piątek, 28 maja 2021

Dorota Mrówka " Medytacja. Sposób na lepsze życie"

Tytuł: Medytacja. Sposób na lepsze życie
Autor: Dorota Mrówka
Wydawnictwo: Sensus


Rosnące tempo życia sprawia, że czujemy się niczym uczestnicy prawdziwego wyścigu. Rosnąca lista zadań do wykonania frustruje nam każdego dnia coraz bardziej, na dodatek mamy wrażenie, że powinniśmy robić jeszcze więcej. W końcu wszyscy wokoło działają, skwapliwie dzieląc się swymi osiągnieciami w każdej sferze w mediach społecznościowych. Na dodatek dostęp do informacji powoduje w nas presję, by nieustannie trzymać rękę na pulsie, by wiedzieć co się dzieje w kraju i na świecie, by znać najnowszego partnera topowej gwiazdy czy repertuar kin. Tyle tylko że wszystkie te rzeczy, a także presja (zarówno ta wywierana przez osoby trzecie, jak i przez nas samych), powodują rosnący stres. Czujemy go już niemal permanentnie, ciągle mamy bowiem wrażenie, że coś nam umyka, że z czymś nie zdążymy, nie będziemy wiedzieć czegoś, co okaże się być kluczowe dla naszego życia. Z kolei stres wywołuje szereg chorób, które jeszcze bardziej potęgują stres. W ten sposób koło się zamyka, a cierpi na tym nie tylko nasze zdrowie, ale i relacje czy sfera zawodowa. Czy zatem jest możliwość wyrwania się z tego kręgu? W jaki sposób zwolnić i przestać się przejmować rzeczami, na które nie mamy wpływu, ale też i tymi, które nic nie wnoszą do naszego życia?

Odpowiedzią może być medytacja, a o tym, co nam daje i w jaki sposób możemy ją stosować, przeczytamy w książce pt. „Medytacja. Sposób na lepsze życie”. Dorota Mrówka, nauczycielka medytacji, mindfulness i technik redukcji stresu stworzyła poradnik, który ma szansę poprawić jakość naszego życia o ile oczywiście nie zakończymy przygody z nim wyłącznie na lekturze, a wdrożymy w życie płynące z niego nauki. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Sensus książka pokazuje, w jaki sposób praktyka medytacji pomaga poradzić sobie z codziennymi problemami – nie tylko zaczynamy dzięki niej dostrzegać rozwiązania, ale też na pewne kwestie zaczynamy patrzeć zupełnie inaczej, zmieniając nasze podejście i weryfikując sprawy, którymi warto się zajmować. Tym samym jest to książka przeznaczona dla szerokiego grona odbiorców – zarówno dla tych, którzy chcą pozbyć się nieznośnego napięcia, którzy chcą zapobiec wypaleniu, którzy są zainteresowani samorozwojem, a także dla tych, którzy mają w swoim otoczeniu osobę potrzebującą pomocy.

Autorka podkreśla, że opracowane przez nią techniki pochodzą z różnych ścieżek duchowego rozwoju, zatem mogą służyć każdemu bez względu na jego wiarę i przekonania. Zachęca też, żeby na proponowaną medytację poświęcić kilka minut dziennie, bowiem aby przyniosła ona efekt, nie wystarczy jednorazowa aktywność. Zresztą, po przeczytaniu książki zrozumiemy, skąd potrzeba tej regularności, co więcej – zapragniemy jej, dostrzegając zmiany w naszym życiu pod wpływem medytacji, a także poświęcenia tych kilku minut sobie. Aby jednak nie zniechęcić się zbyt szybko, i to z takich prozaicznych powodów, jak bolące kolano czy drętwiejące nogi, Dorota Mrówka opisuje, w jaki sposób medytować i prawidłowo oddychać, jak podczas tej medytacji zadbać o ciało.

Zrobimy niejako przy okazji porządek w swojej głowie, pozbywając się natrętnych myśli. Dokonamy tego poddając diagnozie to, co znajduje się w naszych głowach, a następnie zajmiemy się sprzątaniem tego bałaganu. Z lektury dowiemy się też, co naprawdę oznacza „bycie tu i teraz” i popracujemy nad osiągnięciem tego stanu. Jest to niezwykle istotne, autorka pokazuje jeszcze praktyczny tego wymiar, bowiem uważność pomaga nam zapanować nad niepotrzebnym zamieszaniem wynikającym z nieustannego gubienia rzeczy czy zapominania o ważnych sprawach. Nauczymy się ponadto dzięki książce zarządzać emocjami, dzięki czemu zdobędziemy szansę na doświadczanie życia w pełni. Popracujemy ponadto nad negatywnymi przekonaniami, a także nad … wdzięcznością. Zawarte w dziewięciu rozdziałach informacje pozwalają nam przejść znaczącą przemianę, o ile poddamy się procesowi. To wszystko sprawia, że medytacja poprawi nasze życie, każdego dnia będziemy dążyć do jego pełni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz