czwartek, 22 grudnia 2016

Gwiazdkowe prezenty dla bibliofila

www.pixabay.com
Jaki prezent ucieszy bibliofila? Nie trzeba tu specjalnych algorytmów, nie trzeba tajemnej wiedzy, by natychmiast udzielić odpowiedzi: książka. Dodatkiem do niej może być zakładka, dobra kawa lub czekoladki, jednak to książka jest tym uniwersalnym podarunkiem, która zaspokoi głód wiedzy, poznawania świata, która pozwala przyglądać się skomplikowanym losom ludzkim i przeżywać emocje. Oto najciekawsze propozycje prezentów dla książkowych moli i molików, choć jest to zaledwie ułamek z tegorocznej oferty wydawniczej. To zestawienie subiektywne, a recenzje niektórych pozycji znajdziecie również na blogu. Nie pozostaje zatem nic innego, jak tylko wybrać właściwą książkę i … sprawić komuś wielką radość.

1. Dla miłośników powieści obyczajowych i skomplikowanych relacji międzyludzkich

Małe życie” Hanya Yanagihara – to książka, która została okrzyknięta literacką sensacją 2015 r. W Polsce została wydana dopiero w tym roku i już zyskała miano bestsellerowej – zupełnie słusznie. Pozornie tylko lekka powieść okazuje się być wielowątkowym studium życia, cierpienia, przyjaźni i miłości. Wciąga, odsłaniając relację bohaterów: JB – utalentowanego malarza, pogrążającego się w szponach nałogu, Willema – początkującego aktora, Malcolma – zdolnego architekta oraz Juda – wycofanego prawnika, pokaleczonego przez los, który mimo wszystko staje się oparciem dla innych.

„Zemsta i przebaczenie. Narodziny gniewu” Joanna Jax – to wspaniała, wielowątkowa powieść, w której znajdziemy zarówno sprzeczne mocje: miłość i nienawiść, zdrady i rozstania, jak i obraz ludzkiej podłości i bestialstwa wojny. Autorka w niezwykle plastyczny sposób kreśli tło wydarzeń, zabiera nas do sielskich Chełmic, by następnie przerazić wizją niszczonej Warszawy, getta i więzienia na Pawiaku. Gwałtowne zwroty akcji i zaskakujące niekiedy wybory bohaterów przypominają nam, że autorka jest doskonałą obserwatorką życia, unika jednoznaczności, pozwala swoim postaciom na błędy i potknięcia. 

Gra pozorów. Kuchennymi drzwiami” Katarzyna Majgier - to pierwszy tom opowieści o skomplikowanych losach mieszkańców XIX-wiecznego Krakowa. Odnajdziemy tu nie tylko ówczesną obyczajowość czy ważne dla polskiej kultury wydarzenia, ale i wspaniale wykreowanych bohaterów, których dylematy dzielą również współcześni ludzie. Nie brak tu również nawiązań do Tetmajera czy Wyspiańskiego, a autorka uwodzi mistrzowską kreacją słowa, doskonałymi dialogami i sugestywnymi opisami.


2. Dla przyszłych pracowników białego wywiadu, profilerów, kryminologów (i tych, którzy lubią tajemnicze zbrodnie)

Sekrety Twin Peaks” Mark Frost – to interesująca pozycja nie tylko dla fanów agenta Coopera i tajemnic serialowego miasteczka Twin Peaks. Ciekawej formie towarzyszy bogata szata graficzna, będąca kompilacją listów, dokumentów czy zdjęć.

Lampiony” Katarzyna Bonda – to już trzecia książka o przygodach błyskotliwej profilerki Saszy Załuskiej. Tym razem kobieta będzie miała wyjątkowo trudne zadanie – nie tylko musi stawić czoła szalonemu podpalaczowi, ale i zderzyć się ze swoją przeszłością.

Kryminały Remigiusza Mroza – autora, doktora nauk prawnych, który podbija serca czytelników kolejnymi seriami powieści, nikomu chyba nie trzeba przedstawiać. Nawet jeśli ktoś nie sięgnął jeszcze po jego kryminalne historie, to z pewnością zrobi to niebawem, nie sposób bowiem uciec przed tak doskonałym piórem i wciągającymi opowieściami, nierzadko obnażającymi słabość systemu karnego czy ograniczenia, które znacząco utrudniają pracę prawników. Śmiało można sięgać zarówno po każdą serię – zarówno genialna Joanna Chyłka ze swym nałogiem, jak i wcześniejsze powieści autora będą przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę.”


3. Dla wierzących w miłość lub tych, co nadzieję na nią niesłusznie stracili

Świąteczna kafejka” Amanda Prowse - Bea, właścicielka lubianej przez klientów lokalnej kawiarenki w Sydney, po śmierci męża postanawia wyruszyć do Edynburga. Celem tej wyprawy jest nie tylko wizyta u swojej e-przyjaciółki Alex, ale i powrót do przeszłości. Autorka udowadnia, że o uczuciach można pisać bez egzaltacji i nie ocierając się o banał, przekonuje również czytelników, że na miłość nigdy nie jest za późno (i ze niekiedy warto dać sobie drugą szansę).

Manwhore” Katy Evans - autorka postawiła na zmysłowość, tajemnicę i … obietnicę, tworząc trzymającą w napięciu opowieść o parze zagubionych ludzi, kruszących wzajemnie swoje mury. Będzie gorąco i pikantnie, dlatego nie jest to lektura dla pruderyjnych czytelniczek.

"Kuchnia miłości" Fritzi Paul – autorka przekonuje nas o tym, jak gorące mogą być Włochy i jak zmysłowa jest włoska kuchnia. Mia, trzydziestopięcioletnia Niemka, zatrudniona w internetowym sklepie z butami, po rozstaniu z Sebastianem postanawia już nigdy się nie zakochać. Wszystko zmienia się, kiedy od znajomego handlarza starociami otrzymuje w prezencie starą książkę kucharską…

"Spójrz na mnie" Nicholas Sparks – tego autora nikomu nie trzeba przedstawiać, bowiem wszystko co napisze nie tylko sprzedaje się w ogromnym nakładzie, ale z każda kolejną książką przekonuje nas, że ma kobiecą duszę i rozumie emocje, jak nikt inny. Poznajemy piękna Marię Sanchez, rzutką prawniczkę zajmującej się tematem ubezpieczeń w jednej z największych kancelarii Wilmington. Kiedy na jej drodze staje Collin, skłonny do agresji mężczyzna z bogatą kartoteką, kobieta będzie musiała zmierzyć się nie tylko ze swoimi uprzedzeniami, ale też z rodzącym się uczuciem.


4. Dla osób pełnych pasji, dbających o swoje otoczenie, o zdrowie swoje i swoich bliskich (a także tych, którzy potrzebują do tego nieco motywacji)

Damskie laboratorium. Przepisy na domowe kosmetyki" Angelika Gumkowska – to pozycja idealna nie tylko dla dbających o urodę pań czy chemików mających w domu domowe laboratorium. To propozycja dla wszystkich, którzy są świadomymi konsumentami, którzy zamiast chemicznie wzbogacanych specyfików wolą przygotować swoje pachnące eko-kosmetyki i to z produktów, których większość znajduje się w domowej spiżarni.

Kolorowanka Rośliny kwitnące. Królewskie Ogrody Botaniczne w Kew – moda na kolorowanie nie mija … i dobrze. Tym razem do kreatywnej zabawy zaprasza wydawnictwo Vesper, oddając w nasze ręce zarówno plansze do kolorowania, jak i ich barwny pierwowzór. Kolorowanka zawiera ponad czterdzieści ilustracji roślin kwitnących, zaczerpniętych z archiwum „Curtis’s Botanical Magazine” – najstarszego, niezwykle cenionego przez zawodowców i pasjonatów czasopisma botanicznego. Wszystkie zamieszczone w książce plansze zostały wykonane przez Waltera Hooda Fitcha, genialnego ilustratora specjalizującego się w botanice. Zachwyca zarówno jakość tych ilustracji, paleta barw, którą przywdziewają rośliny, jak i samo piękno natury. 

Hygge. Klucz do szczęścia” Meik Wiking – to duński przepis na szczęście, którym jest właśnie filozofia hygge. Czym jest hygge? To uczucie szczęścia, ciepła, komfortu i bezpieczeństwa. To przeciwwaga do współczesnego pędu i konsumpcjonizmu. Autor, dyrektor Instytutu Szczęścia w Kopenhadze, przybliża nam idee szczęści i przekonuje, że każdy może stworzyć sobie swoją filozofię szczęścia. 


5. Dla podróżników i tych, co planują nimi zostać

magisterkowalski.blog. Historia przerwanej miłości” Tomek Kowalski, Agnieszka Korpal - wielu miłośników gór pamięta zapewne katastrofalne w skutkach zdobycie Broad Peak, które miało miejsce zimą 2013 roku. W wyprawie brał udział również Tomek Kowalski, o którego życie upomniały się góry. Książkę stanowią wpisy Tomka, który przez kilka lat prowadził bloga, dzieląc się z czytelnikami relacjami z kolejnych wypraw oraz wspaniałymi zdjęciami. 

Santiago de Compostela” Zbigniew Iwański, Andrzej Kołaczkowski-Bochenek – to pozycja zarówno dla tych, którzy odbyli już tę pielgrzymkę, jak i dla tych, którzy dopiero planują wyruszyć w drogę. Publikacja obejmuje tak naprawdę dwie książki- poradnik i przewodnik pielgrzyma. Poradnik jest niezbędny do przygotowania się do drogi – znajdziemy tu wiele cennych informacji i praktycznych wskazówek, dotyczących samego celu wędrówki, środków transportu, najbardziej optymalnej pory podróży, noclegów czy zawartości bagażu. Z kolei Przewodnik służyć nam będzie niezbędnymi do przemierzania kolejnych odcinków drogi informacjami.

Pirania na kolację" Magda Bogusz – dla wszystkich, którzy mają ochotę porzucić korporacyjne życie (albo po prostu dotychczasowe życie) i wyruszyć w daleką podróż. Autorka wraz ze swoim mężem, wyruszyła w podróż trwającą 1405 dni. Podczas tej niezwykłej wyprawy poruszali się samolotem, przebyli 700 mil autostopem, 8 000 mil samochodem, 14 000 kilometrów autobusem, 21 163 kilometry motorem, 8200 mil morskich żaglówką i 5 324 kilometry rowerami, rozpoczynając ten projekt życia z biletem w jedną stronę na lotnisku w Warszawie. Z książki dowiemy się, jak ta podróż wyglądała, przeczytamy o poznanych w drodze ludziach, o kulturze regionów, o cieniach i blaskach podróżowania z minimalną ilością gotówki i nastawieniem na maksimum przeżyć.

Końca świata nie było” Anita Demianowicz - choć zapowiadany koniec świata (przynajmniej w dokładnym tego słowa znaczeniu) ostatecznie nie nadszedł, to jego wyczekiwanie stało się jednym z elementów niezwykłej wyprawy, podjętej przez autorkę. Posługując się zaledwie kilkoma hiszpańskimi zwrotami wyrusza ona do Gwatemali, Hondurasu, Salwadoru i Meksyku, aby uczyć się języka, samodzielności i otaczającego ją świata.


6. Dla milusińskich w wielu od 0 do …

Księga potworów” Michał Rusinek – w tej potworrrnej książce autor przybliża sylwetki potworów i potworków posługując się wierszowanym opisem, zwracając uwagę na charakterystyczne cechy swoich bohaterów – tak te dotyczące wyglądu, jak i sposobu zachowania. Wierszowany bestiariusz, wzbogacony ze znakomitymi ilustracjami Daniela de Latour poruszy wyobraźnię czytelników w każdym wieku.

Bóg, królewna i księżniczki” ks. Marek Dziewiecki – to piękna i ciepła opowieść o wierze, mocy miłości i sile rodzinnych powiązań. Zbliżający się do osiemdziesiątki Józef jest zgorzkniałym, wiecznie niezadowolonym człowiekiem i uciążliwym sąsiadem. Jednak rodzina, która wprowadza się do sąsiedniego domu i trzy małe księżniczki: Helenka, Marysia i Tosia, są w stanie otworzyć jego serce, napełnić go nadzieją i wiarą w ludzi. Józef przekonuje się również, jak bardzo oczyszczające może być wybaczenie.

Gang fałszywych Mikołajów" Nika Jaworowska-Duchlińska – przed młodymi czytelnikami stoi nie lada wyzwanie. Mają bowiem zdemaskować gang Fałszywych Świętych Mikołajów, a biorąc pod uwagę fakt, iż zbliżają się święta, ciąży na nich wielka odpowiedzialność, muszą się również zmagać z presją czasu. Za sprawą wszelkiego rodzaju dostępnych narzędzi będą oni musieli rozwiązać sprawę, posługując się dedukcją i rekonstruując przebieg zdarzeń. Do zadań detektywów będzie należało podejmowanie tropów i – korzystając z zeznań świadków – ustalanie faktów.


Wesołych (i zaczytanych) Świąt!

14 komentarzy:

 1. Odkryłam niedawno Remigiusza Mróz i jestem totalnie zauroczona. Nie spodziewałam się, że ktoś w Polsce (poza Miłoszewskim oczywiście) potrafi tak pisać :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawda? Każda jego książka to pewnik. Po serii o Chyłce sięgnęłam teraz po wcześniejsze powieści. Również polecam!

   Usuń
 2. Do mnie to po trochu pasują wszystkie, ha ha :)

  OdpowiedzUsuń
 3. uwielbiam książki, ale chyba bardziej ucieszyłby mnie bon do księgarni ;) myślę, że większośc osob nie trafiłaby w mój literacki gust.. choć jeśli ktoś już trafi, to prezenty książkowe niezmiernie mnie cieszą :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też uwielbiam książkowe prezenty, a znajomi zwykle wiedzą, co ucieszy mnie najbardziej (choć daje "dyskretne" wskazówki niekiedy"). Jednak jeśli nie jestem pewna, nie znam osoby zbyt dobrze, to taki bon rzeczywiście jest najbezpieczniejszy.

   Usuń
 4. Jak w zestawieniu jest Sparks to znaczy, że nie straciłem czasu na przeglądanie tego posta :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tym razem Sparks zaskakuje koncentracją również na wątku sensacyjnym:-)

   Usuń
 5. Sama nie tylko przyjmuje książki jako prezenty, ale również daje je innym. Mają dla mnie niezwykłą wartość. W tym roku Historia pszczół - chodziła za mną cały rok, to musi być przeznaczenie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również staram się dzielić książkami - staram się wymieniać nimi, albo wręczać je zaprzyjaźnionej bibliotece. często daje również książkowe prezenty - także sobie. Historii pszczół zazdroszczę pozytywnie - ćwiczę cierpliwość, bowiem zamówiłam ją w ramach prezentu dla siebie, ale niestety nie dotarła przed świętami:-(

   Usuń
 6. świetna lista <3 z przyjemnością w wolnej chwili poczytam te ksiązki! :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam = co kto lubi. Choć odkrycie 2016 r. to dla mnie Remigiusz Mróz:-)

   Usuń
 7. O, już widzę kilka pozycji dla siebie. Zwłaszcza w kryminałach :)

  OdpowiedzUsuń