wtorek, 8 grudnia 2020

Cyril Lepeigneux "Klub fanów przygody. Na ulicach Paryża"

Tytuł: Klub fanów przygody. Na ulicach Paryża 
Autor: Cyril Lepeigneux 
Wydawnictwo: Jedność 


Czy wyobrażasz sobie, jakby to było przenieść się w czasie? Gdyby nagle wokół ciebie rozgrywały się wydarzenia znane tylko z podręczników historii czy programów telewizyjnych? Gdyby język, stał się tym, jakiego używano przez laty, podobnie zresztą jak ubranie czy styl życia? 

Choć taka sytuacja mogłaby wydawać się wspaniałą przygodą, tak naprawdę różnica pomiędzy zachowaniem czy sposobem myślenia mogłaby sprowadzić na nas prawdziwe kłopoty. Szczególnie, jeśli jesteśmy trójką dzieci, a także, kiedy trafimy w łapy …handlarza żywym towarem. Taka sytuacja miała właśnie miejsce w przypadku rodzeństwa: Jeanne i Françoisa oraz ich kuzyna Louisa. Cała trójka, a właściwie czwórka, bo jest jeszcze czerwony seter irlandzki o wdzięcznym imieniu Płomień, spędza wakacje u dziadków. To właśnie tam, w trakcie poszukiwań zaginionego kota trafiają do Wieży Sztuczek i przenoszą się w czasie do roku 1619. 

O tym, jakie przygody czekają na dzieci, a także z jakim niebezpieczeństwem przyjdzie im się zmierzyć, możemy przeczytać w porywającej powieści dla młodych czytelników pt. „Na ulicach Paryża”. Książka z serii „Klub fanów przygody”, autorstwa Cyrila Lepeigneux, opublikowana nakładem Wydawnictwa Jedność, to doskonała lektura dla młodych miłośników historii i ekscytującej zabawy. Oparta na fundamentalnych wartościach książka prezentuje postawy godne podziwu, ale również potępienia, zaś doskonale prowadzona akcja sprawia, że od lektury nie można się oderwać. 

Dzieci przenoszą się do czasów odległych o cztery wieki od im współczesnych i trafiają na ulice Paryża wypełnione żebrakami, więźniami króla Ludwika XIII przepędzanymi do więzienia znajdującego się na drugim brzegu Sekwany. Wraz ze skokiem w czasie zmieniły się również ich stroje, przez co wtapiają się w tłum, choć i tak wyczuwalna jest ich dezorientacja. Pomaga im Hochelaga, chłopiec marzący o zostaniu muszkieterem, wykupiony z sierocińca przez miejscowego łotra, zwanego Królem Forsą. Mimo tego dzieciom nie udaje się uniknąć niebezpieczeństwa, zaś kiedy François znika, wszystko wskazuje na to, że został porwany. Król Forsa chce trafić dzięki niemu do rodziców dzieci, nie będąc świadomym sytuacji. Jeśli się nie zgodzą, planuje sprzedać chłopca handlarzowi niewolników. 

Jeanne i Loius muszą natychmiast działać. Znów przy pomocy Hochelaga identyfikują miejsce, gdzie François może być przetrzymywany. Ale jego zniknięcie jest częścią szerszego procederu, nie jest bowiem pierwszym zaginionym dzieckiem w mieście, a jeśli młodzi bohaterowie czegoś nie zrobią, nie będzie też ostatnim. 

Ta znakomita powieść dla dzieci, na łamach której przeżyjemy nie tylko prawdziwą przygodę, ale spotkamy też Świętego Wincentego a Paulo, opiekującego się galernikami, a także porzuconymi dziećmi, to doskonała lektura, która wciągnie zarówno dzieci w wieku szkolnym, jak i ich rodziców. Frapująca fabuła, przygoda, niebezpieczeństwo, podróż w czasie – to wszystko składa się na frapującą powieść, od której trudno się oderwać. Szczególnie, że wspaniałe ilustracje pobudzają jeszcze naszą wyobraźnię i sprawiają, że przeżywamy tę wspaniałą przygodę (i podróż) razem z bohaterami!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz