środa, 31 sierpnia 2022

Benjamin Hardy "Jak zmienić swój charakter. Pozbądź się ograniczających przekonań i wymodeluj swoją osobowość"

Tytuł: Jak zmienić swój charakter. Pozbądź się ograniczających przekonań i wymodeluj swoją osobowość
Autor: Benjamin Hardy
Wydawnictwo: Sensus


Przez lata wydawało się, że charakter jest czymś niezmiennym, my zaś jesteśmy skazani na ten, z którym się urodziliśmy. Oczywiście dla niektórych takie podejście jest niezwykle wygodne, wszak w ten właśnie sposób można usprawiedliwiać wszystkie popełnione błędy czy niewłaściwe zachowania. Jednak oznaczałoby to, że nasz rozwój wewnętrzny praktycznie nie istnieje, że cokolwiek zrobimy, to tak naprawdę nie przyniesie rezultatów.

Benjamin Hardy pokazuje, jak bardzo się mylimy w takim przekonaniu, choć tak naprawdę był to również pogląd naukowców. Co więcej, Hardy – psycholog organizacji i autor, nie tylko wyprowadza nas z błędu, dostarczając dowodów na poparcie nowego stanowiska, ale i strategii, dzięki którym możemy zmienić swoje życie i przestać traktować swoją tożsamość jak więzienie. Książka pt. „Jak zmienić swój charakter. Pozbądź się ograniczających przekonań i wymodeluj swoją osobowość”, opublikowana nakładem Wydawnictwa Sensus, to niezwykle wciągający poradnik, który pokazuje nam, jak osiągnąć emocjonalną elastyczność i pozbyć się ciężaru przeszłości oraz wzmocnić podświadomość, by sprzyjała nam w walce z mylnymi przekonaniami na swój temat, ograniczeniami czy nawykami, a także w jaki sposób kształtować swoje otoczenie, by nas wspierało. Tym samym to książka zarówno dla tych, którzy wciąż mają na karku nieprzepracowane traumy z przeszłości, jak i dla tych sceptyków, którzy są przekonani, ze w ich wieku nie można się zmienić. To wreszcie pozycja adresowana do tych wszystkich, którzy stawiają na rozwój, którzy chcą iść wreszcie do przodu nie pozwalając, by przeszłość ich definiowała.

Książka składa się z sześciu rozdziałów, poprzedzonych obszernym wstępem. Pierwszy z rozdziałów traktuje o mitach osobowości i opowiada m.in. o testach osobowości, motywacji. Autor podkreśla tu, że osobowość nie jest czymś stabilnym, lecz ewoluuje niezależnie od tego, czy podejmujemy w tym celu świadome działanie czy też nie. W rozdziale tym przede wszystkim Hardy rozprawia się z funkcjonującymi, destrukcyjnymi mitami, mówiącymi że osobowość można podzielić na „typy”, że jest ona wrodzona i niezmienna, że jest ona rezultatem naszej przeszłości, jest czymś, co należy odkryć i że jest prawdziwym i autentycznym „ja”.

W rozdziale drugim poznamy prawdę na temat osobowości, przekonamy się też w jakim stopniu cele kształtują naszą tożsamość. Tożsamość z kolei kształtuje działania, a działania kształtują to, kim jesteśmy i kim się stajemy. Poznamy również „dźwignie osobowości”, czyli: traumę, narrację tożsamości, podświadomość i otoczenie i zrozumiemy, w jaki sposób – bez strategii – zamykają nas one w przewidywalnych schematach. W kolejnym rozdziale przekonamy się, że osobowość może być produktem ubocznym traumy i dowiemy się, w jaki sposób tę traumę przepracować, zaś rozdział czwarty zachęca do tego, by zmienić swoją narrację i przestać nadawać znaczenia.

Dzięki lekturze piątego rozdziału będziemy w stanie wzmocnić swoją podświadomość. Autor podkreśla, że by stać się swoim przyszłym „ja”, musimy przejść transformację na najgłębszym, podświadomym poziomie. Co więcej, pisze, że nie możemy pozwolić, by definiowały nas nasze zachowania z przeszłości, mają to natomiast robić nasze zachowania z przyszłości. Rozdział szósty koncentruje się na przeprojektowaniu otoczenia w taki sposób, by tak ukształtować nasze środowisko, by pasowało do pożądanych rezultatów.

Lektura rozdziałów, a także refleksje po wykonanych ćwiczeniach, a w końcu – działania, pozwolą nam zrealizować cel, o którym pisze autor, czyli zmienić naszą osobowość. Zrozumiemy, że liczy się to, kim chcemy być i to, jakich wyborów dokonujemy. Im większy poziom dokładności osiągniemy w kreowaniu siebie, tym wyraźniejsza będzie nasza droga, a my bardziej zmotywowani. Bo zmiana jest możliwa!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz