piątek, 5 maja 2017

Joanna Jax "Zemsta i przebaczenie. Otchłań nienawiści (tom II)"

Autor: Joanna Jax
Wydawnictwo: Videograf



„Nie wywołaliśmy tej wojny i nie chcieliśmy jej. Została nam narzucona. Będzie to wojna o całe jutro świata. Są tylko dwie drogi rozwojowe: albo podporządkować się Trzeciej Rzeszy w jej planach hegemonii, albo złamanie tych planów i ocalenie zarazem wolności narodów, wolności ludów i wolności ludu. Weszliśmy na drogę drugą. To jest Polski dziejowy szlak” – pisał Mieczysław Niedziałkowski, a o tym, jak krwawy i pełen poświęceń był to szlak wiedzą wszyscy, którzy przetrwali wojnę, a także którzy w jej wyniku stracili rodziny czy przyjaciół. Wojna, oprócz śmierci, bólu i niesprawiedliwości niesie ze sobą również prawdę o nas samych, a także o ludziach w naszym otoczeniu. Na co są gotowi, kim naprawdę są, o jakie ideały walczą i – najważniejsze – czy możemy im zaufać, przekonujemy się o tym w kryzysowych chwilach…

O okupowanej Warszawie i tragedii, jaką przeżywali zarówno jej mieszkańcy, jak i wszyscy ludzie dotknięci wojenną zawieruchą, powstało już wiele książek, zarówno naukowych, jak i klasycznych powieści, w których w losy bohaterów trwale wpisane jest cierpienie i bestialstwo oprawców. Jedną z takich powieści, która zapada w pamięć, która oddaje doskonale atmosferę grozy, jak i nadziei, jest „Zemsta i przebaczenie”, autorstwa Joanny Jax. Ta porywająca saga, wpleciona w krwawą historię Europy, zawładnęła już sercami i duszami czytelników po publikacji pierwszego tomu, będącego wielowątkową opowieścią o przyjaźni, miłości i zdradzie, ale również o ludzkich ułomnościach i przekraczaniu własnych granic. 

Tom drugi, „Otchłań nienawiści”, wciąga czytelnika w sam środek wojennej zawieruchy, pokazuje umierającą, okupowaną Warszawę, w której mieszkańcach wciąż tli się wola walki, zabiera nas także do Moskwy, gdzie działa tajny agent Igor Łyszkin, prowadząc akcję o kryptonimie „Klasztor”, mającą na celu utworzenie antybolszewickiej organizacji i nawiązanie kontaktu ze strukturami władz niemieckich, by poznać dokładne plany Hitlera.

Na stronach powieści spotkamy znanych już z pierwszej części książki bohaterów, choć akcja i dialogi zostały poprowadzone w ten sposób, że nawet osoba, która nie sięgnęła po pierwszy tom sagi, odnajdzie się w zawiłej opowieści i wraz z Emilem, Julianem, Hanką czy Alicją przeżywać będzie chwile grozy. Przenosząc nas do roku 1941, do okupowanej Warszawy, autorka stawia na naszej drodze Juliana, który właśnie przybył z Wielkiej Brytanii. Jako Robert Jaworski zamieszkuje u wdowy po wojskowym lekarzu, Weroniki, specjalizującej się w chirurgii. Zadaniem mężczyzny jest koordynacja działań Związku Walki Zbrojnej, w którego szeregi wstępuje również Alicja Rosińska. Kobieta zrobi wszystko, by odzyskać serce i szacunek Juliana, który porzucił ją z powodu jej bliskiej znajomości z wysoko postawionym funkcjonariuszem Ministerstwa Wojny. Teraz jednak ma dla niej specjalne zadanie – Alicja ma znów związać się z Grossem.

Na stronach powieści spotkamy również Emila Lewina, przyrodniego brata Juliana, który jednak nienawidzi go z całego serca. Odrzucony przez ojca, nigdy nie przebaczył mężczyźnie, choć ten jest już starym i złamanym przez życie człowiekiem. Emil zdaje sobie sprawę, że śmierć zadana ojcu niczego by nie zmieniła, nie dałaby mu również satysfakcji, zatem poprzysięga zemstę na Julianie. W powieści pojawia się również Hanka Lewin, choć sytuacja tej pięknej i brylującej niegdyś na scenach kobiety jest tragiczna – przebywa ona zawieszona pomiędzy życiem a śmiercią w więzieniu przy Pawiej …

Jak potoczą się wojenne losy bohaterów? W jakim momencie ich życia bohaterka zakończy swoją opowieść znów skazując nas na pełne napięcia wyczekiwanie? Przekonamy się o tym sięgając po „Otchłań nienawiści”, powieść budzącą niesłabnące emocje, a także pozwalającą docenić niezwykły talent Joanny Jax, przejawiający się zarówno w kreowaniu sytuacji, jak i bohaterów. Pietyzm, z jakim autorka kreśli wojenną rzeczywistość, brawurowe działania ruchu oporu, ucieczki, ryzykowne operacje, poświecenie, do jakiego gotowi są bohaterowie oraz emocje, jakie w nich buzują – to wszystko składa się na powieść niezapomnianą, która towarzyszy nam jeszcze długo po zakończeniu, o której nie można zapomnieć.

4 komentarze:

  1. Nie czytałam pierwszego tomu, więc na razie i na ten się nie skuszę :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli jednak będziesz miała okazję, to polecam:-)

      Usuń
  2. Czekam na trzeci tom, już niedługo powinien się ukazać. :)
    Bookendorfina

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jestem niezwykle ciekawa, jak potoczą się losy bohaterów.

      Usuń