wtorek, 2 lutego 2021

Jagoda Smoleńska "Mistrzowski rodzic"

Tytuł: Mistrzowski rodzic 
Autor: Jagoda Smoleńska 
Wydawnictwo: Sensus 


Czy można z dzieckiem stworzyć wyjątkową, przyjacielską relację, nie przekraczając jednak pewnych granic? Jak zachęcić dziecko, by czynnie uczestniczyło w domowym życiu, a także by pokochało aktywność fizyczną? Jak zmniejszyć poziom odczuwanego przez dziecko stresu, być dla niego oparciem, motywować go właściwie, czyli w taki sposób, by rzeczywiście chciało mu się chcieć? Jak zostać … mistrzowskim rodzicem? 

Mimo iż oczywiście nie będzie to łatwe, a zmiany w naszych relacjach z dzieckiem, ale i w nas samych nie nastąpią z dnia na dzień, to poprawa w tym zakresie (a nawet osiągnięcie poziomu mistrzowskiego!) jest możliwe. Przekonuje o tym Jagoda Smoleńska, która – wykorzystując sportowe analogie – stworzyła wyjątkowy poradnik, który może stać się prawdziwym wsparciem dla rodziców lub opiekunów dzieci i to w każdym wieku. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Sensus książka „Mistrzowski rodzic” to pozycja, która daleka jest od teoretycznych wywodów i poradnikowych banałów. Znajdziemy tu solidną dawkę wiedzy na temat psychologii rozwojowej, ale i psychologii sportu, bowiem jak się okazuje te dwie sfery mogą się wzajemnie przenikać, a co więcej zasady rządzące światem sportu doskonale sprawdzą się w przypadku wychowywania dzieci. 

Autorka jest psychologiem sportu i ekspertem HR, a przedmiotem jej zainteresowań jest m,in, poprawa efektywności, co można zauważyć również w kontekście tworzonej więzi wraz z dzieckiem. Wspólne przebywanie ze sobą staje się bardziej efektywne, nie przypomina już trwania obok siebie, choć by ten etap osiągnąć, warto przepracować wszystkie tematy zawarte w książce, nawet jeśli w danej materii nie obserwujemy żadnych problemów. Ale bierna lektura nie da nam trwałych efektów, dlatego też integralną częścią książki są ćwiczenia, które zmieniają naszą optykę, pozwalają zupełnie inaczej spojrzeć na daną kwestię. Dzięki zaproponowanym przez autorkę zadaniom i my również dojrzewamy, w tym dojrzewamy do zmiany. 

Książka składa się z pięciu rozdziałów, z których każdy przybliża nas do satysfakcjonującego życia pod wspólnym dachem, zwiększa zadowolenie z bliskości i to nie tylko w dobie kryzysu. W rozdziale pierwszym autorka zastanawia się, jaka jest rola rodzica aktywnego dziecka i jak zachęcać dziecko do działania. Znajdziemy tu tematy dotyczące odkrywania pasji, jej rozwijania i zachęcania do działania, postawy rodziców służące budowaniu odporności psychicznej dziecka, a także wskazówki dotyczące tego, jak można uczestniczyć w pasji dziecka i być dla niego oparciem. 

Rozdział drugi traktuje o emocjach – autorka pokazuje jaka jest rola rodzica w oprowadzaniu po świecie uczuć, jak rozmawiać z dzieckiem po słabym wstępie, a także jak rozmawiać po wygranej i przegranej. Niezwykle cenny jest fragment dotyczący tego, w jaki sposób komunikować dziecku, że coś nam się nie podoba, a także jak wyrazić swoje niezadowolenie. 

Rozdział trzeci dotyczy oswajania stresu, czyli nauki radzenia sobie ze stresem. Pierwszym krokiem ku temu jest budowanie samoświadomości i edukowanie, konieczna jest także nauka właściwego oddechu oraz cenrowanie. Kolejny rozdział dotyczy natomiast koncentracji, a właściwie tego, o co w tej koncentracji chodzi i z czym może być problem. Dowiemy się również od czego takie ćwiczenia koncentracji rozpocząć i jakie czynniki wiążą się z dobrym wykonywaniem zadań. 

Ostatni rozdział to „ostatnie metry wyścigu”, czyli pokazanie tego, co dziecko potrafi, jakie ma kompetencje, czego się nauczyło. Z racji tego, że wszystkie zmiany należy zacząć od siebie, autorka wspomina również zachowania, które są pożądane, a także te, których lepiej unikać. 

Mimo niewielkiej objętości, książka Jagody Smoleńskiej w klarowny, łączący wiedzę z treningiem umiejętności sposób, pomaga nam stać się lepszym rodzicem. Mistrzowskim – jak w tytule, choć wiąże się to z naszą ciężką pracą nad sobą, nad relacjami z dzieckiem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz