wtorek, 25 maja 2021

Barbara C.Unell, Jerry L.Wyckoff „Jak kochać swoje dziecko i wyznaczać mu granice”

Autor: Barbara C.Unell, Jerry L.Wyckoff
Wydawnictwo: MUZA SA


Wychowanie dziecka jest niesłychanie trudną sprawą, swego rodzaju drogą usianą przeszkodami, a także naszymi osobistymi porażkami (oraz sukcesami). To niekończący się proces, który może zaowocować samodzielnym funkcjonowaniem w społeczeństwie szczęśliwego i spełnionego człowieka, pełnego szacunku do innych. Zwykle jest to proces budzący wiele wątpliwości co do słuszności danego postępowania w określonej kwestii, okupiony niestety bardzo często ogromnym stresem związanym z oczekiwaniami wobec dziecka i reprezentowanej przez niego postawy, a tym, jak rzeczywiście to wygląda. Jednak wcale nie musi tak być, co więcej warto pracować nad sobą i opanowaniem tego stresu, bowiem on popycha nas do zachowań, które nie wpływają dobrze na dziecko i na jego rozwój.

O tym, jak mądrze wychować dziecko, jak wprowadzić dyscyplinę i wyznaczać granicę, by wzmocnić poczucie bezpieczeństwa dziecka płynące ze świadomości, że wie, co wolno, a czego nie, jak kształtować jego postawy wobec siebie, innych ludzi, wyzwań i kłopotów, przekonamy się dzięki lekturze niezwykle cennego poradnika, który powinien znaleźć się w każdym domu, w którym jest dziecko (i to niezależnie od jego wieku). Opublikowana nakładem Wydawnictwa Muza SA książka pt. „Jak kochać swoje dziecko i wyznaczać mu granice”, wielokrotnie ratować nas będzie z tarapatów oraz wytyczać drogę, którą jako rodzic czy opiekun warto kroczyć. Edukatorka Barbara C.Unell oraz doktor psychologii Jerry L.Wyckoff przygotowali koło ratunkowe, po które sięgać możemy wielokrotnie, niezależnie od sytuacji, która się pojawiła.

Autorzy podpierając się najnowszymi wynikami badań naukowych oraz własnym doświadczeniem w pracy z dziećmi i ich wychowaniu, stworzyli poradnik będący pewnego rodzaju instrukcją obsługi małego człowieka, zaczynając jednak od zmiany naszej postawy. Książka składa się z sześciu rozdziałów, przy czym właśnie ten szósty jest najbardziej istotny (i najobszerniejszy), bowiem dotyka szerokiego spektrum problemów związanych z zachowaniem dziecka i właściwą reakcją na nie. W poprzedzających go rozdziałach dowiemy się, jak ważne jest nasze nastawienie i w jaki sposób zdrowe podejście do problemu zmniejsza nasz stres. Autorzy duży nacisk kładą na to, czego nie robić, czyli jakiego zachowania unikać, by nie zwiększać poziomu stresu (naszego i dziecka), a także by nie utrwalać niewłaściwych zachowań. Przypominają również, że dziecko powinno kochać się bezwarunkowo, niezależnie od tego, czy akceptujemy czy nie jego zachowanie. Ponadto dzielą się z nami wiedzą na temat technik wychowawczych, które pozwalają rozwinąć w dziecku „emocjonalną siłę” i są bezstresowymi strategiami postępowania – warto wypróbować je wszystkie by przekonać się, która najlepiej działa w przypadku naszej latorośli.

Po książkę można sięgać w każdym momencie i to wielokrotnie, traktując ją jak remedium na problemy, wskazówkę dotyczącą rozwiązania pojawiających się problemów wychowawczych. Znajdziemy tu porady dotyczące m.in.: nieśmiałości, agresywnego zachowania, złych manier, konfliktów w samochodzie, przeklinania, niszczenia przedmiotów, zazdrości, kłamstwa i wielu innych problematycznych kwestii, który z dużym prawdopodobieństwem pojawią się na naszej rodzicielskiej drodze. Znajdziemy tu nie tylko opis naszego pożądanego postępowania, mającego rozwiązać problem, zapobiec jego eskalacji czy pojawieniu się w przyszłości (a także podkreślenie, czego w danej sytuacji nie robić), ale również studium przypadku, czyli przykłady rodzin, które zdecydowały się wdrożyć proponowane rozwiązania.

Przejrzysta formuła książki umożliwia natychmiastowe skorzystanie z książki poprzez wyszukanie problemu, czyli negatywnego zachowania, które się pojawiło, a następnie zastosowanie się do wskazówek zawartych na stronach poradnika. Prosty język, a także przykłady zachowań sprawiają, że widzimy zmianę w zachowaniu dziecka, a także rodzica, pod wpływem zastosowania określonych technik. Bardzo szybko docenimy książkę, zauważymy bowiem poprawę jakości naszego życia rodzinnego. A mimo iż niekiedy trwała zmiana będzie wymagała czasu, to i tak różnica choćby w naszym spojrzeniu na problem, będzie diametralna.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz