czwartek, 4 lutego 2021

Ewa Kempisty-Jeznach „Chorzy ze stresu. Problemy psychosomatyczne”

Autor: Ewa Kempisty-Jeznach
Wydawnictwo: Wydawnictwa Prószyński i S-ka 


Wciąż cierpisz na bóle brzucha? Męczy cię alergia i nie pomagają kolejne specyfiki przepisane przez dermatologa? Wciąż masz chrypkę, boli cię głowa, wypadają włosy? Wydałeś już grube pieniądze na lekarzy, rozmaite badania, lecz wciąż nie czujesz się dobrze? Objawy, nawet pod wpływem medykamentów, znikają tylko czasowo, a wracają natychmiast po odstawieniu leków? Jeśli choć na jeden z tych punktów odpowiedziałeś twierdząco to sygnał, że twoim problemem tak naprawdę jest stres, a wszystkie problemy zdrowotne to sprawa psychosomatyki. Czy można jednak coś z tym zrobić? 

Ewa Kempisty-Jeznach, internista, specjalista chorób ogólnych, certyfikowany lekarz medycyny męskiej przekonuje, że już sama świadomość, iż źródłem problemów jest stres, staje się punktem wyjścia do pracy nad odzyskaniem (i utrzymaniem) zdrowia. Opublikowany nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka bestseller pokazuje, jak destrukcyjny może być stres, w jaki sposób wpływa on na nasz organizm oraz jak można sobie pomóc. Książka „Chorzy ze stresu. Problemy psychosomatyczne” adresowana jest nie tylko do osób, które od lat borykają się z różnymi problemami psychosomatycznymi, ale również do lekarzy. W ich przypadku stanowi wręcz wezwanie do tego, by ludzki organizm potraktować jako całość, by podejść do niego holistycznie, by móc w realny i skuteczny sposób pomóc cierpiącemu pacjentowi. 

Książka składa się z trzynastu rozdziałów, w których autorka dzieląc się z nami swoim doświadczeniem pokazuje, w jaki sposób stres może przejawiać się w codziennym życiu, utrudniając nam funkcjonowanie i zmuszając do poszukiwania pomocy. Co więcej, autorka dowodzi, że choroby psychosomatyczne stały się już chorobami XXI i niemal wpisane są w postęp techniczny, szybkie tempo życia i konieczność pozostawania w nieustannej gotowości. 

Kempisty-Jeznach posługując się przykładami ze swojego zawodowego życia pokazuje nam nie tylko, jakie objawy mogą świadczyć o negatywnym wpływie stresu na nasz organizm, ale również zauważa, że teoretycznie ciało i umysł pozostają w symbiozie, ale w przypadku chorób psychosomatycznych każdy z nas ma ograniczone możliwości kontrolowania swojego ciała i psychiki, zaś stres, którego współcześnie doświadcza każdy z nas sprawił, że granica pomiędzy kontrolą, a jej utratą, pozostaje zatarta. 

Autorka uwrażliwia lekarzy na zagadnienie związane ze stresem, które wymusza holistyczne traktowanie pacjenta oraz dotarcie do źródła problemów, a nie koncentrację wyłącznie na leczeniu objawów. Pisze o panu Karolu, którego nazywa „pacjentem zero”, a który jest doskonałym przykładem, tego, jak destrukcyjnie stres wpływa na całe nasze życie. Pisze również o biznesmenie, młodym spadkobiercy rodzinnej firmy, który nie mógł poradzić sobie z tą dokuczliwą przypadłością, o alergiach, które niezwykle często są wynikiem właśnie długotrwałego działania stresu, a także o tym, jak długotrwały stres wpływa na serce. Zauważa ponadto, jak często stawiana jest błędna diagnoza w wypadku bólu brzucha. Jama brzuszna może być bowiem również źródłem bólu psychosomatycznego, któremu nierzadko towarzyszą też inne dolegliwości, takie jak ból głowy, czkawka, ślinotok itp. 

To tylko niektóre z poruszonych przez autorkę problemów zdrowotnych, z którymi boryka się wiele ludzi. Przeczytamy ponadto o bólu w dole brzucha, który może być związany m.in. z prostatą, o częstomoczu pod wpływem stresu, o związku stresu z hormonami oraz chorobami immunologicznymi czy męskim światem. 

Autorka w niezwykle klarowny i zwięzły sposób pisze o historii chorób psychosomatycznych, pokazując ich związek ze stresorami i charakteryzując objawy, które mogą być wynikiem stresu. Świadomość przyczyny pozwala nam skutecznie walczyć z objawami, może nie tyle usuwając źródło stresu (bo w dzisiejszych czasach nie zawsze jest to możliwe), ale z pewnością zwracając uwagę na konieczność nauki radzenia sobie ze stresem. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz