niedziela, 28 lipca 2019

Danka Braun "Gdzie jest Olga?"

Tytuł: Gdzie jest Olga? 

Autor: Danka Braun 
Wydawnictwo: Prozami 
Niekiedy życie potrafi robić naprawdę zaskakujące prezenty, które znacząco zmieniają jego bieg. Wystarczy jedna zła decyzja, by pociągnąć za sobą kolejne, wystarczy jeden nierozważny krok, by zniszczyć wszystko, co do tej pory budowaliśmy. 

Doskonale wie o tym prywatny detektyw Mirek Filer, mężczyzna ponad trzydziestoletni z syndromem Piotrusia Pana, który dla chwili przyjemności utracił kobietę swego życia. Teraz, w dość nieoczekiwanych dla siebie okolicznościach, został jedynym opiekunem swojej pięcioletniej córki, rezolutnej Niny. Jej matka, Dominika Domańska, jako morderczyni przebywa w więzieniu, oficjalnie zaś wyjechała do Ameryki. Choć tak naprawdę ta utrzymywana przez Mirka fikcja musi się kiedyś skończyć szczególnie, że dziewczynka czuje się porzucona przez matkę, zaś sama Dominika naciska, by ją „uśmiercił” i w ten sposób pomógł małej rozpocząć nowy rozdział w jej życiu, u boku ojca. 

Dla bawidamka i rozpieszczonego przez babkę i matkę mężczyzny obowiązek opieki nad dzieckiem jest dość przerażający szczególnie, że sam nie radzi sobie w realizowaniu obowiązków domowych. Na dodatek właśnie zlecono mu nową sprawę, o tyle problematyczną, że jest w nią zaangażowany emocjonalnie. Osobiście zna bowiem ofiarę, Romana Głowackiego, zaś jego żona Olga jest przyjaciółką matki Mirka. Jednak, z drugiej strony, to właśnie dzięki wieloletniej znajomości z Głowackimi detektyw nie jest w stanie uwierzyć, że to Olga mogłaby otruć męża, a następnie zniknąć. 

Fakty są jednak brutalne – Romanowi podano w alkoholu krople na jaskrę, na którą chorowała właśnie Olga. Co więcej, w dzień morderstwa sama Olga zniknęła i nie ma z nią kontaktu, co przemawia przeciwko niej. Czy to możliwe, by żona od lat będąca na utrzymaniu męża i mająca – według mniemania wszystkich – sielankowe życie u jego boku, sama pozbawiła się źródła dochodu? A może rzeczywiście zabiła Głowackiego, a następnie popełniła samobójstwo? Tego właśnie musi dowiedzieć się Mirek, a ze szczegółami tego wciągającego dochodzenia zapoznamy się dzięki powieści Danki Braun, pt. „Gdzie jest Olga?”. To już drugi tom serii „Akta Mirka Filera” z dość antypatycznym i egoistycznym detektywem w rolach głównych, który pozwoli zaczyna zdobywać uznanie w oczach czytelniczek, wreszcie pod wpływem obowiązków dorastając. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Prozami powieść jest niezwykle wciągająca historią, od której trudno jest się oderwać szczególnie, że fabuła rozwija się w dość nieoczekiwanym kierunku. 

Jaką tajemnicę kryła Olga i skąd na jej koncie znalazła się taka suma pieniędzy? Czy naprawdę zajmował się Roman, poza jazdą na taksówce i graniem w totka? Czy to jego aktywność sprowadziła na niego śmierć? Odpowiedzi na te i na inne pojawiające się pytania będziemy poszukiwać wraz z Mirkiem. Choć pytania dopiero zaczną się mnożyć, kiedy Olga nieoczekiwanie wróci, nieświadoma na dodatek śmierci swojego męża… 

Powieść „Gdzie jest Olga?”, pomimo wyraźnego wątku sensacyjnego, trudno nazwać sensacyjną. Jest to bowiem również opowieść o dramacie Olgi i setek kobiet w podobnej sytuacji, powieść o życiu i jego złośliwych chichotach. Co więcej, to również ostrzeżenie, że czasami wystarczy chwila, impuls, by rozegrała się tragedia. Lektura książki nie tylko skłania do refleksji nad codziennością, motywami naszego postępowania, stanowi ostrzeżenie przed bierności i chciwością, a przy tym jest wspaniałym przykładem talentu autorki. Doskonale prowadzona akcja, wyraziści bohaterowie, skomplikowana zagadka – to główne atuty książki, po skończeniu której pozostaje nam tylko oczekiwać na kolejne części serii! 


1 komentarz:

  1. Słyszałam już o tym tytule. Mam ochotę po niego sięgnąć :)

    OdpowiedzUsuń