środa, 9 sierpnia 2023

Ewa Nowak "Jagna i biały wilk"

Tytuł: Jagna i biały wilk
Autor: Ewa Nowak
Wydawnictwo: Czarna OwcaWspominając przeszłość dziecko zwykle nie koncentruje się na zabawkach, na tym, co dostało nowego czy w ilu zajęciach dodatkowych uczestniczyło, ale to, jak dobrze się bawiło, kiedy mogło eksplorować świat, zachwycać się małymi nawet rzeczami czy kiedy mogło uczyć się otaczającego go świata wraz z dorosłymi. Dlatego tak wspaniałe są wszelkie wyjazdy na łono natury, biwaki czy nawet godziny spędzone nad jeziorem na przelewaniu wody z wiaderka do wiaderka czy usypywaniu zamku z piasku. Również my, dorośli, zwykle z sentymentem wspominamy wakacje u babci na wsi, kiedy wszystko było dla nas nowe, zaś wolność niemal nieograniczona.

Nie można się zatem dziwić, że Jagna tak lubi wakacje u babci Basi, bowiem tam zawsze jest tyle do zrobienia, tyle miejsc do zobaczenia i tyle przygód do przeżycia. Zwykle babcia bierze urlop, by mogła poświęcić Jagnie cały swój czas, a nieodłącznym towarzyszem Jagny, poza zwierzętami oczywiście, jest miejscowy chłopiec, Adrian. Te wakacje jednak będą nieco inne, bowiem Tatusz wiezie do babci również Tymka, który wychowywał się dotąd w domu dziecka. Mimo iż Adrian jest nieco zazdrosny o uwagę koleżanki, to jednak przyroda broni się sama, zaś liczne przygody odciągają uwagę chłopca od waśni. A swoją rękę (a właściwie łapę) do tych przygód przykłada pewien wilk. Tak naprawdę to pies, wilczak grenlandzki, domowy biały wilk, nazwany Wiktorem.

Zanim jednak okazało się, że Wiktor to tak naprawdę nie tylko niegroźny, ale i genialny pies, Adrian był przekonany, że spotkał wilka. To Tymek zidentyfikował psa, co więcej okazało się, że kiedyś już się spotkali, bowiem Wiktor był wykorzystywany w terapii. Tyle tylko, że co robi teraz tu, wśród leśnych ostępów? Na to i na wiele innych pytań odpowiedź znajdziemy dzięki książce pt. „Jagna i biały wilk”. Opublikowana nakładem wydawnictwa Czarna Owca powieść dla dzieci w wieku szkolnym, zauroczy również dorosłych, szczególnie tych, którzy w domu babci Basi odnajdą wspomnienia ze swojego dzieciństwa. To książka nie tylko pokazująca, jak cenny jest kontakt z naturą, ale także szerząca wiedzę o zwierzętach i zwyczajach i stanowiąca swego rodzaju protest przed nieludzkim ich traktowaniem.

Odnalezienie Wiktora w lesie, a także prośba nowej miejscowej pani weterynarz, by przejąć nad nim opiekę, to dopiero początek przygód dzieci na wsi. Dzięki plastycznym opisom pobudzającym wyobraźnię, a także sugestywnym ilustracjom, możemy przenieść się do domu babci Basi i wraz z grupą dzieci przeżywać niezapomniane przygody, których charakter w dużej mierze warunkuje otoczenie i zamieszkujące je zwierzęta, ale i ludzie (nie zawsze sympatyczni). I tak wypatrywać będziemy pod nogami węży, śledzić będziemy nietoperze, które w domu babci Basi na strychu mają doskonałe warunki, wraz z Wiktorem ratować małą sarnę z wody czy uczestniczyć wraz z leśnikami w akcji ratowania klępy i małego łoszaka.

To zaledwie ułamek przygód, które nas w trakcie tych wakacji spotkają. Przygód pozwalających zrozumieć, jak ważne jest zaufanie, poczucie bezpieczeństwa, a także empatia – również w odniesieniu do zwierząt. Lektura książki sprawdzi się nie tylko w trakcie wakacyjnego wypoczynku – to książka dobra, by zacząć rozmawiać z dzieckiem o traktowaniu zwierząt, a także … by zaplanować kolejne wakacje. Może na wsi?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz