niedziela, 7 listopada 2021

Pippa Grange "Z Jak pozbyć się lęku i zacząć żyć"

Tytuł: Jak pozbyć się lęku i zacząć żyć
Autor: Pippa Grange
Wydawnictwo: MUZA SA


Zastanawiałeś się kiedyś, co kryje się u podstaw większości problemów? Co sprawia, że innym udaje się to, czego ty mimo wysiłku osiągnąć nie możesz? Co nie pozwala ci w pełni cieszyć się tym, co masz? Okazuje się, że u podstaw tego wszystkiego leży strach, a dokładnie to, w jaki sposób sobie z nim radzimy. Niestety lęk potrafi w naszym życiu przybierać różne formy, niszcząc nasze plany i marzenia, nie pozwalając nam działać. To on odbiera nam radość z posiadania, sprawia, że nieustannie porównujemy się z innymi i wciąż jesteśmy przekonani, że nie jesteśmy dość dobrzy. Dlatego też niekiedy zupełnie odpuszczamy sobie działanie, albo przeciwnie – popadamy w nadmierny perfekcjonizm , staramy się przejąć kontrolę nad każdym aspektem naszego życia. To sprawia, że zamiast po prostu żyć ciesząc się każdą chwilą, zamieniamy codzienność w pole bitwy, stawiając się mimowolnie na przegranej pozycji.

Jak to zmienić? Jak zacząć żyć bez strachu, a właściwie bez irracjonalnego lęku przed porażką, przed byciem gorszym? Warto sięgnąć po książkę pt. „Jak pozbyć się lęku i zacząć żyć”, opublikowaną nakładem Wydawnictwa MUZA SA. Stworzona przez Pippę Grange, psycholożkę i trenerkę, publikacja nie jest typowym poradnikiem, zawierającym przepis na szczęście, czy na szybkie pozbycie się lęku. To raczej owoc wieloletniej pracy autorki jako coacha grupowego i indywidualnego, książka, która uświadamia nam źródła strachu w swoim życiu, konsekwencje jego oddziaływania oraz narzędzia przydatne do tego, by się z tym strachem skonfrontować i pozbyć się go.

Jak sama autorka zaznacza, książka ma na celu wyzwolenie czytelnika od życia, w którym codziennie paraliżuje nas strach. Przy okazji mamy szansę pozbyć się towarzyszącej mu zazdrości, paniki, ataków duszności, a także zacząć działać. Grange koncentruje się w kolejnych rozdziałach na strachu, który wpływa na nasze wybory, który sprawia, że czujemy się niespełnieni -nazywa go lękiem przed byciem niewystarczająco dobrym. Dlatego też po książkę sięgnąć mogą wszyscy, którzy tak właśnie się czują, którzy są przekonani, że nie są wystarczająco wartościowymi ludźmi, by coś osiągnąć. To również lektura na psychologów, trenerów, wszystkich, którzy pracują z ludźmi mającymi problemy z osiąganiem celów.

Książka składa się z czterech części, zaś jej aktywna lektura jest niczym proces umożliwiający dokonanie zmian w swoim życiu. Część pierwsza uświadamia nam, że w tym strachu nie jesteśmy sami i że problem ten dotyczy bardzo wielu ludzi. Autorka obala tu również mity związane z sukcesem, my zaś mamy okazję zweryfikować nasze przekonania i zastanowić się, czy nasze otoczenie przypadkiem nie potęguje naszego strachu. W części drugiej poznamy mechanizmy tworzenia się lęku, dowiemy się również, w jaki sposób możemy zawczasu przygotować się na lęk i jak radzić sobie, kiedy już się pojawi.

Trzecia część książki zawiera opis różnego rodzaju strachu, ukrytego pod zniekształconymi formami. Dowiemy się, w jaki sposób wykorzystać metodę „Zobacz, Skonfrontuj, Zamień”, by lęk nie odzierał nas więcej z życiowego spełnienia. Przeczytamy również autentyczne historie o strachu, o przejawach lęku przed byciem niewystarczająco dobrym – zostały one spisane w oparciu i spotkania w sferze osobistej i zawodowej autorki, a pozwalają nie tylko zrozumieć rządzące nami mechanizmy, ale i zrozumieć, że nie jesteśmy sami. Ostatnia, czwarta część pokazuje, w jaki sposób możemy realnie wpłynąć na ten lęk, zamienić go w taki sposób, by przestał nas paraliżować. Znajdziemy tu m.in. pomysły na pielęgnowanie nowych nawyków oraz zastępowanie nimi tych, o destrukcyjnym charakterze.

Lektura książki umożliwia nam rozpoczęcie nowego życia, choć oczywiście wymaga to pracy nad sobą. Stwarza jednak szansę na nowe, lepsze życie, pokazuje, że codzienność bez lęku jest możliwa. Co więcej, zaczynami się też zastanawiać, czy mimowolnie tego lęku nie przenosimy również na własne dzieci, zachęcając je do kategoryzacji, pięcia się w górę, niekiedy powstrzymując przed porażkami, a tym samym, poznawaniem siebie. Zatem książka może zainicjować zmiany nie tylko w nas samych, ale i w całym naszym otoczeniu…

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz