czwartek, 19 maja 2016

Alica Żarowska-Mazur „Cyfrowy świat seniora. Bezpieczeństwo w internecie”

Autor: Alica Żarowska-Mazur
Wydawnictwo: PWN


Rozwój technologii sprawił, że życie bez komputera wydaje się już niemożliwe, a przynajmniej dość znacznie utrudnione. Za jego pośrednictwem nie tylko pracujemy w edytorze tekstu, ale wyszukujemy informacje w sieci, kontaktujemy się z przyjaciółmi, robimy zakupy czy prowadzimy własne firmy. Niezależnie jednak, do czego służy nam posiadany komputer, ile godzin przy nim spędzamy, jaki profil wiekowy i zawodowy reprezentujemy, to w większym bądź mniejszym stopniu wszyscy jesteśmy narażeni na różne ataki zagrażające naszemu bezpieczeństwu. Dane, którymi posługujemy się w sieci, nasze logi, adresy mailowe, numery kont bankowych i hasła do nich, preferencje zakupowe – wszystko to stanowi cenne informacje, do których dostęp przez nieupoważnione osoby, mógłby wiązać się z bolesnymi skutkami.

O tym, jak ważne jest zadbanie o to bezpieczeństwo i jakie działania prewencyjne w tym zakresie warto podjąć, dowiemy się z adresowanej do wszystkich seniorów (i nie tylko) pozycji „Cyfrowy świat seniora. Bezpieczeństwo w internecie”. Opublikowany nakładem wydawnictwa PWN poradnik autorstwa Alicji Żarowskiej-Mazur stanowi niezwykle cenne źródło informacji o niebezpieczeństwach czyhających na każdego użytkownika oraz o sposobach minimalizowania ryzyka. To kolejny już tom popularnej serii, która krok po kroku odsłania przed użytkownikami tajemnice sieci, która w prosty oraz czytelny sposób wprowadza w szczegóły efektywnej i bezpiecznej pracy czy zabawy z wykorzystaniem komputera. Tom poświęcony zagadnieniom bezpieczeństwa powinien stać się lekturą obowiązkową nie tylko dla aktywnego seniora, ale każdego, kto spędza czas w internecie, bowiem techniki ataków i metody pozyskiwania danych stosowane przez hakerów, są niezwykle przebiegłe i coraz groźniejsze w swoich skutkach.

Książka Żarowskiej-Mazur uwrażliwia na potencjalne zagrożenia, zwraca również uwagę na skuteczność działań prewencyjnych, do podęcia których nas zachęca. Z kolejnych rozdziałów dowiemy się zatem nie tylko, jakie niebezpieczeństwo nam grozi w sieci, ale poznamy również sposoby, z pomocą których możemy go uniknąć, a przynamniej ograniczyć. Autorka dokładnie opisuje metody stosowane przez cyberprzestępców (m.in. hacking, cracking, skimming, instruuje również odbiorcę, w jaki sposób dbać o porządek w komputerze, telefonie i tablecie, bowiem właściwe postępowanie z danymi jest pierwszą linią obrony przed dostępem do nich osób nieuprawnionych. 

Żarowska-Mazur przestrzega przed używaniem cudzych nośników danych, przed włączeniem się w tzw. łańcuszek i dalszym rozsyłaniem wiadomości, a także zwraca uwagę na pliki, w których umieszczone są makropolecenia. Zachęca natomiast do pakowania i szyfrowania plików, do korzystania z chmury oraz do uważności. Właśnie ona przyda się szczególnie w przypadku ataków socjotechnicznych, choćby takich jak phishing, czyli wyłudzanie informacji. Dowiemy się również, czym jest kradzież tożsamości i jak należy ją rozumieć, a także poznamy cały szereg złośliwego oprogramowania, z wirusami na czele. 

„Oprogramowanie antywirusowe powinno być pierwszą rzeczą, którą zainstalujesz na swoim komputerze” – pisze Żarowska-Mazur, prezentując jednocześnie działanie jednego z najpopularniejszych bezpłatnych programów antywirusowych. Pisze również o skanerach online, a także o zachowaniu bezpieczeństwa w przypadku sieci komputerowych. Wszystkie wskazówki dawane przez autorkę obrazowane są zrzutami z ekranu oraz dokładnym opisem realizacji danego działania. To sprawia, że nawet nie będąc biegłym w informatyce, będziemy w stanie zabezpieczyć dobrze swój komputer.

Książka „Cyfrowy świat seniora. Bezpiecznie w internecie”, to pełen rad i praktycznych informacji poradnik, który zawsze warto mieć przy sobie podczas korzystania z komputera. Dzięki niemu mamy szanse ustrzec się wielu zagrożeń, których prawdopodobieństwo wystąpienia zwiększa się z każdym miesiącem. Szczególnie istotne jest to, że autorka prezentuje podawane rozwiązania zarówno w formie tekstowej, jak i posługując się oknami dialogowymi, dzięki czemu możemy na bieżąco wykonywać prezentowane przez nią czynności. To sprawia, że publikacja ta będzie z pewnością krążyła pomiędzy dziadkami a wnuczkami, również narażonymi na ataki, i że przyczyni się do uniemożliwienia wielu ataków przeprowadzanych z zamiarem pozyskania informacji o nas przez hakerów. 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz