niedziela, 6 grudnia 2020

Lucinda Riley "Dziewczyna z Neapolu"

Tytuł: Dziewczyna z Neapolu 
Autor: Lucinda Riley 
Wydawnictwo: Albatros 


Podążanie za swoją pasją, czy nawet swoim talentem, to trudna droga, choć najbardziej satysfakcjonująca. Wiąże się jednak z wieloma wyborami, szczególnie, jeśli talent wymaga rozwoju, staje się źródłem dochodów, a praca wymaga poświęceń. Taka sytuacja ma miejsce między innymi w świecie muzyki, zarówno poważnej, jak i rozrywkowej i dotyczy nie tylko muzyków grających na danym instrumencie ale również śpiewaków. Wiele z tych osób ma na koncie rozpad małżeństwa, trudno jest bowiem kochać artystę, ale trudno też żyć z kimś, kto na pierwszym miejscu stawia muzykę i to jej podporządkowuje swoje życie, to ona wyznacza rytm dnia. 

Mimo tego, że świat muzyki jest niezwykle wymagający i trzeba ciężko pracować, by odnaleźć w nim miejsce dla siebie i zrobić karierę, to Rosanna Menici kocha śpiewać i jest w stanie znieść wiele, by zostać śpiewaczką. Niestety rodzice zupełnie nie zwracają uwagi na jej talent, liczy się dla nich tylko piękna, starsza córka i wiążą z nią duże nadzieje. Rosana, podobnie zresztą jak jej brat Luca, mają tylko pomagać w restauracji, a ona – jako dziewczynka, ma dobrze wyjść w odpowiednim czasie za mąż. Nawet wówczas, kiedy występujący w restauracji na uroczystym przyjęciu swoich rodziców Roberto Rossini, student szkoły muzycznej przy mediolańskiej La Scali, zauważa jej talent i namawia jej rodziców na prywatne lekcje śpiewu dla córki, oni ignorują to, tłumacząc się wysokimi kosztami takich lekcji. Jednak brat Rosanny nie może pozwolić na to, by talent siostry został zaprzepaszczony. Sam postanawia płacić za jej naukę mimo tego, iż bierze na siebie ogromne zobowiązanie finansowe. Jednak to dzięki niemu dziewczyna może korzystać z przewodnictwa nauczyciela śpiewu, słynnego Luigi Vincenzi. Musi jednak ukrywać ten fakt przed rodzicami, stosuje jednak różnego rodzaju wybiegi, ćwicząc każdego dnia i doskonaląc swój głos. 

Nadchodzi jednak moment, kiedy Vincenzi nie może jej uczyć dalej, kiedy musi ruszyć do przodu. Swój talent ma zaprezentować na przyjęciu, na którym będzie obecny również przedstawiciel mediolańskiej szkoły muzycznej. Pech chce, że niedługo przedtem umiera matka dziewczyny, a jej świat wali się niczym domek z kart. Nauczyciel przekonuje ją jednak, by mimo wszystko wystąpiła i tym sposobem Rosanna zdobywa stypendium. Nie ma jednak możliwości, by dziewczyna w jej wieku sama pojechała do Mediolanu, zatem brat po raz kolejny udziela jej wsparcia, wyruszając wraz z nią. To także część jego planu, który nienawidzi pracy w restauracji, który marzy o poświęceniu się służbie Pana. 

Tym sposobem Rosanna rozpoczyna naukę w szkole, trafiając na wspaniałych nauczycieli, którzy dbają o rozwój jej kariery. Spotyka tu też Roberto, dzięki któremu właściwie pomyślała o profesjonalnym śpiewie i w którym już jako młoda dziewczyna się zakochała. To uczucie nie minęło nawet po latach, choć Rosanna jest świadoma opinii, jaką Rossi ma w środowisku, To bowiem łamacz serc, nie mający żadnych skrupułów, uwodzący i porzucający kobietę, kiedy tylko następna zdobycz pojawia się na horyzoncie. Dziewczyna zaczyna go niesamowicie pociągać, a fakt, że jest taka oddana pracy i nie pozwala sobie na romans, jest dla niego po prostu kolejnym wyzwaniem. 

Jak zakończy się ta historia? Czy dwoje artystów ma szansę stworzyć udany związek? Czy nie zaszkodzi to ich karierze? To tylko kilka pytań, na które odpowiadać będziemy w trakcie lektury niezwykle wciągającej powieści autorstwa Lucindy Riley, pt. „Dziewczyna z Neapolu”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Albatros książka to nie tylko prawdziwa gratka dla miłośników twórczości autorki, ale również dla wszystkich ceniących sobie nasycone emocjami opowieści, w których wzloty i upadki przeżywamy wraz z bohaterami. 

Do książki przyciąga nie tylko frapująca fabuła – z tej zresztą Riley jest doskonale znana. Tę powieść tworzą przede wszystkim ludzie, pełni słabości, ulegający namiętnościom i dający się ponieść fali miłości. To także rzecz o trudnych wyborach, mających wpływ na całe życie i decyzjach, które nadają mu kierunek, determinując przyszłość. Trudno w trakcie lektury się nie wzruszyć, trudno się nie zirytować czy zbulwersować. Te emocje towarzyszą nam niemal cały czas sprawiając, że powieść długo jeszcze pozostanie w naszej pamięci i w sercu…1 komentarz:

  1. Wszyscy polecają tę książkę, muszę i ja ją przeczytać :D

    OdpowiedzUsuń