środa, 16 marca 2022

Magdalena Zimniak Protest"

Tytuł: Protest
Autor: Magdalena Zimniak
Wydawnictwo: Skarpa Warszawska


Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji został opublikowany 27 stycznia 2021 roku, wprowadzając w Polsce niemal całkowity zakaz aborcji. Nie tylko tej na życzenie, ale również w sytuacji, kiedy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. W ocenie Trybunału dziecko, nawet to nieurodzone, ma prawo do życia i system prawny sankcjonujący przerwanie tego życia był nieakceptowalny. Wyrok ten wywołał falę protestów, nie tylko kobiet, ale tych osób, które dają kobiecie prawo do decydowania o swoim ciele, a także tych, którzy mają doświadczenia obcowania z dziećmi chorymi, głęboko upośledzonymi lub takimi, których stan nie pozwalał niekiedy na przeżycie nawet kilku dni.

Wyrok ten wywołał jednak nie tylko protesty czy moralne dylematy, ale również wspomnienia, zarówno tych kobiet, które zdecydowały się w przeszłości na aborcję, jak i tych, które ostatecznie zdecydowały się urodzić. A także tych, które w swoim otoczenia mają takie kobiety. Takich, jak Anita, dorosła już kobieta, matka dwójki dzieci, graficzka zmagająca się z nerwicą. Aborcja zniszczyła życie jej siostry, siedemnastoletniej Krysi, a przynajmniej z takim przekonaniem Anita żyje. Wówczas bowiem, jesienią roku 1979 skończyło się jej dzieciństwo, kiedy dowiedziała się o ciąży starszej siostry oraz o aborcji wykonanej za namową rodziców.

To wydarzenie niemal rozbiło ich rodzinę, Krysia długo nie mogła pogodzić się z utratą dziecka, na różne sposoby buntując się. Jej epizody alkoholowe i narkotykowe wpływały na całą rodzinę, podobnie jak tajemnica, której dziewczyna nigdy nie chciała zdradzić, a która dotyczyła tożsamości ojca dziecka. Boleśnie odczuła je też jedenastoletnia Anita, której bezpieczny świat rozpadł się na kawałki. Najgorsze jednak miało nadejść wraz z samobójczą śmiercią matki, która przedawkowała leki. Po tym przyszło załamanie i miesiące spędzone w szpitalu psychiatrycznym, ale również nerwowe oczekiwanie na wyniki śledztwa, bowiem ojciec Anity i Krysi był przekonany, że żona nie była w stanie popełnić samobójstwa. Szczególnie, że tego dnia miała skonfrontować się z mężczyzną, który mógł być ojcem nienarodzonego dziecka jej córki.

To jeszcze nie koniec tragicznych śmierci w rodzinie Romaniuków. Wiele lat później samobójstwo popełnia również Krysia wieszając się w swoim domu i to wówczas, kiedy przebywała u niej Julia, córka Anity. Czy to możliwe, by po tylu latach Krysia postanowiła odebrać sobie życie? Czy celowo wykorzystała moment, kiedy nie było jej partnera, umawiając się na dodatek z Julią na obiad poza domem i pozwalając, by dziewczyna na nią czekała? Kolejna śmierć znów pogarsza stan Anity, która bezpieczeństwa szuka chowając się…w szafie.

Czy to koniec tragicznych zdarzeń? Co czuje mężczyzna, któremu zabija się żona i córka? Którego druga córka popada w szaleństwo, to chowając się pośród ubrań, to rozmawiając ze zmarłym mężem? Co czuje córka kobiety, której stabilność jest tak krucha, jak lodowa tafla? A jak ma w tym wszystkim odnaleźć się wrażliwa nastolatka, później chora kobieta, wokół której jest tyle śmierci? Na wszystkie te pytania, a także na kolejne pojawiające się w trakcie lektury, odpowiedzi szukać będziemy w trakcie lektury książki pt. „Protest”, autorstwa Magdaleny Zimniak. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Skarpa Warszawska powieść psychologiczna porusza i bulwersuje, zarówno swą tematyką, jak i motywami ludzkich działań.

Ta doskonale skonstruowana intryga to skomplikowana zagadka kryminalna, tym trudniejsza do rozwiązania, że każdy z bohaterów skrywa tajemnice. A choć wydaje się, że kluczem do poznania prawdy jest tożsamość ojca dziecka Krysi, to tak naprawdę to tylko część złożonego obrazu. Obrazu utkanego z bólu i krzywdy, z pożądania, trudnych decyzji, nałogów oraz szaleństwa. Doskonała kreacja postaci, oddanie im głosu, jeszcze mocniej angażuje nas w lekturę, odpowiednią zarówno dla miłośników kryminałów, jak i dla czytelników zainteresowanych człowiekiem i motywami jego działań. To wszystko składa się na doskonałą, dopracowaną w szczegółach powieść, którą przeżywamy jeszcze długo po przeczytaniu, analizując poszczególne fragmenty i zastanawiając się, jak bardzo można przekroczyć granicę człowieczeństwa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz