wtorek, 25 lutego 2020

Anna Olej-Kobus „Polska. Księga miejsc wyjątkowych”

Tytuł: Polska. Księga miejsc wyjątkowych
Autor: Anna Olej-Kobus
Wydawnictwo: DwukropekPosiadanie dziecka zmienia wiele rzeczy, ale też odkrywa przed rodzicami nowe możliwości, nową drogę życia. Zmieniają się też podróże, pewne rzeczy stają się już niemożliwe, trudniejsze, co nie znaczy, że z dzieckiem podróżować nie warto. Wręcz przeciwnie – świeżość spojrzenia, dziecięca otwartość i ciekawość świata sprawiają, że i my inaczej patrzymy na znane nam przecież zjawiska, miejsca, kraje i zabytki. Wystarczy odpowiednio zaplanować podróż z małym odkrywcą, dostosować program do możliwości małych nóżek czy koncentracji, by czerpać radość z rodzinnych wypraw. Co więcej, posiadanie dziecka to doskonała okazja, by zacząć zwiedzać … Polskę, po której podróż zwykle odkłada się na czas bliżej nieokreślony. Okazuje się bowiem, że i w rodzimym kraju można znaleźć prawdziwe cuda i rzeczy, które zasługują na naszą uwagę, bo są „naj..., naj...”.

Zwiedzanie najmłodszego parku narodowego, pobyt na najszerszej plaży czy odwiedziny w najstarszym muzeum pożarnictwa możemy zaplanować dzięki fascynującej książce Anny Olej-Kobus, adresowanej do młodych miłośników podróży (a także do ich rodziców). Opublikowana nakładem Wydawnictwa Dwukropek pozycja pt. „Polska. Księga miejsc wyjątkowych”, to wspaniała inspiracja, nie tylko do tego, by zaplanować wakacje, ale i weekendowe rodzinne wypady. 

Książkę warto czytać razem z dzieckiem, pozwalając mu wybrać miejscowości i atrakcje, które najbardziej odpowiadają jego zainteresowaniom i charakterowi. Włączenie tych miejsc do naszych planów sprawi, że nasze dziecko poczuje się czynnym uczestnikiem wyprawy, zyska moc samostanowienia, a także nauczy się podejmować decyzję oraz dokonywać wyboru. Ponadto, dzięki mapie pokazującej umiejscowienie poszczególnych atrakcji bez trudu przyswoi sobie geografię Polski, niejednokrotnie zaskakując rówieśników czy nauczycieli ciekawostkami dotyczącymi danego miejsca.

Podtytuł – księga miejsc wyjątkowych – to sygnał, że nie możemy spodziewać się typowego przewodnika. Otrzymujemy za to książkę, która nie tylko stanowi pasjonującą lekturę, ale też zaskakuje i … aktywizuje, wciągając dziecko do zabawy. Specjalnie oznaczone pola i zadania przeznaczone dla dzieci sprawiają, że zarówno w trakcie planowania podróży, jak i w jej trakcie, mały globtroter z pewnością nie będzie się nudził – czeka na niego bowiem niezwykle skomplikowane zadanie wymyślenia rośliny na szczudłach (takie bowiem istnieją, czego najlepszym dowodem jest przypominająca pająka sosna, rosnąca koło Buska-Zdroju), pokonanie labiryntu czy znalezienie pary dla ducha. 

Podróż wraz z dzieckiem możemy zaplanować podążając tropem czterech żywiołów, odwiedzając przy tym Centrum Nauki Hydropolis we Wrocławiu, Park Morskich Stworzeń w Sarbsku czy Planetaria. Zachwycimy się też niezwykłymi roślinami, tropiąc najstarsze drzewo czy zastanawiając się nad zagadką krzywego lasu w Gryfinie. Zatrzymamy się również w miastach i wioskach o najdłuższych i najkrótszych, tudzież najdziwniejszych nazwach, a także odwiedzimy miasto którego nie było czy miasto schowane pod ziemią. We Wrocławiu złożymy kurtuazyjną wizytę krasnalom, zaś w Chełmie zaprzyjaźnimy się z duchami. 

Poznamy także miejsca nieco odrealnione, niczym z bajki lub ze snu, jak Pacanów, stanowiący cel wędrówki Koziołka Matołka, rozgościmy się w chatce Baby-Jagi w Hajnówce, poszukiwać będziemy też wyjścia z labiryntów, m.in. w Kurozwękach. Na miłośników nieszablonowych konstrukcji (tym razem nie z klocków Lego) czeka najwyższa drewniana budowla w Gliwicach, trzy krzywe wieże, Krzywy Domek falujący przy sopockim deptaku, a także największe ruiny zamku Krzyżtopór. Przeżyjemy również niezwykłe spotkania ze zwierzętami we wrocławskim Afrykarium, odwiedzimy foki na Helu oraz … przeniesiemy się do Narnii. To zaledwie nikła część propozycji autorki, która już zachęca do tego, by pakować plecak i ruszać w drogę. A tymczasem w książce czekają też na nas miejsca, gdzie jest słodko i pysznie, niezwykłe parki zabawy, miejsca, dzięki którym przeniesiemy się w czasie oraz niezwykłe muzea (nawet dla brudasków!). 

Lektura książki „Polska. Księga miejsc wyjątkowych” nie tylko zachęca do podróży, ale sprawia, że pragniemy zgłębiać tajemnice przyrody, architektury, a także przeszłości. To doskonały bodziec do tego, by otworzyć się na świat, by odnaleźć w sobie pasję podróżnika-poszukiwacza i by stworzyć własną księgę miejsc wyjątkowych. Tych, które już odwiedziliśmy i tych, które dopiero odwiedzić chcemy!


Bo podróżować można już od pierwszych miesięcy życia!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz