niedziela, 16 października 2016

Cally Blackman „100 lat mody męskiej”

Autor: Cally Blackman
Wydawnictwo: ARKADY


Ostanie lata pokazują, iż mężczyźni nie tylko dbają o to, by modnie wyglądać, ale i doskonale znają się na modzie, a nawet kreują nowe trendy. Popularność blogów modowych, prowadzonych przez mężczyzn, coraz więcej stylizacji w męskim wydaniu – to wszystko obala mit, iż mężczyzna pozostawiony bez kobiecej opieki założy skarpetki do sandałów czy wyciągnięty sweterek do teatru. 

O tym, że mężczyzna potrafi być elegancki, o zmieniających się trendach i „gorących” nazwiskach, możemy przeczytać w fenomenalnej książce „100 lat mody męskiej”. To kolejna pozycja autorki, Cally Blackman, poświęcona tematyce związanej ze światem mody, bowiem w swoim dorobku ma już książkę „100 lat mody damskiej”. Obie publikacje zostały wydane nakładem wydawnictwa ARKADY, zaś ich pakiet stanowi wyjątkowy prezent nie tylko dla osób zajmujących się moda zawodowo, ale też dla wszystkich zainteresowanych przemianami, jakim moda podlegała czy dla poszukujących modowych inspiracji. 

Autorka – pisarka i wykładowczyni, zajmująca się historią sztuki i projektowaniem mody, dzieli się z czytelnikiem nie tylko swoją obszerna wiedza i pasją, ale też i ogromną pracą, jaką włożyła w gromadzenie wspaniałych zdjęć, odzwierciedlających dany okres i obowiązujące w nim kolory i fasony. Książka podzielona jest na dwie części, z których pierwsza obejmuje lata 1900 do 1939, zaś druga – okres od 1940 roku do współczesności. W kolejnych rozdziałach zobaczyć możemy różne style prezentowane przez mężczyzn, a autorka poświęca dużo uwagi zarówno garniturowi, jak i odzieży sportowej. Dowiemy się zatem nieco o królu Edwardzie VII, ikonie mody, którego stylizacje były przejmowane przez branżę krawiecką i prezentowane w prasie, a także o jego krawcu - Poole, którego firma stała się najmodniejszą w Londynie. Poznamy również standardy krawiectwa obowiązujące do I wojny światowej i niezmienne elementy, takie jak surdut czy żakiet, trzyczęściowy garnitur z dopasowaną kamizelką i kapelusz.


Poznamy również kroje strojów roboczych, choć autorka zaznacza, iż w społeczeństwie pozbawionym struktur, trudno jest niekiedy zidentyfikować taki strój. Prześledzimy również „karierę” dżinsów, które odniosły spektakularny sukces i noszone były zarówno przez poszukiwaczy złota, robotników wznoszących drapacze chmur, jak i współczesnych nastolatków. Tym sposobem klasyczny strój roboczy stał się designerską propozycją. Poznamy także styl reprezentowany na przestrzeni lat przez artystów i reformatorów, a także znanych gwiazdorów, z Rudolfem Valentino na czele.


Część drugą otwiera rozdział poświęcony znanym buntownikom i ich stylowi. Subkultury i związane z nimi sposoby wyrażenia siebie, między innymi poprzez strój, zawsze fascynowały otoczenie. Blackman podkreśla, iż takie wykorzystanie ubioru do prezentowania własnego zdania „utorowało drogę do akceptacji zróżnicowania strojów, przyczyniając się do rozdrobnienia mody i zróżnicowania kultury, jakie obserwujemy dzisiaj”. Poznamy również przebieg tzw. „pawiej rewolucji”, mającej miejsce w latach 60. XX wieku, a także uświadomimy sobie powiązania pomiędzy filmem a modą. Zapoznamy się ponadto z pojęciem „nowego mężczyzny”, które pojawiło się jako reakcja na ruch wyzwolenia gejów, a także ze światowej klasy projektantami, którzy tworzyli nie tylko modę kobiecą, ale i męską.


Garnitur czy dżinsy, a jeśli tak, to jakie – to tylko kilka z wątpliwości, jakie pozwala rozwiać książka „100 lat mody męskiej”. Nie jest to jednak poradnik mody, ale studium przemian w modowych trendach, a także odzwierciedlenie przemian społeczno-gospodarczych. To również publikacja, której nie może zabraknąć w biblioteczkach stylowych mężczyzn, a także każdego studenta historii sztuki, socjologii czy projektowania mody.

8 komentarzy: