niedziela, 11 października 2020

Karolina Cwalina-Stępniak, Paulina Klepacz „Sexy zaczyna się w głowie”

Tytuł: Sexy zaczyna się w głowie
Autor: Karolina Cwalina-Stępniak, Paulina Klepacz 
Wydawnictwo: Sensus 


Co sprawia, że czujemy się atrakcyjne? Seksowne? Czy to rzeczywiście tylko wygląd wpływa na to, że jesteśmy postrzegane jako pociągające? Czy kolor naszych włosów, oczy, kształt twarzy ma znaczenie? A może raczej nasz rozmiar (w tym rozmiar stanika)? Wokół kobiecej seksualności narosło wiele fałszywych przekonań, potęgowanych jeszcze tym, że świadomość seksualna Polek wciąż jeszcze nie jest duża, zaś sam seks nadal pozostaje tematem wstydliwym, choć w przeciągu kilku ostatnich lat sytuacja uległa zmianie, i to zmianie na lepsze. 

O tym, że tak naprawdę seks, a raczej sexy zaczyna się w naszych myślach, przekonują nas Karolina Cwalina-Stępniak oraz Paulina Klepacz w książce, która może zrewolucjonizować świadomość kobiet, a także to, co dzieje się w ich życiu (i to nie tylko w życiu intymnym). Książka pt. „Sexy zaczyna się w głowie”, traktująca o samoakceptacji, samoświadomości i seksualności, to prawdziwy przełom w podejściu do kobiecości i seksualności. Opublikowany nakładem Wydawnictwa Sensus poradnik to nie tylko doskonała lektura dla wszystkich kobiet, które chcą poczuć się w swoim ciele dobrze, które do tej pory miały problem ze swoją kobiecością i / lub seksualnością, a także dla tych, które cieszą się swoim ciałem, sobą, udanym życiem seksualnym, ale mają świadomość, że sukces na tych wszystkich polach wypływa z wewnątrz, zatem warto zgłębiać wiedzę o mechanizmach naszego funkcjonowania czy reakcjach. To także doskonały materiał dla psychologów, seksuologów, coachów i life-coachów, którzy otrzymują tym samym skondensowaną wiedzę, która jest przydatna w ich działalności, w tym działalności terapeutycznej. 

Książka składa się z trzech części, z czego pierwsza poświęcona jest samoakceptacji, oznaczającej poznanie siebie, zrozumienie mechanizmów swoich działań, swoich reakcji, a także zbudowania relacji z samym sobą. Bez wygórowanych wymagań, bez nieustannego krytycyzmu, ale z pełnym miłości spojrzeniem na siebie i bezwarunkową akceptacją, która oczywiście nie wyklucza dążenia do zmian. To całościowe, holistyczne podejście, uwzględnia zarówno akceptację swoich zalet, jak i łaskawsze spojrzenie na wady, to udane życie w swojej własnej skórze. Aby jednak osiągnięcie takiego stanu było możliwe, konieczne są wieloaspektowe działania, obejmujące m.in. zdrowy styl życia. Na termin ten spojrzymy z perspektywy ekspertów, m.in. Anny Czarneckiej – psycholożki i psychoterapeutki, która opowiada, jak budować samoakceptację, tłumaczy skąd biorą się kompleksy i podkreśla, że „zawsze musimy zacząć od siebie”. O ciele, ciałopozytywności i akceptacji siebie wypowiada się też top modelka i aktywistka, Matylda Dyks oraz Joanna Cesarz, modelka, która wygrała pierwszą edycję programu #Supermodelka plus size. 

Część druga książki koncentruje się na samoświadomości, czyli świadomości tego, czego naprawdę pragniemy. Dochodzenie do takiej wiedzy to również proces, podobnie zresztą, jak budowanie samoakceptacji, opierający się w głównej mierze na właściwych pytaniach i poszukiwaniu na nie odpowiedzi. Na samoświadomość spojrzymy m.in. z perspektywy psychologicznej, dzięki Sylwii Miller, która podkreśla, iż termin ten jest jedną ze składowych pewności siebie, a także Olgi Kłoda-Krajewskiej, która jest przekonana że w każdym człowieku tkwi mądrość życiowa. Z kolei o budowaniu pozytywnych nawyków wspomina Julia Izmałkowa zauważając, iż pomagają one zachować nam balans pomiędzy pracą, a życiem osobistym, zaś o świadomości w biznesie opowiadają Magdalena Linke-Koszek oraz Karolina Kuklińska-Kosowicz. 

O seksualności traktuje natomiast trzecia część książki, przybliżająca nam m.in. takie pojęcia, jak pozytywna seksualność. W tej sferze autorki zaprosiły do współpracy m.in. doktor Agatę Loewę , założycielkę Instytutu Pozytywnej Seksualności oraz Katarzynę Kucewicz, psycholożkę i psychoterapeutkę. Dowiemy się również, w jaki sposób można rozwijać swoją seksualność i jak rozpoznać swoje potrzeby w tym zakresie. 

To tylko niewielka część zawartych w książce informacji, uzupełnionych licznymi ćwiczeniami, które pozwalają lepiej poznać siebie, zrozumieć własne potrzeby, poznać swoje ciało. To wszystko sprawia, że nie tylko lepiej funkcjonować będziemy we wszystkich sferach naszego życia, zyskamy bowiem świadomość tego, do czego dążymy, ale inaczej postrzegać będziemy również to, co nas otacza. A przede wszystkim odważnie zaczniemy mówić o tym, co sprawia nam przyjemność, zaś słowa takie jak seks czy masturbacja trwale zagoszczą w naszym słowniku. 

2 komentarze:

  1. Smutne, że niektórych rzeczy (jak np. samoakceptacja) musimy się uczyć... Na szczęście: możemy. Jeśli to książka przyjemnie napisana, to ja z przyjemnością przeczytam :)

    OdpowiedzUsuń