czwartek, 10 grudnia 2020

Cyril Lepeigneux "Klub fanów przygody. Na dworze cesarza Japonii"

Tytuł: Klub fanów przygody. Na dworze cesarza Japonii. 
Autor: Cyril Lepeigneux 
Wydawnictwo: Jedność 


Czy wyobrażałeś sobie kiedykolwiek, jak by to było, gdybyś przeniósł się w czasie? Być może masz same przyjemne wizje z tym związane, potęgowane jeszcze przez liczne filmy, w którym bohaterowie w różny sposób odbyli taką podróż przez lata czy nawet wieki. Tyle tylko, że funkcjonowanie w innej rzeczywistości może nastręczać szeregu trudności o których normalnie byśmy nawet nie pomyśleli. Szczególnie, jeśli naszą cechą charakterystyczną jest … wpadanie w kłopoty. 

Z pewnością kłopoty to domena trójki młodych ludzi, ośmioletniego Françoisa, o rok od niego starszej Jeanne oraz ich kuzyna, a zarazem rówieśnika dziewczynki, Louisa. Ich trójka, a właściwie czwórka, bowiem przy nich zawsze jest wierny towarzysz Płomień, seter irlandzki, ma wyjątkowy dar narażania swojego życia na niebezpieczeństwo. Jednak nawet oni nie spodziewali się, że wizyta w starym zamczysku i poszukiwanie zagubionego pierścionka zaręczynowego babci, zakończy się przeniesieniem w czasie. Tymczasem w trakcie poszukiwań i zejścia do podziemi, dzieci wpadają w czasoprzestrzenny tunel, czego konsekwencją jest przeniesienie się do kraju Kwitnącej Wiśni i to w czasach, kiedy stolicą było Kioto. 

O tym, jak dzieci poradzą sobie nie tylko w przeszłości, ale i w kraju tak odmiennym kulturowo, przeczytać możemy w niezwykle wciągającej powieści autorstwa Cyrila Lepeigneux, adresowanej do młodych czytelników. „Na dworze cesarza Japonii”, to książka z cyklu „Klub fanów przygody”, który zachwyci nie tylko żądne przygód i wiedzy dzieci, ale również ich rodziców. Dzięki książce nie tylko poznamy szereg faktów związanych z życiem w Japonii, ale również zobaczymy, jak wielką nienawiść może budzić odmienność i do czego są zdolni ludzie, nie akceptujący zarówno czyjegoś zwierzchnictwa, jak i innej wiary. 

Młodzi bohaterowie przybywają do Japonii w Święto Kwitnącej Wiśni, zwane Hanami. Od razu narażają się mieszkańcom miasta, zwracając uwagę nieco innym odcieniem skóry i brakiem makijażu. Całe szczęście, że trafiają na życzliwych im Japończyków: samuraja Muni Hirata i jego przyjaciela Montani Sairenshiusu, a także sierotę Sakai, który o niczym tak nie marzy, jak o zostaniu samurajem. To oni stają się ich przewodnikami po Kioto i pokazują jego atrakcje, jak na przykład pokaz walk. Tam właśnie dzieci są świadkiem procederu związanego z kradzieżą utargu, a to nie koniec ich przygód. 

Przez przypadek bowiem dowiadują się o planach udaremnienia spisku mającego na celu obalenie władzy cesarskiej oraz przegonienie chrześcijan z Japonii. Złoczyńcy chcą pozbyć się przy tym misjonarza, świętego Franciszka Ksawerego, a dzieci podejmują się zadania udaremnienia tych niecnych planów. Czy jednak jest to możliwe? Czy trójka dzieci z innego kraju i innej epoki ma szansę wygrać ze złem? Przekonamy się o tym dając się wciągnąć w wir przygody i odwiedzając Japonię wraz z Françoisem, Jeanne oraz Louisem. Wydarzenia, których jesteśmy świadkami pozwalają nie tylko dostrzec różnicę pomiędzy tym co dobre, a nieuczciwością oraz okrucieństwem czy nietolerancją, ale także są zachętą do pogłębiania wiedzy na temat tego fascynującego kraju. Przeżywane przygody zapierają dech w piersiach, zaś ilustracje pobudzają wyobraźnię sprawiając, że od lektury wprost nie można się oderwać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz