piątek, 7 stycznia 2022

Claudia Hammond "Sztuka odpoczynku"

Tytuł: Sztuka odpoczynku
Autor: Claudia Hammond
Wydawnictwo: Czarna Owca


Rosnące tempo życia, coraz większy wymagania wobec nas (i nasze wobec samego siebie), nieustanne przekonanie, że coś nas ominie i ból wynikający z poniesionych kosztów utraconych korzyści sprawiają, że z każdym rokiem jesteśmy coraz bardziej zestresowani, zmęczeni i wypaleni. Już od poniedziałku marzymy o weekendowym relaksie, już od stycznia planujemy urlop i odliczamy dni do niego. A mimo tego, kiedy już te wolne dni nadejdą wcale nie odpoczywamy. Dlaczego? Dlatego, że w pewnym momencie odpoczynek stał się passé, a my wszyscy ponosimy konsekwencje tej dziwnej i szkodliwej mody na wielozadaniowość i bycie wciąż zajętym.

Dla tych, którzy pragnąć w końcu rzeczywiście odpocząć, dla tych, którzy mają dość udawania, dla tych wszystkich, którzy nareszcie chcą odzyskać w życiu równowagę, Wydawnictwo Czarna Owca opublikowało książkę. Przy której (i po lekturze której) możemy wreszcie odpocząć. Książka pt. „Sztuka odpoczynku. Jak znaleźć wytchnienie w dzisiejszych czasach”, autorstwa Claudii Hammond, to pozycja oparta na niepokojących wynikach badań autorki. Przeanalizowała ona odpowiedzi blisko dwudziestu tysięcy osób z różnych krajów, a z odpowiedzi respondentów wynika, że mają oni zbyt mało odpoczynku, że chcieliby odpoczywać więcej. Tak naprawdę, w porównaniu do osób z poprzedniego pokolenia, zapewne odpoczywamy więcej, mając chociażby wolne wynikające z kodeksów pracy. Jednocześnie wcale nie czujemy się wypoczęci, a nasza kondycja – zarówno psychiczna, jak i fizyczna – jest coraz gorsza. Jak zatem odpoczywać?

Autorka, wychodząc od pytania, czym tak naprawdę odpoczynek jest, omawia różne sposoby odpoczywania, zarówno te tradycyjne, jak i te, które w niektórych kulturach stały się modne dopiero ostatnio, mimo iż są głęboko zakorzenione w określonej filozofii. Te sposoby odpoczynku, podane w książce, zostały uznane przez respondentów najbardziej odprężające, a autorka analizując je, posługuje się m.in. wynikami badań naukowych. Jednocześnie Hammond podkreśla, że różnym ludziom mogą służyć różne rzeczy, dlatego warto spróbować różnych form odpoczynku i zastanowić się, co najlepiej nam służy.

Na stronach książki przeczytamy o mindfulness, jedzeniu rodzynek i o tym, czy trening uważności jest naprawdę skuteczny. Dla tych, którzy po pracy lubią położyć się na kanapie i zasnąć w trakcie oglądania programu telewizyjnego wiadomość jest taka, że nie są w tym sposobie odpoczywania odosobnieni. Autorka pisze, że przyczyną popularności telewizji jako metody odpoczynku, jest wywoływanie stanu odprężenia i to niemal natychmiast. Dlatego może zamiast głosić teorię, że to mało wartościowy sposób spędzania wolnego czasu, spróbujemy w ten sposób odpocząć?

Zamiast oglądać telewizję wolisz marzyć na jawie? A może siedzieć w gorącej kąpieli? Jeśli w ten sposób się relaksujesz, to korzystaj jak najbardziej z tych form spędzania wolnego czasu. Możesz także iść na spacer, a odpoczywanie w ten sposób wiąże się z usunięciem dwóch największych problemów, na które napotykamy, usiłując nic nie robić: poczuciem winy i lękiem przed nudą. Ostatecznie możemy jeszcze oddać się słodkiemu „nicnierobieniu”, pod warunkiem, że brak aktywności nie wywołuje w nas mieszanych uczuć. Pozostałe sposoby na odpoczynek, to: słuchanie muzyki, delektowanie się samotnością, przybywanie na łonie przyrody czy czytanie. Tak naprawdę, pragnąc odpocząć, możemy stosować kombinację tych sposobów, albo… odnaleźć swoją metodę na relaks!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz