środa, 27 maja 2015

Shannon McKenna Schmidt, Joni Rendon "Sekretne życie pisarzy"

Tytuł: Sekretne życie pisarzy
Autor: Shannon McKenna Schmidt, Joni Rendon
Wydawnictwo: MUZA SA

„Każdy pi­sarz przed­sta­wia w swych dziełach w pew­nym stop­niu sa­mego siebie, niekiedy na­wet wbrew woli” – mówił Johann Wolfgang Goethe. Zapewne doskonale wiedział, że najwdzięczniejsze, najbardziej pikantne i przyciągające uwagę historie pisze samo życie. Jednak zazwyczaj nawet nie zdajemy sobie sprawy, ile w kolejnych publikacjach jest prawdy, a ile fikcji. Nie jesteśmy świadomi, iż gesty czy czyny bohaterów w rzeczywistości odzwierciedlają samych autorów bądź też osoby z ich otoczenia.
O tym, jak burzliwe było życie sławnych pisarzy, którzy przeszli do historii literatury, których dzieła są niezmiennie wydawane i czytane mimo upływu lat, możemy przekonać się podczas lektury znakomitej książki „Sekretne życie pisarzy”. Opublikowana nakładem wydawnictwa MUZA SA pozycja autorstwa Shannon McKenny Schmidt i Joni Rendon przyciąga uwagę już samą okładką i obietnicą, że czeka nas lektura dotycząca „skandali miłosnych, legendarnych uwodzicieli, kokietek i drani świata literatury”. Atmosferę książki podgrzewa fakt, iż zawarte w niej wydarzenia faktycznie miały miejsce, nie ma tu zatem literackiej fikcji czy plotek. Są tylko twarde dowody bigamii, rozwiązłości, niestałości, chorób wenerycznych, szaleństw oraz wielu innych cech charakteru wielkich pisarzy i ich partnerów czy partnerek, a także obraz namiętności nimi targających.
„Bez trudu potrafimy wyobrazić sobie samotnych geniuszy tonących w rozmyślaniach, którzy za całe towarzystwo mają tylko poplamione atramentem manuskrypty. W rzeczywistości jednak spotkalibyśmy liczne grono erotomanów, oddających się dionizyjskim uciechom, oraz kochanków nękanych sercowymi rozterkami” – czytamy we wprowadzeniu, poznając jednocześnie powody, którymi kierowały się autorki zaglądając pisarzom pod kołdry, myszkując w ich osobistych rzeczach, przeglądając ich listy i  wsłuchując się w głosy otoczenia. W rezultacie otrzymujemy książkę odsłaniającą tajemnice (nierzadko wstydliwe) wielkich pisarzy, uwielbianych przez tłumy do dnia dzisiejszego. Otrzymujemy książkę, którą czyta się niczym najlepszą powieść erotyczną, rumieniąc się nawet na wieść o orgiach i oryginalnych praktykach seksualnych. Otrzymujemy wreszcie książkę, która pozwala nam dostrzec drugie dno w ich wiekopomnych dziełach i rozpoznać w bohaterach rysy samych autorów bądź ich kochanek i kochanków.
Jesteśmy świadkami tragicznego związku Arthura Millera i Marilyn Monroe, czyli Jajogłowego i Klepsydry; poznajemy szaloną żonę słynnego modernistycznego poety, Thomasa Stearnsa Eliota; uczestniczymy w „zaczarowanym” życiu S.Scotta Fitzgeralda i Zeldy Sayre, luksusowej pary uwielbiającej zbytki i szaleństwa na miarę powojennej Ameryki, w czasach nazwanych przez autora „epoką jazzu”. Autorki przedstawiają nam całą plejadę niegrzecznych chłopców, uwodzicieli i łobuzów, poczynając od Ernesta Hemingwaya, poprzez Normana Mailera i Lorda Byrona, po bitników, z Jackiem Kerouacem na czele. Będziemy się również rozkoszować seksem, wspólnie z Simone de Beauvoir czy Tennessee Williamsem, a także ubolewać nad nieszczęśliwie zakochanymi. Poznamy makabryczne losy wybranek Percy`ego Shelley`a oraz trudny związek cierpiącej na zaburzenia psychiczne Virginii Woolf i jej męża Leonarda.  
Książka pełna jest pikantnych szczegółów i informacji o ekscesach, których ówczesnym pisarzom mógłby zazdrościć niejeden celebryta. „Sekretne życie pisarzy” potwierdza tym samym teorię, iż pisarz, by tworzyć, potrzebuje doświadczać, próbować, wznosić się na wyżyny i … upadać! Autorki posłużyły się listami, fragmentami literackich dzieł, doniesień prasowych i opowieści ludzi z otoczenia pisarzy, by stworzyć portret tych (nie)zwyczajnych ludzi, wyjaśnić motywy ich działań i pokazać siłę targającej nimi namiętności i żądzy. Tym samym książka jest lekturą, której nie może pominąć żaden czytelnik, uważający się za wielkiego miłośnika książek, a także żaden nauczyciel od języka polskiego – jestem przekonana, że kilka nieprzyzwoitych szczegółów z życia pisarzy, uczyni ich interesującymi w oczach nastolatków. Dzięki temu chętnie sięgną po dowody talentu tych utalentowanych i niepokornych przedstawicieli świata literackiego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz