piątek, 17 grudnia 2021

Ryszard Ćwirlej "Mordercza rozgrywka"

Tytuł: Mordercza rozgrywka
Autor: Ryszard Ćwirlej
Wydawnictwo: MUZA SA


Lata 90. mimo iż wielu kojarzą się z nieciekawym okresem, to stanowią nieustające źródło inspiracji. Co więcej, im więcej lat dzieli nas od tego szarego czasu w polskiej rzeczywistości, tym więcej osób wspomina go niemal z sentymentem. Zapominają o tym, co złe czy absurdalne, skupiając się na takim kolorycie, który dawały dancingi, rozpalające wyobraźnię środowisko gangsterów czy drobnych cwaniaczków.

Właśnie do lat 90. zabiera nas Ryszard Ćwirlej, w dziesiątej już książce z serii Milicjanci z Poznania. Opublikowana nakładem Wydawnictwa MUZA SA publikacja to kryminał retro, który zadowoli nie tylko miłośników gatunku, ale wszystkich, którzy cenią sobie specyficzny klimat tamtego okresu, którzy chętnie sięgają po dobrze skonstruowaną historię, podszytą sporą dozą czarnego humoru. Mimo iż nie ma tu wielu ofiar, a krew nie spływa po ścianach, to książka robi duże wrażenie, zaś mistrzostwo autora w konstruowaniu opowieści sprawia, że przykuwa on naszą uwagę do ostatnich stron.

Autor opowiada nam trzy historie, a zagadką jest, czy i w jaki sposób są ze sobą powiązane. W lutym 1987 roku miało miejsce zniknięcie studentki. Kilka miesięcy później w Poznaniu rozpoczynają się Międzynarodowe Targi, na które przybywają goście z całego świata. Tymczasem w popularnym hotelu Polonez podczas dancingu zostaje zamordowana wokalistka, młoda kobieta, Jolka. Kiedy wkracza ona na salę z rozszerzającą się plamą krwi na materiale, którym jest owinięta, nikt początkowo nie orientuje się, o co tak naprawdę chodzi i co w rzeczywistości się wydarzyło.

Nikt też nie widział sprawcy, a tak naprawdę mógł nim być ktokolwiek z gości. Śledztwo w tej sprawie prowadzi porucznik Teofil Olkiewicz z wydziału dochodzeniowo-śledczego Komendy Wojewódzkiej MO. Trzecia opowieść to historia opowiadająca o bossie poznańskiego cinkciarskiego światka Ryszardzie Grubińskim, który zasiada do pokera z kilkoma bogatymi znajomymi. Kiedy zbliża się ostateczne rozdanie, zaś na stole piętrzy się mnóstwo pieniędzy, zamaskowani bandyci rabują pieniądze. Niestety (dla nich) nie wiedzą, z kim mają do czynienia - Gruby Rychu zawsze realizuje swoje cele, a teraz ważne jest dla niego wytropienie sprawców i odzyskanie pieniędzy. Pomaga mu stary kolega, kapitan Mirosław Brodziak. To on też ostatecznie poprowadzi rozpoczęte przez Olkiewicza śledztwo w sprawie morderstwa.

W jaki sposób te historie się ze sobą splatają? Co z tym wspólnego ma na dodatek szmuglowanie ikon i obrazów? Kto i dlaczego zabił piosenkarkę i dlaczego studentka zniknęła na tak krótkim odcinku drogi, jaki miała do pokonania? Odpowiedzi na te pytania szukać będziemy w niezwykle klimatycznej opowieści o czasach, gdzie nie wszystko było dobre lub złe, a prawda miała wiele odcieni szarości. Lektura przyciąga nas nie tylko wyjątkową atmosferą czy wartką akcją, ale również błyskotliwymi dialogami oraz samymi postaciami, które doskonale współgrają z atmosferą książki i które wydają się tak rzeczywiste, że czujemy się bezpośrednimi świadkami wydarzeń. To sprawia, że Ćwirlej udowadnia, że nawet do serii można podchodzić z kreatywnością i świeżością myślenia, wszak każdy tom jest lepszy od poprzedniego!

2 komentarze:

  1. Muszę w końcu sięgnąć po książki Ćwirleja!

    OdpowiedzUsuń
  2. Kusisz tą serią. Zapisuję na listę!
    Pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

    OdpowiedzUsuń