sobota, 30 grudnia 2023

Sophie Haydock "Cztery Muzy"

Tytuł: Cztery Muzy
Autor: Sophie Haydock
Wydawnictwo: Albatros


Mówiąc o Egonie Schiele od razu myślimy o jego studiach nad ludzkim ciałem i najbardziej intymnych szczegółach ukazywanych na jego obrazach. Ten skandalista ocierający się o pornografię (a nawet przekraczający granicę) był niezwykle płodnym artystą, w którego dorobku znalazły się portrety, autoportrety, pejzaże oraz wspomniane akty. W swojej twórczości wykształcił indywidualny styl, inspirowany secesją, który charakteryzował się skręconymi, zdeformowanymi kształtami ciał i wyrazistymi, kanciastymi liniami. Schiele był również znany z tego, że miał wielkiego mistrza – był nim bowiem Gustav Klimt, który wspierał młodego artystę, był jego mentorem, wprowadził go w środowisko wiedeńskiej secesji.

Właśnie o tym artyście, a także o najważniejszych kobietach w jego życiu przeczytać możemy w wyjątkowej powieści „Cztery Muzy”, autorstwa Sophie Haydock. Opublikowana nakładem wydawnictwa Albatros kolejna już pozycja z serii butikowej, to wyjątkowa propozycja, łącząca w sobie wątki obyczajowe z historycznymi faktami. Poza tym bowiem, że książka jest powieścią, to życie Schielego zostało oddane niezwykle plastycznie, a nawet poświęcono sporo miejsca jego dzieciństwu i traumatycznym wydarzeniom, głównie związanym z chorobą ojca, a także kazirodczym zapędom względem siostry, która zresztą była jedną z jego modelek.

Wypadek rowerowy i potrącenie pewnej staruszki, Adele Harms, a następnie odwiedzona przez nią wystawa prac Schielego, staje się pretekstem do przeniesienia się do przeszłości i opowieści o dawnych czasach, a także o Wiedniu XX wieku, tętniącym życiem, wypełnionym kolorami, barwami artystów, z przepełnionymi kawiarniami, obyczajowymi skandalami. Mieście przyciągającym artystów niczym magnes swoimi obietnicami, ale też możliwościami. Poznajemy dwie siostry Adele i Edith Harms, które nie mogły być od siebie bardziej różne. Adele – wyrafinowana, oszałamiająco piękna, rozkapryszona, przyzwyczajona, że otrzymuje zawsze to, czego chce i jej młodsza siostra Edith, bojąca się namiętności i pasji, wycofana, cicha i skromna o dobrym sercu. To Adele pierwsza dostrzega przystojnego sąsiada, a przyciąga ją do niego nie tylko przyjemna fizjonomia, ale także otaczający go nimb tajemniczości, atmosfera skandalu i chęć zdobywania. Fakt, że niespodziewanie oświadcza się on siostrze, budzi w niej prawdziwą nienawiść i pragnienie zemsty.

Gertrude, to kolejna kobieta w życiu Egona i być może najważniejsza. Jego młodsza siostra była bowiem jego pierwszą modelką, to na niej studiował również kobiece rysy. Wpatrzona w niego przez całe życie, jako pierwsza dostrzegła niezwykłą pasję brata, wychowywanego pod dyktando ojca i jego ataków. Urodzony w austriackim miasteczku Tulln nad Dunajem, gdzie ojciec, Adolf, pracował w Austriackich Kolejach Państwowych mając pod nadzorem stację kolejową w Tullinie, był wychowywany na jego następcę. Jednak zamiast uczyć się pilnie, Egona zawsze bardziej fascynowało rysowanie, co przysporzyło mi nie lada kłopotów i stało się przyczyną zmiany szkół. Śmierć ojca sprawiła, że opiekę nad dziećmi przejął majętny wuj, co umożliwiło Egonowi studiowanie na Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu.

Poznajemy również Wally, a właściwie Walburgię Neuzil, modelkę Egona, niezwykle charyzmatyczną i obdarzoną świadomością ciała modelkę, związaną ze swoim mistrzem. Wcześnie była modelką Klimta, szybko stała się dla niego kimś więcej – asystentką, ale też pojętną uczennicą, dzięki czemu wyręczała go w wielu kwestiach. To Klimt przedstawił ją Egonowi, na długo związując ze sobą ich losy.

Każda z tych kobiet wywarła wpływ na Egona, każdej też w pewien sposób zniszczył od życie. Jego największą pasją pozostawało bowiem zawsze malarstwo i to ono stało zawsze na pierwszym miejscu. Opowiedziana przez Haydock historia również jest pełna pasji i zaangażowania, zaś sposób prowadzenia narracji możliwość spojrzenia z wielu stron na tę samą kwestię sprawia, że w pełni angażujemy się w historię, nieświadomi upływającego czasu. To głęboka i wielowymiarowa powieść o życiu i namiętnościach artystycznej bohemy Wiednia, o ginących wyższych sferach, upadających majątkach, ale przede wszystkim o wyjątkowym talencie i wielkiej pasji. Cudowna lektura, która zachęca nas do natychmiastowej wizyty w Wiedniu!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz