niedziela, 11 października 2020

Michelle Frances "Córka"

Tytuł: Córka 
Autor: Michelle Frances 
Wydawnictwo: Albatros 


W świadomości wielu ludzi dziennikarstwo śledcze to niezwykle ekscytujące zajęcie. Filmy i seriale telewizyjne utrwaliły w naszych umysłach obraz niestrudzonego dziennikarza, który pod osłoną nocy zakrada się do magazynów, wciela się w różne postacie, przenika w struktury, przekupuje i wabi tylko po to, by odkryć prawdę na dany temat. To ktoś będący połączeniem Sherlocka Holmesa z Erin Brockovich, kto nieustannie żyje pod wpływem stresu, a jego odkrycia są na tyle spektakularne, że ma szansę na znalezienie się na pierwszych stronach gazet. 

Tak naprawdę jednak dziennikarstw śledcze to niemal misja - prowadzone śledztwo nierzadko pozwala ujawnić istotne, a pominięte w toku policyjnego dochodzenia szczegóły, mogące zupełnie zmienić sposób patrzenia na daną sprawę. Dziennikarz śledczy to także osoba, która obcuje z ludzkimi tragediami, docierając często do tematów i spraw, na które policja nie ma szans trafić. Jego rola jest bardzo odpowiedzialna, bowiem nie tylko on sam balansuje niekiedy na granicy prawa, ale naraża się srodze tym, którzy to prawą złamali. Wiele osób wciąż pamięta sprawę zamordowanej Anny Politkowskiej, wybitnej rosyjskiej dziennikarki, piszącej o sytuacji w kraju, a nie była ona jedyną ofiarą swojej pracy i prawidłowość ta dotyczy nie tylko Rosji. Dziennikarze śledczy są niewygodni – węszą, zadają pytania, a kiedy zdobędą dowody na potwierdzenie swojej hipotezy, mogą narobić prawdziwych kłopotów. Dlatego nie dziwi fakt, iż wiele osób byłoby zainteresowanych ich ucieszeniem i to na wiele różnych sposobów. 

Mimo tego zagrożenia, Becky Ellis z „Heralda” zawsze marzyła o tym, by być dziennikarką śledczą, by tropić fałsz i niesprawiedliwość. Jej matka Kate zrobiła wszystko, by to marzenie mogło się spełnić mając jednocześnie świadomość, że nigdy nie mogła dać córce tyle, ile by chciała. Kiedy ją rodziła, sama była jeszcze dzieckiem. Przestraszoną piętnastolatką, która zdecydowała, że nie powiadomi równie niedojrzałego jak ona ojca dziecka. Tym samym świadomie skazała się na samotne macierzyństwo, wiedząc przy tym, że nie może liczyć również na pomoc własnej matki. Oschła, apodyktyczna i niezwykle religijna kobieta tak skupiła się na żalu po stracie kolejnych ciąż, że nie potrafiła docenić i pokochać dziecka, które udało jej się urodzić. Mąż, choć kochał córkę i starał się pomagać jej finansowo, pozostał jednak pod wpływem matki Kate, przeprowadzając się daleko od własnego dziecka i porzucając ją w potrzebie. Mimo tak ciężkiej sytuacji Kate poradziła sobie zdumiewająco dobrze, choć odbyło się to kosztem własnego życia, marzeń i aspiracji. W pełni skupiła się na byciu mamą i konieczności utrzymania się na powierzchni, będąc zmuszoną jednocześnie do przerwania szkoły i pracy fizycznej. 

Największym dokonaniem Kate była właśnie jej piękna, mądra i dobra córka, która zawsze doceniała poświęcenie matki. Teraz też chciała zaskoczyć ją wspaniałą wiadomością o otrzymaniu posady w redakcji, wcześniej jednak chciała napisać i złożyć artykuł, który tę posadę miał zagwarantować. Zbierała do niego materiały od dłuższego czasu i liczyła na spektakularny sukces, tyle tylko, że nigdy nie zdołała go ukończyć. Tuż przed jego oddaniem zginęła w wypadku samochodowym, potrącona przez kierowcę ciężarówki. Przypadek? Tego właśnie będzie starała się dowiedzieć jej matka, a o wynikach tego prywatnego śledztwa przeczytamy w rewelacyjnej powieści o niezwykłej sile rażenia, opublikowanej nakładem Wydawnictwa Albatros. Thriller pt. „Córka”, autorstwa Michelle Frances, to książka, która porusza i pozostaje w naszej pamięci na długi czas, i to z kilku powodów. Mamy tu bowiem niezwykłą historię nastolatki, która była zmuszona wychowywać dziecko, utrzymując się przy tym samodzielnie. Mamy dramat matki, która traci swoją ukochaną córkę. Mamy wreszcie niezwykle intrygujące śledztwo, którego wyniki mogą zaniepokoić i nas, bowiem dotyczą bezpośrednio naszego zdrowia. 

To wszystko sprawia, że po powieść Frances sięgnąć mogą nie tylko ci czytelnicy, którzy cenią sobie thrillery prawnicze, kryminały czy historie obyczajowe, ale również ci, którzy zachwycą się dokładnie przemyślaną fabułą i sposobem prowadzenia akcji, który umożliwia i nam śledzenie zarówno poczynań Becky, jak i Kate. Tym samym „Córka” to powieść będąca gotowym materiałem na film, a przy tym książka, która otwiera nam oczy na wiele kwestii, zarówno tych związanych z działalnością wielu koncernów, jak i tych, dotyczących niebezpieczeństwa, z jakim styka się dziennikarz. Książka jest ponadto niezwykłym zapisem zmagań pozornie słabej kobiety z systemem, z niedoskonałymi procedurami, a wreszcie z ludźmi, którzy w imię zysku nie zawahają się narazić postronne osoby na niebezpieczeństwo.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz