieniędzy pociąga i wielu z nas aspiruje do tego, by znaleźć się w gronie śmietanki towarzyskiej, a już na pewno, by znaleźć się na liście najbogatszych według magazynu „Forbes”. Tyle tylko, ze świat bogatych ludzi rządzi się swoimi prawami, a jeśli nie mamy mocnego kręgosłupa, jeśli wydaje nam się, że musimy wpasować się w pewne sztywne ramy, to sami więzimy się w klatce. I do tego złotej, która nieustannie przypomina nam o tym, że choć pozornie mamy wszystko, to przegraliśmy nasze życie. 

piątek, 16 października 2020

Robert Winston "Dorastanie, jakie to proste!"

Tytuł: Dorastanie, jakie to proste!
Autor: Robert Winston 
Wydawnictwo: Arkady 


O trudnościach związanych z okresem dorastania można by napisać wiele tomów książek. Niemal każdy z nas przechodził ten okres burzliwie, a na zmiany hormonalne nałożyły się zwiększone wymagania w domu czy w szkole. Czy istnieje możliwość, by dorastanie było bezbolesne, i dla samej nastoletniej osoby, i dla jej rodziców, a także całego otoczenia? 

Jenny Odell "Jak robić nic? Manifest przeciw kultowi produktywności"

Autor: Jenny Odell
Wydawnictwo: Mova 


Jeśli zapytamy przeciętną osobę, co w danej chwili chciałaby robić, jest szansa, iż stwierdzi, że najchętniej nie robiłaby nic. Jeśli zapytamy sto takich osób, również jest szansa, że większość z nich udzieli tej samej odpowiedzi. Zatem, skoro tyle osób chce nic nie robić, dlaczego wciąż coś robią? Może dlatego, że tak naprawdę robienie nic jest bardzo trudne, a w dzisiejszym świecie można nawet zaryzykować stwierdzenie, że niemożliwe. Czy aby na pewno? 

czwartek, 15 października 2020

Michał Wawrzyniak "Kto ci ukradł marzenia"

Tytuł: Kto Ci ukradł marzenia 
Autor: Michał Wawrzyniak 
Wydawnictwo: OnePress 


Można powiedzieć, że jesteśmy utkani z marzeń. Rodzimy się z nimi, a wzbogaceni o nowe doświadczenia, nowe bodźce, pragniemy coraz więcej. Jako dzieci mamy niezwykłą radość z tych pragnień, cieszymy się zarówno z tych marzeń, jak i ich realizacji. Dlaczego zatem z biegiem lat zaczynamy wątpić w te marzenia, dlaczego dajemy sobie wmówić, że coś jest nie dla nas, że nie wypada, że nigdy danego celu nie osiągniemy? Przecież tak naprawdę każdy rok przynosi dowody na to, że kolejni ludzie przekraczają swoje granice, że dokonują rzeczy niemożliwych, a wszystkie te spektakularne wyczyny zaczynają się od jednego pojedynczego marzenia. 

Natasha Bell "Oczami Alexandry "

Tytuł: Oczami Alexandry 
Autor: Natasha Bell 
Wydawnictwo: Czarna Owca 


Wyobrażasz sobie sytuację, kiedy znika bliska osoba, a ty nie masz pojęcia, co się z nią dzieje? Ta niepewność, nieustanne oczekiwanie na jakikolwiek sygnał, znak z jej strony. Wątpliwości czy żyje, a jeśli tak, to dlaczego się nie kontaktuje. A jeśli już jej nie ma, to co tak naprawdę się stało i gdzie jest ciało. 

środa, 14 października 2020

Jak się pokazać?

Źróło: www.scianki.info.pl
W czasach, kiedy od zakupu danego towaru czy usługi dzieli nas zaledwie jedno kliknięcie, a dzięki sieci możemy sprowadzić dowolną rzecz z dowolnego zakątka świata, w jaki sposób wyróżnić się, prowadząc firmę? Jak zadbać o to, by zaistnieć w świadomości odbiorców? Są dwie drogi, które nie muszą wzajemnie się wykluczać – pierwsza to działalność w sieci i marketing on-line, natomiast druga to pokazanie swojego produktu potencjalnym odbiorcom podczas różnego rodzaju targów, eventów czy innych wydarzeń, i to w sposób pozwalających w pełni docenić dany wyrób, czyli z wykorzystaniem ścianek wystawienniczych. 

wtorek, 13 października 2020

Shabby chic we wnętrzach

Lubisz przytulne wnętrza dalekie od zimnych i sterylnych pokojów, przypominających szpitalne wnętrza czy bezosobowe pokoje hotelowe? Chcesz zachować wakacyjną sielankę dla dłużej? A może marzysz o domu z ogrodem urządzonym w angielskim stylu i w myślach widzisz się siedzącą w fotelu w kwiaty i popijającą popołudniową herbatkę? Jeśli odpowiedz na te pytania jest twierdząca, to znaczy, że z pewnością styl shabby chic jest dla ciebie, co więcej – że możesz sobie na niego pozwolić w każdej sytuacji. 

R.J.Palacio "Biały ptak"

Tytuł: Biały ptak 
Autor: R.J.Palacio 
Wydawnictwo: Albatros 


W jaki sposób opowiadać młodym ludziom, a nawet dzieciom o wojnie i dramacie milionów ludzi, zamkniętych w obozach koncentracyjnych? W jaki sposób mówić o usankcjonowanej przez dowódców śmierci, o okrucieństwie, któremu wojna nadaje nowe oblicze, ale również o przyjaźni i miłości, które są tym bardziej cenne, że rodzą się w czasach niepewności? Doskonale wychodzi to R.J.Palacio, niegdyś ilustratorce, a teraz również pisarce, która podbiła serca czytelników „Cudownym chłopakiem”. 

poniedziałek, 12 października 2020

Danuta Zaremba "Uczymy dzieci stosować matematykę. Poradnik nie tylko dla rodziców"

Tytuł: Uczymy dzieci stosować matematykę. Poradnik nie tylko dla rodziców 
Autor: Danuta Zaremba 
Wydawnictwo: Helion 



Gdyby wymieniać najbardziej znienawidzony przedmiot w szkole, zapewne byłaby to matematyka. Gdyby wymieniać najbardziej problematyczny przedmiot w szkole, byłaby to znów matematyka. Z oderwaną od rzeczywistości królową nauk problemy ma coraz więcej osób, co znajduje odzwierciedlenie chociażby w wynikach matur i niskim progu zdawalności. Od lat trwa też dyskusja na różnych szczeblach co zrobić, by ta matematyka była przedmiotem docenianym w takim stopniu, w jakim na to zasługuje, by uczniowie się z nią zaprzyjaźnili. 

niedziela, 11 października 2020

Michelle Frances "Córka"

Tytuł: Córka 
Autor: Michelle Frances 
Wydawnictwo: Albatros 


W świadomości wielu ludzi dziennikarstwo śledcze to niezwykle ekscytujące zajęcie. Filmy i seriale telewizyjne utrwaliły w naszych umysłach obraz niestrudzonego dziennikarza, który pod osłoną nocy zakrada się do magazynów, wciela się w różne postacie, przenika w struktury, przekupuje i wabi tylko po to, by odkryć prawdę na dany temat. To ktoś będący połączeniem Sherlocka Holmesa z Erin Brockovich, kto nieustannie żyje pod wpływem stresu, a jego odkrycia są na tyle spektakularne, że ma szansę na znalezienie się na pierwszych stronach gazet. 

Karolina Cwalina-Stępniak, Paulina Klepacz „Sexy zaczyna się w głowie”

Tytuł: Sexy zaczyna się w głowie
Autor: Karolina Cwalina-Stępniak, Paulina Klepacz 
Wydawnictwo: Sensus 


Co sprawia, że czujemy się atrakcyjne? Seksowne? Czy to rzeczywiście tylko wygląd wpływa na to, że jesteśmy postrzegane jako pociągające? Czy kolor naszych włosów, oczy, kształt twarzy ma znaczenie? A może raczej nasz rozmiar (w tym rozmiar stanika)? Wokół kobiecej seksualności narosło wiele fałszywych przekonań, potęgowanych jeszcze tym, że świadomość seksualna Polek wciąż jeszcze nie jest duża, zaś sam seks nadal pozostaje tematem wstydliwym, choć w przeciągu kilku ostatnich lat sytuacja uległa zmianie, i to zmianie na lepsze. 

sobota, 10 października 2020

Elżbieta Ceglarek "Dom z kryształu"

Tytuł: Dom z kryształu
Autor: Elżbieta Ceglarek
Wydawnictwo Literackie Białe Pióro 


Są tacy mężczyźni, słabi mężczyźni, którzy w związkach szukają potwierdzenia własnej wartości. Nie robią tego niestety przez bezwarunkową miłość, ale przez przemoc. W takie toksyczne relacje wikła się coraz więcej kobiet, spragnionych fałszywej miłości i poczucia bezpieczeństwa. Niestety wchodząc w związek z takim mężczyzną nie ma co liczyć, że życie kiedykolwiek będzie wyglądało tak, jak w naszych snach. Mieszanka przemocy fizycznej z psychiczną, a przy tym mistrzowska gra aktorska tych mężczyzn, którzy dla świata jawią się, jako idealni, niszczy życie tych kobiet, odbierając im poczucie własnej wartości, sprawiając, że same w sobie zaczynają doszukiwać się problemów, usprawiedliwiając nieustannie partnera.

piątek, 9 października 2020

Elżbieta Bielak "Bajki z natury prawdziwe"

Tytuł: Bajki z natury prawdziwe
Autor: Elżbieta Bielak 
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza IMPULS 


Świat przyrody jest wielce fascynujący i stanowi nieustanne źródło inspiracji, odkryć i zachwytów. Złożoność natury, wzajemna zależność jej podmiotów, wszystko to jest przykładem doskonałej koncepcji działania. Warto zatem nieco zbliżyć się do niej, poznać ją nieco lepiej, a tym samym lepiej funkcjonować i mieć świadomość zagrożeń, ale również korzyści z obecności w naszym świecie przedstawicieli fauny i flory.

czwartek, 8 października 2020

Robert Janowski "Wielcy muzycy"

Tytuł: Wielcy muzycy
Autor: Robert Janowski
Wydawnictwo: Dwukropek


Muzyka towarzyszy nam każdego dnia, od chwili narodzin, a nawet jeszcze wcześniej, bowiem już w brzuchu mamy odbieramy bodźce dźwiękowe i jesteśmy w stanie na nie reagować. Mówi się, że muzyka łagodzi obyczaje, za jej sprawą można budować nastrój, może pozwolić nam się zrelaksować lub też przeciwnie – pobudza do działania. Muzyka staje sak ważna, że bardzo często zarówno kompozytorzy, jak i wykonawcy, są w stanie realnie wpłynąć na nasze życie. Co więcej, niektórzy z nich mają taką siłę oddziaływania, że przechodzą oni do historii, a ich utwory stają się ponadczasowymi przebojami, łączącymi pokolenia.

środa, 7 października 2020

Carol Vorderman "Jak uczyć się skutecznie. Jakie to proste!"

Tytuł: Jak uczyć się skutecznie. Jakie to proste!
Autor: Carol Vorderman
Wydawnictwo: Arkady


Spędzasz długie godziny ucząc się do egzaminów, a i tak nie osiągasz takich efektów, które by cię zadowoliły? A może zupełnie nie możesz opanować danej partii materiału, mimo że bardzo się starasz? Tak naprawdę problemy te dotyczą wielu osób. I choć z zazdrością spoglądamy zwykle na tych, którzy z uczeniem się nie mają kłopotów, to tak naprawdę również my możemy osiągnąć taką efektywność. W jaki sposób? Nie chodzi wcale o godziny spędzone na nauce, ale o dobór właściwych metod i narzędzi do nauki.

wtorek, 6 października 2020

Claire Douglas "Odwet"

Tytuł: Odwet 
Autor: Claire Douglas 
Wydawnictwo: W.A.B. 


Myśląc o zamianie domów, większość z nas ma w pamięci znakomitą amerykańską komedię romantyczną, opowiadająca o losach dwóch młodych kobiet, które zamieniły się domami na czas Bożego Narodzenia. Zamiana ta, stworzyła im okazję do spojrzenia na swoje życie z innej perspektywy, ale i do zaczęcia wszystkiego od nowa. Doskonałej obsadzie towarzyszyły piękne krajobrazy i sielskie sceny rodem z bajki, nic zatem dziwnego, że na taką zamianę byłoby chętnych bardzo wiele osób. Rzeczywistość niestety rozmija się z tym wyobrażeniem, musimy bowiem pamiętać, że otwieramy swoje podwoje dla całkowicie obcych nam osób, i nawet jeśli nie mamy nic do ukrycia, to skazujemy się nie tylko na naruszenie naszej prywatności, ale i poczucia bezpieczeństwa. 

poniedziałek, 5 października 2020

Remigiusz Mróz "Precedens"

Tytuł: Precedens 
Autor: Remigiusz Mróz 
Wydawnictwo: Czwarta Strona 



Wielokrotnie mogliśmy oglądać w filmach, jakim fenomenem jest prawo precedensowe, obowiązujące między innymi w Stanach Zjednoczonych, opierające się na zwyczajach, precedensach, a także wcześniejszych orzeczeniach w podobnej sprawie. Zwykle wygląda to bardzo spektakularnie, niczym wyciąganie przysłowiowego królika z kapelusza i następuje pod koniec pozornie przegranego procesu. Poprzedzone jest jednak ciężką pracą, przedzieraniem się przez sterty notatek z czasów studiów czy wyroków sądowych wydanych w różnych częściach kraju. W Polsce jednak ten system nie obowiązuje i nie ma za bardzo jak liczyć na spektakularny zwrot w sprawie. No, chyba że pojawia się jakiś nowy dowód, albo … sprawę prowadzi Chyłka. 

Marta Kucińska "Joga Piękna"

Tytuł: Joga Piękna 
Autor: Marta Kucińska 
Wydawnictwo: Sensus 



Nasze życie jest nieustannym zmaganiem się z czasem. Wciąż nam jest go zbyt mało, wciąż staramy się zrobić wszystko, by wykorzystać go jak najbardziej efektywnie. Niestety z czasem związany jest jeszcze jeden aspekt, o którym zaczynamy myśleć zbyt późno, a mianowicie starzenie się. Upływ czasu jest bowiem zauważalny również na naszej skórze, a z biegiem lat coraz bardziej zdajemy sobie sprawę, jak bardzo się zmieniamy, jak bardzo pogłębiają się nasze zmarszczki, a skóra traci jędrność. Wpływ na to ma każdy pojedynczy dzień, a choć początkowo to lekceważymy, to po 25. roku życia nagle zaczynamy dostrzegać pogłębiające się zmarszczki mimiczne, bruzdy na czole czy te odchodzące od skrzydełek nosa w kierunku ust. Te zmiany nie ograniczają się niestety tylko do zmarszczek, z biegiem czasu zmienia się bowiem kształt naszej brody, nosa a także policzków. A to tak naprawdę początek destrukcyjnego wpływu czasu na komórki naszego organizmu. 

Coś na obiad: Racuchy z bananami

Nie przepadam za bananami, ale Klara jest ich wierną fanką. Dlatego też wciąż wymyślam kolejne potrawy z ich użyciem i przyznam, że tym razem był to prawdziwy strzał w dziesiątkę. Racuszki bananowe okazały się tak dobre, że skusiłam się zarówno ja, jak i P., choć on zdecydowanie woli mięsne dania. A na dodatek robi się je błyskawicznie i – choć najbardziej lubię je gorące – drugiego dnia również smakują całkiem dobrze.

niedziela, 4 października 2020

Malwina Chojnacka "Karma. Sekrety i uprzedzenia"

Autor: Malwina Chojnacka 
Wydawnictwo: Książnica 



O kobietach zupełnie niesłusznie mówi się, że to słaba płeć, wszak wielokrotnie w ciągu swego życia udowadniają one swoją siłę. I to w sytuacjach ekstremalnych, wymagających wysiłku nieraz ponad siły przeciętnego człowieka, potrafią się zmobilizować i ruszyć do działania. Niezależnie od tego, czy chodzi o chore dziecko, porzuconego psa czy zdradzaną przyjaciółkę, zawsze można liczyć na ich pomysłowość i wsparcie. Potrafią pracować wytrwale, odnajdują się w sytuacjach, w których nie wytrzymują nawet mężczyźni, a ponadto to one zostają, kiedy mężczyźni odchodzą wystraszeni czy zniechęceni problemami lub wyzwaniami. Mają jedynie problem z przyjaźnią, niestety często te relacje pomiędzy kobietami podszyte są zazdrością czy niezdrowym zainteresowaniem. Jednak również od tego istnieją wyjątki, czasami bowiem to właśnie ta siła tkwiąca w kobiecej przyjaźni pozwala odbić się od dna i wciąż iść przez życie z podniesionym czołem. 

sobota, 3 października 2020

Dave Shelton „Biblioteka. Śledztwa Emily Lime”

Tytuł: Biblioteka. Śledztwa Emily Lime
Autor: Dave Shelton 
Wydawnictwo: Dwukropek 



Czy wyobrażasz sobie większą gratkę dla miłośnika książek, niż posada asystentki bibliotecznej? Tyle tylko, że czasami można się mocno zdziwić, bo to teoretycznie monotonne i nudne zajęcie może się wiązać z zagrażającymi w życiu przygodami. Jeśli do tego dodamy jeszcze fakt, że biblioteka właściwie pozbawiona jest książek, a na dodatek mieści się w dość osobliwej szkole, w której o dyscyplinie zapewne nikt nie słyszał, taka posada może okazać się prawdziwym wyzwaniem. 

czwartek, 1 października 2020

John Boyne „Chłopiec na szczycie góry”

Tytuł: Chłopiec na szczycie góry
Autor: John Boyne 
Wydawnictwo: Replika 


Od lat pomiędzy naukowcami toczy się dyskusja, co tak naprawdę kształtuje człowieka, co sprawia, że staje się dobry, albo zły. Są zwolennicy teorii, że wiele skłonności, zachowań, mamy zapisanych w genach, są również osoby, które odpowiedzialnym za nadanie ostatecznego kształtu charakteru danej osoby czynią środowisko, w którym dana osoba się wychowuje i ludzi, którymi się otacza. Są też tacy, którzy są przekonani, że charakter człowieka jest wypadkową działania wielu czynników, w tym właśnie genów oraz środowiska. 

Lisa Bjärbo, Emma Göthner „Ivar zaprzyjaźnia się z tyranozaurem”

Tytuł: Ivar zaprzyjaźnia się z tyranozaurem
Autor: Lisa Bjärbo, Emma Göthner 
Wydawnictwo: Czarna Owca 



Wyobrażasz sobie, jak wspaniale byłoby móc każdej nocy podróżować, odwiedzając nieznane nam krainy, przeżywając przygody, doświadczając czegoś nowego? Niestety wydaje się to możliwe wyłącznie w bajkach, w których do tych innych wymiarów przenosi nas zwykle stara szafa, albo tajemnicze drzwi odkryte pod schodami czy w piwnicy. Ale czy do innej krainy może przenieść nas pudełko, i to na dodatek pudełko na zabawki? Okazuje się, że wszystko jest możliwe szczególnie, że i zabawki nie są takie zwyczajne, stanowią wierne repliki dinozaurów i …w Krainie Dinozaurów stają się prawdziwe. 

Pałac Wrochemów w Tarnowicach Starych i park w Reptach

W trakcie wizyty w Tarnowskich Górach (TU) kilka miesięcy temu nie udało nam się niestety zobaczyć pałacu Wrochemów w Tarnowicach Starych. Dlatego też ostatni poniedziałek lata postanowiliśmy spędzić tam, mimo iż wiedzieliśmy, że w poniedziałki samego zamku nie zwiedzimy. Dopiero dziś dzielę się z wami wrażeniami z tej podróży, bo mała ostatnio mocno przeżywa ząbkowanie i znacząco ogranicza nam ilość snu. Prawda jest też taka, że ta poniedziałkowa wyprawa mocno nas rozczarowała i żałowaliśmy, że nie wybraliśmy się jednak ostatecznie w góry.