poniedziałek, 10 sierpnia 2020

Aleksandra Pogorzelska, Patryk Wójcik, Barbara Wójcik "Jak pracować zdalnie i nie zwariować"

Tytuł: Jak pracować zdalnie i nie zwariować 
Autorzy: Aleksandra Pogorzelska, Patryk Wójcik, Barbara Wójcik 
Wydawnictwo: Onepress Dla wielu osób praca z domu wydaje się być ideałem, do którego dążą. Można wówczas zasiąść w swoim ulubionym fotelu, wyglądać przez okno, podziwiając znajome widoki, popijać kawę z własnego, dobrego ekspresu. Co więcej, można wówczas spracować z każdego niemal zakątka globu, a także sterować godzinami pracy. Nie oznacza to oczywiście, że osoby pracujące z domu lekceważą sobie obowiązki, a nawet więcej – przejmują na siebie większą odpowiedzialność, również za zarządzanie sobą w czasie, niż w przypadku osób, które pracują w biurach. Są jednak osoby, które wolą zostawić za sobą domowy bałagan, płaczące dziecko czy unoszący się wszędzie zapach obiadu, bowiem w takich warunkach nie potrafią się skupić. 

Koronawirus nie dał wyboru ani jednej, ani drugiej grupie, bowiem dla wielu, niezależnie od ich preferencji, dzięki pandemii praca z domu stała się koniecznością. Jak zatem pracować w ten sposób efektywnie, nawet wówczas, kiedy jesteśmy raczej zwierzęciem biurowym? Jak sprawić, by nie odrywały nas domowe obowiązki, a nawet sami domownicy? Jak się zdyscyplinować, by móc wykonać wszystkie obowiązki w terminie? O wielu aspektach związanych z pracą z domu dowiemy się dzięki poradnikowi niezwykle przydatnemu szczególnie w obecnej sytuacji, pt. „Jak pracować zdalnie i nie zwariować”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Sensus książka autorstwa Aleksandry Pogorzelskiej, Patryka Wójcik i Barbary Wójcik, czyli trzech osób pracujących właśnie zdalnie na co dzień, to zbiór praktycznych informacji i porad, dzięki którym możemy pracować wydajniej, jednocześnie przy zachowaniu komfortu psychicznego. To poradnik dla wszystkich pracujących, nawet jeśli w tej chwili nie musza pracować zdalnie, a także dla studentów, którzy również musieli zmienić nieco swoje przyzwyczajenia związane z nauką, a co więcej, już nie długo będą wkraczali na rynek pracy i kto wie – być może będzie to rynek pracy zdalnej. 

Książka składa się z czterech części, z czego pierwsza stanowi omówienie rynku pracy zdalnej, zarówno tego z przyszłości, jeszcze niedawnej, a także tego, jak wygląda on dziś, nie tylko w czasach globalizacji, ale pandemii. Autorzy namawiają do tego, by – w dobie gwałtownych zmian – zacząć się do nich przyzwyczajać, przede wszystkim pamiętając o swoim komforcie psychicznym oraz o tym, by dostosować środowisko pracy do siebie, a nie odwrotnie. Rozdział drugi stanowi szczegółowe omówienie kwestii związanych z organizacją swojej przestrzeni do pracy. Znajdziemy tu takie wskazówki, jak te dotyczące panowania nad czynnikami zewnętrznymi (nauczymy się m.in. wyznaczać granice i trzymać się ustalonych zasad i dowiemy się, czym jest np. technika resetowania pomieszczenia) oraz czynnikami wewnętrznymi (m.in. jak dbać o swoje nastawienie czy jak pokonać stres, który jest wrogiem produktywności i wzmocnić koncentrację). 

Część trzecia książki dostarczy nam informacji dotyczących dbania o wysoki poziom swojej energii, poprzez nastawienie swojego biologicznego zegara czy dbanie o odpoczynek, w tym higienę snu. Kolejny, ostatni już temat, dotyczy szeroko pojętej komunikacji, zrozumienia siebie i innych. Autorzy podpowiadają tu, jak m.in. prosić o pomoc czy też jak osiągnąć życiową równowagę i o nią dbać. 

Zawartość merytoryczna książki traktuje chyba o wszystkich problemach, z którymi borykają się osoby pracujący zdalnie, a każda z części dostarcza nam praktycznych rozwiązań. Książka ma tym większą wartość, że napisana jest przez osoby, które z pracą zdalną mają do czynienia każdego dnia, mogły zatem w praktyce zastosować wszystkie podawane przez siebie rozwiązania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz