środa, 4 listopada 2015

„Dream-read-lists”, czyli marzenia do spełnienia

Każdy miłośnik literatury ma sekretne marzenia o kolejnych pozycjach literackich, o książkach, które chciałby przeczytać, posiadać. Żeby takie marzenia się spełniły, dobrze jest je zwerbalizować i – popuszczając wodzę wyobraźni – stworzyć sobie listę tytułów: tych najbardziej upragnionych, tych na poprawę humoru, na złamane serce itp. Ja również, korzystając z bogatej oferty Wydawnictwa ZNAK poczułam się niczym dziecko w sklepie zabawkami i stworzyłam własną „dream-read-lists”. A właściwie powstały dwie listy – jedna obejmujące książki, które pomagają zrozumieć więcej i czuć głębiej, zaś druga z książkami dla ludzi spełnionych. Jakie pozycje się na nich znalazły?

Książki dla ludzi spełnionych… Money, Happiness, Purpose… Mówi się, że pierwszy milion trzeba ukraść. Czy aby na pewno? Historie ludzi sukcesu pokazują, że ów pożądany sukces jest okupiony ciężką pracą, ale wymaga jeszcze połączenia kilku elementów: odwagi, otwartego umysłu, kreatywności oraz umiejętności wyczucia właściwego miejsca i czasu działania. O tym, co tak naprawdę jest potrzebne, by znaleźć się w panteonie sław (a raczej na liście najbogatszych ludzi świata magazynu „Forbes”) warto przekonać się podczas lektury książki „Poza schematem. Sekrety ludzi sukcesu” Malcolma Gladwella.

Jeśli już wiemy, jak potoczyły się losy sławnych i bogatych, możemy liczyć na „Błysk! Potęga przeczucia” tego samego autora, który przekonuje, że niekiedy jedna, pozornie błaha zmiana w naszym zachowaniu czy wyglądzie, może wywołać lawinę wydarzeń. Kiedy przekonamy się, jak istotne jest pierwsze wrażenie i jak uruchamia się pewien mechanizm działający często bez udziału świadomości staniemy w punkcie, który będzie dla nas przełomowy. „Punkt przełomowy. O małych przyczynach wielkich zmian” Gladwella pokazuje, jak istotne są te chwile podjęcia pewnych decyzji, bądź też, jakie skutki mają pewne – pozornie niepowiązane ze sobą wydarzenia.

Wielki biznes uczy się na błędach, z przeszłości może czerpać też cenną lekcję i wzorce zachowań. Dlatego też warto sięgnąć po „Mitologię Greków i Rzymian” Zygmunta Kubiak, który zabiera nas w prawdziwą podróż w czasie, pozwala uczestniczyć w kreacji świata i obserwować rozgrywki bogów.

Zagadnienia dotyczące osiągania celu i poszukiwania szczęścia poruszają nie tylko naukowe publikacje – najlepszym tego przykładem jest „Księżyc myśliwych” autorstwa Katarzyny Krenz oraz Julity Bielak. Powieść motywuje do podjęcia własnych rozważań o szczęściu i o tym, co jest w życiu ważne – warto to zrobić, bowiem bardzo często ów cel, do którego dążymy, okazuje się tylko mirażem…


Książki pomagające zrozumieć więcej i czuć głębiejMówi się, że najlepsze historie pisane są przez życie. To ono dostarcza nam możliwości wszechstronnych obserwacji zachodzących w otoczeniu procesów, to ono stawia nas przed koniecznością pokonywania przeszkód, niekiedy rani, niekiedy prowokuje do łez. Jak możemy sobie pomóc? Ucząc się na cudzych błędach, słuchając autorytetów, szukając drogowskazów, które mogą tkwić wszędzie – również w książkach.

Dla tych, którzy mają problemy ze sferą prywatną, emocjonalną, miłosną, Zbigniew Lew-Starowicz ma niezwykle interesującą i cenną propozycję: książkę „Kocha, lubi, pragnie”. Jest to zapis rozmów dotyczących pragnień kobiet i mężczyzn, które mogą pomoc nam wyciągnąć wskazówki możliwe do zastosowania w naszym życiu. Dla tych, którzy chcą pójść krok dalej w analizie swojego związku, propozycję ma Esther Perel. W swojej publikacji: „Inteligencja erotyczna. Seks, kłamstwa i domowe pielesze” autorka, znana terapeutka, pomaga odpowiedzieć na pytania dotyczące podtrzymania namiętności, wyjaśnia mechanizm jej powolnego wygasania, pomimo miłości pomiędzy partnerami. Porusza również niezwykle ważką kwestię, jaką jest pojawienie się nowego członka rodziny oraz konsekwencji z tym związanych.

Dla tych zaś, którzy nie potrafią cieszyć się życiem, którzy pomimo osiągnięcia założonych celów nie odczuwają satysfakcji, którzy wciąż gonią za szczęściem, nie rozumiejąc dokładnie, czym tak naprawdę ono jest, adresowana jest publikacja „Projekt życie”. David Brooks dowodzi, że dla życiowego sukcesu kluczowe są nieuświadomione emocje oraz relacje, które tworzymy z innymi ludźmi. 

Dla tych, których fascynują tajemnice mózgu, którzy często analizują swoje decyzje i dociekają przyczyn określonych zachowań, adresowana jest publikacja „Psychologia. Mózg. Człowiek. Świat”. Autorzy: Stephen M. Kosslyn, Robin S. Rosenberg pokazują obraz psychiki, jako spójnej całości. Dokonują tego poprzez analizę poszczególnych procesów zachodzących w mózgu, z perspektywy osoby oraz grupy.

Ale informacji o życiu, o świecie, o emocjach szukać możemy również w beletrystyce. „Księżyc myśliwych” autorstwa Katarzyny Krenz oraz Julity Bielak odsłoni przed nami tajemnice ludzkiej duszy, pokaże konsekwencje kłamstwa oraz moment przebudzenia się i przekonania, że karmiliśmy się złudnymi nadziejami.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz