niedziela, 28 lipca 2019

Dorot Mrówka "Medytacja dla zabieganych. Jak w 8 tygodni zmienić swoje życie"

Tytuł: Medytacja dla zabieganych. Jak w 8 tygodni zmienić swoje życie 
Autor: Dorot Mrówka 
Wydawnictwo: Sensus 


Twoje życie przypomina gonitwę? Utknąłeś w wyścigu szczurów i nie wiesz, jak się wyrwać z tej ogłupiającej karuzeli? Potrzebujesz odpoczynku, tyle tylko, że … nie umiesz już odpoczywać? Zapewne w każdym z tych przypadków na myśl przychodzi ci medytacja, jako ostatnia deska ratunku. Tyle tylko, że nie wiesz nawet, jak się za to zabrać, wydaje ci się też, że nie masz czasu na wielogodzinne siedzenie ze skrzyżowanymi nogami. 


Tak naprawdę medytacja wcale nie jest trudna, co więcej – wcale nie musisz znikać na długie godziny w pustym pokoju, żeby medytować. Przekonasz się o tym sięgając po książkę „Medytacja dla zabieganych. Jak w 8 tygodni zmienić swoje życie”, autorstwa Doroty Mrówki. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Sensus książka jest niczym bezpieczna przystań na rozszalałym morzu i w realny sposób może zmienić jakość naszego życia. Proponowane przez autorkę medytacje mają świecki charakter, nie musisz się zatem martwić o to, czy możesz je praktykować, jeśli jesteś osobą wierzącą. Po książkę sięgnąć mogą wszystkie te osoby, które od dawna pragną medytować, ale dotychczas wydawało im się to zbyt skomplikowane bądź też przeciwne ich religii, ci wszyscy, którzy pragną nareszcie zatrzymać się w biegu, którzy chcą doceniać tu i teraz. 

Książka podzielona jest na dwie części, z czego pierwsza koncentruje się na tym, dlaczego warto medytować, zaś druga stanowi ośmiotygodniowy kurs medytacji, który przygotuje nas do tego, byśmy byli w stanie samodzielnie się jej oddawać. We wspomnianej części teoretycznej dowiemy się czym tak naprawdę medytacja jest (i czym nie jest, bowiem sporo wokół niej nieporozumień), a także co zyskujemy medytując. Autorka podkreśla takie korzyści z medytacji, jak wewnętrzny spokój, nabranie dystansu do samego siebie, do swojego życia oraz do świata, większą tolerancję na to, co jest dalekie od naszych wyobrażeń, zwiększenie empatii i wrażliwości. Rozwiewa również obawy tłumacząc, że aby medytować, wcale nie potrzeba specjalnych zdolności, kondycji czy zakupu specjalnego wyposażenia czy gadżetów. Wyjaśnia również od czego (i kiedy) najlepiej zacząć przygodę z medytacją: jak wybrać miejsce, czas i pozycję. 

Część druga, czyli praktyczny program „8 tygodni medytacji dla zabieganych” to kurs medytacji, w czasie którego wyrobimy sobie nawyk codziennego medytowania, a tym samym zadbamy o to, by zarówno w nas, jak i w naszym życiu dokonała się zmiana. Dorota Mrówka przygotowała program kursu w taki sposób, by krok po kroku wprowadzić nas w temat, rozpoczynając od nauki relaksacji i koncentracji, aż po medytację w ruchu. Na każdy tydzień przewidziane są inne, specjalnie opracowane medytacje, tak, by można było wybrać najbardziej odpowiednią dla siebie. Autorka zachęca jednak by wypróbować je wszystkie i dopiero wówczas dokonać wyboru tej najbardziej odpowiedniej dla nas, następnie przez cały tydzień powtarzać codziennie wybraną praktykę. 

Istotne jest to, że proponowane w książce medytacje i praktyki są odpowiednie dla każdego i na tyle proste, że łatwo je zapamiętać. Tak naprawdę nie pozostaje nam nic innego, jak tyko oddać się medytacji i podążać drogą wewnętrznej równowagi … 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz