wtorek, 9 lutego 2021

Ewa Bauer "Nigdy nie zapomnę"

Tytuł: Nigdy nie zapomnę 
Autor: Ewa Bauer 
Wydawnictwo: Replika Ludzkie życie przypomina niekiedy gotowy scenariusz na film czy też materiał na książkę, pełno w nim zarówno radości, jak i łez, mniejszych lub większych dramatów. Obserwacja, szczególnie ta bezstronna, pozwala dostrzec, jak niewielki mamy w istocie wpływ na naszą przyszłość, niekiedy nasze życie przypomina koło fortuny i nigdy nie wiadomo w którą stronę rzuci nas los i co tak naprawdę jest nam pisane. Podejmowane przez daną osobę decyzję i wybory zdają się wywoływać tylko chichot losu, który nic sobie z naszych planów nie robi. 

O tym, jak bardzo przewrotny bywa los, jak bardzo może nas obdarzyć, ale też skrzywdzić możemy przekonać się szczególnie sięgając po rodzinne historie. Sagi, obejmujące zwykle dzieje kilku pokoleń, pomagają nam spojrzeć na dane wydarzenia z perspektywy czasu oraz wszystkich krzywd wyrządzonych ludziom, dziwnych splotów okoliczności czy zbiegów okoliczności. Jedną z takich sag, autorstwa Ewy Bauer, jest „Tułacze życie”. Opublikowany nakładem Wydawnictwa Replika tom trzeci pt. „Nigdy nie zapomnę” to wyjątkowa opowieść o skomplikowanych losach, o człowieku rzucanym w świat, niczym piasek na wietrze, o miłości, zazdrości, emocjach, uniesieniach i pasjach. To pozycja nie tylko dla wielbicieli autorki, ale również dla tych wszystkich osób, którzy cenią sobie dobrze skonstruowane historie, pełne zwrotów akcji i bohaterów tak autentycznych, że czujemy się częścią ich życia. 

Tym razem Ewa Bauer zabiera nas w podróż zarówno do Londynu, jak i do Stanów Zjednoczonych, ale na chwilę osiądziemy również w Łanach. To tam na świat przychodzi Johann, jeden z braci Neubinerów, którym śmierć odebrała matkę, a ich ojcu – żonę. Kobieta zmarła przy narodzinach dziecka, osierociwszy Augustina, Michaela i Johanna i zmieniając ich życie. Splot różnych wydarzeń sprawił, że Johann zaczął interesować się zielarstwem i ogrodnictwem, a jego pasja wkrótce zaczęła przynosić realne dochody szczególnie, że nie stronił on od ciężkiej pracy. 

Piękno ogrodu otaczającego młyn jego ojca zauważyła pewnego dnia pani Kortecka, majętna i nieco znudzona codziennością dama. Angażuje ona Johanna do aranżacji własnego ogrodu i … własnego życia. Ta znajomość bowiem zmieni wszystko, stwarzając chłopakowi szansę na inne życie, ale i chwytając go w swego rodzaju pułapkę. Jak potoczą się jego losy? Jakich wyborów dokona? Przekonamy się o tym sięgając po książkę, która zapewni nam nie tylko kilka godzin wypełnionych emocjami, ale też spotkaniem z historią. 

Książka podzielona jest bowiem na kilka części, obejmujące okresy:1786-1799 i Łany, Londyn roku 1799, lata spędzone przez bohatera w Nowym Jorku, czyli 1799-1802 roku, rozpoczynający tom rok 1800 roku, kiedy to akcja rozgrywa się na Atlantyku. Ostatnia część i lata 1857-1859 to okres spędzony w Polsce i powrót do korzeni. Podróż z bohaterem jest wyprawą w poszukiwaniu lepszego życia, odkrywaniem jego sensu, jest dążeniem do znalezienia swojego miejsca na ziemi. Piękny język książki, wartka akcja, bohaterowie „z krwi i kości” którzy wciągają nas w wir wydarzeń sprawiają, że czujemy się bezpośrednimi ich uczestnikami, ale przede wszystkim częścią życia opisywanych postaci. 1 komentarz:

  1. Bardzo lubię takie sagi, myślę, że lektura mogłaby mi się spodobać.

    OdpowiedzUsuń