poniedziałek, 13 kwietnia 2020

Katarzyna Miller "Moc uczuć. Wstyd"

Tytuł: Moc uczuć. Wstyd
Autor: Katarzyna Miller
Wydawnictwo: Dwukropek


Czym jest wstyd i w jakich sytuacjach go odczuwamy? Czy wstydu należy się ... wstydzić? Na te pytania odpowiada Katarzyna Miller w znakomitej książce dla młodych czytelników pt. „Moc uczuć. Wstyd”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Dwukropek pozycja to doskonały pretekst, by porozmawiać z dzieckiem o uczuciach, których przecież wszyscy doświadczamy. Nie zawsze potrafimy je nazwać, stąd wiele nieporozumień, kłopotów, a także nasze lub innych złe samopoczucie. Dlatego warto nieco zwerbalizować różnego rodzaju reakcje i zacząć je nazywać, już od najmłodszych lat…

Adresowana do czytelników w wieku przedszkolnym książka, doskonale tłumaczy za pośrednictwem uroczej opowieści o życiu przedszkolaków, czym tak naprawdę wstyd jest i jakie z nim zachowania, reakcje są związane. Wraz z dziećmi z grupy Smerfów poznamy nową dziewczynkę, która rozpoczyna przygodę z przedszkolem. Chłopcy oczywiście woleliby kolegę, który potrafi grać w piłkę, dlatego jawnie dają upust rozczarowaniu, zawstydzając przy tym Różę. 

Dziewczynka wstydzi się jednak nie chłopców, a starej sukienki, na którą wszyscy zwrócili uwagę. Całe szczęście, że Kasia okazuje się być rezolutną i bardzo mądrą koleżanką, nie tylko przekonując chłopców, że to sukienka idealna dla księżniczki, ale i samą Różę, że teraz stare sukienki są bardzo modne, są bowiem wyrazem troski o środowisko i odpowiedzialności polegającej na ograniczaniu ilości śmieci, a ponadto … moda powraca, więc sukienka jest zawsze modna, nawet jeśli jeszcze nikt o tym nie wie…

To tylko jedna z sytuacji związanych z uczuciem wstydu, które zostały opisane w książce. Zakończenie opowieści jest swego rodzaju podsumowaniem dodanym przez Katarzynę Miller, która tłumaczy, że wstyd w dużej mierze wywołany jest obawą o reakcję innych. Tym zaś nie powinniśmy się przekonać, bowiem to my bardziej niż inni zwracamy uwagę na nasze błędy, wpadki czy niedociągnięcia. 

Książka nie tylko obrazowo przedstawia czym wstyd jest, ale daje również bodziec do rozmowy o tym wstydzie. Całości dopełniają też piękne ilustracje Katarzyny Nowowiejskiej, które pomagają wczuć nam się w opisywane sytuacje. Książka może być wykorzystania przez rodziców, którzy dzięki opowieści o Kasi, Róży i innych przedszkolakach zainicjować mogą dyskusję na temat uczuć czy też przypomnieć sobie, w jakich sytuacjach sami się wstydzili, jak i przez nauczycieli, którzy wpleść mogą lekturę książki i rozmowę o wstydzie w prowadzone przez siebie zajęcia. Bo wstydu nie trzeba się wstydzić, każdy z nas czasami go odczuwa!


Polecam również: Katarzyna Miller „Moc uczuć. Radość” (TU).

4 komentarze:

  1. Bardzo ciekawa książeczka.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawa propozycja. Zastanawiam się, czy zainteresowalaby mojego niespełna 3 latka :)
    Rozglądam się ostatnio za podobnymi pozycjami. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z pewnością. Jest o grupie przedszkolnej, wypełniona wspaniałymi ilustracjami. Prosty język, bliskie dzieciom sytuacje. Polecam!

      Usuń