poniedziałek, 20 grudnia 2021

Roberta Marasco "Czerwone chustki"

Tytuł: Czerwone chustki
Autor: Roberta Marasco
Wydawnictwo: Dwukropek


Mimo lekcji biologii czy wychowania seksualnego w szkołach, mimo szerokiego dostępu do informacji, temat pierwszej miesiączki wciąż jest bardzo problematycznym i traktowanym niejako po macoszemu. W sieci znajdziemy szczegółowe informacje, czym tak naprawdę miesiączka jest – pod względem biologicznym i co należy robić, jeśli chodzi o higienę. Ale sfera emocjonalna jest zwykle pomijana, nikt nie koncentruje się na tym, jak czuje się dziewczyna, kiedy po raz pierwszy zauważy u siebie oznaki miesiączki, albo nawet zbliżającego się okresu, nikt nawet nie instruuje, jak zakłada się podpaskę. Te „trudne dni”, jak się o miesiączce mówi eufemistycznie, nie do końca są zrozumiałe dla obu płci, co kończy się niestety wieloma przykrymi sytuacjami.

O tym, że miesiączka jest czymś normalnym dla kobiety, o technicznych sprawach, jak przeżycie z podpaską kilku godzin tak, by się nie przesunęła, ale także o tej chwili, kiedy po raz pierwszy orientujemy się, że dostałyśmy okresu pisze Roberta Marasco. I to pisze nie tylko w sposób zrozumiały dla młodych czytelników i porywający, ale w taki, by słowa takie jak podpaska czy tampon nie były wstydliwe, czy nie były obiektem drwin, podobnie jak dziewczyna, która w okresie miesiączki cierpi na różne dolegliwości bólowe. Powieść „Czerwone chustki” pokazuje, że miesiączka powinna być powodem do dumy, wówczas to bowiem następuje symboliczne (i nie tylko) wejście w nowy etap życia, jako kobieta. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Dwukropek książka, mimo iż skoncentrowana na temacie miesiączki, nie zamyka się również na inne problemy i zagadnienia – znajdziemy tu szkolne fascynacje, problemy z nauczycielami, rodzicami i rówieśnikami, a także niezwykle aktualny temat aktywności w sieci oraz sławy i stwarzania pozorów idealnego życia na potrzeby użytkowników mediów społecznościowych.

Wszystkie te kwestie autorka porusza za pośrednictwem dwóch bohaterek, koleżanek z jednej klasy, skrajnie od siebie się różniących, uczęszczających do jednej szkoły. Camilla jest nieśmiałą trzynastolatką, która niedawno straciła mamę i która nie potrafi pogodzić się ze zmianami, które zachodzą w życiu jej i młodszego brata. Ojciec znalazł sobie bowiem nową partnerkę, przeprowadził do jej domu swoje dzieci wierząc, że odnajdą one wspólny język z córką partnerki, Anną zwaną Anastazją. Niestety stworzenie wielkiej szczęśliwej rodziny nie jest takie łatwe, szczególnie, że Anna ignoruje przybyłych, zaś ojciec w każdej sprawie staje po stronie nowej miłości. Na dodatek przeprowadzka oznacza porzucenie starego życia – domu, szkoły i przyjaciółek, które nie czują już potrzeby kontaktowania się z Camillą. Jedyną przyjemność dziewczyna odnajduje w aktywności w sieci, jest bowiem wierną fanką tiktokerki Lunatiki.

Jak się okazuje, jej idolka Luna, chodzi z nią do nowej szkoły i wcale nie jest taka sympatyczna, jak w swoich programach. Co więcej, wraz z rosnącą popularnością coraz bardziej koncentruje się na sobie, a właściwie na swoich followersach. Cierpią na tym relacje z matką, która nie wie o sławie córki i jej działaniach w Internecie, cierpią również relacje z przyjaciółką. Szczególnie, że odkąd znany muzyk wspomniał o jej kanale, ogląda ją coraz więcej osób. Jedna przychodzi dzień, że ktoś inny odwraca od nie uwagę.

Kiedy do sieci trafia filmik na którym Camilla opowiada o doświadczeniach związanych z pierwszą miesiączką, dziewczyna jest załamana. Materiał ten nagrała dla swoich przyjaciółek ze starej szkoły pod wpływem emocji wywołanych tym traumatycznym doświadczeniem. Niestety jej przyrodnia siostra nie miała skrupułów, by wrzucić go do sieci i wystawić dziewczynę na pośmiewisko. Film, niczym wirus rozprzestrzenia się w sieci, ale czy naprawdę Camilla ma się czego wstydzić? Czy jest choćby cień szansy, by wyjść z tej sytuacji z twarzą? Czy Camilla kiedykolwiek znajdzie nic porozumienia nie tylko ze swoją nową rodziną, ale i z Luną? Na te pytania odpowiedź przyniesie lektura książki Roberty Marasco, która ma w sobie niezwykłą energię, zmieniającą nasza perspektywę oraz postawę wobec rzeczywistości. Książka to nie tylko wyraźny sygnał dla młodych dziewczyn, że nie są same w pewnych sytuacjach, ale i dla rodziców (nie tylko matek), że dojrzewanie nie jest tematem tabu i warto o nim w domu rozmawiać, przygotowując dziecko na wejście w nowy etap. Taki młody człowiek nie zaśmieje się wówczas widząc podpaskę, ani nie będzie czuł się winny, kiedy wkroczy w kolejny etap swojego życia. Tym samym to pozycja, która powinna nie tylko znaleźć się w biblioteczce każdej dorastającej dziewczyny, ale i nauczycieli – warto wspomnieć o niej podczas godziny wychowawczej, warto też polecić ją na lekcji wychowania seksualnego. A już na pewno warto kupić ją siostrze, córce, przyjaciółce lub… sobie samej. Niezależnie od wieku.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz