sobota, 21 sierpnia 2021

dr Dawn Huebner "Przechytrzyć zmartwienia"

Tytuł: Przechytrzyć zmartwienia
Autor: dr Dawn Huebner
Wydawnictwo: Czarna Owca


Każdy się czymś martwi. Jeden odczuwa irracjonalny lęk przed pająkami, inny obawia się klasówki z biologii, choć jest doskonale przygotowany, jeszcze inny panicznie boi się zostać sam. Boimy się trzęsienia ziemi, budyniu malinowego, a niezależnie jak bardzo jest irracjonalna dla otoczenia obawa, dla osoby ją odczuwającej jest autentyczna i druzgocąca, odbiera chęć do życia i wolę działania. Niekiedy taki lęk może pojawić się niespodziewanie, czasami można wyodrębnić czynnik je wywołujący.

Zmartwienie, takie przez duże Z, może odebrać radość życia nie tylko dorosłym, ale również dzieciom. Może obniżyć jego komfort, może odebrać szanse na szczęście, rozwój, spełnienie. Biorąc pod uwagę, że problemy są i zawsze będą, czy da się w jakiś sposób sprawić, żeby Zmartwienie zniknęło? Albo przynajmniej, żeby nie przeszkadzało w codziennym funkcjonowaniu, w dążeniu do wielkości? O zmartwieniach i Zmartwieniach jest książka pt. „Przechytrzyć zmartwienia. Jak radzić sobie z lękami”, autorstwa dr.Drawn Huebner. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Czarna Owca książka adresowana jest do dzieci w wieku od dziewięciu do trzynastu lat, borykających się z irracjonalnymi lękami, do tych, które wyolbrzymiają scenariusze, które są prześladowane przez swoje myśli, odbierające im energię i wolę działania.

Książka nie ma zastąpić terapii, ale po lekturze może okazać się, że w konkretnym przypadku nie będzie potrzebna. Publikacja adresowana jest bowiem również do rodziców/opiekunów, którzy mogą pomóc dziecku przebrnąć przez proces zmniejszania/pozbywania się lęków. Znajdziemy w książce zestaw przydatnych umiejętności, które pomogą uporać się ze zmartwieniami, a także strategie oparte na terapii poznawczo-behawioralnej (CBT) i techniki wynikające z terapii akceptacji i zaangażowania (ACT). Wszystkie opisane metody zostały sprawdzone, zaś ich skuteczność udowodniona. Rzetelna praktyka opisanych umiejętności, lektura książki, która nie skończy się tylko na czytaniu, ale na działaniu może pomóc w radzeniu sobie z lękiem. Co najważniejsze nie ma znaczenia, jakiego rodzaju jest to zmartwienie. Istotny jest natomiast fakt, że w każdym przypadku sprawdzi się ten sam zestaw technik, więc zarówno książka, jak i zawarte w niej porady, można uznać za uniwersalne. Najlepiej jednak, jeśli rodzic/opiekun przeczyta książkę wraz z dzieckiem, wykorzystując podane informacje do rozmowy o trapiących dziecko lękach.

Dzięki książce dowiemy się, jak zostać mistrzem w zamartwianiu się, a także…jak z takiego mistrza stać się ekspertem w zarządzaniu Zmartwieniami. Poznamy nieco nasz mózg i jego działanie, dowiemy się czym jest ciało migdałowate i jak działa, a także co oznaczają środki ostrożności. Zastanowimy się również nad znaczeniem dowodów, które pozwolą nam zmniejszyć lęk w sytuacji konkretnej obawy. Przekonamy się ponadto, że Zmartwienie próbuje nas po prostu nastraszyć (mniej lub bardziej skutecznie), wykorzystując naszą słabość. Poznamy błędy w myśleniu, sztuczki, za pomocą których Zmartwienie pragnie nas nastraszyć i już nigdy nie damy się wciągnąć w niekończącą się dyskusję.

Lektura książki dostarcza nam gotowych rozwiązań, które można wykorzystać jeszcze w trakcie czytania, które z biegiem czasu będą działały coraz lepiej, a my sięgać będziemy po te, które najlepiej sprawdzą się w naszym przypadku. Bo choć stres również jest potrzebny, ma swoje zalety, to z bezpodstawnym lękiem paraliżującym działanie warto się pożegnać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz