czwartek, 10 marca 2022

Stephen Guise "Elastyczne nawyki. Jak kształtować dobre nawyki w życiu pełnym zmian"

Tytuł: Elastyczne nawyki. Jak kształtować dobre nawyki w życiu pełnym zmian
Autor: Stephen Guise
Wydawnictwo: Sensus


Nie od dziś wiadomo, że różnica pomiędzy tymi, którym się udało, a pozostała częścią społeczności tkwi miedzy innymi w nawykach. To one pomagają podążać do celu bez zbaczania z drogi, pod warunkiem oczywiście, że są to nawyki zdrowe. Wówczas systematyzują naszą pracę, różnego rodzaju pozazawodowe aktywności, z uprawianiem sportu czy sięganiem po zdrowa żywność włącznie. Dobra wiadomość jest taka, że te wszystkie służące nam nawyki można po prostu wypracować. Wydaje się łatwe? Niestety w praktyce takie nie jest, bowiem żyjemy w nieustannie zmieniających się warunkach, a mierzenie się z nowymi wyzwaniami wymaga nieustannej korekty naszych zachowań i postawy, a co za tym idzie, także nawyków.

Czy można zatem utrzymać dobre nawyki i na bieżąco dostosowywać je do dynamicznie zmieniającego się otoczenia? Tak, wystarczy ukształtować elastyczne nawyki i zadbać o to, by były one trwałe. O tym, w jaki sposób to zrobić, jak czerpać ze źródeł motywacji, jak wyrabiać w sobie mikronawyki, jak zadbać o elastyczność oraz realizować swoje cele przeczytać możemy w książce pt. „Elastyczne nawyki. Jak kształtować dobre nawyki w życiu pełnym zmian”, autorstwa Stephena Guise. Autor bestsellerowego poradnika pt. „Mininawyki. Małymi krokami do sukcesu” powraca, by do swoich porad dodać jeszcze czynnik elastyczności. Dzięki temu te nawyki zmieniają się wraz z nami, zaś my zmieniamy się wraz z nawykami.

Książka składa się z pięciu części, które – sięgając po poradnik po raz pierwszy – warto przeczytać właśnie w tej kolejności. Pierwsza z nich traktuje o potędze wolności i znaczeniu elastyczności, dowiemy się z niej m.in. o tym, że kiedy zmiana warunków pociąga za sobą zmianę celu, konieczna jest też zmiana strategii i wybór tej mądrej. Autor podkreśla tu, że niemal 100 proc. strategii celów i nawyków ma charakter nieelastyczny, co sprawia, że każda zmiana warunków otoczenia sprawia, że toniemy. Dlatego właśnie tak ważna jest elastyczność, której bliżej przyglądać się będziemy w części drugiej. Poznamy definicję elastyczności, zaś autor udowodni, że jest ona siłą, że potrafi stymulować improwizację, że dzięki niej dostrzegamy więcej.

Część trzecia książki została poświęcona motywacji, która napędza nas do działania. Poznamy trzy motywacyjne źródła satysfakcji: osiągalność, szacunek i wielkość, dowiemy się ponadto, w jaki sposób kotwiczyć cel oraz jakie emocje powinny nam towarzyszyć na drodze do celu. Czwarta część koncentruje się na strategii oraz na konstrukcji całego systemu zawierającego aktywności, dzięki którym możliwa będzie praca nad elastycznymi nawykami. Dowiemy się tu m.in. także w jaki sposób poradzić sobie z paradoksem wyboru i zmęczeniem decyzyjnym.

Część piąta pozwala nam wdrożyć te elastyczne nawyki w życie, dzięki siedmiu krokach kształtowania wzorców zachowań za pośrednictwem elastycznych nawyków. Początkowo pracować będziemy na maksymalnie trzech nawykach do których wybierzemy opcje poziome, definiując sposób praktycznej realizacji nawyków. Podążając w ten sposób mamy realną szanse na to, że nasze nawyki bardzo szybko się wykształcą, ale jednocześnie nie stracimy gruntu pod nogami w sytuacji, kiedy cokolwiek w naszym życiu czy otoczeniu się zmieni. Elastyczność stanie się podstawą naszej siły, zaś nawyki będą nas jeszcze w tej sile umacniać.

Dzięki temu w stosunkowo krótkim czasie będziemy w stanie zmienić nasze życie w odczuwalny sposób. I nie chodzi to o spektakularną zmianę pod wpływem lektury, a raczej o proces, którego rezultaty będziemy mogli obserwować niemal w rzeczywistym czasie. To wszystko sprawia, że książka pozwoli nam wydostać się z pętli sztywnych przyzwyczajeń, a także ruszyć do przodu i nadać swojemu funkcjonowaniu nową jakość, niezależnie od wydarzeń mających miejsce wokół nas.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz