piątek, 29 grudnia 2023

Joanna Celusta „Sketchnotching. Jak prezentować swoje myśli za pomocą prostych rysunków i grafik”

Tytuł: „Sketchnotching. Jak prezentować swoje myśli za pomocą prostych rysunków i grafik”
Autor: Joanna Celusta
Wydawnictwo: OnePress


Zastanawiasz się, co robi współpracownik po drugiej stronie stołu, który zamiast pilnie notować na zebraniu … rysuje? Albo co robi szef, który słuchając podwładnych skrobie coś w zeszycie? Nie możesz zrozumieć, dlaczego na prezentacji są dziwne grafiki, a twoja współpracownica przygotowując się do poprowadzenia spotkania również zajmuje się bazgrołami? Zanim zaczniesz się zastanawiać, czy to jakaś epidemia rysowania i o co tak naprawdę chodzi, musisz spróbować … coś narysować.

Oczywiście na taką propozycję większość zapewne powie, że nie potrafi rysować. Nie chodzi jednak o zostanie kolejnym Picasso, ale o kreatywność, która dzięki rysunkom zostaje wyzwolona i o zapamiętywanie, które również dzięki rysunkom, jest dużo łatwiejsze. A dokładnie, chodzi o myślenie wizualne. O tym, czym to myślenie wizualne jest możecie przeczytać (a właściwie przeczytać i zobaczyć, a nawet samemu spróbować rysowania) w książce pt. „ Sketchnotching. Jak prezentować swoje myśli za pomocą prostych rysunków i grafik”, autorstwa Joanny Celusty. Opublikowana nakładem wydawnictwa OnePress książka to wspaniała alternatywa (bądź też uzupełnienie) kursów myślenia wizualnego i kształcenia umiejętności tworzenia kolorowych notatek. To pozycja zarówno dla biznesmenów, handlowców, szkoleniowców, ale również dla uczniów i studentów, którzy z pewnością łatwiej i szybciej zapamiętywać będą informacje podane w atrakcyjnej graficznie formie. I nie jest istotne to, czy jesteśmy przekonani o własnym antytalencie rysunkowym, bowiem dzięki lekturze książki (i tworzonym w jej trakcie rysunkom) przekonamy się, że … rysować każdy może.

Książka składa się z szesnastu krótkich rozdziałów, które w mocno skondensowanej formie podają informację, które przyswoić warto, ale które przede wszystkim umożliwiają nam ćwiczenie naszych umiejętności rysunkowych. I tak dowiemy się, czym jest (i czym nie jest) myślenie wizualne, przekonamy się, że przekaz wizualny jest nie tylko preferowany przez większość osób, ale wspiera zapamiętywanie złożonych materiałów. Przełamiemy również swój strach przed rysowaniem, przekonamy się, dlaczego warto rysować ludziki, poznamy inne przydatne elementy notatek, jak figury czy przedmioty. Przeczytamy ponadto o roli metafor i skojarzeń w procesie sketchnotingu oraz o materiałach rysunkowych, które mogą być jedynie początkiem i bodźcem do dalszego rozwoju procesu myślowego grupy czy zespołu. Dowiemy się też, czym jest storytelling i być może sami zaczniemy tworzyć rysunkowe opowieści.


To tylko część tematów poruszonych w kolejnych rozdziałach, bowiem najważniejsze jest w książce to, że daje nam ona przestrzeń do rozwijania własnej twórczości, pomaga rozpocząć przygodę z rysowaniem i wspiera nas na kolejnych etapach tek przygody. Dostarcza również podpowiedzi, gdzie szukać dalszych inspiracji i materiałów do samodoskonalenia. A kiedy już wreszcie przełamiemy się i ze sketchnotingu stworzymy sposób na naszą własną pracę czy naukę, już nigdy nie będziemy chcieli wrócić do setek zapisanych notatkami stron!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz