sobota, 27 listopada 2021

Carla Naumburg "Jak ograniczać napady złości u dziecka i zyskać spokój w rodzinie"

Tytuł: Jak ograniczać napady złości u dziecka i zyskać spokój w rodzinie
Autor: Carla Naumburg
Wydawnictwo: MUZA SA


Przypominasz sobie sytuację, w której twoje dziecko zachowało się ostatnio okropnie, kiedy wpadło w szał? Być może było to właśnie wtedy, kiedy spieszyłaś się rano do pracy albo wówczas, kiedy właśnie wyjeżdżałaś w delegację i bałaś się, że przed wyjazdem nie zdążysz załatwić wszystkich spraw. A może wówczas, kiedy miałaś szybko zrobić zakupy, by wrócić do domu z zamiarem przygotowania obiadu, a twoje dziecko zobaczyło w sklepie lalkę i za nic w świecie nie chciało jej puścić. Zapewne próba odebrania zabawki skończyła się rzuceniem na podłogę i krzykiem, a także karcącym wzrokiem otoczenia, które w takiej sytuacji od razu wydaje na matkę wyrok. Czy te napady, które zwiększają jeszcze twój stres i odbierają ci energię, da się wyeliminować? Czy można oduczyć dziecko takiego zachowania?

Na to pytanie odpowiada Carla Naumburg, znana z bestsellerowego poradnika „Jak nie krzyczeć na swoje dziecko”. W kolejnej książce, która stanowi prawdziwą deskę ratunku dla rodziców, autorka dokładnie opisuje emocje dziecka, a także zauważa ścisły związek pomiędzy naszym zachowaniem, a zachowaniem dziecka. Poradnik pt. „Jak ograniczać napady złości u dziecka i zyskać spokój w rodzinie”, opublikowany nakładem Wydawnictwa MUZA SA, stanowić może bodziec, który sprzyjać będzie uzdrowieniu całej rodziny, zwolnieniu tempa i zmianie podejściu do życia. Naumburg przybliża nam praktykę mindfulness, dzięki której możemy zaprosić do naszego życia uważność i w zauważalny sposób polepszyć jakość swojego życia. Nie jest to jednak podręcznik medytacji, otrzymujemy bowiem solidną dawkę wiedzy na temat mechanizmów sterujących zachowaniem dziecka, a następnie wskazówki, jak się zachować w konkretnych sytuacjach, z uwzględnieniem uważności właśnie.

Książka adresowana jest do rodziców, ale nie tylko małych dzieci – również tych dorosłych, zestresowanych wyzwaniami codziennego świata czy nie dających sobie z nimi rady. Tak naprawdę mogą z niej skorzystać również osoby bezdzietne, bowiem problem nie leży w dzieciach, ale naszym podejściu do wielu spraw. Autorka zauważa, że dzieci po prostu tak, jak my, zmagają się z różnymi problemami, również tymi, które pozostają poza naszą kontrolą. I obserwując nasze reakcje uczą się radzić sobie z wyzwaniami – to na ile skutecznie, również w dużej mierze zależy od nas. Dlatego warto samemu zainteresować się tematem uważności, by umiejętność wyciszenia się, bycia tu i teraz, uspokojenia gonitwy myśli, przekazać również naszym dzieciom.

Lektura książki pozwala zrozumieć, z czym boryka się nasze dziecko oraz dowiedzieć się, jak mu ułatwić radzenie sobie z tym. Pomocna w tym jest właśnie praktyka intencjonalnego skupiania uwagi na tym, co się dzieje tu i teraz, bez oceniania czy życzenia sobie, by było inaczej. Autorka podkreśla, że jest wiele sposobów, na jakie możemy dzielić się z dzieckiem uważnością, a w książce szczegółowo opisuje trzy z nich. Pisze przede wszystkim o dostarczeniu dziecku wzorca uważności, m.in. reagując w sposób możliwie świadomy i życzliwy w trudnych sytuacjach. Autorka poleca również dzielenie się określoną czynnością, niezależnie od tego, czy będzie to czytanie książki czy wspólny spacer. Pisze również o pomocy dziecku w nabyciu różnych umiejętności oraz dostarczeniu narzędzi pozwalających reagować w sposób uważny oraz łagodzić napięcie w trudnych chwilach.

Naumburg zachęca nas do eksperymentowania, do szukania dróg i najlepszych sposobów, które pozwolą zweryfikować, która metoda jest najlepsza dla nas i dla naszej rodziny. Ważne, by pracować nad tym wspólnie, by wciągać zarówno dziecko, jak i partnera w działania, we współtworzenie. Szybko okaże się, że nawet, jeśli nie wszystko będzie dla was, to i tak zauważalnie poprawi się jakość waszego życia i zmniejszy poziom stresu. A przede wszystkim zacieśnieniu ulegną rodzinne więzi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz