sobota, 25 marca 2023

Katarzyna Droga "Gra o miłość. Tajemnice Bereniki"

Tytuł: Gra o miłość. Tajemnice Bereniki
Autor: Katarzyna Droga
Wydawnictwo: Zwierciadło


Johann Gottfried von Herder, twórca niemieckiej filozofii, uważany za ojca slawistyki, powiedział kiedyś, że „Ludy słowiańskie zajmują większą przestrzeń na Ziemi niż w dziejach”. A choć to zdanie do dziś budzi wątpliwości, to uznać trzeba, że ekspansja Słowian stanowi tajemnicę, zaś ich wierzenia fascynują w coraz większym stopniu. Mitologia Słowian jest niezwykle fascynująca, choć nie tak znana jak grecka czy rzymska, zaś współcześnie obserwujemy powrót do natury i ziołolecznictwa, które Słowianom było szczególnie bliskie, bowiem to szeptuchy usuwały wszelkie dolegliwości psychiczne czy fizyczne, nierzadko skuteczniej nawet niż współczesna medycyna.

Co jednak szeptuchy czy żercy, czyli strażnicy miejsc obrzędowych, mają wspólnego z Bereniką, na wskroś współczesną dziewczyną, pracującą w Gamedavie, czyli w branży zajmującej się tworzeniem gier komputerowych. Jest zdolną graficzką, specjalistką sztuki nowych mediów, choć w wolnych chwilach odkłada laptop i sięga po pędzle i sztalugi. Zanosi się jednak, że tych wolnych chwil będzie miała coraz mniej, bowiem jej firma wygrała rywalizację i otrzymała fundusze na wprowadzenie na rynek nowej gry. Nietypowej, bowiem opartej na słowiańskiej mitologii. Wymyśliła ją właśnie Berenika, pochodząca z Krukowa, starej wsi o słowiańskim rodowodzie. Przesiąknięta tamtą kulturą kobieta stworzyła zarys „Skarbu Wenetów”, słowiańsko-magicznej gry z Wasylią, córką księcia Wenetów w rolach głównych.

Takie zlecenie oznacza pracę na długie miesiące a nawet lata, tyle tylko, że warunek jest jeden – zespół ma zaledwie kilka miesięcy na opracowanie całej gry. Nad całym projektem czuwa współwydawca, dyrektor generalny Game Times, Michał Borys Borylow z Nowego Jorku, który wpadł Berenice w oko. Ale jej serce jest zajęte przez Maćka Znikomskiego, jej byłego sąsiada. Byłego, bowiem obecnie połączyli swoje mieszkania, planując wspólne życie. On skończył AWF i jest panem swojego czasu, trenując w różnych miejscach i nieźle na tym zarabiając. Jest spokojny o miłość Bereniki, a jedyne, co mu przeszkadza to ilość czasu, jaki dziewczyna przeznacza na pracę. On czuje się wówczas odsunięty na bok, zupełnie nie czuje się bowiem częścią jej świata.

Zlecenie, które Berenika teraz realizuje, również coraz bardziej oddala parę od siebie. Tym bardziej, że pochłonięci tworzeniem słowiańskiej rzeczywistości pracownicy firmy tracą powoli kontakt ze światem, a granice pomiędzy ich grą a rzeczywistością zaczynają się zacierać. Na dodatek najbliższe tygodnie zespół ma spędzić w firmie, nie opuszczając budynku. Czy miłość Maćka i Bereniki przetrwa taką rozłąkę? Czy serce Bereniki dalej będzie tak mocno biło dla partnera, skoro tak blisko jest przystojny i szarmancki Michał?

Na te pytania odpowiedzi będziemy szukać w przesiąkniętej słowiańskimi wierzeniami książce pt. „Gra o miłość. Tajemnice Bereniki”, opublikowanej nakładem Wydawnictwa Zwierciadło. To kolejny już tom „Serii uczuć”, opowiadającej o kobietach pragnących miłości, mających swoje pasje, zaś autorka, Katarzyna Droga, w niezwykle sugestywny sposób przedstawia świat głównych bohaterów sprawiając, że zaczynamy żyć ich problemami, wraz z nimi przeżywamy wzloty i upadki. To zatem doskonała lektura zarówno dla miłośników twórczości autorki, jak i powieści miłosnych. Jednak książce daleko do tradycyjnego romansu, wprowadzone elementy fabuły tworzonej gry czynią powieść fascynującą i tajemniczą. Zresztą scenariusz gry gmatwa się podobnie jak życie osobiste Bereniki i tak naprawdę przez chwilę zastanawiamy się, czy przystojny Michał nie podbije jednak jej serca. Mimo iż świat gier komputerowych jest mi bardzo daleki, to nawet użyty przez autorkę język nie odstrasza, a wręcz przeciwnie, tworzy realistyczny klimat książki, która kończy się stanowczo zbyt szybko!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz