wtorek, 13 czerwca 2023

Michaela H.Greger i inni „Jak nie umrzeć przedwcześnie. Przepisy”

Tytuł: Jak nie umrzeć przedwcześnie. Przepisy
Autor: Michaela H.Greger i inni
Wydawnictwo: Czarna Owca


Zdrowie od lat pozostaje tematem, który jest każdemu z nas bliski, a utrzymanie tego zdrowia leży w szeroko pojętym interesie wszystkich. Jednak nie bez przyczyny już Kochanowski pisał: „Szlachetne zdrowie…”, bowiem wiele osób tego zdrowia paradoksalnie nie szanuje. A wręcz można odnieść wrażenie, że robi wszystko, by tego zdrowia się pozbawić. Brak ruchu, używki, fatalna dieta – to tylko niektóre z czynników to zdrowie rujnujących. Z czego wynika ten brak troski o swoje zdrowie? Choć tłumaczymy się zwykle brakiem czasu czy środków finansowych, by o nie dbać, to bardzo często związane jest to z brakiem wiedzy, w jaki sposób to robić.

Warto zatem zrobić pierwszy krok w kierunku tego zdrowia i sięgnąć po książkę o wymownym i pobudzającym wyobraźnię tytule: „Jak nie umrzeć przedwcześnie. Przepisy”, autorstwa m.in. dr Michaela H.Gregera. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Czarna Owca książka, to zbiór przepisów na potrawy zdrowe, sycące, ale przede wszystkim zmniejszające ryzyko różnych chorób. Lektura (a następnie przygotowanie proponowanych potraw) powinno zainteresować tak naprawdę wszystkich, bowiem są one stosunkowo proste, składniki do ich przygotowania dostępne w każdym większym sklepie. Natomiast rezultaty ze zmiany diety i wprowadzenia zdrowych produktów w życie – nie do przecenienia.

Książka składa się z dwunastu rozdziałów, grupujących potrawy na różne pory dnia czy według gatunku roślin. Ten zbiór przepisów poprzedzony został obszernym wprowadzeniem zawierającym objaśnienie koncepcji „Jak nie umrzeć przedwcześnie”. Autor opisuje tu m.in. rolę, jaką odgrywa dieta w zapobieganiu i odwracaniu postępów piętnastu najczęstszych chorób będących przyczyną zgonów – od choroby wieńcowej i choroby płuc poprzez nowotwory i infekcje po chorobę Parkinsona. Znajdziemy tu również wskazówki dotyczące „codziennego tuzina”, czyli listy rzeczy, które warto wprowadzić do codziennego jadłospisu (obejmuje on m.in. rośliny strączkowe, siemię lniane, orzechy i nasiona).

W pierwszym rozdziale pt. „Proste do przygotowania” otrzymujemy dziesięć banalnych do zrobienia dodatków, których możemy używać jako bazy do wykonania innych potraw. Znajdziemy tu m.in. przepis na mleko migdałowe czy syrop daktylowy.

Każdy z przepisów uzupełniony został o różnego rodzaju wskazówki (m.in. jak oszczędzać czas podczas gotowania, jak przygotować pewne dania i grupy potraw, czy dotyczące właściwości zdrowotnych konkretnych produktów). Rozdział drugi stanowi omówienie podstawowego posiłku dnia, czyli śniadania. Znajdziemy tu wiele pomysłów na rozpoczęcie dnia, zarówno dla tych osób, które lubią jeść na słodko, jak i dla tych, którzy wolą wytrawne potrawy. Wśród propozycji śniadaniowych znalazła się m.in. letnia owsianka (mój faworyt), superfoodowe kulki śniadaniowe czy śniadaniowa zapiekanka burrito). Kolejna część zawiera przepisy na przekąski, dipy i pasty kanapkowe, które możemy wykorzystać zarówno w codziennym żywieniu, jak i na przyjęcia. Na uwagę zasługuje m.in. pyszny dip z karczochów i szpinaku czy pieczona ciecierzyca.

Rozdział czwarty został poświęcony zupom i chili, rozgrzewającym i pysznym potrawom, takim jak zupa z jarmużu i białej fasoli, gumbo z warzywami i czerwoną fasolą czy letnie ogrodowe gazpacho. Kolejny rozdział zawiera przepisy na sałatki i dressingi – z czego te pierwsze nie są takimi sałatkami o których zwykle myślimy, pełnymi majonezu i makaronów. Strony książki wypełniają smaczne, chrupiące i niezwykle bogate w witaminy sałatki, które mogą być serwowane zarówno jako dania główne, jak i dodatki do nich. Znajdziemy tu takie propozycje, jak sałatka z jarmużu z dressingiem z awokado, sałatka gazpacho z czarną fasolą czy sałatka z krojonych warzyw.

W kolejnej, szóstej części, królują burgery o wrapy, w tym pyszne burgery z czarnej fasoli, natomiast część siódma stanowi zbiór przepisów na warzywne dania główne. Już same nazwy sprawiają, że stajemy się głodni i nabieramy ochoty na makaron cukiniowy z sosem alfredo, marchewkowy makaron z pesto czy arabiatę z dyni makaronowej. Wielbicielom kuchni strączkowej poświęcona została kolejna część, omawiająca kuchnie strączkową. Znajdziemy tu takie przepisy, jak egzotyczny tadżin z ciecierzycy i warzy czy fasolę czarne oczko z kapustą. Wielbicieli tradycji skusi zapiekanka pasterska, a dla lubiących niebanalne smaki czekają fasolowe kotlety. Rozdział dziewiąty koncentruje się na zbożach, m.in. ryżach i propozycjach wykorzystania pełnoziarnistych makaronów z sosami. Rozdział dziesiąty omawia dodatki, tj. pieczone szparagi czy czerwona kapusta na ciepło. Szczególnie bliski memu sercu (i żołądkowi) jest rozdział kolejny, dotyczący słodyczy, wśród których faworytem jest karmelowe brownie bez pieczenia i ciasto jagodowe na orzechowo-słonecznikowym spodzie. Ostatni, dwunasty rozdział, zawiera propozycje zdrowych napojów, m.in. napoju cytrynowo-imbirowego czy bananowo-czekoladowego smoothie.

Zakończenie książki zawiera propozycję menu na dwa tygodnie, które zdecydowanie ułatwia nam życie i zdejmuje z głowy ciężar planowania. Znajdziemy tu również omówienie różnych metod przygotowywania potraw oraz rekomendowaną zawartość domowej spiżarni. Wiedza zawarta w książce pozwala nie tylko wprowadzić zdrowe produkty do swojej kuchni, ale nawet całkowicie zmienić soją kuchnie, a w konsekwencji – swoje życie. Wisienką na przysłowiowym torcie jest smak polecanych potraw. Nawet jeśli do niektórych będziemy musieli podchodzić kilkakrotnie, by przekonać się do nowości, to ostatecznie na stałe zagoszczą one w naszej kuchni. Zatem na zdrowie i sto lat!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz