sobota, 3 kwietnia 2021

Álex Rovira, Francesc Miralles „Opowieści dla dzieci, które chcą uwierzyć w siebie”

Tytuł: Opowieści dla dzieci, które chcą uwierzyć w siebie
Autor: Álex Rovira, Francesc Miralles
Wydawnictwo: Czarna OwcaProblem związany z poczuciem własnej wartości nie dotyczy tylko dzieci. Również dorośli mają z tym problem, choć swoje źródło ma on zazwyczaj w dzieciństwie. Błędy wychowawcze popełnione przez w dzieciństwie zarówno przez rodziców, jak i nauczycieli, pozornie niewinne nawet komentarze kolegów czy innych osób – wszystko to może osłabić poczucie własnej wartości i sprawić, że dorosłe osoby wciąż nie są szczęśliwe, wciąż za czymś gonią usiłując zadowolić wszystkich, wciąż desperacko szukają zaspokojenia potrzeby akceptacji, nawet za cenę swojej krzywdy.

W jaki sposób można to zmienić? Pomocą w tym służyć może książka opublikowana nakładem Wydawnictwa Czarna Owca pt. „Opowieści dla dzieci, które chcą uwierzyć w siebie”. Tak naprawdę jednak Álex Rovira i Francesc Miralles stworzyli książkę dla każdego, niezależnie od wieku, a mimo iż przesłanie ukryte jest w baśniowych historiach, to ich uniwersalne przesłanie trafi do każdego i ma moc zmiany, a przynajmniej do tej zmiany inspiruje. Trzydzieści pięć opowieści zebranych w książce, opatrzonych komentarzem, można czytać jako całość, czytając jedna po drugiej, lub też wybierać poszczególne. Choć taką drogę polecam wybrać dopiero wówczas, kiedy zapoznamy się z całością. Wówczas bowiem zrozumiemy, że każda z tych historii czemuś służy, każda ma swój cel, zaś kwestia poczucia własnej wartości została tu potraktowana holistycznie. Co więcej, teksty te można wykorzystać nie tylko do wspólnego czytania wraz z dzieckiem w domowym zaciszu, ale mogą one stać się inspiracją do zajęć szkolnych, zaś poruszone w nich tematy sprawdzą się nie tylko w trakcie godziny wychowawczej.

Poznamy zatem historię orła, który nie chciał latać do momentu, kiedy zmuszony był opuścić swoją strefę komfortu. Przekonamy się, że w grupie tkwi siła, czytając opowieść o dwóch włóczęgach, którzy znaleźli się w śmiertelnym niebezpieczeństwie i mimo konfliktu byli zmuszeni zjednoczyć się w działaniu. Wielki mały łucznik przekona nas, że warto marzyć i dążyć do realizacji tych marzeń, zaś historia rozgrywająca się w autobusie pokaże, że należy ostrożnie wydawać sądy i wstrzymać się z opinią, jeśli nie znamy szczegółów sytuacji.

Opowieść o cesarzu i wieśniaku dowodzi, że nic nie trwa wiecznie – przemijają tak dobre, jak i złe chwile, zaś rozmowa turkawki z sobą utwierdza nas w przekonaniu, że jeśli lubimy samego siebie, to wszędzie będzie nam dobrze. Opowieść o studencie poszukującym różnicy pomiędzy niebem a piekłem pokazuje nam, że pomagając innym, pomagamy też sobie, zaś historia o trzech lwach i wyborze nowego króla dowodzi, że często jeśli czegoś bardzo pragniemy i będziemy się starać, to stanie się to osiągalne.

To zaledwie część z zawartych w książce opowieści i wskazówek dotyczących tego, w jakim kierunku iść, jak nad sobą pracować. Przesłanie kryjące się w każdym z tekstów pozwala nam dostrzec właściwy sposób postępowania i pokazuje, w jaki sposób żyć w zgodzie z sobą i własnymi przekonaniami, jak opierać się na fundamentalnych wartościach. Książka stanowi wskazówkę również dla dorosłych, wciąż nieszczęśliwych, uwikłanych w toksyczne związki, poszukujących szczęścia tam, gdzie znaleźć go z pewnością nie można. „Opowieści dla dzieci, które chcą uwierzyć w siebie” są tym samym pozycją wyjątkową, a szata graficzna stanowi tylko przysłowiową wisienkę na torcie.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz