czwartek, 24 listopada 2022

Morgan Housel "Psychologia pieniędzy. Ponadczasowe lekcje o bogactwie, chciwości i szczęściu"

Tytuł: Psychologia pieniędzy. Ponadczasowe lekcje o bogactwie, chciwości i szczęściu
Autor: Morgan Housel
Wydawnictwo: OnePressCzy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego niektóre osoby osiągają finansową wolność, podczas kiedy inne z trudem wiążą koniec z końcem? Dlatego jedne są w stanie odłożyć na wakacje, nowy samochód czy nawet emeryturę, a ty z trudem robisz zakupy przed wypłatą? Jeśli wierzysz, że pierwszy milion trzeba ukraść, a marzenia o domu czy własnej firmie to mrzonki, to nic dziwnego, że wciąż jesteś bez grosza. Bogactwo bowiem to sposób myślenia i określone nawyki (i – jak się okazuje – odrobina szczęścia). A to oznacza, że i ty możesz zostać milionerem, jeśli tylko zaczniesz działać już teraz.

Od czego zacząć? Jaki powinien być pierwszy krok? Najlepiej zmianę swojego życia (i stanu konta) zacząć od lektury książki, która – dzięki zawartej w niej wiedzy – znacząco może skrócić proces dochodzenia do finansowej wolności. Oczywiście warunkiem jest zastosowanie się do wskazówek zawartych w książce i wyciągnięcie wniosków z podanych przykładów. Pozycja pt. „Psychologia pieniędzy. Ponadczasowe lekcje o bogactwie, chciwości i szczęściu”, opublikowana nakładem Wydawnictwa OnePress, to napisana przez zajmującego się tematyka biznesu dziennikarza. Morgan Housel, posługując się wzorami z życia (biznesu) wziętymi dowodzi, że umiejętne obchodzenie się z pieniędzmi (i ich pomnażanie) nie do końca uzależnione jest od tego, co wiemy, ale od tego, w jaki sposób się zachowujemy. Książka przeznaczona jest nie tylko dla biznesmenów czy osób mających problemy z utrzymaniem płynności finansowej, ale tak naprawdę dla wszystkich. Otwiera nas bowiem na zupełnie inny sposób myślenia o pieniądzu i postępowania z nim,

Na książkę składa się dwadzieścia rozdziałów zawierających różne historie pozwalające wyciągnąć wniosek co do postępowania sprzyjającego pomnażaniu finansów, a także ostrzegające nas przed drogami na skróty. Dzięki książce dowiemy się, na jakiej podstawie zwykle podejmujemy decyzje dotyczące pieniędzy (i jak niewielu decyduje o swoich finansach wyłącznie na podstawie twardych danych). To, że zwykle działamy pod wpływem emocji, jest prawdziwym problemem, ale też, dzięki temu właśnie rozumiemy lepiej, dlaczego nie robimy z pieniędzmi tego, co powinniśmy. Poznamy historię Bila Gatesa, przekonując się jednocześnie, że szczęście i pech to dwie strony medalu, i że nigdy do końca nie mamy wpływu na sytuację. To sprawi, że zupełnie inaczej zaczniemy postrzegać pewne, nawet ciężkie sytuacje (bo nigdy nie jest ani tak dobrze ani tak źle, jak nam się wydaje), zrozumiemy również, że nie można przypisać 100 proc. rezultatów decyzjom i wysiłkom.

Na dwóch przykładach zobaczymy również niebezpieczeństwo podejścia w stylu „nigdy dość”. Dlatego też warto zapamiętać, że tak naprawdę najtrudniejszą umiejętnością finansową nie jest inwestowanie czy pomnażanie pieniędzy, ale zatrzymanie się po przekroczeniu linii mety. Choc wydaje się to naturalnym dążeniem człowieka, to jeśli oczekiwania rosną wraz z rezultatami, to nielogiczne jest, by dążyć do tego, aby osiągnąć jeszcze więcej, bowiem po włożeniu tego dodatkowego wysiłku będziemy wciąż czuli się tak samo. Dlatego też unikajmy porównywania się i polubmy stwierdzenie „mam wystarczająco dużo”.

W kolejnych rozdziałach poznamy potencjał namnażania, gdzie kluczem jest czas. Dowiemy się przy tym, dlaczego wysoki wzrost wcale nie jest taki dobry, ponieważ zwykle jest on krótkotrwały i zaczniemy doceniać całkiem przyzwoity zwrot, który można osiągać przez dłuższy odcinek czasu. Zobaczymy również, że zdobycie pieniędzy to jedno, ale tak naprawdę chodzi o to, by je utrzymać. Kluczem do sukcesu jest bowiem utrzymanie się na rynku przez dłuższy okres czasu, nie bankrutując, ani nie będąc zmuszonym do ustąpienia. Poznamy również potęgę skrajności i podejścia polegającego na robieniu zwykłych rzeczy wówczas, kiedy wszyscy inni tracą głowę. Przekonamy się także, jak wygląda najwyższa forma bogactwa, poznamy również kilka paradoksów pieniądza w tym ten mówiący, że zamożność jest tym, czego nie widzimy (okazuje się, że świat jest pełen ludzi, którzy żyją skromnie, ale tak naprawdę są zamożni). Autor zachęca nas do oszczędzania pieniędzy, bowiem mamy większą kontrolę nad swoją zdolnością do oszczędzania niż nam się wydaje.

To tylko niewielka część informacji zawartych w książce, niewielka część wiedzy popartej przykładami. Przeczytamy o ludziach ze świata biznesu, ale nie tylko, bogacących się i podejmujących decyzje prowadzące ich do finansowej ruiny. A wszystko to pozwoli nam wyciągnąć wnioski i skorygować nasze zachowania. Zmienić je na takie, które sprzyjać będą fortunie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz