czwartek, 29 kwietnia 2021

Oren Jay Sofer "Powiedz, co myślisz. Uważność w sferze porozumienia bez przemocy"

Tytuł: Powiedz, co myślisz. Uważność w sferze porozumienia bez przemocy
Autor: Oren Jay Sofer
Wydawnictwo: SensusKomunikujemy się każdego dnia, każdej godziny. Nawet, jeśli nic nie mówimy, to również jest komunikat – możemy być bowiem zmęczeni, obrażeni, sfrustrowani. Musimy być świadomi tego, ze wszystko, co komunikujemy ma znaczenie, nie tylko dla nas, jak i dla innych ludzi. Zaś słowa mają realną moc sprawczą, potrafią również ranić niczym nóż. Dlatego też, będąc świadomymi krzywdy wyrządzanej przez słowa, ale też ich kojącego wpływu, powinniśmy zwracać baczną uwagę na komunikaty, zarówno te, które wysyłamy, jak i te, które przyjmujemy.

Coraz poważniejsze problemy w związkach, a także rosnące wskaźniki rozwodów pokazują, że tak naprawdę z tą komunikacją nie jest u nas dobrze. Nie potrafimy słuchać, w taki sposób, by dowiedzieć się, co druga osoba chce nam przekazać, nie potrafimy też niekiedy mówić w taki sposób, by druga osoba nie czuła się manipulowana, znieważona czy zapomniana. Jest to tym trudniejsze, że żyjemy szybko, w czasach, w których długie listy pełne głębokich myśli zostały wyparte przez maile, a następnie przez lakoniczne wiadomości tekstowe pełne skrótów, zaś rozmowy twarzą w twarz zostały wyparte przez kontakty za pośrednictwem komunikatorów. Zapomnieliśmy już, czym jest dialog, a tym, którzy zaprzeczą stwierdzając, że przecież rozmawiają, warto zadać pytanie o długość tej codziennej rozmowy, a także o jej treść – czy to rzeczywiście jest rozmowa czy może wymiana poglądów, albo jeszcze częściej – informacji. Jak pisze Oren Jay Sofer w swojej książce: „Prawdziwy dialog to (…) proces transformacyjny, którego podstawami są zaufanie i wzajemny szacunek”.

Wspomniana książka dotyczy zarówno komunikacji werbalnej, jak i niewerbalnej, mówi o kontaktach zarówno w grupach, jak i o kontaktach indywidualnych. Ramy pozycji pt. „Powiedz, co myślisz. Uważność w sferze porozumienia bez przemocy” wytyczają następujące zagadnienia: bycie obecnym, okazywanie ciekawości i troski, koncentrowanie się na tym, co istotne. Każdy z tych trzech elementów stanowi część większej całości, wszechstronnego i pogłębionego treningu, zaś pierwsze trzy części książki, opublikowanej nakładem Wydawnictwa Sensus, poświęcone są właśnie treningowi w obszarze tych trzech elementów.

Dla kogo jest ta książka? Tak naprawdę dla wszystkich, bowiem nawet jesteśmy przekonani o tym, że komunikujemy się efektywnie, nawet jeśli czujemy, że nie stanowi to dla nas problemu, to zawsze warto poszerzać swoją wiedzę. To również pozycja dla tych, którzy wciąż popadają w konflikty, którzy nie potrafią porozumieć się z partnerem, szefem czy zespołem, a także dla tych, którzy wchodzą w nowe życiowe role. Ten swego rodzaju poradnik, dzięki licznym przykładom zachowań, daje nam możliwość nie tylko poprawy procesu komunikowania się, ale – w szerszej perspektywie – poprawy swojego życia.

Autor podkreśla, ze książka ma być praktycznym przewodnikiem, swego rodzaju mapą, dlatego też została zaprojektowana w szczególny sposób. Aby osiągnąć jak najlepsze efekty oczywiście nie możemy się ograniczać do jej przeczytania – konieczny jest czas, byśmy mogli nie tylko przeczytać, ale i przemyśleć pewne kwestie, zwracają uwagę na szczegóły i być może modyfikując również własne zachowania. Na końcu każdego rozdziału znajduje się podsumowanie, pozwalające nam wrócić do istotnych kwestii ponownie, a co więcej, umożliwiające szybkie ich wyszukanie.

Wszystkie rozdziały książki zawierają zasady, odwołujące się do etosu bądź też celu określonych aspektów komunikacji. Jednak szczególnie przydatne są ćwiczenia, które nie tylko pomogą nam opanować wprowadzanie nowych zasad w życie, ale też dają poczucie realnego wpływu na sytuację i … przyczyniają się do realnej zmiany! Tym samym napisana przystępnym językiem książka o komunikacji zwiększa jakość tego procesu i sprawia, że nasze funkcjonowanie w społeczeństwie wchodzi na wyższy poziom rozwoju.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz