sobota, 16 października 2021

Sarah Kucera "Ajurweda. Podręcznik dbania o siebie"

Tytuł: Ajurweda. Podręcznik dbania o siebie
Autor: Sarah Kucera
Wydawnictwo: Czarna Owca


Z każdym rokiem tempo naszego życia przyspiesza, a my, usiłując sprostać stawianym nam wymaganiom robimy wszystko, by nadążyć. Często odbywa się to kosztem kontaktów z bliskimi, snu, wartościowego posiłku czy odpoczynku. Niestety w konsekwencji nasz organizm w pewnej chwili odmawia nam posłuszeństwa. Stajemy się coraz mniej podatni na stres, grozi nam wypalenie zawodowe, dopadają nas różne choroby, a my tracimy radość życia. Czy można ten proces zatrzymać?

Sarah Kucera, autorka poradnika pt. „Podręcznik dbania o siebie. Holistyczne rytuały uzdrawiające” dowodzi, że można żyć inaczej, że można wyjść z zaklętego kręgu gonitwy i zająć się sobą. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Czarna Owca książka pokazuje, w jaki sposób odzyskać kontrolę nad swoim życiem, nie tylko nad zdrowiem. Czerpiąc z medycyny ajurwedyjskiej mamy szanse zintegrować wszystkie czynniki, które wpływają na nasz dobrostan i odzyskać równowagę po to, by móc w pełni cieszyć się życiem. Książka adresowana jest zarówno do tych osób, które borykają się z problemami zdrowotnymi, jak i do tych, które cieszą się dobrym zdrowiem, ale czują się coraz bardziej zniechęceni. To lektura, która namawiając nas do działania profilaktycznego, może uchronić nas przed wieloma chorobami – zarówno ciała, jak i umysłu. To wreszcie propozycja adresowana do lekarzy i terapeutów, bowiem warto poszerzyć swoje horyzonty, zyskując nową – holistyczną - perspektywę spojrzenia na zdrowie.

Książka składa się z czterech części, poruszających temat rytuałów i objaśniających ich stosowanie. Część pierwsza stanowi wprowadzenie w temat – znajdziemy tu wyjaśnienie, czym jest ajurweda i jaka z niej płynie nauka. Przekonamy się też, jak ważny jest kontakt z przyrodą, a także dowiemy, w jaki sposób można docenić, a wręcz zacieśnić ten związek (na przykład jedząc odpowiednie produkty). Tak, jak my obecnie zanurzeni jesteśmy w technice, tak nasi przodkowie żyli wtopieni w przyrodę, ucząc się jej i korzystając z jej dobrodziejstw, my zaś możemy korzystać z tej wiedzy. Co więcej, ucząc się zasad ajurwedy, zaczniemy równocześnie baczniej obserwować swoje ciało ucząc się go i jego reakcji, wysyłanych przez niego sygnałów. Zrozumiemy koncepcję żywiołów, dowiemy się ponadto, czym są konstytucje, czyli dosze, a także zastanowimy się, czy na pewno jesteśmy na dobrej drodze, jeśli chodzi o nasze życie i … czy nie nadszedł czas na zmiany, również w sferze zawodowej czy prywatnej. Ustalimy swój stan wyjściowy, by zapobiec pogorszeniu się stanu pierwotnej nierównowagi. Poznamy ponadto zegar ajurwedyjski, który przyporządkowuje doszę do danej pory dnia, przekonamy się też, w jaki sposób nasze wewnętrzne cykle związane są ze słońcem.

Część druga zawiera rytuały adresowane do każdego. Dowiemy się, jaką rolę w dobrostanie odgrywają rytuały, a także poznamy praktyki na rzecz świadomego rozpoczynania dnia i sprawnego przechodzenia pomiędzy jego etapami. Praktykowanie rutyny, obejmującej m.in. wstawanie przed słońcem, medytację, oczyszczanie języka, pozwoli nam cieszyć się dobrym zdrowiem. Część trzecia zawiera informację na temat tego, co stanowi podstawę udanych rytuałów. Dowiemy się tu sporo na temat naszego budżetu energetycznego, zastanowimy się też, jakie czynności dnia codziennego odbierają nam energię i czy możemy je usunąć. Staniemy się też bardziej świadomi potencjalnych przeszkód i przestaną one wyprowadzać nas z równowagi oraz nauczymy się zachować konsekwencję.

Ostatnia część poświęcona jest rytuałom zależnym od samopoczucia – poznamy tu ajurwedyjskie spojrzenie na chorobę, a także dowiemy się, jakie są najpoważniejsze zagrożenia dla zdrowia. Przeczytamy ponadto o rytuałach leczniczych, czyli o praktykach służących równowadze, kiedy nie czujemy się dobrze – autorka przedstawia tu listę dolegliwości, najczęściej występujących problemów, spowodowanych nieregularnymi planami dnia bądź niezgodnością z rytmem natury. Dla każdej dolegliwości znajdziemy wyjaśnienie ajurwedyjskie mówiące o doszach, żywiołach i gunach.

Wszystko to nie tylko przybliża nam zagadnienia leżące w kręgu medycyny ajurwedyjskiej, ale przede wszystkim pozwala realnie odmienić swojego życie i stan zdrowia. Dzięki prostym rytuałom, nie wymagającym zwykle kosztownych preparatów czy zabiegów, nie tylko będziemy mogli przeprowadzić rytuały, ale też zabiegi powiązane z porą dnia uporządkują nasze życie i pozwolą wprowadzić pewną rutynę. A tak, jak się przekonamy, może nam realnie pomóc w codziennym życiu.

3 komentarze: