środa, 5 lutego 2020

Shannon Hale i LeUyen Pham "Najlepsze przyjaciółki"

Tytuł: Najlepsze przyjaciółki
Autor: Shannon Hale i LeUyen Pham
Wydawnictwo: Jaguar


Dla niektórych osób szkolne czasy jawią się jako okres nieskrępowanej zabawy, fascynacji światem, nawiązywania rozmaitych relacji. Są jednak osoby, którzy nawet po latach wspominają szkołę z niechęcią, dla których uczęszczanie do niej było ciągiem traumatycznych wydarzeń i pozostawiło trwały ślad w ich psychice. Taka sytuacja ma miejsce zwykle, kiedy do szkoły masowej trafia dziecko z pewnymi deficytami, problemami wychowawczymi, bądź też dziecko, określane przez rówieśników jako „inne”. 


Szóstoklasistka Sara jest taką właśnie dziewczynką – nieco inną, dziwną, wyróżniająca się na tle innych z uwagi na swoje kompulsywne zachowania czy też pewnego rodzaju wyalienowanie. Poprzednie lata nie były dla niej zbyt szczęśliwe, nie dość, że nie była zbyt lubiana, to jeszcze kpiono z niej. Teraz jednak jest szansa, że wszystko się zmieni – w końcu jest już w szóstej klasie, zaś jej najlepszą przyjaciółką zostaje Aśka, najpopularniejsza dziewczynka w szkole. I choć w tej przyjaźni to przebojowa koleżanka wiedzie prym i dyktuje zasady, to Sara jest szczęśliwa, że nareszcie stała się popularna.

Szkoda tylko, że codzienność u boku Aśki jest taka trudna, a Sara nigdy nie może się zorientować, która piosenka jest teraz na topie, kiedy należy żartować, kiedy wypada coś powiedzieć, a kiedy lepiej zamilknąć. Zmieniające się reguły gry wytrącają ją z równowagi, całe szczęście że wciąż jeszcze ma swoją bibliotekę szkolną, gdzie pracuje, a także swoje książki i historie, które tworzy. Wciąż też przyjaźni się z Moniką i Magdą, choć wszystko wskazuje na to, że ktoś próbuje je poróżnić.

O codzienności w szkole, w której najbezpieczniej jest udawać kogoś, kim się nie jest, o problemach dorastających dziewczynek, o pierwszych miłościach, ale także o pasjach i rozważaniach na temat przyszłości powstał wspaniały komiks „Najlepsze przyjaciółki”. To kontynuacja „Prawdziwych przyjaciółek", opublikowana nakładem Wydawnictwa Jaguar. Autorki, Shannon Hale i LeUyen Pham, stworzyły książkę piękną i mądrą, opartą w dużej mierze o osobiste doświadczenia Shannon. Autorka sama bowiem zmagała się z zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi, wiele z jej cech przejęła zatem Sara, która na przykład wącha książki. 

Lektura komiksu, który pokochają dziewczynki nie tylko w wieku Sary, pozwala uporać się z wieloma problemami okresu dorastania, może być też wspaniałą okazją dla rodziców do rozpoczęcia rozmowy o przyjaźni, traktowaniu różnych osób, szykanach czy nawet o wyborach, jakich dziecko dokonuje, a które determinować mogą przyszłość.

Wkraczamy wraz z Sarą i innymi uczniami do szkoły, przekonujemy się, jak wyglądają relację pomiędzy rówieśnikami, widzimy również, na co warto szczególnie zwrócić uwagę. Sara, mimo iż jest dziewczynką rezolutną i nad wyraz dojrzałą, kochającą literaturę, wciąż jest dzieckiem i pragnie kontaktów z innymi rówieśnikami czy aprobaty otoczenia. Do tego stopnia, że zupełnie nie widzi tego, jak bardzo jednostronne jest zaangażowanie w przyjaźń i jak mocno jest przez Aśkę manipulowana. 

Frapującą fabułę komiksu i doskonale skonstruowanych bohaterów uzupełniają jeszcze wspaniałe ilustracje. Wyraźna kreska, postacie nieco uproszczone, ale pełne ekspresji i emocji, pozwalają nam wczuć się w sytuację Sary, pozwalają towarzyszyć jej na każdym kroku, a także … zaprzyjaźnić się z nią. 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz